Yaşam

Doğru Kimyevi Madde Kullanmanın Önemi

Tarım kimyasalları kullanılan tarım ilacının türüne ve süresine göre birtakım sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu anlamda doğru kimyevi madde kullanımını önemini gösteriyor. Tarım ürünlerindeki zirai ilaç kalıntısı solunum sisteminden sinir ve sindirim sistemine kadar yaşamsal faaliyetleri etkiliyor. Vücudumuza besin olarak aldığımız bu tarım ürünleri beraberinde sağlığımız için tehlike oluşturuyor.

Zirai ilaç olarak kullanılan kimyevi maddelerin bir kısmı vücutta doğrudan parçalanabilir. Bu maddelerin bazıları ise vücutta birikerek kanserojen etkiye neden oluyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre dünyadaki en saf besinlerden olan anne sütünde bile zirai ilaç tespit edilmiştir. Bu nedenle doğru kimyevi Ateşler Kimyevi madde kullanımı insan sağlığı açısından son derece önemlidir. 

Kozmetik Kimyasalları 

kozmetik kimyasalları

Kozmetik kimyasalları arasında yer alan paraben maddesi hemen hemen tüm kozmetik ürünlerin içerisinde yer alıyor. Parabenin kozmetik ürünlerin içerisinde yer almasının nedeni ise küflenmeyi ve bakteriyi önlemesi ve ürünlerin kullanım süresini uzatmasıdır. Yapılan araştırmalara göre kozmetik ürünlerinin içerisinde yer alan paraben meme kanseri riskini artırabiliyor. Bununla birlikte bu madde özellikle hassas cilde sahip olan kişilerde rahatsız ettikçe etkiler ortaya çıkarabiliyor.

Bu nedenle Ateşler Kimyevi maddelerin tarımda ve kozmetikte kontrollü bir şekilde kullanılması büyük önem taşıyor. Dioksin de kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan maddeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte bu madde ilaç sanayinde de kullanılıyor. Bu maddenin kontrol dışı kullanılması vücutta birikerek kanser oluşumuna yol açabiliyor. Dioksin köpürme özelliğine sahiptir ve bu nedenle de şampuan sıvı sabun duş jeli gibi pek çok ürününde bulunuyor. Dioksin kontrol dışı kullanılması halinde bağışıklık sistemine de zarar veriyor.

Kozmetikte Kullanılan Kimyasallar

Kozmetik sektöründe kullanılan kimyasallar arasında pek çok farklı madde vardır. Bu maddelerden biri de sentetikli renklendirici olarak karşımıza çıkıyor. Sadece renklendiriciler pudra ruj far gibi renkli kozmetik ürünlerinde kullanılır. Bu maddeler petrol ve türevi maddelerden elde edilir. Dolayısıyla kanserojen maddesi sınıfına girer. Kozmetik kimyasallarından biri de ftalat maddesidir. Bu madde tıbbi malzemeler ve oyuncaklar gibi birçok farklı ürün kategorisinde karşımıza çıkıyor.  

İlginizi Çekebilir:
Kedi Dili Tarifi | Kedi Dili Bisküvisiyle 5 Tatlı

Kozmetik Kimyasalları Nelerdir? 

Kozmetikte kullanılan kimyasallar arasında yer alan talk pudraları göz farları bronzlaştırıcılar dudak koruyucuları aldıklar ve bebek pudralarında yer alıyor. Formaldehit adı verilen kozmetik kimyasalı ise şampuan sabun oje duş jeli kirpik yapıştırıcısı yüz temizleme jeli gibi kozmetik ürünlerinde kullanılır. Formol maddesi de tırnak cilaları maskaralar gibi kozmetik ürünlerinde yer alır. Fenoksietanol Esen yüz temizleyicileri nemlendiriciler göz kremleri tonikler ve yüz serumlarında yer alıyor.

Organik ve yarı organik kozmetik ürünlerinin üretimini ve satışını yapan kozmetik markalarının büyük çoğunluğu fenoksitenolü greyfurttan elde eder. Bu nedenle doğal kozmetik ürünlerinin etiketlerinde görmüş olduğunuz fenoksietanol yazısı bu ürünün sağlığa zararlı olmadığı anlamına gelir. Tarımda kullanılan zirai ilaçlar ve kozmetik sektöründe kullanılan maddeler ile ilgili detaylı bilgi için Ateşler Kimyevi sitemizi ziyaret ederek sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu