Diyet & BeslenmeYaşam

Fıstık Ezmesi ve Reçel Arasındaki Fark Nedir?

Reçel ve fıstık ezmesi arasındaki farklar bir hayli fazladır. Başta ikisinin de belirgin tatları olmak üzere birçok özellik ile birbirinden ayrılırlar. Dokuları, yapılışları ve içerisindeki malzemelere kadar neredeyse hepsi birbirinden farklıdır. Fıstık ezmesi ve reçel arasındaki farklara anlatarak göz atalım. 

Fıstık ezmesi ve reçel arasındaki farklara göz atmadan önce ayrı olarak reçel ve fıstık ezmesini ele alalım.

Reçel Nedir? Nasıl Yapılır?

reçel nedir nasıl yapılır

Reçel ev yapımı ve fabrika ürünü birçok çeşidiyle kahvaltılarımıza renk katan bir lezzettir. Alışık olduğumuz çilek reçeli, kayısı reçeli, böğürtlen reçeli gibi çeşitlerinin yanı sıra karpuz kabuğu reçeli, nane reçeli, portakal kabuğu reçeli gibi çok farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Birçok tatlı ve tatsız üründen reçel yapılabilmektedir. Reçel temel olarak yapıldığı malzemenin su ve şeker ile kıvam alana kadar kaynatılmasıyla elde edilen bir kahvaltılık çeşididir. Özellikle serpme kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Çayın yanında bazen ekmek üstüne, bazen kaşıklayarak yenerek kahvaltıya ayrı bir lezzet katar. Özellikle meyve reçelleri içerisindeki meyvenin de verdiği tatla ekstra güzeldir. Kahvaltının yanında kek, turta gibi tatlı çeşitlerinde de kullanılabilir.

Fıstık Ezmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

fıstık ezmesi nedir nasıl yapılır

Fıstık ezmesi sofralarımızda reçel kadar yaygın olmasa da lezzetli ve doyurucu bir kahvaltılıktır. Sadece kahvaltıda değil tatlılarda, kurabiyelerde, meyvelerin üzerine de kullanılabilir. Fıstık ezmesi genelde reçele göre daha az şekerlidir. Piyasada %100 doğal fıstık ezmeleri olduğu gibi balla ve şekerle tatlandırılmış çeşitleri de vardır. %100 doğal fıstık ezmesi saf fıstığın kavrularak uzun süre ezilmesiyle yapılır. Evde de bir blender robotu ile çok kısa sürede kolayca yapılabilir. Tatlı bir tadı yoktur ama fıstık seviyorsanız beğeneceksinizdir. Eğer tatlı olmasını istiyorsanız şeker ilaveli ve ballı çeşitlerini tercih edebilir veya evde yapacaksanız içerisine bal, şeker gibi ekstra malzemeler ekleyebilirsiniz.

Reçel ve Fıstık Ezmesi Arasındaki Farklar

fıstık ezmesi ve reçel arasındaki farklar nedir

Reçel ve fıstık ezmesinin tek ortak yönü ikisinin de kahvaltıya tat katan, sofrada varsa kahvaltıyı daha lezzetli hale getiren, sabah kahvaltısının vazgeçilmez tatlı ögeleri olmasıdır. Bu yönüyle fıstık ezmesi ve reçeller sabah kahvaltılarımıza ayrı bir keyif verir. Sofradaki lezzetlere tatlı bir mola, çayın yanında ağzımıza tat verir. Bunun dışında ne tat olarak ne de içerdiği malzemeler olarak birbirilerine bir benzerliği yoktur.

İlginizi Çekebilir:
Tomatillo Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Faydaları

Tat Farkı

Fıstık ezmesi ve reçel arasındaki farklardan en bariz olanı tatlarıdır. Reçel fıstık ezmesine göre genelde daha şekerli bir yapıdadır. Reçelin yapıldığı ana malzemeye benzer, fıstık ezmesinin tadı da aynı şekilde ana malzemesi olan fıstık ağırlıklıdır. Reçelin tadı biraz daha ekşi ve tatlı karışıkken fıstık ezmesinin tadı şeker ilaveli olup olmadığına göre değişir.

İçerik Farkı

Fıstık ezmesi ve reçelin farklarından en önemli olanlardan biri de içeriklerindeki malzemelerdir. İkisinin de yapımında farklı malzemeler kullanılır. Fıstık ezmesi kavrulmuş veya fırınlanmış fıstıklardan yapılırken, reçel meyve ve şekerden oluşur. Fıstık ezmesinin de farklı çeşitlere göre şeker ilaveli olanları bulunmaktadır.

Kıvam Farkı

Farklardan bir diğeri de kıvamdır. İkisinin de kıvamı birbirinden farklıdır. Reçelin kıvamı daha akışkan ve daha şerbete benzer bir kıvamdır. Şeker ve su ile kaynatıldığı için şerbete benzeyen ama şerbetten daha koyu olan bir kıvamı vardır. Fıstık ezmesine göre daha sıvı, daha akışkan ve daha saydam bir kıvamdadır. Fıstık ezmesi ise daha katı ve koyu bir kıvamdadır. Fıstık ezmesinin farklı markalara göre kıvamları değişiklik gösterse de en sıvı kıvamdaki hali bile reçele göre koyudur. Reçel fıstık ezmesine göre daha akışkandır. Daha katı ve daha kıvamlı bir yapısı vardır. 

Doku Farkı

Doku olarak da birbirlerinden farklıdır. Fıstık ezmesinin içerisinde çok ufak fıstık parçaları bulunsa da genel olarak pürüzsüz hafif pütürlü bir dokudadır. Reçelde ise büyük ve küçük meyve parçaları bulunur.

Fıstık Ezmesi ve Reçelin Besin Değerleri

Fıstık ezmesi ve reçelin besin değerleri de birbirinden farklıdır. Fıstık ezmesi daha doyurucu bir besindir, %100 şekersiz olanları genelde sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için tercih edilir. Reçel çeşitlerinde de bazı markaların şekersiz olan ürünleri bulunsa da genelde şeker ile yapılanı yaygındır. 

Fıstık ezmesini de reçeli de evde çok kolay bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz. İkisinin de yapımı kolay ve ortaya çıkan sonuca değerdir. Evde katkısız ve doğal bir şekilde harika fıstık ezmeleri ve reçeller ortaya çıkarabilirsiniz. 

Büstiyer ve Bralet Arasındaki Farkları incelediğimiz yazımızda ilginizi çekebilir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu