Gezi

Fethiye’nin Göz Bebeği: Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Muğla’da adı gibi gizli doğal güzelliklerden biridir. Masmavi akan suyuyla Saklıkent, Muğla gezilecek yerleri arasında önde gelir. Saklıkent gezi rehberi niteliğindeki yazımızda gelin bu güzelliği birlikte keşfedelim.

Saklıkent gibi Muğla’nın diğer güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Muğla gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Nerede?

saklıkent harita

Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Milli Parkı içerisindeki kanyondur. Saklıkent Antalya’da veya Muğla Fethiye’de olarak bilinse de ikisinde de değildir, aslında Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlıdır ve Fethiye’ye yakındır. Kayak merkezi olan Antalya Saklıkent ile karıştırılmamalıdır.

Fethiye’ye 24 kilometre uzaklıktadır, yaklaşık yarım saat sürmektedir. Antalya’ya ise 55 kilometre uzaklıktadır, 1 saat civarlarında sürmektedir.

Muğla Fethiye Saklıkent Kanyonu

mugla-fethiye-saklıkent-kanyonu-gezi-rehberi

Muğla Saklıkent Kanyonu, 1990 yılında Ekrem Uçar isimli bir çoban tarafından keşfedilmiş; sonrasında 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı olarak ilan edilerek korumaya alınmıştır. Bu şekilde ülkemizin turizmine kazandırılmış, günümüzde Muğla’nın gözde yerlerinden biridir.

Ucu bucağı gözükmeyen bu kanyonun 20 – 30 kilometre uzunluğunda olduğu söylenmektedir, bu yönüyle Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak bilinir. Yürü yürü bitmeyen uçsuz bucaksız bir kanyondur.


Gürül gürül akan buz gibi serin suyu ve suyun temizliği muazzamdır. Turkuaz rengi, yeşil ve mavinin buluşmasıyla Saklıkent Muğla’da ziyaret edenleri kendine hayran bırakan yerlerdendir.

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

saklıkent gezi rehberi

Güzellikleri saymakla bitmeyecek Muğla’nın doğal köşelerinden biri olan Saklıkent ülkemizin görülmesi gereken güzelliklerinden biridir. Muğla yakınlarına yolunuz düşerse burayı mutlaka görmelisiniz.

Saklıkent’e gitmeden önce; kanyon içerisinde bir yerden sonra suyun içinde yürümek zorunda kaldığınız için suya dayanıklı kıyafetler ve ayakkabılar giymenizi öneririz. Hatta mayo ve şort gibi deniz kıyafetleri burası için daha uygundur. Suyun içi kaygan taşlardan oluştuğu için altı kayan ayakkabıları tercih etmeyin. Dilerseniz kanyon içerisinde suya dayanıklı ayakkabılardan satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Kanyona girişler her gün 09.00 – 19:30 saatleri arasında kabul edilmektedir. Girişi makul derecede ücretlidir, müze kart ve kredi kartı geçerli değildir. Öğrenci 6.5 TL, tam ücret 13 TL’dir.

Saklıkent Kanyonu’nda Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

muğla saklıkent

Saklıkent’e girdiğinizde altınızda masmavi sular akarken kanyon kenarına yapılmış olan yüksek yoldan yürümeye başlarsınız. Kanyon başlarında su sakin gözükse de ilerilerde gürül gürül akmaktadır.

Kanyona gidiyorsanız ilk aklınıza gelen aktivite yürüyüştür, keşfetmek için uzun bir yürüyüş sizi bekliyor olacak. Başlarda sakin bir şekilde başlayan yürüyüş sonradan gürül gürül bir suyun içinden devam etmektedir. Buraya kesinlikle rahat ve suya dayanıklı deniz kıyafetleriyle gitmenizi öneririz, yanınıza ağır eşyalar veya büyük çantalar almayın deriz.

İlginizi Çekebilir:
Yalova Gezilecek Yerler Listesi 10 Madde
saklıkent şelale

Saklıkent Milli Parkı, suyun soğukluğundan dolayı normale göre serin gelmektedir. Havanın çok sıcak olduğu yaz günlerinde bile Saklıkent suyu buz gibidir, hatta o kadar soğuktur ki hareketsiz birkaç dakika durduğunuz anda soğuktan ayaklarınız uyuşacaktır. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için harika bir fırsattır.

Kanyon suyu bazı bölgelerde diz seviyesine çıkar ancak çoğu bölgede alçak seviyededir. Suda yüzmek hem soğukluğu hem de gür akması tehlikesi nedeniyle mümkün değildir fakat bazı yerlerde tümüyle suya giren insanlar görebilirsiniz.

saklıkent kanyonu kahvaltı

Suyun sakinleştiği yerlerde kanyon yolunda yürürken kahvaltı yerleri ve yerel restoranlarla karşılaşıyorsunuz. Sakin suyun kenarında konumlandırılmış bu yerlerde bir yandan yöresel kahvaltının bir yandan da harika Saklıkent manzarasının ve havasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kanyon boyunca yürümeye devam ettiğinizde ileride karşınıza meşhur kil katmanı çıkmaktadır, ayağınızı bastığınız yerler kildir. Bu kilin şifalı olduğuna inanılmaktadır. Bu kili yüzüne sürenleri ve şişelere doldurup stoklayanları görebilirsiniz.

saklıkent su sporları

Yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri doğa sporlarıdır, içerisinde Türkiye’nin en eğlenceli rafting parkurlarından olan Saklıkent Kanyonu’nda üç ayrı rafting parkuru yer almaktadır. Macera severler için 45 dakika, 1.5 saat ve 3 saat süren bu parkurda profesyonel rehberle birlikte rafting yapılmaktadır, rafting etkinliğinden sonra ise çamur banyosu gelmektedir.

Rafting dışında zipline, bungee jumping ve sunset tour gibi aktiviteler bulunmaktadır. Dilerseniz profesyonel ekiplerle Saklıkent boyunca gerçekleştirilen treeking ve doğa yürüyüşü tur etkinliklerini de takip edip katılabilirsiniz.

Saklıkent’e Nasıl Gidilir?

Muğla’ya birçok farklı şehirden şehirlerarası otobüsler ile ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda Muğla Dalaman havalimanına uçak ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Dalaman’dan Saklıkent Kanyonu’na uzaklık 89 kilometredir ve 1 buçuk saat kadar sürmektedir.

Ulaşım sağlamak için öncelikle Fethiye ilçesine gelmek gerekiyor. Fethiye otogarından Fethiye – Saklıkent dolmuşları ile ulaşım sağlanabilir. Dolmuş ile yolculuk 1 saat kadar sürmektedir.

Saklıkent’te Nasıl Konaklarım?

Saklıkent yakınlarında genelde kamp tarzı konaklama işletmeleri bulunmaktadır. Bunlar kamp mantığında küçük tek odalı, pek fazla imkanı olmayan yerlerdir. Dilerseniz kendiniz de Saklıkent konaklama için yakınlarında uygun bölgelerde kamp yapabilirsiniz.

Saklıkent 1 günde gezip bitirebileceğiniz bir bölgedir. Bu yüzden Saklıkent çevresinde konaklamak çok mantıklı değildir. Muğla genelinde konaklamalar denize yakın otel ve pansiyonlarda daha ağırlıktadır.


Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu