Ekonomi

2022 Yılı Güncel Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?

Toplumun saygı duyduğu ve kazancı ortalamanın üzerinde olan mesleklerden öğretmenlik maaşlarının ne kadar olduğu merak edilmektedir. Ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler hem yeni nesilleri yetiştirmek hem de geçerliliği olan bir mesleğe sahip olmak amacıyla öğretmen olmak istemektedir. Öğretmen olmak isteyen kişilerin mesleğin maddi koşullarının yanında manevi koşullarını da öğrenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde büyük özveri ve emek gerektiren öğretmenlik mesleğini icra etmek bir hayli zor olacaktır.

Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

ogretmen

Her mesleğin olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin de maddi getirisi merak edilmektedir. Bu sebeple hem üniversite tercihi yapacak öğrenciler hem de meraklı kişiler öğretmen maaşı ne kadar sorusunu sormaktadır. Öğretmen maaşını belirleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Devlette görev yapan öğretmenler için maaşı belirleyen en önemli etken kademe ve derecedir. Kademe ve derece hizmet süresine göre değişkenlik göstermektedir. 2022 yılında yapılan zamlar sonucunda öğretmenlerin hizmet süreleri ve aldıkları maaşlar aşağıdaki şekildedir.

  • 0 ile 5 yıl arasında görev tecrübesi olan öğretmenler 5.850 ile 6.059 TL arasında,
  • 6 ile 10 yıl arasında görev tecrübesi olan öğretmenler 6.111 TL ile 6.155 TL arasında,
  • 11 ile 15 yıl arasında görev tecrübesi olan öğretmenler 6.162 ile 6.535 TL arasında,
  • 16 ile 20 yıl arasında görev tecrübesi olan öğretmenler 6.544 ile 6.693 TL arasında,
  • 21 ile 25 yıl arasında görev tecrübesi olanlar ilse 6.823 ile 6.862 TL arasında maaş almaktadır.

Öğretmenin devletteki görev süresi maaşının kademeli olarak artmasına ve özlük haklarının artmasına sebep olmaktadır. Yukarıda bulunan rakamlar bireysel emeklilik kesintileri, ek ders ücretleri ve gelir vergisi dikkate alınmadan hesaplanan tutarlardır. Bu kesintiler haricinde sendika üyeliği için de belirli oranlarda ücret alınmaktadır. Öğretmenlerin aldıkları maaşı medeni durumlarına ve çocuklarının olup olmadığına göre de değişmektedir.

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Öğretmenler haftalık çalışmaları gereken süreyi tamamladıktan sonra diledikleri taktirde ek ders verebilmektedir. Olağan çalışma süresi ile ek ders süresi toplandığında 40 saati geçmemelidir. Bu sınırlar dahilinde ek ders vermek isteyen kadrolu ya da ücretli öğretmenler saat başı 28,01 TL almaktadır. Sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti ise saatlik 21,82 TL olarak belirlenmiştir.

Bu ücretler her yıl yapılan zamlar sonucunda artmaktadır.

Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Eğitim fakültesi okumasa da pek çok lisans ve ön lisans mezunu ücretli öğretmen olabilmektedir. Ücretli öğretmen olmak için gerekli şartları sağlayan kişiler e devlet üzerinden ya da Milli Eğitim Bakanlığı şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Son yapılan düzenlemeye göre ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olan kişiler KPSS puanları olmasa dahi ücretli öğretmen olabilmektedir. Mezun ve iş bulamayan kişilerin böyle bir imkânı bulunması akıllarda ücretli öğretmen maaşı ne kadar sorusunun oluşmasına sebep olmaktadır.

Ücretli öğretmenler aylık olarak değil girdikleri ders başı ücret almaktadır. 2022 yılında yapılan zamlar sonucunda ücretli öğretmenlerin ders başı aldığı ücret 28,01 TL’ye çıkmıştır. Dolayısıyla aylık 100 derse giren ücretli öğretmen 2.800 TL gibi bir maaş alabilmektedir. Ancak ücretli öğretmenler sadece ihtiyaç duyulduğu zamanlarda derslere girdiği için bu kadar çok maaş alma ihtimalleri bir hayli düşüktür.

Ders ücretleri haricinde ücretli öğretmenler ek ödeme de almaktadır. Eşi çalışmayan ve sigortası olmayan ücretli öğretmenler 68,90 TL, çocuklu olanlar için her bir çocuk başına 48,10 TL ek ödeme yapılmaktadır.

Emekli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Emekli öğretmen maaşı kişilerin unvanına göre değişmektedir. Başöğretmen ya da uzman öğretmen unvanına sahip olanlar öğretmen unvanına sahip olanlara göre daha yüksek emekli maaşı almaktadır. Bunun yanında öğretmenlerin hizmet süreleri, kademe ve dereceleri de emekli maaşının değişmesine sebep olan faktörler arasındadır. Son yapılan zamlar dahilinde 2022 yılındaki en yüksek emekli öğretmen maaşı 5.124 TL olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmen maaşı hakkında net bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü sözleşmeli öğretmenler, girdikleri ders sayısına göre aylık maaş almaktadırlar. Bir ay boyunca girdikleri ders sayısı hesaplanır ve ay sonu ona göre maaş alırlar. Ortalama ders başına 26 TL ücret almaktadırlar, bu sayı ek ödemeler ile artabilmektedir. Bunun yanında bazı kurumlarda en az asgari ücret ve üzerine çalışma imkanları vardır. Genel olarak çoğu sözleşmeli öğretmen ders başı ücret ile çalışmaktadır.

Sınıf Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Sınıf öğretmeni maaşı da çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Normal kadrolu olarak görev yapan bir sınıf öğretmeni normal yukarıda anlattığımız gibi görev yılına göre maaş almaktadır. Ortalama alacağı maaş ise 5.850 TL’den başlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Engelli Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Eğer sözleşmeli öğretmenlik yapıyor ise bu rakam neredeyse yarısına düşebilir diyebiliriz. Sözleşmeli öğretmenler girdiği ders başı ücret alır ve ona göre maaş alırlar. Her gireceği ders başına 24,93 TL ücret almaktadır.

Öğretmen Maaş Hesaplama

öğretmen maaşı nasıl hesaplanır

Öğretmen maaş hesaplama, birçok yeni öğretmen ve insanlar tarafından merak edilmektedir. Öğretmen maaşı hesaplamak aslında çok zor bir olay değildir. Öğretmende bir devlet memuru olduğu için normal bir memur maaşı ile aşağı yukarı aynı maaşı almaktadır.

Devlette çalışan kadrolu bir öğretmen adayı, memurlar.net sitesindeki öğretmen maaş hesaplama robotu ile kolaylıkla hesaplanabilir. Maaş hesaplaması yaparken birçok etken bulunduğu için bu etkenleri doğru bir şekilde girip o şekilde hesaplama yapmalısınız. Aksi taktirde doğru hesaplama yapmayacaktır.

Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama

Ücretli öğretmen maaş hesaplama , normal öğretmenin aksine tamamen farklıdır diyebiliriz. Bunun nedeni ise ücretli öğretmenlerin aylık sabit maaş dahilinde değil de girdikleri ders başına ücret almalarıdır. Ücretli öğretmen maaşını hesaplamak için ilk bilmeniz gereken, girdiğiniz ders başına ne kadar ücret aldığınız ve ayda ne kadar derse girdiğinizdir. Eğer ayda 100 derse giriyor ve ders başına 25 TL ücret alıyorsanız 25×100=2.500 TL maaş alacaksınız demektir. Tabii ki bu hesaplama çok basit bir hesaplamadır, maaşınızı etkileyecek ve daha fazla almanızı sağlayacak unsurlar olabilir.

Özelde Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Devlette öğretmen olarak görev almanın zorlaşması ve KPSS taban puanlarının yükselmesi akıllardaki özelde öğretmen maaşı ne kadar sorularının artmasına sebep olmuştur. Asgari ücretin artması sebebiyle özeldeki pek çok öğretmenin maaşı da 4.250 TL’ye çıkmıştır. Prestijli ve deneyimli öğretmenlerin bulunduğu özel eğitim kurumlarında ise bu maaş 8.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. İkramiyeler ve ek ödemeler sonucunda bu maaş çeşitli kurumlarda daha da yüksek olabilir.

Branş Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Branş öğretmenleri diğer öğretmenlere göre genel olarak daha fazla maaş almaktadır. Aralarında çok büyük farklılıklar olmasa da normal bir öğretmen 5.980TL alıyorsa, branş öğretmeni 6.500 TL maaş alabilmektedir. Bunun yanında branş öğretmenlerinin, diğer öğretmenlerden farklı olarak kurs açma imkanları da bulunmaktadır. Bu kurslarda maaşlarına ek ödeme olarak yansımaktadır.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Kariyerini bu yönde çizmek isteyen kişiler öğretmen nasıl olur sorusuna cevap aramaktadır. Kişilerin bu mesleğe sahip olup öğretmen maaşı alabilmeleri için çeşitli koşulları karşılamaları gerekmektedir. İlk koşul gerekli eğitim gereksinimlerine sahip olmaktır. Öğretmen olma hayali kuranların liseyi bitirdikten sonra eğitim fakültelerinde eğitim görmeleri gerekmektedir. Eğitim fakültesinde okumayan ancak öğretmen olmak isteyen kişiler eğer formasyon sahibiyse KPSS’ye girip şansını deneyebilir. Yeni formasyon almak isteyen kişilerin ise böyle bir şansı yoktur. Çünkü 2020 yılının temmuz ayı itibariyle formasyon eğitimleri kaldırılmıştır.

Gerekli eğitim şartlarını karşılayan kişilerin KPSS’de “Genel Yetenek ve Genel Kültür”, “Eğitim Bilimleri” ve “Alan Bilgisi” sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra 1 yıl içerisinde alım yapılmaktadır. Alımlarda öğretmen adayları puanlarına göre sıralanmakta ve mülakata çağrılmaktadır. Mülakatlarda genellikle alınan KPSS puanına en yakın değer mülakat puanı olarak verilmektedir. Mülakat puanlamaları sonucunda tekrardan bir sıralama oluşturulmakta ve tercihler alınmaktadır. Tercihler kapsamında kişilerin ataması yapılmakta ve işe başlama işlemleri başlatılmaktadır.

Özel eğitim kurumlarında öğretmen olmak isteyen kişilerin eğitim fakültesi okumak dışında başka seçeneği bulunmamaktadır. Bu fakültelerden birinde lisans ya da yüksek lisans yaptıktan sonra özel kurumlara iş başvurusunda bulunulabilir.

Hangi Öğretmen Ne Kadar Maaş Alıyor?

ogretmen ne kadar maas

Branşlarına göre özel kurumlarda ve kamuda hangi öğretmenin ne kadar maaş aldığı merak edilen konulardandır. Hangi branş öğretmenin ne kadar maaş aldığından sizler için bahsettik.

Din Kültürü Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel okullarda çalışan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri en az asgari ücret ile çalışırken devlet okullarında çalışan öğretmenlerin maaşı en az 6.229 TL’den başlamaktadır.

Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Devlet okullarında çalışan yeni başlamış bir matematik öğretmeni 6.000 TL civarı maaş almaktadır, kıdem ve tecrübeye göre yıllar geçtikçe maaş ücretleri artmaktadır. Matematik alanında özel ders isteği çok olduğu için özel derslerle de ek gelir oluşturulabilmektedir.

Sınıf Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel sektörde yeni başlayan sınıf öğretmenleri genelde asgari ücret ile başlamaktadır. Peki devlet okullarında yeni atanan sınıf öğretmeni ne kadar maaş alır? Yeni atanmış sınıf öğretmenleri devlet okullarında 6.154 TL ile başlamaktadır.

Fizik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel okullarda en düşük fizik öğretmeni maaşı 4.250 TL’den başlamaktadır. Devlet okullarında ise yeni başlamış bir fizik öğretmeni 6.175 TL’den başlamaktadır. Maaş ücretleri kıdeme göre değişmektedir.

Coğrafya Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Coğrafya öğretmeni maaşları ortalama 5.070 TL civarındadır. Özel sektörde yeni başlayanlar genelde asgari ücret ile başlarken devlet okullarında yeni başlayan coğrafya öğretmenleri 5.850 TL civarı maaş almaktadır.

Bakmak isteyebilirsiniz; İç Mimar Maaşları Ne Kadar Oldu?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu