Diyet & Beslenme

7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi Örnekleri

Tahıllarda bulunan, besinlerin kıvam almasını sağlayan gluten bitkisel bir proteindir. 7 günlük glutensiz diyet listesi ile fazlalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gluten diyetinde kişiler tamamen glutensiz beslenmeye yönelerek ekmek, pide, kek, kurabiye, bisküvi gibi paketli gıdaları hayatından çıkarırlar. Amaç hem kilo vermek hem de daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturmaktır. Glutensiz diyet listesi örneklerini sizler için derledik.

Gluten Ne Demek?

glutensiz diyette yenilmeyen gıdalar

Glüten tahıl maddelerinde bulunan bir çeşit bitkisel proteindir. Buğday, arpa, çavdar ve türevlerinin içerisinde yer alan glütenin fazla tüketilmesi önerilmez. Genellikle karbonhidrat kaynağı olan besinlerin içerisinde yer alır. Hatta unun girdiği her besin glüten içerir diyebiliriz.

Glüten içerisine girdiği besinin daha iyi kıvam almasını ve istenen kıvamda kalmasını sağlar. Unun kıvam verici etkisi de buradan gelir. Unlu mamuller ve tahıllar yüksek miktarda glüten içermektedir. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Gluten Zararlı mı?

Sağlığa direkt olarak zararı yoktur ancak glüten içeren besinleri çok fazla tüketmek sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun yanı sıra bağırsak problemi yaşayan, çölyak hastalığı bulunan ve glüten alerjisi olan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır.

Glüten içeren şeker, cips, bisküvi, pasta, gevrek, kurabiye vb. gibi gıdaların fazla tüketilmesinin hem sağlığımıza hem de ideal kilomuza olumsuz etkileri olacaktır. Şekerli ve hazır paketli gıdalar sağlığımız açısından olabildiğince az tüketilmelidir. Tabii ki glüteni tamamen kesmek de doğru değildir. Bunun yerine bulgur, kepekli ekmek, irmik vb. gibi glüten içeren masum besinleri tüketebilirsiniz.

Gluten Diyeti Nasıl Yapılır?

gluten diyet listesi

Gluten diyeti glutensiz beslenme alışkanlığının edinilmesi ve kişinin günlük hayatında uygulamasıdır. Başlarda glutensiz beslenmek zor olsa da vücudunuzu zorladıkça iradeniz güçlenecek ve bu beslenme tarzına alışacaksınızdır. Glutensiz diyet listelerinde kişilere daha faydalı ve vücut için gerekli besinler önerilerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılır. Glutensiz diyet listesi örneklerine birlikte göz atalım.

Canan Karatay Glutensiz Diyet Listesi

7 günlük glutensiz diyet listesi örneğinden faydalanarak kendinize göre kombinasyonlarla beslenme alışkanlığınızı düzenleyebilirsiniz. Kendinizi bir süre zorladıktan sonra vücudunuzdaki ve sağlığınızdaki olumlu değişimleri fark edeceksinizdir.

 • 1. Gün:

Kahvaltı: Haşlanmış yumurta, domates, salatalık, yeşillik, beyaz peynir, 1 dilim glütensiz ekmek

Ara: Yeşil çay, 2 tane kuru kayısı

Öğlen: Izgara tavuk göğsü, yeşillik salatası, 1 kase yoğurt

Akşam: Sebze yemeği (mevsimine göre, az yağlı), 1 dilim glütensiz ekmek

 • 2. Gün:

Kahvaltı: Omlet, domates, salatalık, kaşar peynir, 1 dilim glütensiz ekmek

Ara: 2 adet ceviz

Öğlen: Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim glütensiz ekmek

Akşam: Baklagil yemeği (nohut, barbunya, mercimek vb. gibi), salata, 1 kase cacık

 • 3. Gün:

Kahvaltı: Haşlanmış yumurta, domates, salatalık, 1 dilim glütensiz ekmek

Ara: 1 porsiyon meyve (mevsimine göre)

Öğlen: Lor salatası (lor, marul, sirke ve az yağ)

Akşam: 1 kase çorba (içerisinde un bulunmayan), ızgara tavuk veya balık, salata

 • 4. Gün:

Kahvaltı: Sebzeli omlet (mevsimine göre), peynir, salatalık, domates, yeşillik

Ara: 1 kase çorba, 1 dilim glütensiz ekmek

Öğlen: Zeytinyağlı sebze yemeği, 1 kase cacık

Akşam: Tavuk sote, yeşillik salatası, 1 dilim glütensiz ekmek

 • 5. Gün:

Kahvaltı: Haşlanmış yumurta, elma, çiğ fındık, yeşillik

Ara: 2 adet kuru erik

Öğlen: Haşlama sebze, yeşillik salatası

Akşam: Kıymalı mercimek, 1 kase yoğurt, 1 dilim glütensiz ekmek

 • 6. Gün:

Kahvaltı: Patatesli omlet, beyaz peynir, salatalık,domates

Ara: Çiğ fındık, ceviz veya badem

Öğlen: 1 kase unsuz çorba, yeşillik salatası, 1 dilim glütensiz ekmek

Akşam: Fırında sebzeli tavuk, 1 bardak ayran, 1 dilim glütensiz ekmek

 • 7. Gün:

Kahvaltı: 2 yumurtalı omlet, domates, salatalık, kaşar peynir

Ara: 1 porsiyon meyve

Öğlen: Sossuz kırmızı et, yeşillik salatası, 1 dilim glütensiz ekmek

İlginizi Çekebilir:
10 Madde ile Pancar Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Akşam: Ispanak yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim glütensiz ekmek

Glutensiz diyet listelerinde yer alan besinleri kendinize göre farklı kombinasyonlar halinde tüketebilirsiniz. Elinizde bulunan seçenekler arasından günlük beslenme düzeninizi oluşturabilirsiniz. Önemli olan öğün atlamamak ve fazlaya kaçmamaktır. Kilonuza göre kalori miktarına dikkat etmeniz gerekir.

Gluten İçermeyen Besinler

Hayatınıza glütensiz beslenmeyi adapte etmeye çalışıyorsanız unlu mamuller, abur cuburlar ve bazı hazır gıdaları çıkarmanız gerekir. Bunun yerine içeriği daha temiz olan besinleri tercih ederek daha sağlıklı bir beslenme düzeni edinebilirsiniz.

Glutensiz diyette tüketebileceğiniz besinler şunlardır:

 • Nohut
 • Mercimek
 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • İşlenmemiş kuruyemişler
 • Patates
 • Mısır
 • Pirinç
 • Kefir
 • Ayran
 • Kırmızı Et
 • Kinoa
 • Karabuğday
 • Keten tohumu
 • Tavuk
 • Balık
 • Yumurta
 • Barbunya

Günlük hayatta tükettiğimiz yukarıdaki besinler ve türevleri glüten içermemektedir. Glutensiz diyetlerinde bu gibi besinler gönül rahatlığı ile tüketilebilir, tariflerde kullanılabilir.

Gluten ile İlgili Merak Edilenler

Glutensiz diyet uygulayanların hangi besinlerin içerisinde olup olmadığını merak etmektedir. Hassasiyeti olan kişiler de aynı şekilde dikkat etmek durumundadır. Glüten ile ilgili merak edilen sorulara sizler için yer verdik.

Gluten Free Ne Demek?

İçerisinde gluten bulunmayan besinler için kullanılan tabirdir. Son dönemlerde artan gluten hassasiyeti sonrası insanlar glutensiz beslenmeye dikkat etmeye başlamıştır. Gluten içermeyen bisküviler, kekler vb. ürünler gluten free ibaresi ile satılmaktadır.

Pirinçte Gluten Var mı?

Hayır, pirinçte gluten yoktur ancak karbonhidrat değeri yüksek bir besin olduğu için diyet listelerinde çok önerilmez. Pirinç ve türevlerini diyetteyseniz porsiyon kontrolü yaparak tüketmelisiniz.

Yulafta Gluten Var mı?

Yulaf aslında kendi içerisinde gluten içermemektedir ancak üretimi sırasında glutenli besin haline gelir. Üretilirken buğday ile temas haline geçtiği için gluten içeren hale gelmektedir. Ancak %100 saf yulafta bu durum söz konusu değildir. Bu yüzden gluten hassasiyetiniz varsa saf yulaf tüketebilirsiniz.

Bulgurda Gluten Var mı?

Evet, klasik bulgurda gluten vardır ancak mısır bulguru çeşidinde yoktur. Glutensiz diyet listelerinde de yer alan mısır bulguru sayesinde diyetinizi bozmadan bulgur tüketebilirsiniz. Bunun dışında birçok diyet listesinde bulgura porsiyon kontrolü şartıyla izin verilmektedir.

Patateste Gluten Var mı?

Hayır, sanılanın aksine patateste gluten yoktur. Patates nişasta içeren bir sebze olduğu için birçok kişi tarafından gluten içerdiği sanılsa da aksine glutensiz bir besindir. Glutensiz diyet yapıyorsanız patatesi listenize ekleyebilirsiniz.

Mısır Ununda Gluten Var mı?

Hayır, mısır ve türevlerinde gluten bulunmaz. Mısır öğütülerek mısır unu haline getirilir, dolayısıyla mısır ununda da bulunmaz. Ancak alırken içeriğine dikkat edilmelidir. İçerisinde katkı maddesi bulunan mısır unlarında gluten vardır.

Nohutta Gluten Var mı?

Hayır, nohutta gluten yoktur. Besleyici bakliyatlar arasında nohut gluten içermemesi ile diyet listelerinin vazgeçilmez yemeklerindendir. Hem tok tutması hem de sağlığa faydaları ile tüketilmesi önerilir. Besin değeri yüksek, faydalı ve doyurucu bir gıdadır.

Mercimekte Gluten Var mı?

Baklagiller arasında en çok tüketilen, vücudumuz için sağlıklı protein kaynağı olan mercimekte glüten yoktur. Bu sayede mercimek glutensiz diyet listelerinde gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Birçok faydası bulunan mercimeği haşlayarak tüketmek en sağlıklı halidir.

Siyez Ununda Gluten Var mı?

Evet, siyez ununda da normal un gibi gluten bulunur. Siyez unu glutensiz sanılsa da içerisinde buğday ve kepek içermektedir. Hangi unda gluten yok derseniz karabuğday unu, badem unu, nohut unu, pirinç unu gibi çeşitlerde bulunmamaktadır.

Susamda Gluten Var mı?

Susam gluten içermeyen tohumlardandır. Glutenli gıdaların içerisine girmediği sürece glutensiz diyette susam tüketmekte sorun yoktur ancak genellikle unlu mamullerle tüketildiği için dikkat edilmesi gerekir.

Tahinde Gluten Var mı?

Susamda gluten bulunmadığı için susamdan üretilen tahinde de %100 saf haldeyken bulunmaz ancak marketlerde satılan katkı maddeli tahinlerde bulunabilir. Hassasiyeti bulunan kişilerin içindekiler kısmına dikkat ederek alması gerekir.

Leblebide Gluten Var mı?

Sevilen faydalı kuruyemişlerden leblebi işlenmemiş haliyle gluten içermemektedir. İşlenen kuruyemişlerin çoğu glutenli hale gelmektedir. Sonradan işlenmediği sürece bütün kuruyemişler glutensiz diyette çiğ halde tüketilebilir. Kuruyemişleri çiğ halde tüketmek en faydalı halidir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Nesquik Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir mi?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu