Yaşam

Lavantanın 10 Faydası Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri

Lavanta çeşitleri ve özellikleri ile hem güzel görüntüsü hem de vücuda sağladığı faydalar sayesinde tercih edilen bitki çeşitlerindendir. Lavantanın faydaları arasında migren ve baş ağrılarının hafifletilmesi, akne tedavisi, solunum problemleri mücadele, sinek ve böcek kovucu gibi maddeler yer alır.

Lavanta Nedir?

Lavanta antibakteriyel özellikleri sayesinde tarih boyunca insanların kullandığı bir bitkidir. Geçmişine baktığımızda iki bin yıldan uzun sürelere dayanır. Lavanta kelimesi, Latince “Lavare (yıkamak)” kelimesinden gelir. Dünyada eski zamanlardan beri parfüm ve tıbbi amaçlı kullanmıştır. Nane ailesine ait olan lavantanın farklı özellikte türleri bulunmaktadır.

Hem güzel kokusu hem cıvıl cıvıl görüntüsü hem de faydaları ile lavanta evlerde ve birçok alanda kullanılmaktadır. Parfüm, deterjanlarda kokusu için; ilaçlarda faydası için ve dekorasyonlarda da güzel görüntüsü için lavanta çeşitlerine rastlayabiliriz.

Lavanta Çeşitleri ve Özellikleri

lavanta ne zaman açar

Lavantanın doğada birçok farklı türü bulunmaktadır. En yaygın lavanta türü, 30 cm’den 90 cm kadar uzayabilen dar yapraklı türdür. Sapının çok sayıda dalı vardır ve grimsi sarı bir kabuğa sahiptir. Lavanta çiçeği çok güzel bir renge sahiptir ve çeşitli mor tonları vardır. Sarı ve beyaz renkte de büyümektedir.

Çiçeğin şekli ve boyutu türlere göre değişebilir. Bazen uzun sivri iken bazen daha kısa saplıdır. Bitkinin çiçeklerinin görünümü, ait olduğu türe göre farklılık gösterebilir. Ancak çiçeklerin tavşan kulaklı ve ananas şeklinde olması veya gövdeye gevşekçe yayılması gibi benzer özellikler olabilir.

Lavandula multifida olarak bilinen lavanta türü, bir sapta birden fazla çiçeğe sahiptir. Bu çiçeğin tazeyken güzel bir kokusu vardır ancak bazı insanlar aromasını günlerce korumak için kurutulmuş olarak kullanır. Lavanta birçok iklim tipinde yetiştirilebilir. Önemli olan bitkiye yeterli güneş ışığını vermektir. Lavanta yetiştirmek için gereken toprağın pH değeri 5,8 ile 8,3 arasında olmalıdır. Lavanta bitkisi olgunlaştıktan sonra çok az bakım gerektirir ve kuru bırakılmalıdır.

Lavanta türlerinden bazıları şunlardır:

 • Sevtopolis
 • Drujba
 • Hemus
 • Hebar
 • İspanyol Lavantası
 • Munstead Lavanta
 • Yubileina
 • Raya
 • Karlovo
 • Intermedia
 • Lavandula Angustifolia
 • Lavandula Stoaches
 • Mavi İmparator
 • Lavandula Multifida
 • Meerlo
 • Heterophylla
 • Hidcote Blue
 • Ellagance Snow

Lavanta Ne Zaman Açar?

Açtığındaki muhteşem mor görüntüleri görenlerin aklına ilk gelen şey lavanta ne zaman çiçek açar sorusudur. Lavanta bahçelerinde çiçek açtığındaki mor görüntüsü görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Lavanta ekimi için herhangi belirli bir mevsim yoktur. Mevsim fark etmeksizin ekilebilecek bir bitkidir ancak daha verimli olması için güneş ışınlarının yoğun olduğu ilkbahar ve yaz ayları tercih edilebilir. Dikkatli şekilde yetiştirildiğinde çiçeklerini haziran ve ağustos ayları arasında yaz mevsiminde verecektir.

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

lavantanın faydaları

Lavanta güzel görüntüsünün yanı sıra sağlık için de birçok faydası olan tüketilebilir bir bitkidir. Lavantalı lokum, lavantalı dondurma, muhallebi, kek gibi tatlılara eklenebilir. Besin değerleri oldukça zengindir; vitamin, kalsiyum ve demirden oluşur. Lavantanın faydalarını gelin birlikte öğrenelim.

Kalsiyum, Demir ve Vitaminler İçerir

Gerekli demir tüketimi günde yaklaşık 9 ila 10 mg’dır. Lavantanın bir porsiyonu 2 mg demir sağlayabilir. Demir besini, insan kanında bulunan hemoglobin ve miyoglobin yapımına yardımcı olan temel bir bileşendir. Kısacası lavanta içinde bulunan bu besin değerlerinin tüketimi, anemi, yorgunluk ve demir eksikliği ile ilgili tıbbi problemlerden uzak durmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir:
Ara Papağanı Nedir? Türleri ve 2023 Fiyatları

İçerisinde bulunan A vitamininin göz sağlığını iyileştirme ve kuru göz, katarakt ve gece körlüğünü önleme gibi çok büyük faydaları vardır. Ayrıca sağlıklı cilt ve mukoza zarlarının korunmasına yardımcı olur.

İnsan vücudu, bireyin yaşına bağlı olarak günde yaklaşık 100 mg ila 1200 mg kalsiyum gerektirir. Günde iki bardak lavanta çayı size yaklaşık 215 mg kalsiyum sağlayacaktır. Bu nedenle, güçlü kemikler istiyorsanız, lavanta  size yardımcı olur. Ayrıca adet öncesi sendromları yatıştırabilir. Lavanta çayı buna iyi bir çaredir.

Bitkisel Besinler Sağlar

Lavanta vücudunuzun genel sağlığı için son derece faydalı olan bitki bileşikleri içerir. Beslenme eksikliklerini aşırıya kaçmamak şartı ile lavanta çayı ile giderebilirsiniz. Lavanta çayının şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. İçerdiği bitkisel bileşenler sayesinde mideyi rahatlatan bir etkisi vardır.

Ruh Sağlığına Faydalıdır

Bilim adamları, Alzheimer gibi hastalıkların başlangıcını incelerken beyin dalgası kalıpları aracılığıyla hastalığın ilerlemesini gözlemlemiş ve lavanta bitkisinin bu beyin dalgası modellerini değiştirme etkisi olduğunu görmüştür. Ruh sağlığına faydaları bu şekilde bilimsel çalışmalara dayanır.

Lavanta genellikle kaygı ve zihinsel stresi tedavi etmek için ek bir kapsül şeklinde tüketilir. Uykuya dalmaya yardımcı olması için yatmadan önce bir fincan ılık lavanta çayı içmek faydalıdır. Ayrıca uyku problemi yaşıyorsanız yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatarak daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

Migren Ataklarını Hafifletmeye Yardımcıdır

Lavanta, akut baş ağrılarının etkisini azaltmaya yardımcı olabilecek analjezik özelliklere sahiptir. Lavanta yağının kullanımı, migren için geleneksel tedavilere daha iyi bir alternatif olabilir ve çoğu zaman faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Akne Tedavisinde Kullanılır

Lavanta yağları genellikle sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Dermatologlar, lavanta yağının bakteriyel enfeksiyonu önlediğini ve ayrıca sebum atılımını kontrol etmeye yardımcı olduğunu açıklamıştır. Lavanta yağı sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olur ve kötü sivilce izleriyle savaşır. Cilde diğer nemlendiricilerle birlikte veya gece kremlerine birkaç damla eklenerek uygulanabilir.

Ağrı Gidermede Etkilidir

Lavanta yağı; içerdiği mucizevi besin değerleri sayesinde bel ağrısı, sırt ağrısı, burkulma ve romatizma gibi ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Masaj için lavanta yağı kullanmak eklem ağrısını hafifletir. Siz de ağrı kesici için doğal yöntemlere başvuruyorsanız lavanta bitkisinden faydalanabilirsiniz.

Solunum Sorunlarına Faydalıdır

Lavanta yağı; astım, sinüs tıkanıklığı ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olan özelliklere sahiptir. Göğüs tıkanıklığı veya grip belirtileri görüldüğünde boyun ve göğse lavanta yağı sürülebilir ya da difüzörlere eklenebilir. Lavanta yağı, vücuttaki balgamı gidermeye de yardımcı olacak doğal bir uyarıcıdır.

Kandaki Oksijen Seviyesini Arttırır

Lavanta içerisindeki aromaterapinin hipertansiyonu tedavi ettiği ve kan basıncını kontrol ettiği bilinmektedir. Lavantanın koroner dolaşım üzerindeki uyarıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki oksijenlenme seviyesinde bir artışa yol açar. Böylece genel beyin ve vücut sağlığını destekler.

İdrar Yolu Sağlığını Korur

Uyarıcı özelliğinden dolayı lavanta tüketimi idrar akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca mesane iltihabını azaltır. İdrar yollarında gerçekleşen problemlerde lavanta bitkisi tedavide bir hayli etkili olacaktır.

Doğal Antioksidan Kaynağıdır

Lavanta yağı ve bitkisi vücutta glutatyon ve süperoksit dismutaz (SOD) gibi antioksidanların aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Bunlar, serbest radikallerin neden olabileceği hasarı önlemeye yarar.

Ayrıca bakabilirsiniz; Köri Tozu Nedir? 10 Maddede Faydaları Nelerdir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu