Hayvanlar AlemiYaşam

Toy Poodle Bakımı ve Beslenme Rehberi

Toy Poodle özellikleri kıvırcık kürk, sevimli bir görünüm ve kahverengi tüyleridir. Oyuncak köpeğe benzer görümü ile oldukça popüler bir köpek ırkıdır. Özellikle dış görünüş olarak çok dikkat çekmektedir. Alman kökenli olsa da Fransa Milli Köpeği olarak kabul edilir. Ortaya çıktığı dönemlerde insanlara av köpeği olarak yardımcı olmuştur. Evde yaşamaya başladığında minyatür boyutları üretilmiş ve bu sayede artık evcilleşmeye başlamıştır.

Eğer bir evcil hayvanınız varsa bakımlarına dikkat etmeli ve rutin haline getirmelisiniz. Toy Poodle bakımı kolay olan bir köpektir. Uysal bir köpek olduğu için bakım rutinleri sırasında size zorluk çıkarmayacaktır. Bakım rutinini eve geldiği anda oluşturmalı, bakımını aksatmamalısınız. Tüy, diş, tırnak bakımlarını düzenli olarak yapmanız ve sağlığı için beslenme düzenine dikkat etmeniz gerekir.

Toy Poodle Tüy Bakımı

toy poodle tüy bakımı

Tarçın rengi tüylerinin çok fazla olması insanların aklına Toy Poodle tüy döker mi sorusunu getirmektedir. Tüylerini düzenli olarak taradığınızda ve bakımlarını yaptığınızda fazla tüy dökmeyecektir. Özel bir kürk yapısı olduğu için tüy bakımına daha çok özen göstermelisiniz. Kahverengi ve kıvır kıvır tüyleri oldukça sevimli bir görünüm kazandırmaktadır.

  • Tüy bakımı yapmak için kıvırcık kürküne uygun olan köpek fırçaları tercih etmelisiniz.
  • Tüylerinin haftada 2 – 3 kez fırçalandığında tüy dökmeyecektir.
  • Tüyleri kesilen bir köpek ırkıdır ve pet kuaförlerinde oldukça sevimli görünümler kazanabilirler.
  • Yıkamak için 1 aylık olmasını beklemelisiniz, bu süreden önce kuru şampuanlarla bakım yapmalısınız.
  • Kullandığınız şampuanların, köpekler için özel üretilen, kimyasal içermeyen ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Banyo süresini mümkün olduğunda kısa tutmalı, duştan çıktığında tüylerini kurutmalısınız.

Bu işlemleri düzenli olarak yaptığınızda tüyleri canlı ve parlak gözükecek, ev içerisine fazla tüy dökmeyecektir. Tüy bakımı ve temizliği her köpekte olduğu gibi bu cinste de çok önemlidir.

Toy Poodle Tırnak Bakımı

Köpeklerde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de tırnak bakımı ve temizliğidir. Hem hijyen hem sağlık hem de görüntü olarak tırnak temizliğinin sağlanması gerekir.

Köpeklerin tırnak bakımı yapılmadığında tırnaklarının içerisinde biriken bakteriler, enfeksiyon hastalığına yakalanmalarına neden olabilir. Toy Poodle bakımı yaparken tırnak bakımına zaman ayırmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:
Köpeklerde Kusmanın 12 Nedeni ve Tedavi Yöntemi

Tüm köpekler gibi Toy Poodle da tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmayacaktır. Alışması için bir süre tırnak makasını tanımasını sağlamanız gerekir. Tırnak makası görmesi, koklaması ve sesini duyması korkusunu zamanla azaltacaktır. Tırnak makasını tanıdıktan sonra size zorluk çıkarmayacaktır.

Tırnaklarını kesmek için seçeceğiniz makaslar, köpek tırnak makasları olmalıdır. Köpeklerin tırnak yapıları sert olduğu için kendi kullandığınız makaslarla tırnaklarını kesmeniz oldukça zordur. Onların tırnak yapısına uygun özel makaslar ile kolayca halledebilirsiniz.

Tırnaklarını keserken köpeğinizi rahat edeceği bir pozisyonda kucağınıza alın ve güvende hissetmesini sağlayın. Tırnak içerisindeki canlı dokuya zarar vermemek için yavaş olmalı ve çok dikkatli şekilde hareket etmelisiniz. Tırnaklarını 2 – 3 kez kestikten sonra artık bu duruma alışacak ve daha uysal davranacaktır.

Toy Poodle Diş Bakımı

Köpek bakımında köpeğin sağlığını etkileyecek önemli etmenlerden biri de diş bakımıdır. Toy Poodle, huysuz bir köpek olmadığı için bakım yapmanız zor olmayacaktır. Dişlerini fırçalamak için özel olarak köpek diş fırçası ve diş macunu almanız gerekir. Her gece düzenli olarak dişlerini hafifçe fırçalamalısınız. Köpeğinizin ağız temizliğinin sağlanması sağlık açısından önemli bir konudur.

Toy Poodle Beslenme Düzeni

Toy Poodle bakımı ve beslenme düzeni hayvanın yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Beslenme düzenine dikkat edilmeyen köpeklerin daha kısa yaşadığı bilinmektedir. Sağlıksız beslenme çeşitli insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da hastalıkların temelini oluşturur ve daha solgun görünüme neden olur.

Toy Poodle beslenme düzeni oluştururken öncelikle köpeğinizin boyutuna, kilosuna ve sağlık durumuna göre mama seçimi yapmalısınız. Köpeklerin bazı besinlere alerjisi olabilir. Bu nedenle alerji testi yaptırdıktan sonra mama seçmeniz daha doğru olacaktır. Yavruyken günde üç öğün beslenmesi gerekir. Daha sonraları öğün sayısını düşürebilirsiniz.

Yemek yemekten keyif alan Toy Poodle, yemeklerinize ortak olmaya çalışsa da ev yemekleri vermemeniz gerekir. Sindirim sistemi hassas olan bu köpekler, sadece özel mamalarla beslenmelidir. Çok sık olmamak kaydıyla baharatsız, haşlanmış et veya sebze yedirebilirsiniz.

KAYNAK = https://kopekyavrusu.com/17742/toy-poodle

Toy Poodle özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız videoya göz atabilirsiniz;

Bulldog köpek bakımını merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu