Gezi

Bursa’nın Otantik Köyü Cumalıkızık Gezisi

Bursa Cumalıkızık gezi rehberi niteliğindeki bu yazımızda Bursa’nın otantik ve tarihi dokulu köyü Cumalıkızık Köyünü sizler için anlattık. Cumalıkızık Köyünde yapılacak aktiviteler ve gezilecek yerlerini sizler için derledik.

Bursa’nın kültürel ve tarihi özelliklerini yansıtan yerlerinden olan Cumalıkızık Köyü kendine has dokusuyla görmeye değer Bursa şehrinin görmeye değer yerlerindendir. Cumalıkızık gezilecek yerleri yazımızda anlattık.

Cumalıkızık Köyü Nerede?

cumalıkızık harita

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık Köyü şehirdeki Uludağ eteğine kurulmuş beş “kızık” köyünden biri ve en bilinenidir. Bursa’daki diğer kızık köyleri ise Fidyekızık, Hamamlıkızık, Değirmenlikızık ve Derekızık köyleridir. Günümüzde bazılarının eski tarihi yapıları bozulmuş, yerini yeni tarzda evlere bırakmıştır. Geçmişi 14. yüzyıllara dayanan Cumalıkızık Köyünün tarihi dokusu hala bozulmamıştır. Eski tarzdaki mimari evleri ve yapılanmasıyla köye girdiğinizde size tarihini hissettirmektedir.

Cumalıkızık Köyünün isminin hikayesi ise eskiden diğer tüm kızık köylerindeki insanların cuma namazını kılmak için burada toplanması sonucu köyün ismine “Cumalıkızık” denmesidir. Rengarenk sokakları ve tarihi evleriyle Cumalıkızık Köyü, Bursa’ya yolu düşenlerin mutlaka gezmesi gereken bir yerdir.

Cumalıkızık Köyü Gezilecek Yerleri

cumalıkızık gezi

Cumalıkızık Köyü, Bursa’nın günümüze kadar dokusunu korumayı başarmış nadir tarihi yerleşim yerlerinden biridir. Bu anlamda Bursa’ya yolu düşenler bu şirin köyü ziyaret edip keyifli vakit geçirebilir. Yerleri taş ve toprak olan sokakları, arnavut kaldırımlı dar sokakları, rengarenk tarihi ahşap ve kerpiç evleri, yerli halkın doğallığı ile Bursa’da ziyaret edilmesi gereken güzel yerlerden biridir.

Başlı başına Cumalıkızık sokaklarında bir tur atmak bile size köyün tarihini hissettiriyor. Şehir merkezine yakın ve ulaşımı kolay olmasıyla da Bursa gezilecek yerleri rotasına eklenebilir. Cumalıkızık gezinize bir de köy kahvaltısını eklerseniz tadından yenmez. Sabah erken vakitlerde gelip önce burada bir köy kahvaltısı, sonrasında da Cumalıkızık köyü gezisi çok keyifli olacaktır.

Cumalıkızık’ta gezilecek yerlere ve yapılacak aktivitelere birlikte göz atalım.

Cumalıkızık Köyü Sokakları

cumalıkızık sokakları

Cumalıkızık’a adım attığınız anda içinde bulunduğunuz köy merkezinden ilk gezilecek durağımız meşhur Cumalıkızık Sokakları. Size her anlamda tarihi bir köyde olduğunuzu hissettiren sokakları dönüp dolaştığınızda yine köy merkezine çıkıyorsunuz. Kendinizi akışa bırakın ve bu tarihi güzel sokaklarını takip ederek keşfedin.

Uludağ’ın eteklerindeki bu güzel köyün sokaklarının ortasından bazı mevsimler Uludağ’ın serin suları akmaktadır. Özellikle yaz mevsimlerinde denk gelirseniz ayakkabılarınızı çıkarıp buz gibi bu suda yürümek çok keyifli oluyor.

Cumalıkızık Köyü’ne adımınızı attığınızda öncelikle köy meydanı karşınıza çıkıyor. Bu meydanda doğal meyve sebze, hediyelik eşyalar gibi ürünlerin satıldığı köy yerlileri tarafından kurulan stantlar bulunuyor. Dilerseniz köyün doğal lezzetlerinden, dilerseniz de hatıralık eşyalardan sevdiklerinize ve kendinize alabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü meydanından sokaklarına doğru ilerleyip girdiğimizde her bir sokağı tarihi dokusuyla bizi büyülemekte. Ahşap, kerpiç ve taştan yapılan eski evler size gerçekten Cumalıkızık Köyünün tarihi hissettiriyor. Cumalıkızık Köyü içerisindeki Zekiye Hatun Çeşmesi ve Tek Kubbeli Hamamı, Osmanlı dönemlerinden kalma eski tarihi yapılardır.

cumalıkızık gezisi

Cumalıkızık Köyüne ilk defa gitmişseniz bile köyü gezmeniz çok kolay olacaktır çünkü köy küçük ve bütün sokakları meydana çıkıyor. Köyün bir sokağından girdiğinizde ve sokağı takip ettiğinizde dönüş dolaşıp daireler çizerek kendinizi yine köy meydanına dönmüş halde buluyorsunuz. Köy içerisinde rota izlemenize gerek kalmıyor, doğal akışında köy size kendini gezdiriyor.

Cumalıkızık Köyünün rengarenk sokakları arasında kendinizi akışa bırakarak dolaşabilirsiniz. Dolaşırken mis gibi köy havasının tadını çıkarın. Arada dinlenmek isterseniz doğal köy evleri altında bulunan yeme içme yerlerinde mola verip bir şeyler içebilirsiniz. Köylüler tarafından bazı köy evlerinin alt katı yeme içme yerine çevrilerek gelir kaynağı oluşturulmuş durumda. Siz de buralarda doğal lezzetlerin tadına varabilir, sobada demlenmiş taze bir çay keyfi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Kyoto Japon Parkı Nerede? Yapılacak Aktiviteler

Cumalıkızık Köy Kahvaltısı

cumalıkızık kahvaltı

Cumlakızık Köyünü gezecekseniz sabah erken vakitlerde gidip tertemiz havası ve herkese köyünü hatırlatan mis gibi kokusu eşliğinde doğal köy kahvaltısı edin deriz. Sabahın erken saatlerinde Cumalıkızık’ın sessiz ve sakin havası eşliğinde köy kahvaltısı keyfi gerçekten bir başka oluyor.

Cumalıkızık Köyünde genelde çoğu köy evinin alt kısmı kahvaltı veya gözleme salonu şeklinde. Mis gibi soba kokusu ve temiz hava iştahınızı daha da bir açıyor. Köy sokaklarında gezerken kahvaltı edebileceğiniz birçok yer göreceksinizdir.

Masaya getirilen el açması börekler, gözlemeler, ev yapımı reçeller size köyün doğallığını daha bir hissettiriyor. Kahvaltıda doğal reçeller, ballar, teyzelerin elleriyle yaptığı börekler, sarmalar gibi birçok çeşit bulunuyor. En güzeli de mis gibi sobada demlenmiş tavşan kanı çaylar. Mis gibi hava eşliğinde insanın adeta iştahı açılıyor.

Cumalıkızık Müzesi

Cumalıkızık Müzesi

700 yıllık köklü tarihiyle Osmanlı zamanından kalan Cumalıkızık köyü haliyle birçok tarihi kalıntı ve yapıya da ev sahipliği yapıyor. Köy meydanındaki Cumalıkızık Etnografya Müzesinde köydeki eski dönemlerden kalma tarihi eşyalar sergileniyor. İki katlı bu müzede Cumalıkızık tarihi hakkında bilgilere ulaşacak, kültürel ögelerini görecekseniz. Tarihi ve kültürel kalıntılar barındıran müzede Cumalıkızık Köyünün geçmişine, geçmiş yaşam tarzına, gelenek ve göreneklerine tanıklık edebilirsiniz.

Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:30 – 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır, pazartesi günleri kapalıdır.

Kınalı Kar Sokağı

Kınalı Kar Sokağı

Bir zamanların geniş izleyici kitlesine sahip meşhur Türk dizilerinden Kınalı Kar dizisinin çekildiği ev Bursa’nın Cumalıkızık Köyü’nde bulunmaktadır. Kınalı Kar dizisi aynı zamanda Cumalıkızık Köyünün bu kadar tanınmasında da büyük bir etkendir, diziden sonra köye ziyaretler oldukça artmıştır. Dizinin çekildiği yerlerden olan konakta gezebilir, konaklayabilir veya kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Cumalıkızık sokaklarında gezerken rastlayacağınız renkli köy evlerinden biri olan konakta Kınalı Kar dizisi tabelasını göreceksinizdir.

Cumalıkızık Cin Aralığı

Cumalıkızık Cin Aralığı

Cumalıkızık sokakları arasında sadece Türkiye’nin değil dünyanın en dar sokağı olarak bilinen Cinaralığı Sokak, sadece bir insanın sığabileceği boyuttadır. Cumalıkızık Köyünün meşhur yapılarından Cinaralığı Sokak buraya gelen yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kalabalık günlerde bu aralıkta herkesin fotoğraf çekilmek için sıraya girdiğini görebilirsiniz.

Bu sokağın anlatılan efsanevi hikayesi ise şudur: Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan işgalcileri tarafından bir camiye kapatılıp yakılacak olan halk bir şekilde askerleri atlatıp camiden kaçar. Kaçarken girdikleri yerde iki evin bittiği yerdeki bu dar sokağa girerler, sokağa dışarıdan bakıldığında ise çıkmaz sokak olarak gözükmektedir. Kaçmayı başaran köylüler Türk askerlerinin mevzi aldığı tepeye ulaşırlar. Yunan askerleri ise bu sokağa geldiklerinde burayı çıkmaz sokak sanarak, buradan birinin kaçmasının imkansız olduğunu düşünürler. Sokağın başına geldiklerinde “Cinler mi kaçırdı?” diye düşündükleri için buranın adı Cinaralığı Sokak olarak kalmıştır.

Dünyanın en dar sokağı olarak bilinen bu sokağı Cumalıkızık Sokaklarını gezerken göreceksinizdir. Fotoğraf çekinmeyi ve sokaktan geçmeyi denemeyi unutmayın deriz.

Cumalık Kızık Köyü Ulaşım

Cumalıkızık Köyü, şehir Merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinden Cumalıkızık Köyüne ulaşım 20 dakika gibi çok az bir süredir. Şehre bu kadar yakın olup bu denli doğasını koruyabilmesi de gezenleri ayrıca etkilemektedir.

Şehir merkezinden Cumalıkızık Köyüne metro ve minibüs gibi imkanlarla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten köy içerisine özel araçla girmek imkansızdır. Köy sokakları dar ve yolları bozuk olduğu için araç ile gezemezsiniz. Özel araç ile gelenlerin aracını köye girmeden park alanına park etmesi gerekiyor.

Cumalıkızık Konaklama

Cumalıkızık Köyü oldukça ufak bir köy olduğu için içerisinde konaklama imkanları kısıtlıdır. Birkaç konak ve köy evi tarzı konaklama yerleri mevcuttur. Otel mantığında bir yer yoktur ancak yakın çevrelerinde otel tarzı işletmeler mevcuttur.

Bursa’nın bir diğer otantik köyüne göz atabilirsiniz; Gölyazı Gezi Rehberi | 10 Yer Listesi

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu