Dekorasyon

Makam Odası Tasarımları Nasıl Olmalı?

Makam odası tasarımı seçenekleri arasında makam sahibi kişinin zevkine göre lüks, modern, vip makam odası ve benzeri tasarımlar tercih edilebilir. Oda dizayn edilirken verimli zaman geçirilmesini sağlayacak ve ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanmalıdır.

Peki makam odası nedir? Devletin üst kademelerinde görevli olan vali, kaymakam, belediye başkanı, cumhurbaşkanı gibi kişilerin çalışma odası olarak veya misafirlerini ağırlamak için kullandıkları odadır. Hem burada uzun süre vakit geçirdikleri hem de misafirlerini burada kabul ettikleri için odanın uzun zaman geçirmeye uygun konforda ve görsellikte olması önemlidir. Bu yüzden makam odası tasarımı önem verilen bir konudur.

Kişinin bulunduğu makama, zevklerine göre oda tasarımı farklılık göstermektedir. Odanın büyüklüğü, odanın konumu, şekli vb. durumlara göre tasarımlar yapılsa da genellikle oda içerisinde kullanılması gereken belli başlı eşyalar vardır. Makam koltuğu, koltuk takımı, makam masası, dolap gibi eşyalar bütün makam odalarında gerekli olan belli başlı eşyalardır. Bunun haricinde ekstra olarak kitaplık, aksesuarlar, tablolar, bayrak direği gibi eşyalar makam odasında kişinin isteğine göre kullanılabilir. Kişinin nasıl tarzda bir oda istediğine karar verdikten sonra bir mimar ile beraber oda tasarımına başlanabilir. Eşyalar odanın tarzına göre konsepte uygun şekilde seçilerek tasarıma başlanır.

Lüks Makam Odası Tasarımı

lüks tarz makam odası tasarımı

Lüks makam odası tasarımı görmeye alışık olduğumuz klasik makam odalarıdır. En yaygın kullanılan makam odası tarzıdır. Genellikle ahşap ve kahverengi tonları ağırlıklıdır. Deri koltuklar, ahşap parlak masalar, oymalı döşemeler ve lüks aksesuarlar kullanılarak elde edilen klasik bir görüntüdür. Lüks deri mobilyalar ve dikkat çekici eşyalar bu oda tasarımında ön plandadır. Kapılardan döşemelere kadar ince bir işçilik ve dikkat çeken detaylar tercih edilir.

Modern Makam Odası Tasarımı

modern tarz makam odası tasarımı

Modern makam odası tasarımında eskiden beri alışılmış tasarım kalıpları yerine güncel tarzdaki tasarım ve dekorasyonlar tercih edilir. Modern odalar hem oldukça sade hem de bir o kadar şıktır. Oda tasarımında modern mobilya ve aksesuarlar tercih edilirken şatafattan olduğunda kaçılır. Özellikle beyaz, siyah ve gri tonlar ağırlıktadır. Sade, az ve öz eşyalarla birlikte dinlendirici ve ferah bir oda tasarımı elde edilir.

merkel modern makam odası

Dünya liderlerinden Merkel’in makam odası modern makam odası örneklerindendir. Odada siyah, gri ve beyaz ağırlıklı renkler tercih edilerek oldukça sade bir tasarım tercih edilmiştir. Aksesuar ve oda detayları oldukça minimaldir. Abartıya kaçılmadan sade ve şık eşyalarla oda tasarımı tamamlanarak modern bir görünüm elde edilmiştir.

VIP Makam Odası Tasarımı

vip tarz makam odası tasarımı

Vip makam odası tasarımında da lüks makam odasındaki gibi dikkat çekicilik ön plandadır. Lüks makam odasından farklı olarak biraz daha sade mobilyalar tercih edilir. Alışık olduğumuz lüks makam odasının ahşap ve kahverengi tonlarına açık bej tonları da eşlik eder. Hem şık ve şatafatlı hem de modern bir görüntü yakalanmaya çalışılır. Genellikle daha üst düzey makam yetkililerinin sahip olduğu daha büyük boyuttaki odalarında bu tasarım kullanılmaktadır.

Adım Adım Makam Odası Dizaynı

makam odası dizaynı nasıl olur

Makam odası dizayn ederken her tasarım işinde olduğu gibi parçaları detaylı şekilde düşünerek ortaya anlamlı bir bütün çıkarmak gerekir. Kullanılan bütün parçalar son haliyle birbiriyle uyumlu şekilde olmalıdır. Gereksiz detaylardan kaçınılmalı, göz yorucu tasarımlar kullanılmamalıdır. Makam odası mobilyaları seçilirken işlevsel mobilyaların seçilmesine, fazla ve gereksiz eşyalardan kaçınılmasına dikkat etmek gerekir. Oda tasarlanırken adım adım seçilen parçaları sizler için anlattık.

Makam Odası Takımı Nasıl Seçilir?

Makam odası tasarımında en önemli ve en dikkat çeken kısım oda takımı seçimidir. Makam koltuğu, makam masası ve birkaç adet misafir koltuğundan oluşan makam odası takımı önemli bir adımdır. Koltuk kişinin makamına uygun ve rahat bir koltuk olmalıdır. Gün içerisinde uzun saatler oturmaya elverişli rahatlıkta bir koltuk seçilmelidir. Makam odalarında genelde deri koltuklar tercih edilse de şık kaliteli kumaş yüzeyli koltuklar da kullanıma uygundur. Makam koltuğu kadar misafirlerin oturacağı koltukların da rahat olması gerekir. Bu farklı amaçtaki koltuklar birbiriyle uyumlu olmalı ve makam odası takımını tamamlamalıdır.

İlginizi Çekebilir:
Mutfak Tezgahı Boyama Nasıl Yapılır? 10 Örnek Fikir

Koltuklar dışında makam masası ve misafirler için kullanılan sehpa seçilirken de uyumlu tercihler yapılmalıdır. Makam masası ve sehpa arasındaki uyum yakalanmalı, ihtiyaçlara uygun şekilde mobilyalar tercih edilmelidir. Uyumdan önce önemli olan husus ise konfordur. Oda takımının rahat ve kullanışlı olması gerekir.

Makam odası takımı genellikle giriş kapısının karşısında konumlandırılır. Bu sayede kişi odaya giriş yapanları rahatlıkla karşılayabilir. Oda takımı bu şekilde kapının karşı mesafesindeki duvarın hemen önünde konumlandırılır. Makam koltuğu duvara arkası dönük, kapıya dönük şekilde olur.

Makam Odasında Kullanılan Aksesuarlar

Makam odasında mobilya seçiminden sonra oda tasarımını tamamlayacak aksesuarların seçilmesi de önemli bir konudur. Aksesuarlar göz zevkine hitap ederek oda tasarımına ayrı bir hava katacaktır. Mobilyalara ve oda geneline uygun aksesuarlar seçilerek odanın görünümü tamamlanmalıdır.

Makam odası aksesuarları arasında duvar portreleri olmazsa olmazlardan biridir. Portreler özellikle makam koltuğunun hemen arkasına asılır. Genellikle portre seçerken Atatürk portresi tercih edilir. Kişinin zevkine uygun, odaya uyumlu sanatsal portreler de tercih edilebilir.

Makam odası tabloları makam koltuğu arkasında veya karşısında konumlanabilir. Bu sayede oturan kişilerin gözü önünde olacaktır. Tablolar odaya görsellik açısından güzel bir hava katmaktadır.

Kullanılan aksesuarlarından biri de masa üzerinde kullanılan isimliklerdir. Makam odası isimlikleri kişinin adının ve makam isminin yazdığı ufak aksesuarlardır. Makam masası üzerine misafire yakın koltuklara doğru konumlandırılır. Farklı tarzlarda isimlikler tercih edilebilir.

Bunun dışında aksesuar olarak kişinin zevkine uygun göz yormayacak ufak detaylar da odaya eklenebilir. Saat, biblo, bitki, ufak tasarım dekorasyon ürünleri vb. ürünler duvar, masa ve kitaplıkta kullanılabilir. Bunun dışında ihtiyaca göre makam odası askılık, bayrak direği, kitaplık gibi eşyaların kullanımını da uygundur.

Makam Odası Duvar Dekorasyonu ve Döşemeler

Makam Odası arka fon kullanımında ve duvar kağıtlarında abartıya kaçılmamalıdır. Abartılı duvar kağıtları göz yorarak oda içerisinde boğuk bir görüntüye neden olabilir, oda içerisinde geçireceğiniz zaman diliminde ferah bir görüntü istiyorsanız sade duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Eğer oda küçükse duvar kağıdına gerek bile olmadan uygun bir duvar rengiyle makam odası arka planında şık ve sade bir hava yakalanabilir.

Duvarlarda kullanılan tablolarla odaya hem göz zevkine hitap edecek sanatsal bir hava katılırken hem de şık bir görünüm elde edilmiş olur. Tablo sayısında da abartıya kaçılmamalı ve odayla bütünleşecek uyumlu tablolar seçilmelidir.

Makam odası yer döşemelerinde genellikle ahşap parkeler tercih edilebildiği gibi mermer döşemeler de kullanılmaktadır. Yer döşemelerinde uzun süre kullanıma uygun kaliteli döşemeler tercih edilmelidir. Yerde odayla uyumlu ufak halı veya kilimler tercih edilerek oda tasarımı zenginleştirilebilir.

Makam Odası Aydınlatma Önerileri

Makam odasında verimli zaman geçirilmesini sağlamak için aydınlatmaya dikkat edilmelidir. Oda iç ferahlatacak şekilde ışık almalı, ışık almıyorsa da doğru aydınlatmalar yapılarak odanın ferahlığı sağlanmalıdır. Karanlık bir oda verimsiz ve sıkıcı zaman geçirilmesine neden olabilir.

Makam odası aydınlatmaları seçilirken odanın tamamını aydınlatacak şekilde doğru ışıklar kullanılmalıdır. Özellikle makam masası gün ışığını alacak şekilde konumlandırılabilir. Gün ışığı olmadığında oda aydınlatmalarıyla doğru ışıklandırılma sağlanmalıdır. Makam odasında genelde beyaz renk aydınlatmalar tercih edilmektedir. Beyaz rengi fazla aydınlık bulanlar hafif sarı tonlardaki ışıklandırmaları tercih edebilmektedir. Aydınlatma bazen avize kullanılmadan bazen ise şık ve odaya uyumlu avize kullanılarak sağlanır.

Cumhurbaşkanının Makam Odası

cumhurbaşkanının makam odası tasarımı

Cumhurbaşkanı makam odası tasarımına baktığımızda klasik lüks ve vip tarz karışımı bir makam odası görüyoruz. Odanın tasarımında ahşap desenler ve kahverengi tonlar ağırlıklı durumda. Aksesuarlarda abartıya kaçılmadan göz yormayacak eşyalar tercih edilmiştir. Makam koltuğunun arkasındaki duvarda büyük bir Atatürk portresinin iki yanında küçük tablolar asılıdır. Makam koltuğunda kahverengi deri koltuk kullanılırken, misafir koltuğunda da bej tonlar kullanılmıştır. Oda bej, kahverengi tonları ve ahşap desenleri birbiriyle uyumlu şekilde kullanılırken aksesuarlarda beyaz ve altın desenler bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir diğer Dekorasyon yazıları; Dekorasyon

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu