Gezi

Uludağ Gezilecek Yerler | 10 Yer Listesi

Kış turizminde akla ilk gelen yer Uludağ gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleriyle her sene yerli ve yabancı turistleri misafir ediyor. Uludağ nerededir, nasıl çıkılır, ulaşım ve konaklama imkanları gibi konularda size bilgi verdiğimiz yazımızda gezilecek yerlerini de keşfedeceğiz.

Kış tatilcileri için Uludağ keşfedilmeyi bekliyor. Her sene kış tatilinin gözdesi olan Uludağ’da oteller bile günler öncesinden doluyor. Ülkemizde kış turizmi denince akla gelen ilk yerlerden olan Uludağ, temiz havasıyla ve yemyeşil doğasıyla yazın da ziyaret edebilecek yerlerden. Yazın doğa yürüyüşleri ve piknikleriyle, kışın kayak merkezi ve otelleriyle yoğun ilgi gören Uludağ, her mevsim ziyaretçilerini bekliyor.

Uludağ’da neler yapılır? Uludağ teleferik ve telesiyej ücretleri, gölleri, şelaleleri, milli parkı ve daha fazlası Uludağ gezi rehberi yazımızda sizlerle.

Uludağ Nerededir?

Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Uludağ, Marmara Bölgesindedir. Bölgenin en yüksek dağı ve en yoğun kayak merkezidir. Marmara Denizi’ne göre kuzeyde yer alır. Bursa ilinin Soğukpınar ilçesine bağlıdır. Yamaçları Bursa’ya ve Orhaneli ilçesine bakar. Farklı ulaşım yollarıyla Uludağ’a gidilebilir. Uludağ gezi rehberi yazımıza ulaşım yöntemleriyle devam edelim.

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Bursa’dan Uludağ’a gitmek isteyenler için Bursa Merkez ile Uludağ arası mesafe 35 km kadardır, bu mesafe özel araç ile 1 saat 15 dakika gibi bir yolculuğa denk gelir. Özel aracınız yoksa bile endişelenmeyin, Uludağ’a Bursa ili içerisinden ulaşım oldukça kolaydır ve birçok seçenek vardır.

  • OTOBÜS İLE ULAŞIM

Bursa Uludağ’a başka illerden otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz Uludağ’a direkt sefer düzenleyen otobüs firmaları bulunmaktadır. Bursa ili üzerinden aktarmalı olarak sefer yapan firmalar da vardır. Bursa’nın merkezinden Uludağ’a otobüs ile ulaşım 45-50 dakika sürüyor.

  • UÇAK İLE ULAŞIM

Bursa iline uçak ile ulaşım sağladıktan sonra Uludağ’a gidecek olanlar için Bursa’nın Yenişehir ilçesi havalimanına kullanabilir. Yenieşehir Havalimanından Uludağ’a gitmek için araç kiralamak veya Bursa’nın merkezine giderek oradan Uludağ’a gitmek gerekir.

Yenişehir’in Bursa Merkez’e uzaklığı 1 saat kadardır. Merkezden de Uludağ 40-50 dakikadır. Yani Yenişehir’den Uludağ’a ulaşmak 2 saat civarı sürecektir.

  • FERİBOT İLE ULAŞIM

Feribot yolculuğu yapacaklar için feribotla Bursa’ya ulaşım sağladıktan sonra merkezine giderek aynı şekilde merkezinden Uludağ’a ulaşım sağlamaları gerekmektedir. Bursa’ya feribot ile Yalova ve İstanbul şehirlerinden ulaşım kolayca sağlanabilir.

Bursa’ya feribot ile ulaşım sağlayanlar deniz kenarı Mudanya’da iniyorlar. Mudanya iskelesinde indikten sonra buradan şehir merkezine gitmek gerekiyor. İndikten sonra hemen iskele çıkışı karşısındaki 1/M veya 1/GY otobüsleriyle metro hattına ulaşım sağlıyorsunuz. Daha sonra metroya binip metro ile “Osmangazi” veya “Şehreküstü” duraklarında inerek şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Şehir merkezinden 3/C, 3/İ, 15/A, 15/B ve S/2 otobüsleriyle teleferik hattına ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • ŞAHSİ ARAÇ İLE ULAŞIM

Özel araçla Uludağ’a ulaşım sağlayacaklar için şehir içinden birkaç farklı rota bulunmaktadır. Bursa Uludağ’a en kolay ve en mantıklı ulaşım şekli özel aracınızla veya araç kiralayarak sağlamaktır.

  • TELEFERİK İLE ULAŞIM:

Uludağ’a ulaşımın kolay yollarından biri de Bursa ilinin simgelerinden biri haline gelmiş olan teleferiktir. Harika dağ manzarası ve kısa zamanda Uludağ’a ulaşım imkanı ile eğer özel aracınız yoksa teleferik cazip bir seçenektir.

Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı olan Teleferik istasyonundan Uludağ’a kolay şekilde teleferikle ulaşım sağlanabilir. Tabii teleferik istasyonu ulaşım için de rota oluşturulmalıdır. Bursa Merkez’den ve birçok yerden Teleferik istasyonuna şehir içi ulaşım araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Dolmuş, belediye otobüsü, taksi gibi birçok seçenek vardır.

Teleferiklere 4-6 kişi arası binilebilir, kişi sayısı yoğunluğa göre değişiyor. Yoğun yolcu sayısı olmadığı sürece 2 kişi de binebilirsiniz. Bursa teleferik istasyonunda üç durak vardır. Başlangıç noktasından sonraki durak Sarıalan noktası, sonra da bitiş noktası Oteller Bölgesidir. Yolculuk yarım saat sürmektedir. Yolculuk boyunca yükseldikçe Bursa manzarası ve Uludağ ormanları size eşlik ediyor.

Uludağ’a ulaşımda çok tercih edilen Bursa Teleferik hem şehrin simgelerinden hem de turistlerin gözdelerinden biridir. Türkiye’nin ilk ve en uzun hattı Uludağ’a ulaşımı sağlayan Bursa Teleferik hattıdır. Oldukça uygun olan bu ulaşım sırasında harika Bursa manzaraları sizi bekliyor olacaktır.

Uludağ Gezilecek Yerleri

uludağ gezi

Uludağ gezisi yazın ayrı kışın ayrı güzeldir. Kış sporlarından ve kar tatilinden keyif alıyorsanız burası tam size göredir. Kış ve soğuktan hoşlanmıyorsanız yazın ziyaret edebilirsiniz. Kışları önemli bir kayak merkezi haline gelen Uludağ gezilecek yerleriyle de tatilcilere keyifli zamanlar yaşatır. Sadece kayak yapmak için güzel yerleri keşfetmek için de burayı tercih edebilirsiniz. Uludağ gezi rotası içerisinde keşfedebileceğiniz güzelliklere birlikte göz atalım.

İlginizi Çekebilir:
Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? Kahvaltı ve Giriş Ücreti

Uludağ Milli Parkı

uludağ milli parkı

Uludağ gezimize milli parkı dolaşmakla başlayalım. Koruma altındaki milli parklar arasında yer alan Uludağ Milli Parkı oldukça geniş bir araziyi kapsamaktadır. Yaklaşık 30 bin hektarlık bir alan yayılan park içerisinde vadiler, tepeler, ormanlar ve yollar yer alır. Buraya ister özel aracınızla isterseniz teleferikle ulaşım sağlayabilirsiniz. Park içerisinde birbirinden güzel manzaraları ve doğal güzellikleri göreceksiniz. Milli park içerisindeki sarı alanda yazları piknik yapabilir, mis gibi havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi

uludağ kayak merkezi

Uludağ kayak merkezi kış turizminin en canlı olduğu yerlerdendir. Ülkemizde kış sezonunda kayak yapmak isteyenler tarafından tüm kış yoğun ilgi görür. Kayak merkezi haline gelen Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinde kar yağmaya başladığı andan itibaren sezon başlar. Hem yerli hem de yabancı turistler kış sporları ve kayak yapmak için Uludağ’da tatil yapmaktadır.

Çobankaya Yaylası

çobankaya yaylası

Sarıalan’da yürüyüş yaparak veya oteller bölgesinden kendi aracınızla Çobankaya Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yüksek ve geniş bir arazi üzerine kurulu olan yaylada doğa yürüyüşleri ve kamp yapabilirsiniz. Yayla içerisinde kamp yapılabilecek çadır alanları, büfe ve eğlence mekanı bulunmaktadır. Yayla içerisinde güzel manzaralara karşı doğa yürüyüşleri yapmak oldukça keyiflidir.

Kirazlıyayla

kirazlıyayla

Yemyeşil geniş sahası içerisinde Kirazlıyayla hem piknik yapmak hem de dinlenmek isteyenler için Uludağ’ın güzel noktalarındandır. Yayla içerisinde ailenizle ve arkadaşlarınızla zaman geçirebilir, doğa yürüyüşleri ve eğlenceli piknikler yapabilirsiniz.

Bakacak Seyir Terası

bakacak seyir terası

Uludağ gezisi içerisinde Bursa manzarasını seyretmek istiyorsanız Bakacak seyir terasına mutlaka uğramalısınız. Milli park sınırları içerisindeki Bakacak’ta Bursa’nın yemyeşil manzarasını seyredebilirsiniz. Çobankaya kamp alanının ilerisinde yer alan Bakacak oteller bölgesinden 5 dakikadır. Havanın açık ve güneşli olduğu zamanlarda manzaranın tadına varabilirsiniz.

Aras Şelalesi

aras şelalesi

Uludağ gezi rotasına şelaleleriyle devam edelim. Milli park sınırları içerisinde yer alan Aras Şelalesi, görmeye değer doğal güzelliklerden biridir. Yüksekten akan Aras Şelalesi kar sularını beraberinde getirir. Şelaleyi takip ederek yemyeşil bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Milli park içerisindeki Keten yaylalarından buraya uzun bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Şelalenin güzel manzarası ve serin suları bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır.

Softaboğan Şelalesi

softaboğan şelalesi

Bakacak seyir terasının güneyinde kalan Softaboğan Şelalesi, Uludağ gezi listesinde görmeye değer güzelliklerdendir. Alçaktan akan bir şelale olsa da çevresindeki manzara ve harika doğasıyla görenleri kendine hayran bırakır. Şelale, Çobankaya kamp alanının karşısındaki çam ormanlarından 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Kilimli Göl

kilimli göl

Uludağ gezi rotası içerisinde muhteşem manzarasıyla Kilimli Göl, görmeye değer güzelliklerdendir. Yaklaşık 5 metre derinlikte olan göl etrafında piknik ve kamp yapabilirsiniz. Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan yerlerdendir. Sessiz, sakin ve doğayla iç içe bir kamp deneyimi için Kilimli Göl’ü tercih edebilirsiniz.

Buzlu Göl

buzlu gol

Ülkemizin buzul göllerinden biri olan Buzlu Göl, adından anlaşıldığı gibi yaz aylarında bile karlı durumdadır. Buzulların ve karların hiçbir zaman tam olarak erimediği göl yıl boyunca soğuktur. Eşsiz manzarasıyla doğa ve manzara fotoğrafçılarının gözde yerlerinden biridir. Yaklaşık 3 bin metre derinliği olan göl sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenler için güzel rotadır.

Aynalı Göl

aynalı göl

Uludağ gezi rotamızı Aynalı Göl ile bitiriyoruz. Dağın eteklerinden parlak görüntüsüyle dikkat çeken göle aynalı denmesinin sebebi yıl boyunca güneş ışınlarını cam gibi yansıtmasıdır. Özellikle karlı günlerde manzarası ayrı güzeldir. Çevresinde tatlı içme su kaynaklarını barındırır. Göl etrafında kamp yapabilir, manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Uludağ Festivaller ve Eğlence

Bursa Uludağ’da yoğun kalabalık olan kış aylarında eğlenceli festivaller, konserler, eğlenceler düzenlenmektedir. Birçok ünlü ismin katıldığı bu festivaller tatilciler için eğlenceli zamanlar oluşturuyor. Her yıl genelde ocak veya şubat aylarında düzenlenen Winterfest, Whitefest gibi büyük organizasyonlar eğlence severler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Festivaller ile ilgili detaylı bilgiye Winterfast ve Whitefast sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Uludağ Konaklama İmkanları

Uludağ’da konaklamak isteyenler için konaklama imkanı olarak birçok seçenek bulunuyor. Bungalov tarzı ormanlık alanlardaki dağ evleri, lüks otelleri bu seçenekler arasındadır. Uludağ gezisi sırasında uzun süreli konaklamak isteyen misafirler için oteller bölgesinde birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Konaklama açısından mevsimlere göre fiyatlar oldukça değişmektedir. Kışın en gözde yerlerden biri olan Bursa Uludağ’da konaklama fiyatları bazı yerlerde çok uçuk fiyatlara da çıkabilmektedir, yazın ise fiyatlar daha normaldir. Uludağ’da konaklama yapmayı düşünüyorsanız erken rezervasyon veya indirimli fırsatlarla öncesinden konaklama yapacağınız yeri ayarlamak yararınıza olabilir.

Gitmişken lezzetlerini de tatmak istiyorsanız Bursa’nın Nesi Meşhur? Bursa Meşhur Yemekleri yazımızdan faydalanabilir, Bursa lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu