Ekonomi

2022 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Eşini kaybeden ya da kaybetme korkusu olan kişiler gelecekte finansal zorluk çekmemek için dul aylığının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Devletin sunmuş olduğu bu maaş sayesinde genç ya da yaşlı fark etmeksizin eşini kaybeden kadınlar belirli bir süre para desteği almaktadır.

Bu desteği almak isteyen kişilerin karşılaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara sahip olunmaması durumunda maaş verilmemektedir. Bunun yanında, kişinin dul maaşı almaya başladıktan sonra şartlardan herhangi birini bozması durumunda da verilen destek kesilmektedir. Dul maaşının miktarı, koşulları, başvuru yolları ve kesilme sebepleri gibi pek çok bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Dul maaşı ne kadar sorusuna kesin bir cevap verilebilmesi için kişinin dahil olduğu koşulların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında devlet tarafından her yıl yapılan zamlar dul maaşlarının artmasına olanak vermektedir. Ek olarak eşin çalışma durumu ve çocuk sayısı da dul maaşının hangi oranda yatırılacağının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan son düzenlemeler dahilinde ölen kişinin karısına ve çocuklarına bağlanacak dul ve yetim aylığı oranı aşağıda verilmiştir.

 • Eğer hayatını kaybeden kişinin sadece eşi varsa ve çocukları bulunmuyorsa, Emekli Sandığı bağlamında verilen emekli maaşının %75’i eşe bağlanmaktadır.
 • Ölen kişi daha öncesinde herhangi bir sigortalı işte çalışmışsa ve sigortası varsa bu oran %50’ye düşmektedir.
 • Eşini kaybeden kadının bir çocuğu varsa Emekli Sandığı kapsamındaki aylığın %60’ı dula, %30’u ise yetime bağlanmaktadır.
 • Eşini kaybeden dulun eğer iki çocuğu varsa aylığın %50’si dula, %25’eri ise yetimlere bağlanmaktadır.

2022’de dul ve yetim aylıkları şu şekildedir:

 • 2021’de 1.500 TL aylık alan kişiler için yeni aylık 1.625 TL
 • 2021’de 1.600 TL aylık alan kişiler için yeni aylık 1.733 TL
 • 2021’de 1.700 TL aylık alan kişiler için yeni aylık 1.850 TL
 • 2021’de 2.000 TL aylık alan kişiler için yeni aylık 2.167 TL

olarak belirlenmiştir. Dul ve yetimlerin 2022 ocak ayından itibaren geçerli olacak zamlı maaşları yukarıdaki gibidir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

dul kadin maas 1

Eşini kaybeden ve herhangi bir finansal güvencesi olmayan pek çok kadın dul maaşı nasıl alınır sorusunu sormaktadır. Devletin sunmuş olduğu bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Koşulları sağlamayan adayların başvuruları dikkate alınmamaktadır. Dul maaşı almak isteyenlerin karşılaması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Hayatını kaybeden eşin en az 1800 günlük sigorta primi yatırmış olması.
 • Kaybedilen eş ile ölüm öncesinde herhangi bir ayrılık yaşanmamış olması.
 • Kaybedilen eş ile dul kadının resmi nikah ile evlenmiş olması.
 • Başvuracak olan kişilerin SGK’dan herhangi bir şekilde maaş almıyor olması.
 • Başvuran kişinin emekli maaşının ya da çalıştığı kurumdan aldığı aylığın olmaması.
 • Aynı evde yaşanılan bireylerden herhangi birinin SGK güvencesi olmaması.
 • Eşin ölümü sonrasında başka biriyle evlenilmemesi.
 • Eşin kaybından sonra imam nikahlı bile olsa başka biriyle beraber yaşanmaması.
İlginizi Çekebilir:
2022 Yılında Kaymakamların Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul Maaşı için Nereye Başvurulur?

Yukarıdaki şartların hepsini karşılayan adaylar dul maaşı almak için gerekli belgeleri hazırlayıp ilgili kurumları ziyaret edebilir. Dul maaşı başvuruları için kişilerin ziyaret etmesi gereken yer Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ve ilçe temsilcilikleridir. Bu temsilciliklere gidildikten ve işlemler başlatıldıktan sonra kişilerin SGK yetkilileri tarafından bildirilen ikinci bir kurumu ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu ikinci kurum da ziyaret edildikten sonra işlemler tamamlanmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dul maaşı sorgulama işlemleri için pek çok farklı yol tercih edilebilmektedir. Başvuru yapanların sorgulama yapabilmek için tercih edebileceği ilk yol Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çağrı merkezi olan 170’tir. Hem hızlı hem de pandemi döneminde evden çıkmadan bilgi alınabilecek bu hat gece gündüz fark etmeden her an aranabilmektedir. Arama yapıldıktan sonra çağrı merkezi çalışanlarına bağlanarak gerekli sorgulamalar yapılabilir. ALO 170 hattının yanı sıra e-devlet üzerinden de dul maaşı sorgulama yapılabilmektedir. Bir diğer sorgulama yöntemi ise Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gitmektedir. Şubelerde bulunan yetkililerden yardım alınarak dul maaşı almaya hak kazanılıp kazanılmadığı öğrenilebilir.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Kanunlar dahilinde dul maaşı alan eşin aylığının kesilmesini gerektiren bazı durumlar vardır. Bu durumlardan ilki ve en nadir rastlanılanı Türk vatandaşlığından çıkarılmaktır. En sık karşılaşılan sebep ise dul kadının çalışmaya başlamasıdır. Kadın sigortalı bir işte çalışmaya başladığı taktirde herhangi bir yardıma ihtiyacı olmadığı düşünüldüğü için bu aylık en kısa süre içerisinde kesilmektedir. Dul maaşının kesilmesine neden olan bir diğer sebep ise evliliktir. Evlilik haricinde dul eşin ölmesi de maaşın kesilme sebepleri arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla dul maaşı çocuklardan herhangi birine miras kalmamaktadır.

Dul Maaşı ile İlgili Merak Edilen Sorular

Boşanmış Kadın Dul Maaşı Alabilir mi?

Hayır, eşinden boşanmış dul kadın dul maaşı alamaz. Eşi vefat ederek dul kalan kadınlar dul maaşı alabilir. Boşanma durumunda nafaka ve tazminat durumları ortaya çıkmaktadır.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar?

Babası sağ olmayan dul kıza evlenene kadar dul maaşı bağlanmaktadır. Ölen babadan dul kıza babanın aylığının yarısı kadar dul maaşı bağlanmaktadır.

Dul Maaşı Ayın Kaçında Alınır?

Dul maaşı ölen kişinin vefat tarihinden sonraki ayın aybaşında başlar ve bu şekilde aybaşında ödenmeye devam eder.

Dul Maaşı Alan Kişi Sigortalı Çalışabilir mi?

Evet, çalışabilir. Kişinin sigortalı çalışması durumunda dul maaşı kesilmez.

Dul Maaşı Alan Kredi Çekebilir mi?

Evet, çekebilir. Fakat her banka kredi vermemektedir. Ziraat Bankası, PTT Bank gibi bankalar dul maaşı alan kişilere kredi verebilmektedir.

Dul Maaşı Alan Kadın Evlenirse Maaş Kesilir mi?

Evet, kesilir. Dul maaşının kesilme durumlarından biri kişinin evlenmesidir.

Dul Maaşı Alan Kişi İşyeri Açarsa Maaşı Kesilir mi?

İşyeri açarsa dul maaşı kesilmez fakat yarı yarıya azalabilir. Maaşta kesinti olmasa da azalma söz konusu olur.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu