Gezi

Bursa Kayapa Göleti Gezi Rehberi 2022

Bursa gezilecek yerler arasında Bursa Kayapa Göleti, kalabalık ortamlardan doğal ortamlara kaçtığımız şu zor günlerde oldukça rağbet görmektedir. Yeşil Bursa’da gezilecek doğal yerleri arasında Kayapa Göleti de tercih edilen yerlerdendir. Gölet, Uludağ’dan gelen sularla beslenen ve sulama amaçlı oluşturulmuş bir yapay gölettir. Yapay gölet olsa da doğal bir güzelliğe dönüşmüştür.

Başlıklar

Bursa Kayapa Göleti Nerede?

Bursa Kayapa Göleti, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Kayapa Mahallesi’nde yer alan bir gölettir. Nilüfer ilçe merkezine 24 kilometre mesafededir. Kayapa Göleti, Bursa şehir merkezinden ise 20 kilometre mesafededir. Özel araç ile buraya ulaşım yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Kayapa Göleti’nde Neler Yapılır?

bursa kayapa

Bursa’nın gün geçtikçe büyüyen ilçelerinden olan Nilüfer’de böylesine doğal ve güzel yerlerin olması Bursalılar için oldukça sevindiricidir. Aslında yapay olan bu göl, çevresiyle uyumu sonucu harika bir doğal ortama dönüşmüştür.

Yeşil Bursa’da vakit geçirebileceğiniz birçok doğal güzellik bulunmakta, Kayapa Göleti de bu doğal güzelliklerden birisidir. Bursa’da vakit geçirilecek doğal ortam arayanlar için havalar güzelken değerlendirilmesi gereken yerlerdendir.

Kayapa Göleti; yazın yemyeşil görüntüsüyle ve doğasıyla Bursa’da tercih edilen doğal alanlardandır. Gidilmesi gereken en uygun mevsim yaz ve bahar aylarıdır, havalar sıcakken daha keyifli bir yer olacaktır. Açık alan olması ve çevresinde kapalı alan bulunmaması dolayısıyla soğuk günlerde pek doğru bir tercih olmayabilir.

Sonbahar aylarında ise turuncu renklerin yeşille buluştuğu güzel manzaralar ortaya çıkmaktadır. Yine de soğuk zamanlarda tadını çok çıkaramayabilirsiniz. Havanın güzel olduğu günlerde Kayapa Göleti etrafında doğa yürüyüşü yapmak, gölet kenarında manzaraya karşı oturup tadını çıkarmak oldukça keyifli olacaktır.

kayapa göleti bursa

Bursa’nın doğallığı bozulmamış yeşil alanlarından biri olan Kayapa Göleti mesire alanı olmadığı için çevresinde hizmet veren yerler yoktur. Oturma alanları ve park gibi imkanlar da mevcut değildir. Burada vakit geçirmek istiyorsanız kendiniz götürdüğünüz sandalye ve araçlarla kendinize imkan sağlamalısınız. Etrafında hizmet veren herhangi bir yer olmaması onu daha sakin ve huzurlu bir yer yapmaktadır. Gölet hafta içi vakitlerinde oldukça sakindir, hafta sonu ise zaman zaman kalabalık olabiliyor. Gölette aynı zamanda hayvan dostlarımızın da yaşadığı bir kuş cennetidir diyebiliriz. Göletin ortasına bu kuşların daha iyi korunabilmesi için hayvan severler tarafından bir kuş evi bile yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir:
Bursa Mudanya Gezi Rehberi | 10 Yer Listesi

Kayapa Göleti etrafında kamp sandalyelerinizi, yer örtünüzü alıp manzaraya karşı keyif yapabilirsiniz. Etrafında yemek yerleri bulunmadığı için yeme içme için malzeleri kendiniz götürmelisiniz. Göletin manzarasına karşı oturup bir şeyler yiyip içerek vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır. Genelde piknikçiler mangal ve semaver yapmaya gidiyor. Etrafında mangal ve semaver yasak değildir, bu amaçla gidecekseniz lütfen işiniz bittiğinizde ateşin söndüğünden emin olun.

Gölet aynı zamanda Bursa’da kamp yapmak isteyenlerin de tercih ettiği yerler arasındadır. Sessizliği ve muhteşem manzarasıyla kampçılara da keyifli anlar yaşatmaktadır. Tek kötü yanı etrafında hizmet veren yerler olmaması diyebiliriz.

Kuşların uğrak yerlerinden olan Kayapa Göleti’nde hayvan dostlarımızı da besleyebilirsiniz. Gölet etrafında muhteşem manzaralara tanıklık edeceğiniz doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Kayapa Göleti bu gibi aktiviteleri yapabileceğiniz Bursa’daki doğal alanlardandır.

Kayapa Göleti Ulaşım

Kayapa Göleti’ne şehir içinden B-33, B-33/H ve B-33/G otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsle Kayapa Göleti yakınındaki Kayapa durağında bırakmaktadır, duraktan 20 dakika kadar yürüyerek gölete ulaşabilirsiniz. Otobüs saatlerine ve güzergah bilgilerine Burulaş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kayapa Göleti etrafında hizmet veren yerler olmadığı için gölete ulaşım için en doğru yöntem özel araç ile ulaşımdır.

Yöresel Bursa lezzetleri için Bursa’nın Nesi Meşhur? yazımıza göz atabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu