Ekonomi

2022 Zamları ile Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yaşlılık maaşı alan birçok vatandaş temel ihtiyaçlarını bu yardımla giderebilme şansı elde etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun temsilciliklerinin bulunduğu ilçe ya da illerden gerçekleştirilen başvurular sonrasında bu destekten yararlanılabilmektedir.

Başvuru yapmak isteyen kişilerin ilk olarak koşulları karşılaması ve sonrasında talep edilen belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda maaşı almaya hak kazanan kişilerin hesabına üç ayda bir para yatmaktadır.

Yaşlılık maaşı her yılın başında yapılan düzenlemeler kapsamında artış göstermektedir. 2022 yılında yapılan düzenlemelere göre bu destekten yararlanmaya hak kazanan kişiler üç ayda bir 864 TL yaşlılık maaşı alacaktır. Kişilerin engellilik ve muhtaçlık durumları bu maaşın artmasına sebep olabilir. Engellilik durumu %40’ın üzerinde olan ve bunu ispatlayabilen kişiler yaşlılık maaşının yanında 657 TL engelli maaşı da almaya hak kazanmaktadır. Eğer kişinin engellilik düzeyi %70’in üzerindeyse alınan ek maaş 1.024 Türk Lirası olmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Alma Koşulları Nedir?

yaşlılık maaşı şartları neleridr

Yaşlılık maaşı almak için başvuru gerçekleştirmek isteyenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kişilerin başvurularının olumlu cevaplanabilmesi için ilk olarak yaş şartını karşılamaları beklenmektedir. Peki yaşlılık aylığı kimlere verilir? 2022 yılında bu maaşa başvuracak bireylerin 65 yaşını doldurmuş olmaları koşulu bulunmaktadır.

Bu koşulu karşılamayan kişilerin başvuruları olumsuz cevaplandırılmaktadır. Yaş koşulunun yanında vatandaşlık koşulu da bulunmaktadır. Yaşlılık maaşı başvurusu yapacak kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. 65 yaşın üzerindeki T.C vatandaşları herhangi bir yerden maaş ya da yardım almıyorsa bu maaşı almak için başvuruda bulunabilir.

Yaşlılık maaşı başvurusu yapanların bu yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığı belirlenirken aylık gelir durumları ve mal varlıkları da dikkate alınmaktadır. Yani kişilerin gelir durumlarının düşük olduğunu belirten belgeler ile birlikte başvuru noktalarına gitmeleri gerekmektedir. Gelir değerlendirmesi yapılırken kişilerin kendi gelirlerinin yanı sıra eşlerinin gelirleri de dikkate alınmaktadır. Eşleri belirlenen aylık sınırın üzerinde gelir elde eden kişiler yaşlılık maaşından yararlanamamaktadır.

Yaşlılık Maaşı Başvurusunda İstenen Evrakları Tamamlayın

Yaşlılık maaşı almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapacak kişilerin öncelikli olarak temin etmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu kuruma gitmeden önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ziyaret edilmesi gerekmektedir. Burada kişiler kendileri, ebeveynleri ya da eşleri için başvuruda bulunabilmektedir. Yapılan başvuru sonrasında yardıma muhtaç olduğunu kanıtlayan belge elde edilmektedir. Yaşlılık maaşı başvurusu yapan kişilerin gelirleri, aldıkları maaşlar gibi pek çok değişken komisyon tarafından incelenmektedir. Komisyon onay verirse muhtaçlık belgesi alınabilmektedir. Alınan bu belgelerin SGK şubelerine götürülmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Engelli Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Muhtaçlık belgesi, kimlik kartı, gelir belgeleri ve engelli raporu gibi evraklar SGK’ya götürüldükten sonra form doldurulmalıdır. Formda yer alan bilgiler eksiksiz bir şekilde yazılmalı ve herhangi bir yanlış bilgi olmamasına özen gösterilmelidir. Kişilerin yardımı almaya hak kazanmaları durumunda parayı alacakları Ziraat Bankası hesaplarını da önceden açmış olmaları gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Hangi Tarihlerde Kişinin Hesabına Geçer?

Yaşlılık maaşı için başvuru yapan kişiler yardımı almaya hak kazanıp kazanmadıklarını e devlet üzerinden öğrenebilmektedir. Almaya hak kazanan kişiler başvuru esnasında vermiş oldukları banka hesabından parayı çekebilmektedir. Herhangi bir karışıklık olmaması ve transfer işlemlerinin kolay yapılabilmesi amacıyla belirli bir sistem oluşturulmuştur. Oluşturulan sistemde yaşlılık maaşı alan kişilerin doğum günlerinin son rakamı dikkate alınmaktadır. Kişilerin doğum günlerinin son rakamına göre üç ayda bir belirli günlerde yaşlılık maaşı yatırılmaktadır. Maaşların ilki Ziraat Bankası’ndan diğerleri PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Yaşlılık Maaşının Kesilmesine Neler Sebep Olur?

Güncel olarak yaşlılık maaşı alan kişiler hangi durumlarda bu yardımın kesildiğini merak etmektedir. Her ne kadar nadiren yaşansa da yardım alan kişilerin 65 yaşından sonra işe girmesi bu maaşın kesilmesine sebep olmaktadır. Bunun yanında, başka kurumlardan ya da vakıflardan yardım almaya başlayan ve artık gerekli gelir durumu kriterlerini karşılamayan kişilere bu yardım verilmemektedir.

Kişinin kendisi işe girmese dahi eşi maaşlı bir işe girdiyse yaşlılık yardımı kısa süre içerisinde kesilmektedir. Yaşlılık maaşı alan kişilerin vefat etmesi durumunda yardım herhangi birine transfer edilemediği için kesilmektedir. Yaşlılık maaşı alan ve eşini kaybetmiş kişilerin tekrardan bu yardımdan faydalanabilmeleri için yine aynı adımları takip etmesi ve başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı ile Emekli Maaşı Aynı Şey midir?

Hayır, aynı şey değildir. Yaşlılık maaşı ile emeklilik maaşı birbirinden farklı şeylerdir. Yaşlılık maaşı sigortası olmayan 65 yaş üstüne verilen maaştır. Emeklilik maaşı ise kişinin yatırdığı sigortasına göre emekli olunca belirli şartlara göre değişiklik gösteren maaştır.

Yaşlılık Aylığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Birçok konuda bilgi alabileceğiniz sosyal yardımlaşma hattı olan Alo 144 numarasını arayarak telefonla kolay bir şekilde yaşlılık maaşınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Emekli maaşının ne kadar olduğu ve emekli maaşına dair bilgilere ise ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

65 yaş üstü maaşları için ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu