Dekorasyon

Mutfak Tezgahı Boyama Nasıl Yapılır? 10 Örnek Fikir

Mutfak tezgahı boyama işlemi artan fiyatlardan sonra son zamanlarda oldukça yaygındır. Çok daha az maliyet ile yeni bir tezgah sahibi olabilirsiniz. Evlerinde yenilik yapmak isteyenler tadilat fiyatları arttıkça çok daha az masraflı bu yöntemlere başvurmaktadır. Mutfağınızda değişiklik yapmak istiyorsanız tezgah boyama gibi küçük ama etkili dokunuşlar yapabilirsiniz.

Peki tezgah neyle boyanır derseniz kullanılan boyalar özel boyalardır. Her tezgaha uygun boya ile eskisinden eser kalmayacak şekilde mutfak tezgahınızı yenileyebilirsiniz. Mutfak tezgahı kaplama ve boyama işlemleri ile tasarruflu bir değişim sizi bekliyor!

Mutfak Tezgahı Boyası Nedir?

mutfak tezgah boyası

Tezgah boyaları yeni yeni çıkan ve son zamanlarda oldukça yaygınlaşan özel boyalardır. Boyalar Isonem Countertop Paınt veya Rich Multisurface hobi boyası olarak ev dekorasyon markalarında bulunmaktadır. İnternetten de çok kolay bir şekilde bu tarz boyaları bulup edinebilirsiniz. Bu boyalar tezgah ve mermer gibi özel yüzeyler için üretilmiş kalıcı boyalardır.

Mutfak tezgahı boyama işlemi için boya dışında gereken malzemeler: cila, küçük rulo boya fırçası, kestirme fırçası, örtü ve maskeleme bandıdır. Bütün malzemeler tamamlandıktan sonra boyama işlemine geçebiliriz.

Önceden uyarmalıyız ki tek kat boyamak yetmeyecektir ve ikinci kat için birkaç gün kurumasını beklemeniz gerekir. Bu yüzden tezgahınızı birkaç gün boyunca kullanamayacağınızı bilmelisiniz.

mutfak tezgahı boyama nedir

Mutfak tezgahı boyama işlemine başlamadan önce boyanacak yüzeyin temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Tezgahınızda yağ, kir, kalıntı gibi boyadıktan sonra kötü durabilecek kalıntılar olmamalıdır. Tezgahınızı iyice temizledikten ve kuruttuktan sonra boyama işlemine başlayabilirsiniz. Islak kalmaması, kuru olması da önemli bir detaydır.

Boyama işlemine geçmeden maskeleme bandı ile tezgah aralarını ve ve altlarını bantlayarak boya bulaşmasını önleyebilirsiniz. Mutfak dolaplarına, yerlere ve fayansları da poşet gibi bir örtü ile kapatarak daha rahat boya yapabilirsiniz. Boyalar su bazlı olduğu için tekrar sulandırmaya gerek yoktur.

tezgah boyama işlemi

Boyanızdan ilk boyama için yetecek kadarını bir boya kabına dökerek rulo fırça yardımı ile boyamaya başlayabilirsiniz. Rulo fırçanın yetişmediği yerlerde kestirme fırça yardımı ile daha pratik şekilde boyayabilirsiniz. İlk katı bu şekilde bitirdikten sonra 2-3 gün boyunca iyice kurumasını bekledikten sonra ikinci kata geçebilirsiniz. İyice kuruduğundan emin olduğunuzda aynı şekilde bir sonraki katı uygulamasınız. Bu şekilde eski tezgah modeli kapanana kadar aynı işlemleri uygulayarak boyama işlemine devam edebilirsiniz.

Son katı attığınızda ve kuruduğundan emin olduğunuzda cilayı da atarak daha parlak görünmesini ve daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Boyalar suya dayanıklı olsa da cila sayesinde çok daha uzun süre dayanacaktır. Mutfak tezgahı boyama işlemi bir hafta kadar sürse de uzun süren harika bir değişime değecek ve mutfağınıza yepyeni bir hava katacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Bahçe Yer Döşeme Taşı Modelleri ve 2022 Fiyatları
granit tezgah boyama

Tezgah boyama sonrası daha farklı görünümler elde etmek istiyorsanız farklı renk boyalar alarak uyguladığınız ilk zemin üzerine desenler verebilirsiniz. Boyayı resim fırçası yardımıyla attırarak veya süngere batırıp tezgaha uygulayarak desenli bir tezgah yapabilirsiniz.

Granit Mutfak Tezgahı Boyama

granit mutfak tezgahı boyama

Mutfak tezgah modelleri arasında oldukça yaygın olan granit tezgahlar da boyanarak yeni bir görünüme kavuşturabilir. Mutfak tezgahı boyama için kullanılan özel boyalar granit, ahşap ve mermer fark etmeksizin bütün tezgah modellerinde kullanılabilir.

tezgah boyama örnekleri

Eski görünümlü granit tezgahınızın kalitesinden memnunsanız ancak görüntüsü hoşunuza gitmiyorsa komple değiştirmeye gerek kalmadan boyalar ile yenileyebilirsiniz. Mutfak tezgahı boyaları sayesinde tadilat masrafından çok daha az tutarlara yeni bir tezgah görünümü sağlayabilirsiniz.

Granit Tezgah Boyanır mı?

Mutfak tezgahı çeşitlerinden olan granit tezgahlar da kolaylıkla boyanabilir. Yukarıda belirttiğimiz özel yüzey boyaları granit tezgahlar için de uygundur. Granit olmasının herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Granit tezgahınızı tezgah boyaları ile boyayabilir veya kaplama yapabilirsiniz.

Granit Boya Nedir?

Yüzey boyası olarak bilinen granit boya tezgahlarda, duvarlarda, mermerlerde ve birçok yüzeyde kullanılabilir. Yüzeyin görünümünü veya rengini değiştirmek istiyorsanız granit boya türlerini kullanabilirsiniz.

Mermer Tezgah Boyama

mermer tezgah boyama

Mermer tezgahınızın deseninden veya renginden memnun değilseniz tezgah boyaları ile kolayca değiştirebilir, yeni bir tezgah görünümüne kavuşabilirsiniz. İsterseniz farklı boya teknikleri ile tekrar mermer deseni verebilir, isterseniz düz renge çevirerek o şekilde kullanabilirsiniz.

Mermere Hangi Boya Tutar?

Tezgahlar için kullanılan yüzey boyaları mermerde de etkilidir. Mermer tezgahları da yüzey boyaları sayesinde değiştirebilir ve yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mermer yüzeylerde de Isonem Countertop Paınt veya Rich Multisurface hobi boyasını kullanabilirsiniz.

Mermerin Üstü Boyanır mı?

Evet, mermerin üstü boyanır. Mermer yüzeyiniz düz ise yüzey boyaları ile kolaylıkla boyayabilirsiniz ancak engebeli bir mermer yüzey ise sprey boyalardan faydalanabilirsiniz. Yüzey boyaları birçok farklı yüzeyde olduğu gibi mermer üzerinde de etkilidir.

Mutfak Tezgah Arası Boyama

mutfak tezgah arası boyama

Mutfak tezgahı boyama işlemi sonrası tezgah arası fayanslarınız daha demode kaldıysa onları da aynı boya ile boyayarak yeni gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha uyumlu ve modern bir hava yakalarsınız. Tezgah arası fayanslarınızı da aynı tezgahınızla aynı renk yaparak veya desenli şekiller vererek yenileyebilirsiniz.

Mutfak tezgahı boyama işlemi öncesi ve sonrasına aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz;

Mutfak dekorasyonu ile ilgili diğer yazımız ilginizi çekebilir; Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu