Hayvanlar AlemiYaşam

Köpeklerde Kemik Kırılması Nasıl Anlaşılır? 6 Kırık Türü

Köpeklerde kemik kırıkları yaygın bir hastalıktır çünkü çoğu zaman gözden kaçar. Köpeğiniz durumu anlatamadığı için acıyı belli etmeden çeker. Özellikle köpek yavruları oyun oynamayı daha çok sever ve biz de onlarla oynamayı severiz. Büyüyen yavru köpekler için oyun zamanı çok önemli olmakla birlikte, oyun ve egzersiz seviyesi onlar için uygun olmalıdır. Uygun olmayan egzersiz, kırık kemikler dahil olmak üzere yaralanmalara yol açabilir.

Köpek yavrularının dayanıklı ve güçlü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kemikleri oldukça zayıf ve kırılgandır. Köpeklerin kemikleri ergenlik döneminden sonra maksimum güce ulaşır. Buna göre daha az yoğun ve halk dilinde körpe kemikler, daha fazla kırılgandır.

Köpeklerde Kemik Kırıklıklarının Belirtileri ve Tedavileri

köpeklerde kırık kemik

Köpeğinizin kemiği kırıldığında topallayabilir veya tek bacağını kullanamaz durumda olabilir. Bu en belirgin durumdur. Diğer belirtiler ise yaralanan bölgenin şişmesi veya yaralanan yeri koruma isteğidir. Ağlaması, oynamak istememesi veya mama yememesi de bu belirtilerden olabilir. Bazı köpeklerin ise hiç sesi dahi çıkmaz, bir belirti göstermez.

Köpeğiniz farklı tür belirtiler sezdiyseniz, zaman geçtikçe işler daha da kötüleşebileceğinden bir an önce veterinerden yardım istemelisiniz.

Veteriner kapsamlı bir fizik muayene ile başlayacaktır. Yavru köpekler, özellikle acı çekerken hareketsiz oturmayı zor bulur, sakinleştirici gerekli olabilir. Rötgen çekimi kemiğin kırıldığını doğrulayacak ve kırığın ne kadar karmaşık olduğunu gösterecektir.

Kırığın ciddiyetine bağlı olarak onarım çeşitli teknikler ve implantlar içerebilir. Bazı kırıkların düzgün bir şekilde iyileşmesi için sadece bir atel gerektirebilirken, diğerlerinde iğne, plaka ve vida gerekebilir. Aşağıda köpeklerde görülen daha yaygın kırıklardan bazıları verilmiştir.

Köpeklerde Dirsek Kırıkları

Humerus, omuz ile dirsek arasındaki kolun kemiğidir. Bu kemiğe travma, dirseğin dış kısmının (lateral kondil olarak adlandırılır) kırılmasına neden olabilir. Mobilyadan, bir kişinin kollarından atlamak ve yanlış yere inmek gibi nedenlerden olur. Bu kırığın onarımı genellikle pim ve vidaların bir kombinasyonunu içerir.

Köpeklerde Yarıçap – Ulna Kırıkları

Köpeklerde ön ayak kemikleri yarıçap ve ulnadır. Tipik olarak bir köpeğin bir yerlerden veya birinin kollarından atladığında ortaya çıkan yaygın bir kırıktır. Çoğu zaman her iki kemik de bileğin hemen üzerinde kırılır. Tedavi, bu kırığı doğru şekilde yeniden hizalamak ve iyileştirmek için bir plaka ve vidalar gerektirir. Tek başına ateller küçük köpeklerde başarılı olmaz, çünkü kan damarları (besin sağlayan damarlar) daha büyük ırklardan farklıdır.

İlginizi Çekebilir:
5 Soru ile Bulldog Köpek Özellikleri ve Bakımı

Köpeklerde Ayak Parmağı Kırıkları

Köpeklerde ayak parmağı kırıkları genellikle yüksek bir yüzeyden düşmek veya zıplamaktan kaynaklanır. Aynı zamanda insanlar tarafından yanlışlıkla üzerine basılmasından da kaynaklanabilir. Ayak parmağı kırıkları genellikle parçaların hizalanmasına ve doğru şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için iğneler ve ayrıca bir atel gerektirir.

Köpeklerde Kalça Kırıkları

Kalça kırıkları travmatik bir düşüşten kaynaklanır. Kırık bir kalça, genellikle iğnelerle onarılabilir. Diğer zamanlarda ise femur başının yani kalça ekleminin topunun çıkarılması için ameliyat yapılır.

Köpeklerde Kaval Kemiği Kırığı

Bir köpeğin kaval kemiği, insanların kaval kemiğine benzer. Tibial tepe kemiğin üst, ön kısmıdır. Düşme gibi travmalardan sonra köpeğinizde tibial kret kırığı oluşabilir. Bu tür bir kırığı onarmak için kırık kısımdan pimler gerekir.

Yavru Köpeklerde Büyüme Plakası Kırıkları

Büyüme plakları, büyüyen kemiklerin uçlarında bölünen hücreler içeren ve köpek yavrusu büyüdükçe kemiklerin daha uzun olmasını sağlayan alanlardır. Yavru ergenliğe ulaştığında, büyüme plakları sonunda kapanır.

Bu gerçekleşene kadar büyüme plakları yumuşaktır ve kolayca yaralanır. İki yaralanma olabilir:

  • Büyüme plakası boyunca bir kırık
  • Daha kısa bir kemiğe veya deforme olmuş bir bacağa yol açabilen “ezici” bir yaralanma
  • Bazı durumlarda bir atel işe yarasa da, genellikle bu kırığı onarmak için cerrahi önerilir. Ezilme yaralanması hakkında pek bir şey yapılamaz ve nadiren hemen teşhis edilir. Nihai sonuç (bükülmüş bir bacak) genellikle yaralanmadan haftalar veya aylar sonra teşhis edilir.

Bonus: Yavru Köpeğiniz İçin Ufak bir Tavsiye

yavru köpeklere tavsiye

Büyüyen yavru köpekler için hem fiziksel hem de zihinsel olarak egzersiz yapmak ve oyun oynamak çok önemlidir ancak ne tür bir egzersizin uygun olduğunu bilmek de aynı derecede önemlidir. Köpeğinizin cinsini, yaşını, kilosunu ve genel sağlığını göz önünde bulundurarak, uygun bir egzersiz ve oyun etkinliği belirlemelisiniz. Yavru köpeğiniz için uygun bir plan yapıldığında uzun yıllar oyun oynayarak ve kaliteli zaman geçirerek mutlu ve sağlıklı bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Köpeklerle ilgili bir diğer yazımıza bakabilirsiniz; Köpeklerde Cilt Kuruluğunun 10 Sebebi ve Tedavisi

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu