Gezi

Muğla Gezilecek Yerler | Tüm İlçeler Rehberi 2022

Turistlerin gözdesi Muğla gezilecek yerleri anlattığımız, merkez ve Akyaka gibi ilçelerin gezi rehberi blog yazımız siz gezi severler için yayında.

Dünyaca ünlü Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça ilçeleriyle yaz turizminin gözde şehirlerinde olan Muğla gezilecek yerler bakımından en zengin kentlerimiz arasındadır. Şehirde deniz turizmi öne çıkarken, antik kentlerin varlığı tarih ve kültür turizminin de öne çıkmasına neden olmaktadır. Yazımızda bulunan tüm ilçeler doğa harikası bölgelerdir.

Muğla Merkez Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında merkezinde çok seveceğiniz yerler ve bölgeler mevcuttur. Muğla’nın merkezi ilçeleri kadar güzelliklere sahiptir. Hazırsanız madde halinde sıralayalım.

 • Muğla Müzesi
muğla gezilecek yerlerden müzesi

Menteşe ilçesinde bulunan Muğla Müzesi, 1994 yılında cezaevinin restore edilip müzeye çevrilmesiyle açılmıştır. İçerisinde arkeoloji ve etnografya bölümleri bulunmaktadır. 1992 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda 9 milyon yıllık hayvan ve bitki fosillerine ulaşılmış ve Müze’ de sergilenmeye başlanmıştır. Muğla gezilecek yerler arasında bulunan Müze’nin bahçesinde antik dönem heykelleri bulunmaktadır. Etnografya bölümünde ise geçmiş dönemlere ait giysi ve eşyalar yer almaktadır.

Muğla Müzesi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Muğla Ulu Camii
muğla ulu cami

Ulu Cami, Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Tabakhane semtinde yer alır. Camiyi Muğla gezilecek yerlerden daha çok tarihi yapıları arasında ele alabiliriz. Köklü geçmişi ile şehrin en tarihi yapısıdır. 14. Yüzyıl Selçuklu mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Cami, 1334 senesinde Menteşeoğlu İbrahim Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımında, malzeme olarak ahşap ve kesme taş kullanılmıştır. 1838 senesinde II. Mahmut döneminde restore ettirilmiştir ve hala ibadet alanı olarak kullanılmaktadır.

 • Karabağlar Yaylası
karabaglar yaylasi

Menteşe ilçesinde yer alan Karabağlar Yaylası, zengin florasıyla Muğla’nın doğal güzelliklere sahip yerlerinin başında gelmektedir. Yükseltisinin deniz seviyesinden aşağı olması nedeniyle yayla olma özelliği taşımasa da halk tarafından ‘Yayla’ olarak adlandırılmıştır. Çevresinde piknik alanları ve kahvehaneler bulunur. Büyük bir kısmı da tarla olarak kullanılmaktadır.

Muğla Bodrum Gezi Rehberi

Muğla gezilecek yerler arasında Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerinden Bodrum’da gezilecek yerler listemize hoş geldiniz. Tüm güzellikleriyle adeta cennetten bir parça olan Bodrum için özenle seçtiğimiz içerikler sizlerle.

 • Türkbükü Plajı
turkbuku mugla

Muğla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen, tertemiz deniz ve kumsallardır. Türkbükü Plajı ise  bunlardan biridir. Dünyaca ünlü Türkbükü Plajı, Muğla’nın Bordum ilçesinde bulunur. Plaj uzunluğu 20 km’dir. Yeşille mavinin birleştiği eşsiz doğasıyla yaz aylarında, yerli ve yabancı turistlerin akın etti yerlerdendir. Çevresinde bulunan yazlık siteler, oteller, restoran ve kafelerle günün her saatinde hareketlilik görülmektedir.

 • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
sualti muzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Akdeniz’den çıkarılan dünyanın en eski batıkları sebebiyle dünyaca ünlü bir müzedir. Türkiye’de başka bir örneği yoktur. Bodrum’un simgesi olan Bordum Kalesi’nin içerisinde yer almaktadır. M.Ö. 14. Yüzyıla ait deniz kalıntıları sergilenmektedir.

Muğla Fethiye Gezilecek ve Görülecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında bahsetmeden geçilmeyecek ilçesi Fethiye’dir. Unesco tarafından da incelenen ülkemizin en güzel ilçelerinden Fethiye gezilecek yerler listesi göz kamaştırıyor. Dünya’nın en çok bilinen denizlerinden Ölüdeniz ise görenleri büyülüyor.

 • Ölüdeniz
oludeniz

Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, durgun sularından dolayı bu isimle anılmaktadır. Senenin hiçbir mevsiminde hırçın dalgalara rastlanmaz. Bu sebeple yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır.  Kumsalı, dünyanın en güzel kumsalları arasında yer alır. Türkiye’de nadir bulunan ‘denizkulağı’ oluşumlarındandır.

 • Babadağ
babadag

Türkiye’de yamaç paraşütü denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan Babadağ, Fethiye ilçesinde yer almaktadır. İki tepeli sıra dağ görünümündedir. Zirvesi 2.000 metreye yakındır ve zengin bitki çeşidini bünyesinde barındırmaktadır. Binlerce adrenalin tutkunu, doğa manzarası eşliğinde paraşüt uçuşları gerçekleştirmektedir.

Muğla Marmaris’te Kesin Gezmeniz Gereken Yerler

Tatil denince akla gelen yerlerden Muğla gezilecek yerler arasında Marmaris’te gezilecek yerler fazlasıyla mevcuttur. Cennet Adası ve Kelebekler vadisi ise görsel şölen sunmaktadır.

 • Cennet Adası
cennet adasi

Muğla gezilecek yerlerden Cennet Adası, Marmaris ilçesi koyunda bulunan bir yarımadadır. Adada, yıllarca süren arkeolojik kazılar sonucu Tunç çağına kadar ulaşan kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. On binlerce yıllık tarihi içerisinde barındıran alanda mağaralar da bulunmaktadır. Yeşilin bin bir tonuyla görenleri büyüleyen Cennet Adası, çevresinde bulunan restoran ve kafelerle bol ziyaretçi çeker.

 • Kelebekler Vadisi
kelebekler vadisi

Fethiye ilçesinin Ölüdeniz Mahallesinde bulunan Kelebekler Vadisi, 350 metre yüksekliğinde kayalıklar ile çevrili bir doğa harikasıdır. İçerisinde 80 çeşit kelebek bulunduğundan, ‘Kelebekler Vadisi’ olarak anılmaktadır. Vadiden dökülen şelale, çevreye ayrı bir güzellik katar. Tekne turu ve fotoğraf sevenlerin uğrak noktaları arasındadır.

 • Saklıgöl
sakligol

Saklıgöl, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alır. Göl suları, çam ağaçlarıyla bezeli yeşillik alanda menderesler çizerek kollara ayrılır. Bu manzarası ile görenleri kendisine hayran bırakan Saklıgöl, sıcaktan bunalanların sık uğradıkları alanlardandır. Piknik, kamp ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler senenin her günü burayı tercih edebilirler.

Muğla Milas Görülecek Yerler

Muğla’nın diğer ilçelerine göre geride kaldığı düşünülse de Milas tarih ve huzur kokan bir ilçedir. Milas’ta gezilecek yerler listemizi incelemeden Muğla’ya gitmeyiniz.

 • İncirliin Mağarası
incirliin magarasi

8.000 yıllık geçmişiyle, Muğla’nın en eski ve en büyük mağaralarından olan İncirliin Mağarası, Milas ilçesi sınırlarında yer alır. 245 metrelik uzunluğa sahiptir. Karstik yapıdan oluşmaktadır ve içerisinde sarkıt, dikit ve sütunlar bulunmaktadır. İçerisinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucu, I. Jeolojik Döneme ait kalıntılara rastlanmıştır.

 • Bodrum Tuzla Kuş Cenneti
bodrum kus cenneti

Milas ilçesinde, Bodrum’a 25 km uzaklıkta yer alan Tuzla Kuş Cenneti, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerin sık uğradıkları yerlerden birisidir. Çevresinde bulunan zeytin ağaçları ve 120 türü aşkın kuşlarıyla adeta saklı bir cenneti andırır.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte hareketlenen kuşlar, seyircilerine görsel bir şölen sunar. İlginç vücut yapıları ve renkleriyle en çok ilgi çeken tür ise flamingolardır. Doğal güzelliklere meraklı olanların Muğla gezilecek yerler listesinde yer alan kuş cennetini, mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Muğla Seydikemer Gezilecek Yerleri

Belki adını hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak Seydikemer gezilecek yerler listenizin başına yazmanız gereken yerlerdendir. Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle sizleri misafir etmeyi bekliyor.

 • Saklıkent Şelalesi
saklikent

Yemyeşil doğanın içinde gizlenen Gizlikent Şelalesi, Seydikemer ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yüksekliği ve kuvvetli akış hızıyla Muğla’nın en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir. Yaz aylarında serinlemek isteyenler, Muğla’nın sahilleri kadar burayı da tercih etmektedirler. Ayrıca çevresindeki mesire alanlarının varlığı, ziyaretçilere piknik imkânı sunarak keyifli vakitler geçirmelerini sağlar.

 • Letoon Antik Kenti
İlginizi Çekebilir:
3 Mil Kaç Km? 3 Mil Kaç Adım Yapar?
letoon antik kenti

Muğla gezilecek yerler içerisindeki tarihi yapılardan Letoon Antik Kenti, Fethiye merkezine 60 km uzaklıktadır. Fethiye-Kaş yolu üzerinde Kumluova Köyü’nün yakınlarındadır. Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlıdır.
Letoon Antik Kenti tarihi olarak MÖ 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu antik kentin geçmişte Likyalılar tarafından dini merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Eski efsanelere göre bu şehir Zeus’tan hamile kalan Leto adlı kişi adına kurulmuştur. Bu antik şehir hakkında birkaç efsane vardır.

Letoon Antik Kenti, köklü tarihi yapısıyla Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Kent içerisinde Apollon Tapınağı, Artemis Tapınağı, Letoon Tiyatrosu gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Muğla’da gezilecek yerler listesini okurken gözlerinize inanamayacaksınız.

 • Pınara Antik Kenti
pinara antik kenti

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bir diğer tarihi kent ise Pınara Antik Kenti’dir. Pınara Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km uzaklıktadır. Geçmişi MÖ 4. yüzyıllara kadar dayanmaktadır.

Pınara Antik Kenti içerisinde geçmiş dönemlerden kalma hamam, tiyatro, odeon, kaya mezarları, tapınaklar ve tarihi yerleşim alanları bulunmaktadır. Bu bölge Muğla’da gezilecek yerler listesinin favorilerindendir.

Muğla Akyaka’da Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler içerisindeki diğer cennetlerinden Akyaka gezi rehberi sizlerle. Akyaka’nın görülmeye değer güzelliklerini sizler için listeledik.

 • Azmak Nehri
azmak nehri

Ula ilçesinin Akyaka Mahallesi’nde bulunan Azmak Nehri, tatlı suyu ve doğal güzelliğiyle en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Nehirde balık türünün bolca bulunmasından, etrafında birçok balık lokantası tesis edilmiştir. Doğa manzarası eşliğinde temiz hava almak isteyenler, bu lokantaları tercih etmektedirler.

 • Akyaka Plajı
akyaka plaji

Muğla’nın birbirinden güzel plajlarından biri de Akyaka Plajı’dır. Akyaka Plajı kumsaldır ve suyu da çok temizdir, sadece suyu biraz soğuktur.

Plaj boyunca yiyecek-içecek, duş, lavabo ve şezlong gibi hizmet veren yerler bulunmaktadır. Ücretli mesire alanları da bulunmaktadır.

 • Azmak Kaya Mezarları
azmak kaya mezar

Muğla Akyaka’daki Tarihi Azmak Kaya Mezarları’nın Helenistik döneme ait olduğu bilinmektedir.

Bu tarihi Kaya Mezarları MÖ 3. yüzyıldan kaldığı bilinmektedir. Mezardan yedi farklı iskelet çıkarılmıştır. Bunun yanında takı, testi, kase, sikke gibi tarihi eşyalar da bulunmuştur.

Muğla Dalaman Gezilecek Yerler Listesi

Şifalı doğası ve kaplıcalarıyla Dalaman gezilecek yerler listesini okurken bile huzur dolacaksınız. Ayrıca kronik hastalıkları olanlara da bu bölgeleri öneririz.

 • Dalaman Çayı
dalaman cayi

Dalaman ilçesi sınırlarında yer alan Dalaman Çayı, Batı Toroslar’dan doğar ve Akdeniz’e dökülür. Uzunluğu 229 km’dir. Akış hızı yüksek olduğundan su sporlarına müsaittir. Özellikle ilkbahar döneminde karların erimesiyle artan Çayın üzerinde, kano ve rafting yapılabilmektedir.

 • Hippokome Antik Kenti
hippokome antik kenti

Hippokome Antik Kenti, Dalaman’a 30 km mesafededir. İsmi Eski Karya dilinde ‘At Şehri’ anlamına gelmektedir.

Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi kalıntıları içeren Hippokome Antik Kenti içerisinde eski kalıntılar ve oyulmuş kaya mezarları karşımıza çıkmaktadır.

 • Şifalı Kapıkargın Kükürt Kaplıcaları
kapikargin kaplica

Muğla Dalaman’da bulunan şifalı termal suları son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiş durumda.

Yıl boyunca 28 derecede çıkan bu şifalı sular içerisinde birçok farklı mineral ve kükürt bulunuyor. Bu şifalı suların birçok deri ve kas hastalığına iyi geldiği söylenmekte. Suyu oluşturan kükürdün baskın kokusu biraz rahatsız edici olsa da birçok faydası bulunmaktadır.

Kapıkargın Kükürt Kaplıcaları Dalaman merkezine çok yakındır, 5 km mesafededir. Girişler tamamen ücretsizdir. Bu kaplıca Muğla gezilecek yerler arasında en faydalı noktalardan…

Muğla Yatağan Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihi ve gölleriyle dikkat çeken Muğla Yatağan gezi rehberi listesi yazımızın devamında sizlerle.

 • Osman Hamdi Bey Konağı
sman hamdibey konagi

Ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in yaşadığı ve adının verildiği tarihi konak, Muğla’nın Yatağan ilçesinde yer almaktadır. Dünyada ünlü resmi ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ni burada yapmaya başlamış ve iki yıl boyunca burada kalmıştır. Konak, Muğla Valiliği’nin restorasyon çalışmaları sonucunda müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır.

 • Stratonikeia Antik Kenti
Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti, Yatağan ilçesine 7 km uzaklıkta Yatağan-Milas yolu üzerinde bulunmaktadır.

Karya ve Roma dönemlerinden kalma Stratonikeia Antik Kenti, Selçuklu ve Osmanlı zamanında da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Antik kent içerisinde geçmiş dönemlerden tapınaklar ve mimari yapılar günümüze ulaşmayı başarmıştır.

 • Mavi Göl
mavigol

Mavinin en güzel tonlarıyla karşılaşacağınız Mavi Göl, Muğla’nın görülmeye değer doğal güzelliklerinden birisi. Mavi Göl, Muğla Yatağan’ın Kapubağ Köyü’nde bulunmaktadır.

Mavi Göl manzarasıyla görenleri büyülese de güzel olduğu kadar maalesef tehlikeli, göle girmek kesinlikle yasak. Bunun nedeni yakınlarındaki termik santral atıklarının buraya dökülmesi. Mavi Göl hiç öyle gözükmese de maalesef zehirli ve kimyasal. Göl çevresindeki canlıların buradan su içtiğinde öldüğü bilinmekte. Muğla gezilecek yerleri denince akla gelecek bir bölgedir.

Muğla Ortaca’da Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında İztuzu plajı ve Sülüngür gölü ile manzara konusunda ülkemizin en nadide parçalarından Ortaca, kesinlikle atlanmaması gereken yerlerdendir.

 • İztuzu Plajı
iztuzu plaji

Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi’nde bulunan İztuzu Plajı, jeolojik yapısı nedeniyle Türkiye’nin nadir plajlarından birisidir. 4.5 km uzunluğundadır ve tatlı su ile deniz suyu arasında konumlanmıştır. Senenin belli zamanlarında, Caretta Carettalar buraya yumurtalarını bırakır. Bu sebeple ‘Kaplumbağa Plajı’ olarak da anılır. Yumurtalara zarar verilmemesi açısından, günün belirli saatlerinde plaj kullanıma kapatılmaktadır. Muğla’da gezilecek 10 yer arasına kesinlikle girebilecek güzelliktedir.

 • Sülüngür Gölü
sulungur golu

Muğla’nın doğa harikası yerlerinden biri de Sülüngür Gölü’dür. Köyceğiz-Ortaca mevkilerinde bulunan Sülüngür Gölü, İztuzu Plajı’na giderken sağ tarafınızda kalıyor.

Dağların arasında saklanmış bu göl piknik yapmak, günbatımını izlemek için Muğla’nın harika güzellikteki doğal alanlarından biri.

Muğla Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerlerden Köyceğiz gezilecek yerleri listemizde Türkiye’nin en meşhur kaplıcalarından Sultaniye kaplıcaları vardır. Ayrıca bu bölgeye gittiğinizde Yuvarlakçay’da bir kahve için ve ardından nehrin üzerinde salıncak keyfi yapmalısınız.

 • Sultaniye Kaplıcaları
sultaniye kaplicalari

Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz ilçesinin Edincik Mahallesi’nde yer alır. Tarihi M.Ö. 100’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Roma döneminde hastane olarak kullanılmış, Bizanslılar tarafından da tesis haline getirilmiştir. Radyoaktivitesinin yüksek olması, birçok hastalığın tedavisine faydalı olmasını sağlamaktadır. Başta cilt hastalıkları olmak üzere kadın hastalıkları, romatizma, böbrek rahatsızlıkları olanların sık uğradıkları bir alandır. Su sıcaklığı 39 derecedir ve çamuru da cilde iyi geldiğinden ‘güzellik çamuru’ olarak bilinmektedir.

 • Yuvarlakçay
yuvarlakcay

Köyceğiz ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonu’ndaki Yuvarlakçay, Sandras Dağı’nın buz gibi kar sularıyla besleniyor. Bu yönden sıcak yaz günlerinde Muğla’da kaçılacak serin ve gölgelik doğal alanlardan biri.

Çevresinde yeme-içme yerlerinde oturarak bu doğal güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Ağla Yaylası
agla yaylasi

Muğla gezilecek yerler arasında doğaya kaçış noktalarından bir diğeri olan Ağla Yaylası, Köyceğiz’in şirin bir köyüdür. Sık çam ağaçlarıyla dolu Ağla Yaylası’nda piknik, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapabilir; manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yayla içerisinde birkaç yeme-içme yeri de bulunmaktadır.

Gökçeova Göleti de yaylaya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Muğla gezilecek yerleri ile ilgili videoya göz atmak isteyebilirsiniz;

İlginizi çekebilir; Ülkemizin bir diğer güzelliklerinden Adrasan Suluada ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu