Otomobil

BMW Işık Paket Nedir? Ne Demek?

BMW ışık paketi nedir sorusunun cevabı için arabada ışık paketi kavramını öğrenmek gerekir. Işık paketi bazı arabalarda bulunan ekstra bir özelliktir. Bu özellik her arabada bulunmaz, genellikle yeni model ve yüksek markalı arabalarda bulunur.

Yüksek fiyatlı önde gelen araba markalarından BMW’de ışık paketi 2012 modelden sonra bütün arabalarında bulunmaktadır ancak 2012 öncesi modellerde ışık paketi ekstra bir özellik sayılmaktadır. Arabaları standart paket ve ışık paket olarak ayıran BMW 2012 yılından sonra bütün yeni modellerine ışık paketi özelliğini eklemiştir.

Arabadaki ışık paketi özelliği aracın içerisindeki bütün aydınlatmaları kapsar. BMW’de ışık paketi olan araçlar standart modellere göre oldukça konforludur. Aracın kapı kolu, sürücünün ve yandaki koltuğun ayak kısmı, güneşlik, göğüs kısmı, tavan, arka taraf, bagaj içi ve torpido gibi birçok yerde gece araç içerisindeki görüşü artıracak ışıklandırmalar bulunur. Araç içerisindeki her yer bu sayede aydınlatılır ve güneş ışığı olmadan da araç içi görüşün iyileştirmesi amaçlanır.

Normal arabalarda araba içi ışıklandırma dikiz aynası lambası ve bazen de tavan lambasıdır. Bazı arabalarda ekstra olarak kapı açıldığında yeri görmek için kapının alt kısmında da ışıklandırma olabilir. Temel ışıklandırma özelliklerinin yanı sıra araç içerisine ekstra ışık eklendiğinde aracın konforu ve sürücünün görüş alanı iyileştirilir. Bu özellik akşam saatlerinde ve uzun araba yolculuklarında daha rahat etmenizi sağlar.

BMW ışık paketi özellikleri yeni kasa bütün modellerde aktiftir. Araç 2012 öncesine aitse ışık paketi olmayabilir. Modellere göre ışık paketindeki özellikler değişiklik gösterebilir. Bu yüzden 2012 öncesine ait bir model alacaksanız ışık paketi olup olmadığını sormanız gerekir.

bmw ışık paket torpido

BMW ışık paket torpido görseline baktığımızda akşamları karanlıkta kullanıcıya oldukça rahatlık sağlamaktadır. Torpidoda bir şey aradığınızda aydınlatma sayesinde kolayca bulmanızı sağlar. Bu özellik birçok arabada olduğu gibi BMW ışık pakette de vardır. Gündüzleri çok önem taşımasa da bu basit özellik akşamları çok işinize yarar.

BMW 1 Işık Paketi

bmw ışık paketi nedir

2004 yılında piyasaya sürülen ve uzun yıllar geliştirilerek seri olarak üretilen BMW 1 serisinin ışık paket özelliği modellere göre farklılık göstermektedir. Yeni nesil modellerin hepsinde ışık paket özelliği bulunurken 2004 – 2012 modellerde bu özellik bazılarında bulunur. Araç eski bir modelse ekstra özellik olarak ışık paketi olup olmadığını sorarak emin olabilirsiniz. Yeni bir modelse zaten mutlaka ışık paketi özelliği vardır.

İlginizi Çekebilir:
2023 Otomotiv Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

BMW 1 serisi arabalarından BMW 1.16 ışık paket özelliği de merak edilmektedir. BMW 116 modeller 2004 yılından beri üretilmeye başlamıştır. 2020 yılına kadar üretilen modelleri mevcuttur. İlk modellerinde ışık paket özelliği olmasa da yeni modellerde ışık paket özelliği bulunmaktadır. Işık paket özelliği istiyorsanız yeni modellerinden tercih etmelisiniz.

BMW 3.20d Işık Paket

Çok satan BMW 320d ışık paket özelliği 2012 sonrası modellerde görülmektedir. 1998 yılında piyasaya çıkan ve o yıllardan beri tutulan BMW 320d modellerinde eski yıllarda üretilenler standart pakettir. Yeni modelleri 2019 yılına kadar dayanan 3.20 serisinde ışık paketi özelliği bulmak mümkündür. Işık paketi özelliği bulunanlar premium serisi olarak geçmektedir.

BMW 320de ışık paket sahibinden sitesinde premium olarak bulabilirsiniz. Standart paketlerden farklı olarak premium modellerde birçok ekstra özelliğin yanında ışık paket özelliği de aktiftir.

BMW Standart Paket Nedir?

Standart pakette aydınlatma gibi ekstra özellikler bulunmaz. Direksiyon, motor ve hız gibi etmenler daha düşük özelliktedir ancak yakıt tüketimi konusunda daha tasarrufludur. Premium paketlere göre teknik olarak daha güçsüz olsa da bu şekilde bazı olumlu yönleri vardır. Görüntü olarak da farklılıklar bulunur. Arabanın iç ve dış dizaynı daha sönüktür, görünüm olarak daha az gösterişlidir.

BMW her yıl araçlarına yeni özellikler katarak daha konforlu hale getirmeyi amaçlamaktadır. Yeni modellerine baktığımızda eski üretim modellerine göre pek çok özellik bulabiliriz. Yıllar geçtikte araçlarına yeni özellikler ekleyerek piyasaya süren BMW markasında özellikler arttıkça fiyatlar da artış göstermektedir. Bütçesi kısıtlı olan kişiler genellikle daha uygun fiyatlı olan standart paket araçlara göz atmaktadır.

BMW’de ışık paketini merak ediyorsanız videoya göz atabilirsiniz;

Araba kategorimizin faydalı yazılarından Dizel Araba Nedir? Vurdulur mu? yazısı dikkatinizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu