Dekorasyon

Standart Yemek Masası Ölçüleri Nedir ve Nasıl Olmalı?

Yemek masası modelleri arasından seçim yaparken standart yemek masası ölçüleri göz önünde bulundurulmalı ve o alana en uygun model seçilmelidir. Alanı en verimli şekilde değerlendirmek evinize hem daha modern bir görünüm hem de daha kullanışlı bir ortam sağlayacaktır.

Yemek masasının en çok kullanıldığı yer genelde mutfak olduğu için her ihtimale karşı mutfağa uyumlu bir yemek masası seçmek de fayda vardır. Yeni tarz evler de masa salona da koyulabiliyor fakat yerini değiştirmek istediğiniz de iki alana da uyumlu olması daha iyi olacaktır. Evlerde kullanılan standart yemek masası ölçülerine kişi sayısına göre göz atalım.

Kişi Sayısına Göre Standart Yemek Masası Ölçüleri

yemek masasi

Standart yemek masası ölçüleri masanın kaç kişilik olduğuna göre değişir. Yükseklik ve en olarak belirli bir ölçüsü olsa da masanın uzunluğunu kaç kişilik olduğu belirler. 2 kişilikten başlayan yemek masaları 12 kişiliğe kadar çıkıyor. Hatta masanın büyüklüğüne göre daha fazla kişi de sığdırılabilir.

Alışık olduğumuz standart modeller dışında yemek masası açılır kapanır modelleri de son zamanlarda tercih edilenler arasında oluyor. Yerden tasarruf etmeye yarayan bu modeller kişi sayısına göre büyük veya küçük şekilde ayarlanarak gereklilik durumuna göre değiştirilebiliyor. Çok amaçlı yemek masaları arasında yer alan bazı açılır kapılır modeller hem yemek masası hem de sehpa olarak kullanılabiliyor.

2 Kişilik Standart Yemek Masası Ölçüleri

2 kişilik yemek masası ölçüleri

İki kişilik yemek masası genelde alanı dar olan kişiler tarafından tercih edilir. Küçük balkonlarda, dar mutfaklarda veya büyük masaya ekstra olarak günlük kullanım için iki kişilik yemek masası tercih edilebilir. İki kişilik yemek masası ölçüsünde tabakların, servislerin ve yemeklerin sığabilmesi için gereken belirli minimum ölçüler vardır. Masanın şekline göre bu ölçüler değişkenlik gösterebilir.

Şekline göre 2 kişilik yemek masası ölçüleri şu şekildedir:

 • Kare: 80×80 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Dikdörtgen: 80×100 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Yuvarlak: 80 cm çap, 73-75 cm yükseklik

İki kişinin rahat bir şekilde oturabileceği ortalama ölçüler yukarıdaki gibidir. Alanın genişliğine göre daha büyük ölçüler de tercih edilebilir.

4 Kişilik Standart Yemek Masası Ölçüleri

4 kişilik yemek masası ölçüsü

4 kişilik yemek masası gerektiğinde 5 kişi veya 6 kişi de kullanılabilir. Bunun için ölçülerini bu şekilde kullanılabilecek şekilde almakta fayda vardır. Yine aynı şekilde açılır kapılır masalar tercih ederek kapandığında 4 kişilik açıldığında 6 kişilik olan modeller kullanılabilir.

Şekline göre 4 kişilik yemek masası ölçüleri şu şekildedir:

 • Kare: 100×100 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Dikdörtgen: 80×125 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Yuvarlak: 90 cm çap, 73-75 cm yükseklik
İlginizi Çekebilir:
Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme | 10 Kapak Modeli

Masanın nereye koyulacağına, koyulacağı alanın genişliğine, evdeki kişi sayısına ve masanın kullanım amacına göre yemek masası ölçüleri özelleştirilebilir.

6 Kişilik Standart Yemek Masası Ölçüleri

alti kisilik

6 kişilik yemek masası modelleri 4 kişilik modellerden biraz büyük, 8 kişilikten biraz küçük olarak orta boydur. Bazı durumlarda 8 kişilik olarak da kullanılabilir. Ara boy olan 6 kişilik masa yemek en çok tercih edilen modellerdendir. Yer olan mutfaklarda oldukça kullanışlıdır.

Şekline göre 6 kişilik yemek masası ölçüleri şu şekildedir:

 • Kare: 120×120 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Dikdörtgen: 80×175 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Yuvarlak: 120 cm çap, 73-75 cm yükseklik

6 kişilik yemek masasında ortalama ölçüler yukarıdaki gibidir. Açılır kapanır yemek masalarında 8 kişilikler 8 – 10 kişiliğe kadar yetebilmektedir.

8 Kişilik Standart Yemek Masası Ölçüleri

sekiz kisilik

Yemek masası ölçüleri 8 kişilikte oldukça geniş yer kaplar. 8 kişilik yemek masaları için geniş bir salon veya mutfak gerekir. Kişi sayınız fazlaysa ve değerlendirebileceğiniz alan varsa bu tip geniş ve uzun yemek masaları tercih edilebilir.

Şekline göre 8 kişilik yemek masası ölçüleri şu şekildedir:

 • Kare: 140×140 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Dikdörtgen: 80×250 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Yuvarlak: 140 cm çap, 73-75 cm yükseklik

8 kişilik yuvarlak yemek masası ölçüleri ise dikdörtgen masaya göre daha az yer kaplar. Yerden tasarruf etmek istiyorsanız yuvarlak şekilleri tercih edilebilir.

10 – 12 Kişilik Standart Yemek Masası Ölçüleri

on kisilik

10 kişilik ve 12 kişilik yemek masaları evler için çok tercih edilmez. Genellikle bahçelerde, yazlıklarda veya otellerde bu tip büyük masalara rastlanır. Her ev için kullanıma uygun değildir. Büyük metrekareli evler dışında bu masaları çok fazla görmeyiz.

Şekline göre 10 kişilik yemek masası ölçüleri şu şekildedir:

 • Kare: 160×160 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Dikdörtgen: 80×320 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Yuvarlak: 160 cm çap, 73-75 cm yükseklik

Şekline göre 10 kişilik yemek masası ölçüleri şu şekildedir:

 • Kare: 180×180 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Dikdörtgen: 80×400 cm genişlik, 73 – 75 cm yükseklik
 • Yuvarlak: 180 cm çap, 73-75 cm yükseklik

Kişi sayınız fazla ama yeriniz dar ise geniş masalar yerine açılır kapanır şekildeki pratik modeller hem ihtiyacınıza yönelik olacak hem de evinizde fazla yer kaplamayacaktır.

Siz de evinizin tipine ve büyüklüğüne göre uygun olan ölçüleri tercih edebilirsiniz.

Günlük hayatta işinize yarayabilecek bir diğer pratik bilgi; Çarşafın Kaymaması İçin Neler Yapılabilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu