OyunlarTeknoloji

Sadece Mouse ile Oynanan Oyunlar – 2022 En İyileri

Mouse ile oynanan oyunlar pc oyunları içerisinde klavyeye gerek duymadan oyun oynamak isteyenlerin tercih ettiği oyun seçenekleri arasındadır. Bu oyunlar klavye gerekmeksizin sadece fare ile oynanabilir. Bazı oyuncular klavye yetersizliğinden bazıları ise daha zevkli bulduğu için bu tarz oyunları tercih etmektedir.

Mouse ile oynanan futbol oyunu, savaş oyunu, motor oyunları vb. tarzdaki oyunlar oyuncuların daha keyif aldığı seçeneklerdendir. Oyun sektörünün bir hayli geliştiği bu günlerde her tarza uygun oyunları bulabildiğimiz gibi bu tarz only mouse oyunlar da mevcuttur.

Mouse ile Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Sadece mouse ile oynanan oyunların birçoğunda ya klavyeye hiç gerek olmaz yani oyun sadece mouse ile oynanacak şekilde tasarlanmıştır ya da oyun ayarlarından klavye seçeneği yerine farenin işlevsellikleri seçilerek klavye ihtiyacı giderilir. Bu şekilde klavye kullanmadan sadece fare ile oyun oynayabilmek mümkün hale gelir.

Sadece mouse ile oynanan gelişmiş oyunlar olduğu gibi sade ve kolay oyunlar da mevcuttur. Mouse ile oynanan büyük ve küçük oyunları aşağıda sizler için derledik.

Mouse ile Oynanan Büyük Oyunlar

Klavyeye gerek duymadan oynanan oyunlar içerisinde yüksek grafiklere sahip, profesyonel, genelde birkaç seriden oluşan ve her yaşa hitap eden büyük oyunları sizler için derledik. Birkaçında direkt olarak sadece mouse ile oynayabilirsiniz, birkaçında ise oyun ayarlarından mouse seçeneğine gerek kalmayacak şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.

Europa Universalis 4

Europa Universalis 4 oyunu

Europa Universalis birkaç seriden oluşan bir strateji oyunudur. Oyunda eski zaman uygarlıklarına ait gerçek haritalar mevcuttur. Bu harita üzerinde doğru stratejiler uygulayarak fetih hareketleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Fethettiğiniz yerleri topraklarınıza katarak büyük bir uygarlığa sahip olabilirsiniz.

Steam linki için tıklayın.

Hearts of İron 4

Hearts of İron 4 oyunu

Oyun bir savaş ve strateji oyunudur. Hearts of İron oyununda da eski zamana ait gerçek haritalar üzerinden doğru stratejilerle savaş ve fetih yapılmaktadır. Ülkelere dair birçok eski lider, savaş ve tarihi olaya oyunda değinilmiştir.

Steam linki için tıklayın.

Football Manager Serisi

Football Manager Oyunu

Football Manager oyunu ilgi gören futbol oyunlarındandır. Oyunda detaylı bir şekilde bir futbol takımı oluşturarak gerçek hayattaki gibi takımı yönetiyor, maçlarda başarılı olması için çabalıyorsunuz. Takımınızı ve oyuncularınızı başarılı bir şekilde yöneterek maçları kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

Steam linki için tıklayın.

Starcraft 1 – Starcraft 2

Starcraft oyunu

Starcraft serisi bir savaş oyunudur. Oyun diğer savaş oyunlarından farklı olarak robotların savaştığı bilim kurgu filmi tarzı bir oyundur. Oyunda robotlardan oluşan ordular ve teknolojik araçlarla savaşlar gerçekleşmektedir.

The Sims 4

The Sims 4 Oyunu

The Sims oyunu da klavyeye gerek duymadan oynanan oyunlardan biridir. Oyunun başında bir karakter oluşturarak geniş sanal dünya içerisinde karakterin hayatına yön veriyorsunuz. Oyun birçok görsel efekt ve detay kullanılmasıyla ilgi gören oyunlardan biridir. Gerçekçi oyunlardan biri olan The Sims serisi tercih edilen oyunlardan olmaya devam ediyor.

Steam linki için tıklayın.

Rollercoaster Tycoon

Rollercoaster Oyunu

Rollercoaster Tycoon oyununuda da klavyeye ihtiyaç duymadan oynayabilirsiniz. Oyunda bir lunapark oluşturup bu lunaparkın içerisinde bir de hızlı tren yerleştiriyorsunuz. Zevkinize, oyundaki paranıza ve ilgilerinize göre lunaparkı düzenleyebilirsiniz. Müşterilerin memnuniyeti ve parkın işlek olması için gerekenleri yaparak oyuna devam ediyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:
E-Spor Oyuncularının Maaşı Ne Kadar? 2023 Güncel

Steam linki için tıklayın.

Age of Empires

Age of Empires Oyunu

Age of Empires ilgi gören savaş oyunlarından biridir. Oyunda ordunuzu oluşturarak kaleleri, uygarlıkları fethediyorsunuz. Farklı uygarlıklarla savaşarak topraklarınızı büyütmeye çalışırken aynı zamanda ordunuzu sürekli yeni savaşlar için güçlü tutmanız gerekiyor.

Steam linki için tıklayın.

Mouse ile Oynanan Küçük Oyunlar

Daha küçük yaşlara hitap eden, genelde iki boyutlu oyunlardan oluşan bu başlığımızda da sadece mouse ile oynanan küçük oyunları sizler için derledik. Aşağıda bahsedilen oyunların hepsi klavye kullanımına gerek olmadan oynanabilir.

Yugo Puzzle

Yugo Puzzle Oyunu

İki boyutlu bir oyun olan Yugo Puzzle oyununda amaç aynı renkteki kutucukları birbirleriyle eşleştirmektedir. Bir nevi puzzle oyununa benzeyen oyunda farklı yerlerde belirmiş olan aynı renkteki kutucukları birbiriyle üst üste, yan yana veya alt alta getirerek birleştirmeniz gerekiyor. Bütün renkleri bir araya getirmek için baştan beri dikkatli şekilde ilerlemelisiniz. Oyun bu şekilde zorlaşan bölümler halinde devam ediyor.

Steam linki için tıklayın.

Survival: Zombies aHead

Survival Zombies aHead oyunu

Survival: Zombies aHead oyunu eğlencelik oyunlardan biridir. Oyunun oldukça basit bir mantığı vardır. Oyunda aşağı kısımdan fırlatılan kafalar içerisinde zombilere ait olanları mouse ile ikiye ayırıyorsunuz. Fırlatılan kafalar arasında insan kafaları da bulunuyor. İnsan kafalarına dokunmamanız gerekiyor, aksi halde canınızdan gidiyor. Oyun esnasında üç can hakkınız bulunuyor. Bu şekilde canınız bitene kadar oyuna devam edebilirsiniz.

Steam linki için tıklayın.

Long Tail

Long Tail Oyunu

Long Tail oyununda iki boyutlu bir düzlem üzerinde belirli şekiller ve ufak kareler karşımıza çıkıyor. Başlangıç noktasından başlayarak mouse ile bu ufak kareler üzerinden bir yol belirlemeniz gerekiyor. Zikzak, çapraz veya düz hareketlerle başladığınız noktadaki düzlemleri bu ufak karelerin hepsinden geçirmeniz gerekiyor. Karelerin hepsinin üzerinden geçtiğinizde oyun sona eriyor.

Steam linki için tıklayın.

Pawnbarian

Pawnbarian Oyunu

Pawnbarian bir nevi satranç oyunun farklı versiyona getirilmiş halidir. Satranç oynamayı seviyorsanız bu oyunu da seveceksenizdir. Pawnbarian oyununda bulunduğunuz konumdaki karakteri bir satranç taşı seçerek o taşın hareketlerine göre hareket ettirebiliyorsunuz. Karakterinizi doğru yerlere ilerleterek canları toplamanız gerekiyor.

Steam linki için tıklayın.

Higgs Boson: Timed Puzzle

Higgs Boson Timed Puzzle oyunu

Bu oyunda iki turuncu top ve değişik şekillerde hareketli çubuklar bulunuyor. Çubuklar hareket ederken toplarda bu çubuklar üzerinde hareketlerine devam ediyor. Oyunun amacı bu iki turuncu topu buluşturmak. Hareketleri çubukları puzzle çözer gibi doğru şekilde birbiriyle birleştirdiğinizde toplar birbiriyle buluşuyor ve bir sonraki bölüm başlıyor.

Steam linki için tıklayın.

Cardinal Chains

Cardinal Chains Oyunu

Oyunun amacı bölümdeki bütün beyaz renkli kutucukları kırmızı renk yapmak. X işareti oyundaki başlangıç noktasıdır. Bu noktadan başlayarak kutucuklar üzerinde çakışmayacak şekilde ilerlemeniz gerekiyor. İlerleme esnasında öncelikle küçük sayıları daha sonra büyük sayıları boyamalısınız. Bu kurala uyacak şekilde oyun sonunda bütün kutuların boyanmış olması gerekiyor. Bölümler bu şekilde zorlaşarak devam ediyor.

Steam linki için tıklayın.

Mouse Gerektirmeden Sadece Klavye ile Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Haxball, Project CARS, Binding of Isaac Rebirth, Need for Speed, Earn to Die 2, Dirt 3, Ori and the Blind Forest, Fifa, Pes gibi oyunlarda mouse gerekmeden sadece klavye ve oyun kolu ile oynayabilirsiniz

En iyi sanat belgesellerini konu aldığımız yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu