Ekonomi

2022 Yılında Polis Memuru Maaşı Ne Kadar Oldu?

Polis memurluğu hem yüksek maaşlı hem de saygın bir meslek olduğu için bu mesleği isteyen kişiler polislik mesleğinde maaşları merak etmektedir. Her memuriyette olduğu gibi polis maaşını da etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Birçok insanın çocukluk hayalleri olan polislik mesleği sevilen ve saygı duyulan bir meslektir, özellikle bizim ülkemizde polislik mesleğine fazla ilgi ve rağbet vardır.

2022 yılında polis memuru maaşlarına yapılan yüzde 7.6 zam ile beraber, ortalama polis maaşı 5.000 TL civarında diyebiliriz. Bu rakam polis memuriyetinde ki unvanınıza, derecenize, kademenize, meslekteki yılınıza, evli olup olmadığınıza, çoğunuz olup olmadığına, sendika üyeliğinize ve görev yerinize göre değişiklik gösterebilmektedir.

Polisler Kaç Para Alıyor?

polislik mesleği

Polis maaşı asgari ücrete zam gelmesinden bir süre sonra memur maaşlarını da %7.6 zam yapıldı ve 2021 yılına göre maaşlarında yükselme oldu. 8/1 derece kademesine sahip bir polis maaşı, 6.859 TL’dir. Tabii ki polis maaşını etkileyen birçok faktörler olduğu için, her memura göre maaş değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Polis Akemisinden yeni mezun olmuş ve Ankara`da bekar bir polis memurunun maaşı ortalama 6.000 TL’den başlamaktadır.

Polis maaşlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi ise kıdemdir. Aşağıda kıdeme göre polis memuru maaşlarına örnekler verilmiştir.

 • 1/11 derecesine sahip bir polis memuru maaşı 9.599 TL
 • 8/1 derecesine sahip bir polis memuru maaşı 9.741 TL
 • 1/4 derecesine sahip, 25 yıllık memuriyete sahip bir polisin maaşı 9.880 TL
 • 3/1 derecesine sahip bir başkomiserin maaşı 11.162 TL’dir.
 • 8/1 derecesine sahip, göreve yeni başlamış bir komiser yardımcısının maaşı 10.400 TL

olarak açıklanmıştır. 2022 yılında polis memuru maaşları bu şekilde değişmiştir.

Polis Maaşı Ne Kadar 2021 Ne Kadardı?

Polis maaşları 2021 yılında, 2022 yılına göre daha düşüktür. Sebebi ise 2022 yılının Ocak ayında polis memuru maaşlarına %7.6 oranında zam gelmesidir. 2021 yılında 6.369 TL alan bir polis memuru, 2022 yılında 6.883 TL maaş almaktadır.

Bu karşılaştırma aile ve çocuk yardımı ödeneği dahil edilerek yapıldı. Diğer etkenler dikkate alınmazken, aile yardımı ödeneği için eş ve iki çocuk(0-6) sahibi dikkate alınmıştır.

Peki 2021 yılında, polis memurları ayrıntılı ne kadar maaş alıyordu? Bunu aşağıda detaylı olarak alt kısımda örneklendirmeye çalıştık.

 • Mesleğe yeni başlamış ve  8/1 derecesine sahip bir polis memuru 5.950 TL maaş alıyordu.
 • Meslekte 5 yıl geçirmiş ve 6/3 derecesine sahip bir polis memuru 6.200 TL maaş alıyordu.
 • Meslekte 10 yıl geçirmiş ve 4/2 derecesine sahip bir polis memuru 6.350 TL maaş alıyordu.
 • Meslekte 15 yılını geçirmiş ve 2/1 derecesine sahip bir polis memuru 6.500 TL maaş alıyordu.
 • Meslekte 20 yılını geçirmiş ve 1/3 derecesine sahip bir polis memuru 6.600 TL maaş alıyordu.
 • Meslekte 20 yılını geçirmiş ve 1/4 derecesine sahip bir polis memuru 6.700 TL maaş alıyordu.
İlginizi Çekebilir:
Bankacı Maaşları Ne Kadar? 2022 Güncel Bilgiler!

Bu polis memuru maaşlarını birçok faktör etkilese de, 2021 yılında ortalama maaşlar bu şekildedir.

Polis Maaşı Hesaplama

Her devlet memurunun olduğu gibi, polis maaşı hesaplaması yaparken de birçok faktör olduğu için hesaplaması oldukça zordur. Meslekte görev yapan çoğu polis tayini çıktığı zaman, çocuğu olması halinde veya maaşını etkileyen faktörlerin biri olduğunda merak etmekte ve maaşını istemektedir. Şuan için en iyi polis memuru maaşını hesaplamak için memurlar.net polis maaş hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Polis Maaşı Hesaplamasını Etkileyen Önemli Faktörler

 • Polis mesleğindeki unvanınız (Polis, Baş Polis, Kıdemli Polis)
 • Meslekteki derece kademeniz (örnek : 8/1)
 • Mesleğe başlama yılınız
 • Meslekte geçirdiğiniz yıl
 • Evli veya bekar olmanız
 • Evliyseniz, çocuğunuzun olup olmaması
 • Sendika üyesi olmanız veya olmamanız
 • Görev yeriniz

Polis Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?

polis memuru

Devlette yani kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan her memurların maaşı, her ayın 15’inde hesaplara toplu olarak yatmaktadır. Polis de bir devlet memuru olduğu için, polis memuru maaşları ayın her ayın 15’inde kişisel banka hesaplarına yatmaktadır.

Bazı özel durumlarda (resmi bayramlar) maaşlar, ayın 15’inden önce hesaplarına yatabilir. Bunun amacı resmi tatil ve bayramlarda bankaların çalışmayacağı için memurları mağdur etmemektir.

Polis Akademisi Maaş

Normal polis memuru maaşlarını en ince ayrıntısına kadar anlattık diyebiliriz. Polis Akademisinde eğitimini tam olarak bitirmemiş, polis akademisi maaşı merak konusudur.

PMYO Maaş

PMYO’da okuyan bir öğrenci her üniversitede olduğu gibi Polis Akademisinde de KYK’dan burs veya kredi alabilir. Burs veya kredi olarak aylık alacağı miktar ortalama 550 TL’dir. Bu miktar öğrencinin devresine göre değişiklik gösterebilir. PMYO’da 2 yıllık bir ön lisans seviyesinde eğitim görürler.

POMEM ve PAEM Maaşları

POMEM’de polis öğrencileri 4 yıl lisans seviyesine denk bir eğitim görürler. POMEM’de okuyan bir polis adayı yaklaşık 500-750TL arası maaş almaktadır. Ayrıca bu maaş polis adayı öğrencilerine, intibah sonrası verilmektedir.

Polis Akademesinde okuyan bir komiser yardımcısı ve komiser adayları 500 TL ile 1.000 TL arası maaş alabilmektedir.

Trafik Polisi Maaşı Ne Kadardır?

Trafik polisi aylık maaşı da normal polis memuru maaşı ile aşağı yukarı aynıdır. Sadece görev alanları ve yaptığı görevler farklıdır denilebilir. Normal memur maaşını etkileyen her faktör trafik polisi maaşını da etkilemektedir. Rakam vermek gerekirse ortalama 4.500 ile 6.000 TL arasında maaşları vardır.

Polis Maaşları Doğuda Ne Kadardır?

Polis memurlarının maaşlarını en çok etkileyen faktörlerden birisi ise görev yaptığı yerdir. Ülkemizde özellikler doğuda görev yapan bir polis memuru batıda görev yapan polis memuruna göre daha fazla maaş almaktadır. Meslekte aynı yıla ve aynı özelliklere sahip iki memurun birisi doğuda, diğeri ise batıda görev yaptığını varsayarsak maaşları arasında 500-1.500 TL arası fark olabilmektedir.

Devlet memuru mesleklerinden gardiyan ne kadar maaş alır merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu