Pratik Bilgiler

Doğal Maden Suyu Şişeleri Neden Yeşildir?

İçerisinde oldukça faydalı mineralleri içeren maden suyunun özellikle neden yeşil renk şişelerde satıldığı merak edilmektedir. Her markaya göz attığımızda genellikle soda şişelerinin koyu yeşil bir cam şişede satıldığını görürüz. Bütün markalarda genellikle böyledir. Bilinen soda markalarından olan Beypazarı şişesi neden yeşil sorusuna markanın temsilcilerinden açıklama gelmiş ve durum izah edilmiştir.

Soda şişelerinde yeşil rengin kullanılmasındaki neden temel bir mantığa dayanır. Sodanın içerisindeki faydalı minerallerin güneş ışığından korunması içindir. Bu mineraller güneşe maruz kalınca zarar göreceği ve maden suyu faydalı işlevini yitireceği için güneşin en az etki edeceği yeşil renk şişeler tercih edilir. Yeşil renk güneş rengi olan kırmızı rengin tam tersidir. Bu sayede ışınlar yeşil şişeye denk geldiğinde iki zıt renk birbirini nötrleyerek içerisindeki minerallerin zarar görmesi engellenir.

Maden Suyu ile İlgili Merak Edilen Sorular

maden suyu neden bardakta içilmez

Maden suyu günde kaç tane tüketileceği, asit mi baz mı olduğu, soda ile arasındaki farkı, nasıl tüketilmesi gerektiği gibi merak edilen soruları yazımızın devamında sizler için açıkladık. Siz de maden suyunu en verimli şekilde tüketmek istiyorsanız aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Maden Suyu Neden Bardakta İçilmez?

Soda şişeleri neden yeşildir sorusundan sonra merak edilenlerden biri de sodanın bardakta içilmesi konusudur. Maden suyunu tüketirken bazı kafelerde veya yemek yerlerinde yanında bardakla getirilse de aslında doğru olan kendi cam şişesi ile içmektir. Maden suyunu bardakta içmek yanlış bir davranıştır. Bardağa döküldüğü sırasında köpüren maden suyunun içerisindeki karbondioksit gazı açığa çıkar ve bu da içeriğindeki minerallerden tamamen faydalanmanızı engeller.

Maden suyu sudan sonra vücudumuz için en faydalı içecektir. İçerdiği magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi birçok faydalı besin değerini içeren maden suları vücudumuz için oldukça faydalıdır. Her gün bir şişe maden suyu içmek hem vücuttaki sıvı dengenizi koruyacak hem de rahatlanmanıza yardımcı olacaktır.

Maden Suyu Asitli İçecek mi?

Maden suyu asit mi baz mı olduğu karıştırılan bir konudur. Çünkü suyun içerdiği özelliklere göre asidik veya bazik olduğu durumlar değişmektedir. Yani genel bir cevap vermek doğru değildir.

İlginizi Çekebilir:
Kaymak Buzlukta Saklanır mı? Kaç Gün Durur?

İçeriğinde aroma bulunan, özellikle meyveli olan sodalar asidik özelliktedir. Bunlar sade maden sularına göre daha az faydalıdır ve içeriğinde asit bulunmaktadır. Aroma içermeyen doğal ve sade maden suları ise bazik özelliktedir. Doğal maden sularının içerisinde asit bulunmaz ve mide için oldukça faydalıdır. Vücudunuz için faydalı olan doğal maden sularını tüketmek istiyorsanız sade olanları tercih etmelisiniz.

Maden Suyu Nasıl Asitli Olur?

Maden suları asitli değildir, asitli olan sodalardır. Sade maden sularında asidik özellik yoktur, tatlandırılan ve aroma içeren sodalar asitlidir. Asitli olan bu içeceklere maden suyu yerine soda demek daha doğru olur. İkisi birbiriyle oldukça karıştırılmaktadır.

Suya basınçlı şekilde karbondioksit eklenmesiyle elde edilen sodalar asitli özelliktedir. Özellikle renkli ve aromalı olan sodalarda görülür. Doğal maden suları asidik değil tam tersine bazik özelliktedir.

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Fark Nedir?

İnsanlar soda ve maden suyunun aynı içecek olduğunu düşünse de durum böyle değildir. İkisi de birbirinden farklıdır. Hangisi maden suyu hangisi soda derseniz ayırt edici en belirgin özelliği doğallık ve mineral seviyesidir. Maden suyu tamamen doğal olan bir mineral deposu iken sodanın mineral seviyesi ona göre çok daha az ve yapay olarak üretilmiş bir içecektir.

Karbondioksit ve bikarbonat içeren içme suyuna soda denmektedir. Gündelik içtiğimiz suya bu maddeler eklendiğinde ortaya soda içeceği çıkar. Soda mideyi rahatlatan ve içtiğinizde ferahlatan bir özelliğe sahiptir. Maden suyu ise doğada bulunan ve tamamen doğal olan mineralli bir içecektir. İkisinin farkı birinin doğal birinin hazır içecek olmasıdır. Maden suyu doğanın bize sunduğu faydalardandır.

Soda Şişesinden Ne Yapılır?

Boş soda şişelerini değerlendirmek isteyenler bunlardan neler yapılabileceğini merak etmektedirler. Evdeki şişeleri değerlendirmek istiyorsanız yaratıcılığınıza ve yeteneğinize göre farklı dekorasyonlar yapabilirsiniz. Çeşitli ekstra malzemelerle süsleyebilir, pratik eşyalar veya dekoratif ürünler elde edebilirsiniz. Vazo, oyuncak veya biblo gibi eşyalarla boş şişeleri geri kazandırmış olursunuz.

Evdeki boş maden suyu şişelerini değerlendirmek istiyorsanız videodan faydalanabilirsiniz;

Pratik bilgiler kategorisindeki bir başka yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz; Standart Yemek Masası Ölçüleri Nedir ve Nasıl Olmalı?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu