Oyunlar

E-Spor Oyuncularının Maaşı Ne Kadar? 2022 Güncel

Yakın geçmişte ortaya çıkan mesleklerden biri olan e-spor oyunculuğu, hem eğlenceli hem de standart işlerin dışında olması sebebiyle insanların büyük ölçüde ilgisini çekmektedir. Yapılan turnuvaların büyüklüğü ve alınan ödül tutarının son yıllarda artışa geçmesi akıllarda e-spor oyuncu maaşı ne kadar? Sorusunun oluşmasına sebep olmaktadır.

Kişilerin aldıkları maaşlar ve ödüller, bulundukları takımlara, oynadıkları oyunlara, katıldıkları turnuvalara ve başarılarına göre değişkenlik göstermektedir. Alınan maaşı belirleyen bir diğer faktör ise bulunulan takımın ait olduğu ülkedir. E-spora önem verilen ülkelerde oyuncuların aldıkları maaşlar diğerlerine göre kat kat daha yüksek olabilmektedir.

E-Spor Nedir?

E-Spor nedir, sorusu birçok insan tarafından bilinmemekte ve merak konusudur diyebiliriz. E-Spor, aslında bilgisayar oyunlarının üzerine kurulu bir spor dalıdır ve açılımı elektronik spordur. Normal spor dallarının da olduğu gibi, elektronik sporcularda kendi aralarında takımları ile beraber büyük spor müsabakaları düzenlemektedir. Dünyanın her yerinden takipçisi ve seveni olan elektronik sporcularının düzenlediği oyun müsabakalarına büyük ilgiler gösterilmektedir.

Elektronik sporcuları diğer oyun kullanıcılarından ayıran en büyük özellikleri ise oynadıkları online oyunu en iyi ve en yetenekli şekilde oynamalarıdır. Her ne kadar bilgisayar başında oyun oynamak basit olarak gözükse de e-sporcu olmak için hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorluklarla mücadele edebilmek ve en kısa sürede en iyi kararı verebilmek gereklidir.

Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur?

e sporcular

E-sporcuların Türkiye şartlarına göre oldukça yüksek kazançlar elde etmesi sebebiyle pek çok kişi nasıl e-spor oyuncusu olunur merak etmektedir. Her alanda olduğu gibi oyun alanında da kişilerin başarılı olabilmesi için çok çalışması ve bunu büyük bir disiplinle gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yüksek e-spor oyuncusu maaşı alan pek çok ünlü isim günde 10 saate varan antrenmanlar yapmaktadır. Bu antrenmanların yanında kişilerin kendini geliştirme yolunda araştırmalar yapmaları ve rakiplerini analiz etmeleri gerekmektedir.

Kendini geliştiren ve rakiplerini analiz ederek başarı basamaklarını tırmanan e-sporcu adaylarının takım ve sponsor bulmaları gerekmektedir. Çünkü pek çok oyun takımlar halinde oynanmakta ve turnuvaya katılacak takımlar şirketler tarafından kurulmaktadır. Bu şirketler kişilerin yol, vize ve pasaport gibi masraflarını gidermekte ve turnuvaya hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Şirketlerle anlaşma yapmak ve bu yolda ilerlemek isteyen e-sporcu adayları gereken belgeleri hazırlayıp maaşlı bir e-spor oyuncusu olabilir.

E-Spor Oyuncu Maaşı 2022’de Ne Kadar?

E-spor oyuncu maaşı yukarıda sayılan değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Dünyanın en büyük ve en başarılı CS-GO takımı olan Astralis örnek gösterilirse, takımda bulunan oyuncular aylık 30.000 dolar maaş almaktadır. Oyuncular bu maaşların üzerine turnuvalarda kazandıkları ödülleri de almaktadır.

Bu ödüller de işin içine katıldığında her bir oyuncu yılda 700.000 dolara varan kazançlar elde edebilmektedir. Türkiye’deki takımlarda oynayan e-sporcuların ise aylık 3.000 ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Yine bu maaşların yanına yurt içi ve yurt dışı turnuvalardan alınan ödüller eklenince elde edilen kazanç bir hayli artmaktadır.

Tabii ki bu kazançlar sadece bunlarla sınırlı değildir. E-Spor oyuncuları çeşitli yayın sitelerinden yayın yaparak ve Youtube kanalı açarak da çok büyük miktarlar kazanabilmektedir. Özellikle yüksek takipçiye sahip e-spor oyuncularının kazançlar oldukça yüksektir diyebiliriz.

Bunun yanında belli bir kitleye ve saygınlığa sahip e-spor oyuncularına, büyük firmalar tarafından reklam verilmekte ve sponsor olunmaktadır. Sadece reklam ve firmalardan aldıkları kazançlar maaşlarının oldukça üstündedir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:
Dunkof Ne Demek? Hangi Dilden Gelir?

Türk E- Sporcular Ne Kadar Kazanıyor?

E-spor ülkemizde hızla gelişmeye devam etmektedir. Son yıllarda büyük şirketlerin oyunculara destek olması başarılı oyuncuların çıkmasına imkân vermiştir. Verilen destek sayesinde pek çok e-spor oyuncusu yurt dışı takımlarında oynama şansı yakalamıştır. Bu oyunculardan biri olan ve Türkiye’nin en çok kazanan e-spor oyuncusu Can “XANTARES” Dörtkardeş, CS:GO oyunundan yaklaşık 323.000 dolar kazanç elde etmiştir. Bir dönem XANTARES ile aynı takımda birlikte oynayan Özgür “woxic” Eker ise turnuvalardan toplamda 302.000 dolar kazanmıştır. XANTARES maaşı iyi olan oyunculardandır. Bir diğer CS:GO oyuncusu olan Engin “MAJ3R” Küpeli ise 163.000 dolar kazanç elde etmiştir. Heartstone oyununda, 2017 yılında dünya şampiyonu olan Kaan “Fujitora” Çekli ise 150.000 dolar kazanmıştır. Bunların yanında Buğra “Calyx” Arkın, Ahmet “paz” Karahoca ve Engin “ngiN” Kor da CS:GO oyunundan yaklaşık 150’şer bin dolar kazanç elde etmiştir.

En Çok Ödül Dağıtan Oyunlar

E-spor oyuncusu olmak ve bu işi yaparak para kazanmak isteyen kişilerin oynayacakları oyunu iyi seçmeleri gerekmektedir. Turnuva yapılmayan ve ödül verilmeyen bir oyunda uzman olunması durumunda kişinin hiçbir kazancı olmayacaktır. Kariyerini bu yönde çizmek isteyen kişiler aşağıdaki listeden oyunların verdikleri toplam ödül miktarları hakkında bilgi sahibi olabilir.

Dota 2

Uluslararası turnuvaların çıkış noktası olan Dota 2, 2021 yılına kadar toplamda 1.473 turnuva yapmış ve turnuvalarda toplamda 230 milyon dolara yakın ödül dağıtmıştır. Ayrıca tek bir turnuvada en fazla ödül dağıtma unvanı da 34 milyon dolar ile bu oyuna aittir. Dünyanın en çok kazanan e-spor oyuncusu olan Johan “N0tail” Sundstein, Dota 2 turnuvalarından toplamda 7 milyon dolara yakın gelir elde etmiştir.

Counter Strike: Global Offensive

Dünya üzerinde en çok oynanan online oyunlardan biri olan Counter Strike: Global Offensive adına her yıl yüzlerce turnuva düzenlenmektedir. 2012’den 2021’e kadar bu oyun için toplamda 5.441 turnuva düzenlenmiş ve 108 milyon dolar ödül dağıtılmıştır. Oyunun en başarılı takımlarından biri olan Astralis üyelerinin her biri 2 milyon dolara yakın kazanç elde etmiştir.

Fortnite

Fortnite, çok kısa sürede milyonlarca insana hitap etmeyi başarabilmiş ve yüzlerce turnuva düzenlemiştir. Oyun, yaklaşık 4 yılda, 673 turnuvada toplamda 100 milyona yakın ödül dağıtmıştır. Oyunun en başarılı e-sporcusu “Bugha” unvanlı Kyle Giersdorf, sadece bir turnuvada 3 milyon dolar kazanmıştır.

League of Legends

Türkiye’de e-spor adına ilk girişimlerin ortaya çıkmasına olanak sağlayan League of Legends, 12 yıldan beri turnuva düzenlemektedir. Günümüze kadar yapılan 2490 turnuvada 81 milyon dolar ödül dağıtılmıştır.

Starcraft 2

Starcraft 2 e-sporun gelişmesine büyük katkısı olan oyunlar arasındadır. Piyasaya sürüldüğü yıldan bu yana turnuvalar düzenleyen oyun 6062 turnuvada 35 milyon dolar ödül dağıtmıştır. Oyunun en iyi oyuncusu olan Joona “Serral” Sotala 2012 yılından bu yana katıldığı turnuvalarda 1 milyon dolara yakın ödül kazanmıştır.

E-Sporcu Maaşları Hakkında Sıkça Sorulan Soruları

İşte sizler tarafından en çok aranan ve sorulan e-sporcu maaşları ile ilgili sorular ve cevapları!

Valorant E-Sporcu Maaşları Ne Kadar?

Riot Games’in yeni oyunu Valorant’da e-sporcular için gayet kazançlı. Yabancı oyuncular aylık 20-30 bin dolar alırken Türk sporcular 5-25 bin TL’ye kadar alabilmektedir.

2020 ve 2021’de E-Sporcu Maaşları Ne Kadardı?

2020 yılında e-sporcu maaşları Türkiye’de 3000TL’den başlarken 2021 yılında bu rakam 5000bin TL ve üstü olacak şekilde belirlenmiştir.

CS:GO E-Sporcular Ne Kadar Kazanıyor?

Ülkemizde en çok oynana rekabetçi oyunlardan CS:GO’da e-sporcular primler ve turnuvalar hariç 5000 ile 10.000TL arası maaş almaktadırlar.

Pubg E-Sporcu Maaşları

Son dönemlerde çıkışını sürdüren ve e-spora yatırım yapan Pubg’de ise e-spor oyuncuları yan gelirler hariç ülkemizde 3000TL ve üstü rakamlar almaktadırlar.

Avukatlar 2022’de Ne Kadar Kazanıyor? Merak ettiniz mi? Ettiyseniz içeriğimize bekleniyorsunuz!

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu