GüzellikKadın

Göz Şeklinize Göre Eyeliner Modelleri | 10 Model

Eyeliner modelleri arasında göz tipine uygun seçim yaparak makyajı tamamlayabilir, bütün olarak uyumlu gözükmesini sağlayabilirsiniz. Göz makyajında dikkat çekici parçalardan olan eyeliner gözleri olduğundan daha belirgin ve dikkat çekici hale getirir. Eyeliner modelleri arasında kendi göz tipinize uygun olanı seçerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Eyeliner Nedir?

Göz makyajı içerisinde son dönemlerde trend haline gelen eyeliner makyajın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmiştir. Sıvı formdadır, sürüldükten sonra kurur ve şekli tamamlanır. Sıvı, jel ve kalem gibi farklı formları bulunur. Göz kapağında kirpik diplerine sürülür.

Farklı eyeliner modelleri göz tipine göre tercih edilerek makyajı tamamlar. Günlük makyajlarda daha ince ve doğal, özel gün makyajlarında ise daha dikkat çekici ve belirgin şekiller tercih edilebilir. Göz şeklinize uygun eyeliner modellerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Eyeliner Nasıl Çekilir?

eyeliner modelleri

Eyeliner çekmek başlarda zor gelse de el alışkanlığı kazandıkça kolaylaşır. Pratik yaptıkça daha hızlı ve daha kolay çekilir. Eğer eliniz alışmıyorsa eyeliner çekme aparatı kullanabilirsiniz. Eyeliner aparatı dışında göz ucunuza bant yapıştırarak da düz şekilde çekebilirsiniz.

Öncelikle hangi elinizi daha çok kullanıyorsanız ona alın. Diğer elinizle gözünüzü tutun ve hafif yukarı doğru kaldırın. Başlarda elinizi yüzünüze yaslayarak destek alabilirsiniz. Kirpik dibinizden başlayarak ince ve düz şekilde yukarı doğru çekmeye çalışın. Kalın modeller istiyorsanız bile önce ince şekilde başlayarak yavaşça kalınlaştırın. Kalın çizgilerde hata yapma oranı daha yüksektir. Uç kısımda çizgiyi yukarı doğru düz şekilde çekin. İlk denemelerde yamuk ve pürüzlü olsa da sonradan eliniz alışacaktır.

Eyeliner Modelleri

Eyeliner şekilleri göz tipine ve makyaja göre değişiklik gösterir. Göz şekline, makyajın tamamına ve göz makyajına göre uyumlu şekilde çekilmelidir. Bu sayede makyaj bütün olarak daha güzel durur, daha doğru bir görünüm sağlanır. Göz şeklinize göre size yakışabilecek eyeliner modellerine birlikte bakalım.

İnce Eyeliner

ince eyeliner

İnce eyeliner hem çok doğal durur hem de gözü belirgin daha belirgin hale getirir. Günlük hayatınızda çok belirgin ve abartılı makyaj yapmıyorsanız ince şekilde çekebilirsiniz. Kirpik diplerinde incecik bir çizgi gibi duran bu şekilde uç kısmı da kısa ve yukarıya doğrudur. Her göz tipine çok yakışacak bir modeldir. Abartılı olmadığı için günlük makyajlara çok rahat uyum sağlar.

Yarım Eyeliner

yarım eyeliner

Yarım şekilde çekmek daha çok yuvarlak gözlere yakışır, gözü olduğundan daha çekik gösterir. Yarım denmesinin nedeni göz pınarından değil, gözün ortasından başlamasıdır. Gözün orta kısmından ince bir şerit halinde başlayarak uç kısma doğru kalınlaşır. Bu sayede gözler daha çekik bir görünüm kazanır.

Cat Eyeliner

cat eye eyeliner

Cat eye son dönemlerde trend haline gelen şekillerden biridir. Gözün bütün çevresine uygulanan bir modeldir. Göz pınarından başlayarak uç kısma doğru uzun bir şekilde çekilir. Gözleri adeta bir kedi gözü gibi çekik gösterir. Küçük göz yapısında tercih edilebilir. Renkli gözleri daha çok ortaya çıkarır.

İlginizi Çekebilir:
Kısa Sarı Saç Modelleri - 50+ Fikir ve Öneri

Kuyruklu Eyeliner

kuyruklu eyeliner

Eyeliner furyası ilk çıktığı dönemde kuyruklu kalın tarzlar tercih ediliyordu. Yerini daha modern ve doğal görünümler almasına rağmen kuyruklu tarzları hala görüyoruz. Kirpik dibinden başlayarak kalın şekilde çekilen eyeliner modeli gözü olduğundan küçük gösterdiği için artık çok tercih edilmez. Yine de koyu ve yoğun olduğu için göz rengini ortaya çıkarır. İri ve renkli gözler kuyruklu modelleri tercih edebilir.

Buğulu Eyeliner

buğulu eyeliner

Keskin ve net çizgiler istemiyorsanız farla eyeliner çekerek daha buğulu görünüm elde edebilirsiniz. Siyah ve kahve tonlarıyla oluşturulan buğulu görünüm hem doğal hem de modern bir görünüm kazandıracaktır. Nude ton makyajlarda kahve tonlu buğulu görünümler oldukça uyumludur. İri göz tipine yakışan bir modeldir.

Kalem Eyeliner

kalem eyeliner

Kalem ile eyeliner göze daha yumuşak bir görünüm kazandırır. Keskin ve net bir görüntü yerine daha az yoğun bir görünüm istiyorsanız eyeliner yerine kalem kullanabilirsiniz. Eyeliner modellerini göz kalemi ile de rahatça uygulayabilirsiniz. Siyah, kahverengi ve gri gibi göz kalemleri ile eyeliner uygulaması yapılabilir. Kalemi uyguladıktan sonra ince bir fırça yardımıyla hafifçe dağıtabilirsiniz.

Göz şekliniz küçükse ince ve uzun çizgiler, iriyse kısa ve kalın çizgiler daha iyi duracaktır. Yuvarlak gözlerde yarım, badem gözlerde ise tam eyeliner çekebilirsiniz.

Gel Eyeliner

gel eyeliner

Gel formunda eyeliner uygulaması daha pratiktir. Kremsi yapıda olduğu için direkt olarak kurumaz ve kolay şekil alır. İnce uçlu fırçalarla kolay şekilde uygulanabilir. Göz pınarınızdan başlayarak ince ve uzun şeritler halinde uygulayabilirsiniz. Özellikle renkli gözlerde alt ve üst kirpik diplerine uygulandığında göz rengini daha çok ortaya çıkarır.

Simli Eyeliner

simli eyeliner

Özel gün makyajlarında özellikle simler ve parıltılar ekstra şıklık katıyor. Kıyafetinize uygun tonlarda olan göz makyajınıza aynı şekilde benzer tonlarda simli eyeliner ekleyerek daha iddialı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Simli modelleri göz şeklinize göre şekillendirebilir, göz çevrenize eyeliner olarak uygulayabilirsiniz.

Yıldız Eyeliner

yıldız eyeliner

Değişik eyeliner modelleri arasında yıldız şekli de tercih edilmektedir. Daha çok özel günlerde ve farklı konseptlerde yıldız damgalı eyeliner modelleri tercih edilebilir. Makyajınız bittikten sonra göz çevrenizde yıldız damgasını kullanabilirsiniz.

Renkli Eyeliner

renkli eyeliner

Makyaj dünyasında dikkat çeken renkli modeller çok konuşuldu. Çok beğenenler ve uygulamaya başlayanlar olduğu kadar beğenmeyenler ve kötü durduğunu düşünenler de mevcut. Eyeliner modelleri arasında trend haline gelen renkli tarzlar her göz tipine değişik bir hava katıyor. Günlük makyajınızda kombininiz ile uyumlu renkleri kullanarak çekebilirsiniz.

Dipliner Eyeliner Farkı

Dipliner ve eyeliner farkı görünüm olarak çok belli olmasa da uygulamada farklıdır. Dipliner daha ince uçludur, daha doğal bir görünümü vardır. Kalın çizgiler çekmek için eyeliner daha uygundur. Dipliner adından da anlaşıldığı gibi kirpik diplerine ince bir şerit halinde uygulanır, kirpik diplerini belirginleştirir. Kuyruk kısmı çok uzun tutulmaz ve aynı şekilde incedir. Uygulaması daha kolaydır, doğal durduğu için günlük makyajlarda tercih edilebilir.

Kirpik Lifting Nedir? Ne Kadar Dayanır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu