Ekonomi

Bakıcı Maaşı Ne Kadar? 2022 Yılı Güncel Maaşlar

Yaşlı ya da hasta olan herhangi bir yakınına veya tanıdığına maddi ve manevi olarak destek olan kişiler bakıcı maaşı ne kadar merak etmektedir. Çünkü devlet gerekli şartları karşılayan kişilere yaşlı veya hastalara bakım sağladıkları için aylık bağlamaktadır. Yaşlı bakım parası olarak da bilinen bu maaşın alınabilmesi için bakım yapılan kişilerin herhangi bir yaşın üzerinde olmasına gerek yoktur. Bakımın üstlenildiği kişi engelli ve yardıma muhtaçsa genç olsa dahi bu maaş verilebilmektedir.

Bakıcı Maaşı Nedir? Kime Verilir?

bakıcı

Bakıcı maaşı özel bakım gereksinimi duyan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan bakım verenlere verilen paradır. Sigortalı bir çalışanmış gibi bakım verenlere her ay düzenli olarak bakıcı maaşı verilmektedir. Kişiler bakmakla sorumlu oldukları kişilerin bakıma muhtaç olduklarını kanıtladıkları ve maddi durumlarının kötü olduklarını belgeleyebildikleri taktirde bu yardımı alabilmektedir. Bu iki şart yanında bakım verenlerin karşılaması gereken bazı koşullar da bulunmaktadır.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Maaşı almak için belirli şartlar vardır. Bakıcı maaşı alma şartları sağlanmıyorsa maaş verilmez. kişilerin öncelikle maddi durumunun kötü olduğunu belgelemesi gerekmektedir. Bunun için ikamet edilen konutta bulunan kişilerin ortalama gelirleri hesaplanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği şartlara göre kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olduğu durumlarda bakıcı maaşı verilmemektedir. 2022 yılı asgari ücreti dikkate alındığında kişi başı geliri 2.800 TL üzerinde olan aileler bu maaştan yararlanamamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bakıcı maaşı almak isteyenlere aradığı ikinci şart, bakıma muhtaç bir kişinin olmasıdır. Buradaki “bakıma muhtaç” terimi tam anlamıyla kullanılmaktadır. Yani engelli olmasına rağmen kendi işini görebilen, yaşamsal ihtiyaçlarını giderebilen, tek başına hayatını sürdürebilme kabiliyeti olan kişiler bu maaşı alamamaktadır.

SGK’nın belirlediği standartlara göre bu maaşın alınabilmesi için kişilerin tek başına yaşamını sürdüremeyecek derecede muhtaç olması ve biri olmadan tuvalet ihtiyacını bile giderememesi gerekmektedir. Yani sağlık raporunda “engelli” yazdığı için kişilerin bu yardımı alacağına dair bir kural yoktur.

Kişilerin bakıma muhtaç olduğunun saptanabilmesi için uzman görüşü gerekmektedir. Bu uzman görüşü ise hastanelerde bulunan doktorlar vasıtasıyla alınmaktadır. Yapılan müdahaleler sonucunda muayene edilen kişinin engelli ya da ağır engelli olup olmadığı tespit edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
2022 Güncel Grafiker Maaşları Ne Kadar?

Kişilerin ağır engelli olduklarının kabul edilebilmesi için muayene yapan tüm doktorların onay vermesi gerekmektedir. Onay işlemleri sonrasında kişilerin kaçıncı derece engelli ya da ağır engelli olduğu tespit edilmekte ve sağlık raporuna işlenmektedir. Bakım veren kişilerin bakıcı maaşı alabilmeleri için bu sağlık raporunu edinmeleri gerekmektedir.

Bakıcı Maaşı Almak İçin Gerekli Belgeler

Bakım verilen kişiye ait sağlık raporu edinildikten sonra başvuru yapılabilmesi için bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Hem bakım verenin hem de bakıma muhtaç kişinin kimlik kartları
  • Sağlık kurulundan verilen ağır engelli beyanı içeren rapor
  • Bakım veren kişilerin mal ve gelir durumlarını belirten yazılı belgeler
  • Bakıma muhtaç kişi 18 yaşından büyük ise ve başkalarına zarar verecek düzeyde ağır engeli bulunuyorsa, mahkemeden alınacak kısıtlanma, vasi atanma veya bakım merkezine yerleştirme kararı

Yukarıda bulunan belgelerin tümünü hazırlayan bakım verenler, AÇSHB’nin ilçelerde ya da illerde bulunan temsilciliklerine gidip başvuru işlemlerini başlatabilmektedir. Eğer hastanın durumu çok ağır ise sadece bakım verenlerin temsilciliklere gitmesi daha uygundur.

Bakıcı Maaşı Sorgulama

Bakıcı maaşı almak için gerekli şartları karşılayan ve gerekli tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlayan kişiler sonucu e devlet üzerinden öğrenebilmektedir. Sorgulama işlemi için E-devlet sitesinden kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Ardından “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına gidilmelidir. Başvuru olumlu sonuçlandıysa bu kısımda yapılacak ödeme miktarı ve tarihi görülebilmektedir.

Bakıcı Maaşı Ne Kadar?

Başvuru sonrasında olumlu cevap alan ve bakıcı maaşı almaya hak kazanan kişiler aylık 2.706 TL ödeme almaktadır. 2022 yılı için belirlenen bu tutar her yıl güncellenmekte ve enflasyon oranı göz önünde bulundurularak artırılmaktadır.

Bakıcı Maaşı Yatan İller

Bakıcı maaşı tüm bakım verenlere aynı gün içerisinde yatırılmamaktadır. Ayın 15’i ile 31’i arasında rastgele iller seçilmekte ve bu illerdeki bakım verenlere ödeme yapılmaktadır. Ayın sonu geldiğinde tüm illerdeki bakım verenlere ödemeler tamamlanmaktadır. Yani bir bakım veren, ocak ayının 17’sinde maaş aldıysa gelecek ay 20’sinde ya da 30’unda alabilmektedir. Ziraat Katılım aracılığıyla yapılan bakıcı maaşı ödemesinin yatırılıp yatırılmadığı 4747’ye “BAKIYE” yazılıp gönderilerek öğrenilebilir.

Ayrıca bakabilirsiniz; Engelli Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu