Gezi

Yalova Denize Girilecek Yerlerden Fıstıklı Plajı

Bursa Fıstıklı Plajı olarak bilinse de Yalova ili sınırları içerisinde yer alan güzel plaj Yalova denize girilecek yerler arasında tercih edilen plajlardandır. Fıstıklı Halk Plajı ücretsiz şekilde girebileceğiniz ve denizden faydalanabileceğiniz bir plajdır. Kumsal sahili ve temiz denizi ile genellikle günübirlikçilerin tercihidir. Yalova denize girilecek yerlerden Fıstıklı Plajı’nı birlikte keşfedelim.

Fıstıklı Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

fıstıklı nerede

Fıstıklı plajı hangi şehirde olduğu sürekli karıştırılır. Armutlu Fıstıklı Plajı Yalova şehrine göre Bursa’ya daha yakın olduğu için Gemlik Fıstıklı Plajı olarak da bilinir. Fıstıklı tatil köyü nereye bağlı derseniz ise aslında Yalova’nın Armutlu ilçesine bağlıdır.

Armutlu Gemlik yolu üzerinde yer alan bu plaj çok büyük değildir. Yalova Merkez ile plaj arası 58 kilometredir. Araba ile 1 saat kadar sürer. Yalova Armutlu Yolu ve Gemlik Armutlu yolu üzerinden buraya ulaşım sağlanabilir. Armutlu ilçe merkezine ulaştıktan sonra Fıstıklı Plajı 10 dakika mesafede, 6 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınız ile Bursa ve Yalova şehirlerinden kısa sürede buraya ulaşım sağlanabilir.

Otobüs ile ulaşım sağlayacak olanlar; Bursa, Yalova ve Gemlik’ten kalkan Armutlu otobüslerine binerek plaja ulaşabilir. İstanbul’dan Fıstıklı’ya gelecekler ise deniz otobüsü ile 1 buçuk saatte ulaşabilirler. Armutlu’ya deniz yolculuğu ile geldikten sonra kolaylıkla plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yalova Fıstıklı Plajı

yalova fıstıklı sahili

Fıstıklı Plajı ücretsiz bir halk plajıdır. Marmara Denizi kıyılarından olan Fıstıklı uzun tatiller için değil, genelde günübirlikçiler tarafından tercih edilir. Birçok şehre yakın olması ve sakin bir plaj olması ile birkaç gün de olsa denizin tadını çıkarmak isteyenlerin geldiği bir yerdir.

Gelenler genelde Yalova ve Bursa şehirlerindendir. İstanbul’a da yakınlığı ile sakinlik arayanlar için güzel bir seçenektir. Büyük şehirlerin kalabalık plajlarından uzaklaşmak isteyen burayı tercih edebilir. Özellikle hafta içi çok sakin ve tenha olmaktadır. Hafta sonu kalabalık olduğu için yer bulmak istiyorsanız sabah erken vakitlerde gitmelisiniz.

Fıstıklı Plajı Nasıldır?

Objektif olmak gerekirse buraya büyük beklenti ile gelen kişiler hayal kırıklığına uğrayabilir. Çok uzak yerlerden özellikle burası için gelenler çok beğenmeyebilir ancak Yalova ve Bursa şehirlerinin kıyılarını göz önünde bulundurduğumuzda tercih edilebilecek bir plajdır.

Denizi başlarda sığdır, ilerilere doğru gittikçe derinleşir. Denizde uzun bir beton iskele bulunur. İskele üzerinden atlamak, iskelede oturup denizi izlemek keyiflidir. Özellikle gün batımı saatlerinde burada vakit geçirmek güzel olur.

Fıstıklı Plajı Temiz mi?

Denizi başlarda temiz olsa da ilerilere doğru yosunludur. Denizin temizliği zamana göre değişmektedir. Bazen berrak ve temizdir ancak dalgalı olduğu zamanlarda deniz bulanık görülebilir. İlerilerde zemin yosunludur. Deniz ve sahil genel olarak kumsaldır, taşlık değildir.

İlginizi Çekebilir:
Marmara Adası Gezilecek Yerleri ve Plajları

Sahil çok uzun değildir, iskelenin iki tarafını oluşturur. Kumsal olan sahil etrafında oturacak kafeterya ve büfe gibi alanlar mevcuttur. Bu kafeteryanın içerisinde üstünüzü değiştirebileceğiniz ve lavabo ihtiyacınızı giderebileceğiniz yerler vardır. Duş, lavabo ve kabin ihtiyacınızı plajda rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Deniz içerisinde çoğunlukla denizanaları bulunur. Beyaz renklilerin zararı olmasa da büyük denizanaları vücuda değdiğinde zarar verebilir. Bu yüzden denizin ilerilerinde çok dikkatli olmak gerekir.

Fıstıklı Plajı Kamp Alanı

fıstıklı-kamp-alanı

Fıstıklı sahili kamp alanı olan Küçübük İpek Kamp ve Piknik alanı girişi ücretlidir. Burada deniz kenarında piknik yapabilir, kamp çadırlarınızı kurarak konaklayabilirsiniz. Deniz manzaralı, ağaçların gölgesinde kalan bu alanda vakit geçirmek çok keyifli olacaktır.

Mavi ile yeşilin buluştuğu üstüne bir de kumsal ve güneşin eklendiği fıstıklı plajı büyük şehirlere yakınlığıyla görmeye değerdir. Uzun bir tatili burada geçirmeseniz de kaçacak yakın bir yer arıyorsanız burası tam size göredir. Maddi olarak çok yüksek rakamlar ödemeden, saatler boyu yol gitmeden yakın ve uygun fiyatlı olan bu tatil beldesini tercih edebilirsiniz. 2 – 3 gün ayırarak denizin ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Armutlu beldesini gezebilir, buradan Yalova merkeze geçebilir ve tatil köyü içerisinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yaz akşamları sahil kenarında deniz sesi eşliğinde vakit geçirmek ayrı bir keyiflidir.

Yalova Fıstıklı Bayanlar Plajı

fıstıklı kadınlar plajı

Nur Kadınlar Plajı, Fıstıklı sahilinde sadece kadınların girebildiği bir plajdır. Rahat denize girmek isteyen kadınların tercih ettiği bu plaj dışarıdan görülebilir bir alanda değildir. Kadınlar plajı iç kısımda kalan ufak bir alandır. Bazı dönemler açık, bazı dönemler kapalıdır. Girişinde genellikle bir kadın görevli olarak durur.

Tatil sezonunda plaj haftanın 6 – 7 günü kullanıma açık olur. Bazı günler karma olarak hizmet verir. Kadınlar gününde yalnızca kadınlar ve 7 yaşından küçük çocuklar katılabilir. Girişte çocuklar için kimlik kontrolü yapılır, 7 yaşından büyük erkek çocuklar içeriye giremez.

Fıstıklı Plajı Pansiyon ve Oteller

Fıstıklı Plajına günübirlik gelenler olduğu kadar birkaç gün konaklamak isteyenler de gelir. Konaklamalı gelen kişiler için birçok otel, pansiyon ve kamp alanı gibi seçenekler vardır. Denize sıfır, plajın tam dibinde pansiyon ve oteller bulunur. Deniz kenarı dışında beldenin iç taraflarında da birçok konaklama yeri vardır. Konaklama fiyatları çok yüksek değildir.

Fıstıklı Pansiyonları web sitesinden iletişim bilgilerine ulaşabilir ve öncesinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bursa plajlarına kısaca göz atmak isterseniz ilgili videodan faydalanabilirsiniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Akdeniz’in Maldivleri Adrasan Suluada Nerede?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu