Gezi

Muğla Gezilecek Yerler | Tüm İlçeler Rehberi 30 Madde

Turistlerin gözdesi Muğla gezilecek yerleri anlattığımız, merkez ve Akyaka gibi ilçelerin gezi rehberi blog yazımız siz gezi severler için yayında. Dünyaca ünlü Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça ilçeleriyle yaz turizminin gözde şehirlerinde olan Muğla gezilecek yerler bakımından en zengin kentlerimizdendir. Şehirde deniz turizmi öne çıkarken antik kentlerin varlığı tarih ve kültür turizminin de öne çıkmasına neden oluyor. Yazımızda bulunan tüm ilçeler doğa harikası bölgelerdir. Muğla gezilecek yerlerine ilçelerine göre birlikte göz atalım.

Muğla Merkez Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında merkezinde çok seveceğiniz yerler ve bölgeler bulunuyor. Muğla’nın merkezi ilçeleri kadar güzelliklere sahiptir. Hazırsanız madde halinde keşfetmeye değer güzellikleri sıralayalım.

Muğla Müzesi

muğla gezilecek yerlerden müzesi

Menteşe ilçesinde bulunan Muğla Müzesi, 1994 yılında cezaevinin restore edilip müzeye çevrilmesiyle açıldı. İçerisinde arkeoloji ve etnografya bölümleri bulunan müzede 1992 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucu 9 milyon yıllık hayvan ve bitki fosillerine ulaşılmıştır. Bu kalıntılar müze içerisinde sergilenmeye devam ediyor. Muğla gezilecek yerler arasında bulunan Müze’nin bahçesinde antik dönem heykelleri bulunuyor. Etnografya bölümünde ise geçmiş dönemlere ait giysi ve eşyalar yer alıyor. Muğla Müzesi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Muğla Ulu Camii

muğla ulu cami

Ulu Cami, Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Tabakhane semtinde yer alıyor. Camiyi Muğla gezilecek yerlerden daha çok tarihi yapıları arasında ele alabiliriz. Köklü geçmişi ile şehrin en tarihi yapısıdır. 14. Yüzyıl Selçuklu mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Cami, 1334 senesinde Menteşeoğlu İbrahim Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımında, malzeme olarak ahşap ve kesme taş kullanılmıştır. 1838 senesinde II. Mahmut döneminde restore ettirilmiş ve hala ibadet alanı olarak kullanılmaya devam ediyor.

Karabağlar Yaylası

karabaglar yaylasi

Menteşe ilçesinde yer alan Karabağlar Yaylası, zengin florasıyla Muğla’nın doğal güzelliklere sahip yerlerinin başında geliyor. Yükseltisinin deniz seviyesinden aşağı olması nedeniyle yayla olma özelliği taşımasa da halk tarafından ‘Yayla’ olarak adlandırılıyor. Çevresinde piknik alanları ve kahvehaneler bulunur. Büyük bir kısmı da tarla olarak kullanılıyor.

Muğla Bodrum Gezi Rehberi

Muğla gezilecek yerler arasında Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerinden Bodrum’da gezilecek yerler listemize hoş geldiniz. Tüm güzellikleriyle adeta cennetten bir parça olan Bodrum için özenle seçtiğimiz içerikleri yazımızda bulabilirsiniz.

Türkbükü Plajı

turkbuku mugla

Muğla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen, tertemiz deniz ve kumsallardır. Türkbükü Plajı bunlardan biridir. Dünyaca ünlü Türkbükü Plajı, Muğla’nın Bordum ilçesinde bulunur. Plaj uzunluğu 20 km’dir. Yeşille mavinin birleştiği eşsiz doğasıyla yaz aylarında, yerli ve yabancı turistlerin akın etti yerlerdendir. Çevresinde bulunan yazlık siteler, oteller, restoran ve kafelerle günün her saatinde hareketlilik görülmektedir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

sualti muzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Akdeniz’den çıkarılan dünyanın en eski batıkları sebebiyle dünyaca ünlü bir müzedir. Türkiye’de başka bir örneği yoktur. Bodrum’un simgesi olan Bordum Kalesi’nin içerisinde yer alır. M.Ö. 14. Yüzyıla ait deniz kalıntıları sergilenir.

Muğla Fethiye Gezilecek ve Görülecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında bahsetmeden geçilmeyecek ilçesi Fethiye’dir. Unesco tarafından da incelenen ülkemizin en güzel ilçelerinden Fethiye gezilecek yerler listesi göz kamaştırıyor. Dünya’nın en çok bilinen denizlerinden Ölüdeniz ise görenleri büyülüyor.

Ölüdeniz

oludeniz

Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, durgun sularından dolayı bu isimle anılır. Senenin hiçbir mevsiminde hırçın dalgalara rastlanmaz. Bu sebeple yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Kumsalı, dünyanın en güzel kumsalları arasındadır. Türkiye’de nadir bulunan ‘denizkulağı’ oluşumlarındandır.

Babadağ

babadag

Türkiye’de yamaç paraşütü denildiğinde ilk akla gelen yerlerden olan Babadağ, Fethiye ilçesinde yer alıyor. İki tepeli sıra dağ görünümünde, zirvesi 2.000 metreye yakındır ve zengin bitki çeşidini bünyesinde barındırır. Binlerce adrenalin tutkunu, doğa manzarası eşliğinde burada paraşüt uçuşlarını gerçekleştirir.

Muğla Marmaris’te Kesin Gezmeniz Gereken Yerler

Tatil denince akla gelen yerlerden Muğla gezilecek yerler arasında Marmaris’te gezilecek yerler fazlasıyla mevcuttur. Cennet Adası ve Kelebekler vadisi ise görsel şölen sunar. Yolunuz düştüyse buralar görmeye değerdir.

Cennet Adası

cennet adasi

Muğla gezilecek yerlerden Cennet Adası, Marmaris ilçesi koyunda bulunan bir yarımadadır. Adada, yıllarca süren arkeolojik kazılar sonucu Tunç çağına kadar ulaşan kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. On binlerce yıllık tarihi içerisinde barındıran alanda mağaralar da bulunur. Yeşilin bin bir tonuyla görenleri büyüleyen Cennet Adası, çevresinde bulunan restoran ve kafelerle bol ziyaretçi çeker.

Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi

Fethiye ilçesinin Ölüdeniz Mahallesinde bulunan Kelebekler Vadisi, 350 metre yüksekliğinde kayalıklar ile çevrili bir doğa harikasıdır. İçerisinde 80 çeşit kelebek bulunduğundan, ‘Kelebekler Vadisi’ olarak anılır. Vadiden dökülen şelale, çevreye ayrı bir güzellik katar. Tekne turu ve fotoğraf sevenlerin uğrak noktaları arasındadır.

Saklıgöl

sakligol

Saklıgöl, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alır. Göl suları, çam ağaçlarıyla bezeli yeşillik alanda menderesler çizerek kollara ayrılır. Bu manzarası ile görenleri kendisine hayran bırakan Saklıgöl, sıcaktan bunalanların sık uğradıkları alanlardandır. Piknik, kamp ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler senenin her günü burayı tercih edebilirler.

Muğla Milas Görülecek Yerler

Muğla’nın diğer ilçelerine göre geride kaldığı düşünülse de Milas tarih ve huzur kokan bir ilçedir. Muğla’ya gitmeden önce Milas’ta gezilecek yerler listemizi inceleyin deriz.

İncirliin Mağarası

incirliin magarasi

8.000 yıllık geçmişiyle Muğla’nın en eski ve en büyük mağaralarından olan İncirliin Mağarası, Milas ilçesi sınırlarında yer alır. 245 metrelik uzunluğa sahiptir. Karstik yapıdan oluşmaktadır ve içerisinde sarkıt, dikit ve sütunlar bulunur. İçerisinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucu, I. Jeolojik Döneme ait kalıntılara rastlanmıştır.

Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

bodrum kus cenneti

Milas ilçesinde, Bodrum’a 25 km uzaklıkta yer alan Tuzla Kuş Cenneti, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerin sık uğradıkları yerlerdendir. Çevresinde bulunan zeytin ağaçları ve 120 türü aşkın kuşlarıyla adeta saklı bir cenneti andırır.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte hareketlenen kuşlar, seyircilerine görsel bir şölen sunar. İlginç vücut yapıları ve renkleriyle en çok ilgi çeken tür ise flamingolardır. Doğal güzelliklere meraklı olanların Muğla gezilecek yerler listesinde yer alan kuş cennetini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Muğla Seydikemer Gezilecek Yerleri

Belki adını hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak Seydikemer gezilecek yerler listenizin başına yazmanız gereken yerlerdendir. Antik kentleri ve doğal güzellikleriyle sizleri misafir etmeyi bekliyor.

Saklıkent Şelalesi

saklikent

Yemyeşil doğanın içinde gizlenen Gizlikent Şelalesi, Seydikemer ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Yüksekliği ve kuvvetli akış hızıyla Muğla’nın en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir. Yaz aylarında serinlemek isteyenler, Muğla’nın sahilleri kadar burayı da tercih edebilir. Ayrıca çevresindeki mesire alanlarının varlığı, ziyaretçilere piknik imkânı sunarak keyifli vakitler geçirmelerini sağlar.

Letoon Antik Kenti

letoon antik kenti

Muğla gezilecek yerler içerisindeki tarihi yapılardan Letoon Antik Kenti, Fethiye merkezine 60 km uzaklıktadır. Fethiye-Kaş yolu üzerinde Kumluova Köyü’nün yakınlarındadır. Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlıdır. Letoon Antik Kenti tarihi olarak MÖ 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu antik kentin geçmişte Likyalılar tarafından dini merkezi olarak kullanıldığı bilinir.

Eski efsanelere göre bu şehir Zeus’tan hamile kalan Leto adlı kişi adına kurulmuştur. Bu antik şehir hakkında birkaç efsane vardır. Letoon Antik Kenti, köklü tarihi yapısıyla Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini alır. Kent içerisinde Apollon Tapınağı, Artemis Tapınağı, Letoon Tiyatrosu gibi birçok tarihi yapı bulunur. Muğla’da gezilecek yerler listesini okurken gözlerinize inanamayacaksınız.

Pınara Antik Kenti

pinara antik kenti

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bir diğer tarihi kent ise Pınara Antik Kenti’dir. Pınara Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km uzaklıktadır. Geçmişi MÖ 4. yüzyıllara kadar dayanır. Pınara Antik Kenti içerisinde geçmiş dönemlerden kalma hamam, tiyatro, odeon, kaya mezarları, tapınaklar ve tarihi yerleşim alanları bulunur. Bu bölge Muğla’da gezilecek yerler listesinin favorilerindendir.

İlginizi Çekebilir:
Gökçeada Kamp Alanları | Çadır ve Karavan Kamping

Muğla Akyaka’da Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler içerisindeki diğer cennetlerinden Akyaka gezi rehberi sizlerle. Akyaka’nın görülmeye değer güzelliklerini sizler için listeledik.

Azmak Nehri

azmak nehri

Ula ilçesinin Akyaka Mahallesi’nde bulunan Azmak Nehri, tatlı suyu ve doğal güzelliğiyle en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Nehirde balık türünün bolca bulunmasından, etrafında birçok balık lokantası tesis edilmiştir. Doğa manzarası eşliğinde temiz hava almak isteyenler, bu lokantaları tercih edebilir.

Akyaka Plajı

akyaka plaji

Muğla’nın birbirinden güzel plajlarından biri de Akyaka Plajı’dır. Kumsaldan oluşan Akyaka Plajı temiz olsa da suyu soğuktur. Plaj boyunca yiyecek-içecek, duş, lavabo, şezlong gibi hizmet veren yerler ve mesire alanları bulunur.

Azmak Kaya Mezarları

azmak kaya mezar

Muğla Akyaka’daki Tarihi Azmak Kaya Mezarları’nın Helenistik döneme ait olduğu bilinir. Bu tarihi Kaya Mezarları MÖ 3. yüzyıldan kalmadır. Mezardan yedi farklı iskelet çıkarılmış ve bunun yanında takı, testi, kase, sikke gibi tarihi eşyalar da bulunmuştur.

Muğla Dalaman Gezilecek Yerler Listesi

Şifalı doğası ve kaplıcalarıyla Dalaman gezilecek yerler listesini okurken bile huzur dolacaksınız. Ayrıca kronik hastalıkları olanlara da bu bölgeleri öneririz.

Dalaman Çayı

dalaman cayi

Dalaman ilçesi sınırlarında yer alan Dalaman Çayı, Batı Toroslar’dan doğar ve Akdeniz’e dökülür. Uzunluğu 229 km’dir. Akış hızı yüksek olduğundan su sporlarına müsaittir. Özellikle ilkbahar döneminde karların erimesiyle artan Çayın üzerinde, kano ve rafting yapılabilir.

Hippokome Antik Kenti

hippokome antik kenti

Hippokome Antik Kenti, Dalaman’a 30 km mesafededir. İsmi Eski Karya dilinde ‘At Şehri’ anlamına gelir. Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi kalıntıları içeren Hippokome Antik Kenti içerisinde eski kalıntılar ve oyulmuş kaya mezarları karşımıza çıkar.

Şifalı Kapıkargın Kükürt Kaplıcaları

kapikargin kaplica

Muğla Dalaman’da bulunan şifalı termal suları son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiş durumdadır. Yıl boyunca 28 derecede çıkan bu şifalı sular içerisinde birçok farklı mineral ve kükürt bulunuyor. Bu şifalı suların birçok deri ve kas hastalığına iyi geldiği söylenir. Suyu oluşturan kükürdün baskın kokusu biraz rahatsız edici olsa da birçok faydası vardır.

Kapıkargın Kükürt Kaplıcaları Dalaman merkezine çok yakındır, 5 km mesafededir. Girişler tamamen ücretsizdir. Bu kaplıca Muğla gezilecek yerler arasında en faydalı noktalardan biridir.

Muğla Yatağan Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihi ve gölleriyle dikkat çeken Muğla Yatağan gezi rehberi listesi yazımızın devamında sizlerle. Kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız tarihi noktalarına da uğrayabilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Konağı

sman hamdibey konagi

Ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in yaşadığı ve adının verildiği tarihi konak, Muğla’nın Yatağan ilçesinde yer alıyor. Dünyada ünlü resmi ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ni burada yapmaya başlamış ve iki yıl boyunca burada kalmıştır. Konak, Muğla Valiliği’nin restorasyon çalışmaları sonucunda müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır.

Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti, Yatağan ilçesine 7 km uzaklıkta Yatağan-Milas yolu üzerinde bulunuyor. Karya ve Roma dönemlerinden kalma Stratonikeia Antik Kenti, Selçuklu ve Osmanlı zamanında da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Antik kent içerisinde geçmiş dönemlerden tapınaklar ve mimari yapılar günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Mavi Göl

mavigol

Mavinin en güzel tonlarıyla karşılaşacağınız Mavi Göl, Muğla’nın görülmeye değer doğal güzelliklerinden birisidir. Mavi Göl, Muğla Yatağan’ın Kapubağ Köyü’nde bulunuyor.

Mavi Göl manzarasıyla görenleri büyülese de güzel olduğu kadar maalesef tehlikeli, göle girmek kesinlikle yasaktır. Bunun nedeni yakınlarındaki termik santral atıklarının buraya dökülmesidir. Mavi Göl hiç öyle gözükmese de maalesef zehirli ve kimyasaldır. Göl çevresindeki canlıların buradan su içtiğinde öldüğü biliniyor. Muğla gezilecek yerleri denince akla gelecek bir bölgedir.

Muğla Ortaca’da Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler arasında İztuzu plajı ve Sülüngür gölü ile manzara konusunda ülkemizin en nadide parçalarından Ortaca, kesinlikle atlanmaması gereken yerlerdendir.

İztuzu Plajı

iztuzu plaji

Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi’nde bulunan İztuzu Plajı, jeolojik yapısı nedeniyle Türkiye’nin nadir plajlarından birisidir. 4.5 km uzunluğunda ve tatlı su ile deniz suyu arasında konumlanmıştır. Senenin belli zamanlarında, Caretta Carettalar buraya yumurtalarını bırakır. Bu sebeple ‘Kaplumbağa Plajı’ olarak da bilinir. Yumurtalara zarar verilmemesi açısından günün belirli saatlerinde plaj kullanıma kapatılır. Muğla’da gezilecek 10 yer arasına kesinlikle girebilecek güzelliktedir.

Sülüngür Gölü

sulungur golu

Muğla’nın doğa harikası yerlerinden biri de Sülüngür Gölü’dür. Köyceğiz-Ortaca mevkilerinde bulunan Sülüngür Gölü, İztuzu Plajı’na giderken sağ tarafınızda kalıyor. Dağların arasında saklanmış bu göl piknik yapmak, günbatımını izlemek için Muğla’nın harika güzellikteki doğal alanlarından biridir.

Muğla Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerlerden Köyceğiz gezilecek yerleri listemizde Türkiye’nin en meşhur kaplıcalarından Sultaniye kaplıcaları vardır. Ayrıca bu bölgeye gittiğinizde Yuvarlakçay’da bir kahve için ve ardından nehrin üzerinde salıncak keyfi yapmalısınız.

Sultaniye Kaplıcaları

sultaniye kaplicalari

Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz ilçesinin Edincik Mahallesi’nde yer alır. Tarihi M.Ö. 100’lü yıllara kadar dayanır. Roma döneminde hastane olarak kullanılmış, Bizanslılar tarafından da tesis haline getirilmiştir. Radyoaktivitesinin yüksek olması, birçok hastalığın tedavisine faydalı olmasını sağlar. Başta cilt hastalıkları olmak üzere kadın hastalıkları, romatizma, böbrek rahatsızlıkları olanların sık uğradıkları bir alandır. Su sıcaklığı 39 derecedir ve çamuru da cilde iyi geldiğinden ‘güzellik çamuru’ olarak bilinir.

Yuvarlakçay

yuvarlakcay

Köyceğiz ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonu’ndaki Yuvarlakçay, Sandras Dağı’nın buz gibi kar sularıyla besleniyor. Bu yönden sıcak yaz günlerinde Muğla’da kaçılacak serin ve gölgelik doğal alanlardan biri oluyor. Çevresinde yeme-içme yerlerinde oturarak bu doğal güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Muğla’da bir doğa harikası: Yuvarlakçay Köyceğiz yazımızdan bölge hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ağla Yaylası

agla yaylasi

Muğla gezilecek yerler arasında doğaya kaçış noktalarından bir diğeri olan Ağla Yaylası, Köyceğiz’in şirin bir köyüdür. Sık çam ağaçlarıyla dolu Ağla Yaylası’nda piknik, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapabilir; manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yayla içerisinde birkaç yeme-içme yeri de bulunur. Gökçeova Göleti de yaylaya ayrı bir güzellik katar.

Ege’nin zeytinyağlı lezzetlerini Muğla’da da görmek mümkün oluyor. Bölgenin meşhur yemekleri genelde zeytinyağlılardan oluşuyor. Kabak çiçeği dolması, çökertme kebabı, köy tarhanası, börülce, yoğurtlama ve köy tarhanası buranın meşhur lezzetlerindendir. Yolunuz düşerse bu lezzetleri tadın deriz.

Muğla meşhur yemekleri arasında olan yoğurtlama kahvaltıda tercih edilir. Biber, patates, patlıcan ve kabağın kızartılarak bol sarımsaklı yoğurt ile karıştırılmasıdır. Bol yoğurtlu kızartma tabağı olan meşhur lezzet Muğla kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Bunun yanı sıra ev yapımı doğal reçelleri bölgede meşhurdur.

Muğla merkezinde deniz bulunmadığı için gelenler genelde kıyı şeritlerini tercih eder. Muğla’nın merkez ilçesi olan Menteşe’ye en yakın deniz Akyaka’da 28 km uzaklıktadır. Merkez ilçesinde konaklayacaksanız denize ulaşmak için en az yarım saat yolda geçirmeniz gerekir.

Muğla gezilecek yerleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokularıyla oldukça fazladır. Gezilecek yerlerin tamamını keşfetmek isterseniz en az 1 ay ayırmanız gerekir ancak meşhur yerlerini keşfetmek için 1 hafta – 10 gün kadar yeterli olacaktır. Muğla gezilecek yerlerini ve doğal güzelliklerini tadını çıkararak gezmek istiyorsanız yaz sezonunu bu bölgelere ayırabilir, her ilçesinde konaklama yaparak gezebilirsiniz.

Sıcak iklimi sayesinde Muğla’ya bahar aylarından kış aylarına kadar gidilebilir. Havaların ısınmaya başladığı nisan ayından başlayarak ekim ayına kadar burada keyifli zaman geçirebilirsiniz ancak en uygun zaman tabi ki yaz aylarıdır. Yaz aylarında kalabalık olsa da aktiviteler ve yapılacaklar daha çeşitlidir.

Muğla’da kış gelene kadar denize girilebilir. Bahar aylarında denizin ısınmaya başlamasıyla birlikte girenleri görmek mümkündür. İlkbahardan başlayarak kasım ayına kadar denize girilebilir. Tabi ki havaların ısındığı yaz aylarında denize girmek daha ferahlatıcı ve keyifli olacaktır.

Muğla’nın en büyük ve gelişmiş ilçesi Bodrum’dur. Yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında akın ettiği Bodrum keşfetmeye değer güzellikleriyle en büyük ilçedir. Sonrasında sırayla Fethiye ve Milas gelir.

Muğla gezilecek yerleri ile ilgili videoya göz atmak isteyebilirsiniz;

İlginizi çekebilir; Ülkemizin bir diğer güzelliklerinden Adrasan Suluada ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu