Oyunlar

65 Yaş Maaşı Alanların 2022 Yılı Güncel Maaşları!

Yeni yıl sonrası maaşlara gelen zamlarla birlikte 2022 yılında 65 yaş maaşının ne kadar olduğu da yaşlılarımız tarafından merak edilmektedir. 65 yaş maaşı sayesinde pek çok yaşlı vatandaş yaşamını çalışmak zorunda kalmadan sürdürebilmektedir. SGK şubelerinden başvurusu yapılabilen bu maaşı almak isteyen kişilerin karşılaması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları karşılamayan vatandaşlar, 65 yaşın üzerinde olsa dahi bu maaşı alamazlar. Bu yüzden başvuru yapmadan önce şartların, talep edilen belgelerin ve maaşın miktarının bilinmesi gerekiyor.

Son yapılan düzenlemeler ve zamlar dahilinde 65 yaş maaşı almaya hak kazanan kişiler 3 aylık 1.296 TL ödeme almaktadır. Üç ayda bir ödemesi yapılan 65 yaş maaşı aylık 432 TL’ye denk gelmektedir. Bunların yanında eğer 65 yaş maaşı alan kişi engelliyse ek maaş alma şansı elde etmektedir. %40 üzerinde engele sahip bireyler yaşlılık maaşına ek olarak 657 TL engelli maaşı da almaktadır. %70 ve üzeri engelli olan vatandaşlar için bu ücret 1.264 Türk Lirası’na çıkmaktadır.

65 Yaş Maaşı Alma Şartlarını Sağlamanız Gerekir

65 yas maas

65 yaş maaşı almak isteyen bireylerin öncelikle karşılaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki adı üzerinde 65 yaşının üzerinde olmaktır. Bunun yanında, kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Çifte vatandaş olanlar için herhangi bir özel düzenleme bulunmamaktadır. Bu şartları karşılayan ve 65 yaşının üzerinde olan vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı herhangi bir kuruluştan maaş almaması gerekmektedir. Yani emekli maaşı alan kişiler bu yardımdan yararlanamamaktadır.

65 yaş maaşı için başvuran vatandaşların bu gelire muhtaç olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Kişiler bu durumlarını kanıtlayabilmek için aylık gelir durumlarını belgelemelidir. Başvuru yapan kişilerin aylık gelirlerinin asgari maaşın 3’te 1’inden az olması gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru olumsuz sonuçlanmaktadır. Değerlendirmede kişilerin kendisiyle birlikte eşleri de değerlendirme altına alınmaktadır. Bu bağlamda eşinin geliri yüksek olanlar da 65 yaş maaşından yararlanamamaktadır.

65 Yaş Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeri Unutmayın

65 yaş maaşı için gerekli koşullara sahip olan vatandaşların başvuru için bazı belgelere sahip olması gerekmektedir. İlk olarak başvuru yapacak kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip muhtaçlık belgesi alması gerekmektedir. Vakıf muhtaçlık belgesi başvurusunda bulunan kişi hakkında inceleme başlatmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Dunkof Ne Demek? Hangi Dilden Gelir?

Yapılan incelemede kişinin gelir durumu, sahip olduğu mal varlıkları, eşinin gelir durumu ve engelli olup olmadığı araştırılmaktadır. Araştırma sonrasında vakıf yetkilileri tarafından kişinin bu belgeye ihtiyacının olup olmadığı belirlenmektedir. Muhtaçlık belgesi alındıktan sonra il ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumları’na gidilerek başvuru işlemleri başlatılabilir.

Muhtaçlık belgesine sahip olan 65 yaş üzeri vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları başvuru esnasında kimlik kartlarını da getirmelidir. Bunun yanında, başvuru esnasında doldurulması gereken belgeler ve formlar da bulunmaktadır. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlar ya da engelli olan kişiler kurumda çalışan yetkililerden yardım alabilir.

65 Yaş Maaşı Ne Zaman Yatar?

65 yaş maaşı almaya hak kazanan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi ödemenin ne zaman gerçekleşeceğidir. Mart, haziran, eylül ve aralık aylarında yapılan ödemeler doğum yılına göre ayın çeşitli günlerinde gerçekleştirilmektedir.

Son yapılan düzenlemeye göre doğum senesinin son rakamı 9 ya da 4 olanlar ayın 9. Gününde maaş almaktadır. Doğum senesinin son rakamı 3 ya da 8 olanlar ise 8. günde maaşlarını hesaplarından çekebilir. Doğum senesinin son sayısı 2 ya da 7 olanlar ayın 7. gününde, 1 ya da 6 olanlar 6. gününde, 0 ya da 5 olanlar ise 5. gününde 65 yaş maaşlarını almaktadır.

65 Yaş Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

65 yaş maaşı bazı durumlarda kesilebilmektedir. Özellikle bu yardımdan faydalanan kişilerin başka bir yerden maaş ya da yardım aldığının tespit edilmesi maaşın kesilme sebeplerinin başında gelmektedir. Bunun yanında, 65 yaş maaşı almasına rağmen herhangi bir işte çalışan ve buradan gelir elde eden kişiler de bu durumları tespit edildiğinde yardımdan mahrum kalmaktadır.

65 yaşından sonra maaşı ve geliri yüksek olan biriyle evlenen kişilerin de yardımı kesilmektedir. 65 yaş maaşı alan kişiler vefat ettiğinde yardım hakları eşleri ya da çocuklarına geçmemektedir. Ölen eşi bu yardımdan faydalanan kişilerin tekrardan bu maaştan faydalanabilmeleri için yeni başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yaşlılık maaşı ile ilgili merak ettikleriniz bilgilere ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2022 yılı yaşlılık maaşı ne kadar olduğunu merak ediyorsanız yazımıza göz atmalısınız!

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu