Diyet & Beslenme

Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları Nelerdir? 8 Madde

Ginkgo biloba, birçok kişi tarafından dünyadaki en eski bitkisi olarak kabul edilir. Gingko bilobanın faydaları uzun yıllardan beri keşfedilmiştir. Çin’e özgü olan Ginkgo biloba ağaçları, ağaçların evriminin araştırılmasında önemli bir kaynak oldukları için dünyanın her yerinde bulunmaktadır.

Ginkgo bilobanın sağlığa faydaları arasında depresyon, kaygı ve bilişsel yetersizlik ile mücadele, bilişsel işlevleri hızlandırma, zihinsel bozukluğu tedavi etme, görme yeteneğini geliştirme ve kan dolaşımını iyileştirme gibi etkiler yer alır. Bu etkilerin detaylarına ve daha fazlasına yazımızın devamında göz atacağız.

Ginkgo Bilobanın Faydaları ve Zararları

Ginkgo Biloba faydaları

Yüzyıllardır ginkgo biloba bitkisinin birçok hastalık için doğal bir ilaç olduğuna inanılmaştır. Mikroskop altına alınıp faydaları incelendiğinde modern bilimi adeta büyülemiştir.

Çinliler bitkisel ilaç hazırlamak için tohumlarından faydalanmaktadır. Modern çağ bilim adamları da bu bitkinin faydalarının yalnızca tohumlardan gelmediğini keşfettiler.

Yaprakları fenol, flavonoidler, terpenler ve diğerleri gibi bileşiklerle doludur. Bu mucizevi bitkinin etkileyici faydalarından bazılarını aşağıda sıraladık.

Doğal Antidepresandır

Bu bitki yıllardır doğal bir antidepresan olarak kullanılmıştır. Depresyon veya şiddetli ruh hali değişimleri gibi zihinsel rahatsızlıkları olan kişiler bu bitkiyi kullanabilir. Hormonal seviyenizi dengeleyerek bu  duygularla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırmaya göre; bilişsel eksiklikler, depresyon, kaygı vb. şikayetleri olan yaşlıların bitkiden en fazla faydayı elde edebildiklerini ancak yeni araştırmalar gençlerin bile tıbbi faydalarından yararlanabileceği gerçeğine ışık tutuyor.

Bilişsel İşlevleri Hızlandırır

Biliş üzerinde özel bir etkisi olduğu keşfedilmiştir. Araştırmaları sırasında insanlarda hafızayı korumayı artırabileceği keşfedilmiştir. Daha sonra bitkinin zihinsel odaklanmayı artırmaya ve yaratıcı düşünmeyi teşvik etmeye yardımcı olduğu da bulunmuştur.

Zihinsel Bozuklukları Tedavi Eder

Bitkinin bilişsel bozukluklar, alzheimer hastalığı ve bunama gibi zihinsel sağlık bozukluklarından muzdarip insanlar üzerinde olumlu sonuçlar gösterdiği bilinmektedir. Birçok bilim insanı, çalışmaları sırasında bilişsel yetenek ve aktivitede bazı harika gelişmeler sağladığını fark edilmiştir.

Görmeyi İyileştirir

Bitkinin görme üzerinde güçlü etkileri vardır. Bilim adamları, doğal organik kimyasalların yanı sıra bu bitkinin antioksidanlarla dolu olduğunu keşfetti. Bu antioksidanlar, oküler sistemi herhangi bir oksidatif stresten korumaya yardımcı olur.

Gözler stresten korunursa makula dejenerasyonu, katarakt gibi göz hastalıklarının önüne geçilebilir. Bilim adamları söz konusu hastalıklarla ilişkili semptomların sayısını büyük ölçüde azaltabileceği sonucuna vardı.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Araştırmalar tüm vücuda kan akışını uyarabildiğini, kanın cilde ve hayati organlara daha verimli ve etkili bir şekilde dolaşımını sağlayacak şekilde kanın uyarılmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Artan kan akışı, hayati organlarınızın verimli bir şekilde oksijenlenmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir:
7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi Örnekleri

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Ekstraktlarının kan basıncını düşürdüğü ve tüm kardiyovasküler sistemdeki kan pıhtılarının ortadan kaldırıldığı görülmüştür. Daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, pıhtılaşma önleyici özellikleri ve kalp stresini azalttığı için bu bitkiden büyük faydalar sağlayabilir.

Doğal Yaşlanma Karşıtı Özelliktedir

Bitkinin doğal yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu söylenir. Özünde bulunan antioksidanların cildi genç, sıkı, taze ve sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Ayrıca kırışıklık sürecini yavaşlatır ve ciltteki diğer yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilir. Sivilce izleriniz varsa Gingko Biloba özü içeren bir cilt kremi uygulayabilir ve yavaş yavaş cilt problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Alzheimer Hastalığını Yavaşlatır

Bitkinin hafızayı güçlendirme üzerindeki olumlu etkisi Alzheimer hastalığını yavaşlatmak için kullanılır. Beyne sağladığı olumlu etkiler sayesinde hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Bu da yaşlılığa bağlı oluşan unutkanlık ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları yavaşlatmada yardımcı olur.

Ginkgo Biloba Zararları

Bitki yüzde yüz doğal olmasına rağmen antikoagülan özelliğinden dolayı hamileler için tehlikeli olabileceğinden hamile olan kişilerin kullanmaması gerekir. Kanlarında pıhtılaşma olan ve kan rahatsızlıkları olan kişiler de bunu kullanmamalıdır.

Bilinen yaygın bir zararı olmamak ile birlikte alerjen olan kişilerde mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir. Böyle durumlarda hemen tüketimi bırakılmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Ginkgo Biloba İçeren İlaçlar

Ginkgo biloba ilaç sektöründe de yaygın olarak kullalan bir bitkidir. İçeriğindeki zengin değerler ve vücuda sağladığı faydalar ile birçok ilacın bileşenini oluşturmuştur. Ginkgo biloba hap formunda eczanelerde de satılmaktadır. Bazı markalarda takviye gıda olarak hap formunu bulmak mümkündür.

Eczanelerin yanı sıra ginkgo biloba aktarlarda da bulunabilir. Solgar, orzax gibi bilinen hap formları dışında aktarlarda kurutulmuş yaprak formunda doğal halini bulabilirsiniz.

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Yapılır?

ginkgo çayı

Bitkinin faydalarını öğrenenler ginkgo biloba çayı nerede satılır merak etmektedir. İnternette ve büyük marketlerde bulabileceğiniz hazır paket çayların yanı sıra aktardan alacağınız kurutulmuş bitki ile kendi çayınızı kendiniz demleyebilirsiniz. Ginkgo biloba çayı kullananlar düzenli kullanımda birçok faydasını görmüş ve olumlu geri dönüşler sağlamıştır.

Çayın yapılışı çok basittir. Kaynamış bir bardak suya bir tutam kuru bitki konularak 5 – 10 dakika bekletilir. Demlenmiş olan çay süzülerek afiyetle içilir. Tatlandırmak için yanında bal kullanılabilir.

Ginkgo Biloba Günde Ne Kadar Alınmalı?

Ginkgo biloba bitkisini çay formuna getirdikten sonra günde 1, en fazla 2 kez içebilirsiniz. Her bitkide olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerekir.

Ginkgo biloba çayı yan etkileri gösterdiyse içilmemelidir. Bazı alerjen kişilerde olası yan etkiler gözükebilir. Kronik hastalar ve hamileler tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Ginkgo Biloba Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

Şeker hastası olan ve şeker ilacı kullanan kişiler, epilepsi rahatsızlığı bulunan kişiler ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler kesinlikle ginkgo biloba bitkisini tüketmemelidir.

İbrahim Saraçoğlu videosu ile dinlemek isterseniz;

Mürverin Faydalarını anlattığımız bir diğer yazımıza ayrıca göz atmak isteyebilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu