Dekorasyon

Mutfak Tezgahı Kaplama Nasıl Yapılır? 10 Örnek

Mutfak tezgahı mermerini değiştirmek yerine mutfak tezgahı kaplama yöntemini kullanarak siz de mutfağınızda yeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Mutfak dekorasyonunu sağlarken tezgahın görünümü bütün mutfağı etkileyecektir ancak temelden değiştirmek isterseniz maliyetli olabilir. Tezgahınızı sadece görüntü olarak değiştirmek istiyorsanız kaplama yapabilirsiniz. Mutfak tezgahı dekorasyonunda kaplama yöntemi son dönemlerde oldukça kullanılmaktadır. Hazır şekilde satılan kaplamalardan edinerek siz de istediğiniz desen ve renkte tezgahınızı değiştirebilirsiniz. Mutfağınızın bütünüyle uyumlu kaplamalar yepyeni bir görünüm kazandıracak ve mutfağın havasını değiştirecektir.

Mutfak Tezgahı Kaplama Yöntemi

Yapışkanlı folyo ile mutfak tezgahı kaplama nasıl yapılır derseniz oldukça kolaydır. Ölçülerinize ve zevkinize uygun kaplama folyosu edindikten sonra gerisi el becerinize kalıyor. Öncelikle henüz bir işleme başlamadan tezgahı iyice temizleyin ve kurulayın. Kirli veya ıslak kalan tezgahta yapışkan tam tutmayabilir. Tezgahın köşelerini de baz alarak her yeri ölçün ve folyoyu ölçüye uygun şekilde dikkatlice kesin. Kenarlarda boşluklar kalmaması için ölçünün tam tutması çok önemlidir. Ölçüler tam şekilde kesildikten sonra yapıştırma işlemine başlanır. Yapıştırmadan önce yapışkanı tam çıkarmamaya dikkat etmelisiniz. Sadece yapıştıracağınız alanı yavaş yavaş çıkararak başlamalısınız. Düz bir aparattan yardım alarak hava boşluğu kalmamasını ve tam şekilde yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Yavaş ve dikkatli şekilde düzelterek yapıştırma işlemine devam edin. Tüm kenarları, levyeleri, ocağı ve musluğu hesaba katarak ölçüm yapın. Folyoyu tam şekilde oturtun ve hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Hava boşluğu hem kötü bir görünecek hem de sonralarında kaplamanın işlevini yitirmesine neden olacaktır. Yapışkan özelliğini yitiren kaplamalar zamanla yırtılacak ve sökülecektir. Bu nedenle kaplama yaparken keskin hatlarla yapıştırmaya özen gösterin.

Mutfak Tezgahı Kaplama Örnekleri

mutfak tezgahı kaplama

Mutfak tezgah üstü kaplama öncesi ve sonrasına baktığımızda farkları görüyoruz. Mutfağınıza daha modern bir görünüm kazandırmak istiyorsanız kaplama yöntemi hem uygun fiyatı hem de kullanışlı olmasıyla tercih edilebilir. Önemi olan kaliteli malzeme kullanmak ve kaplama işlemini detaylı şekilde dikkat ederek yapmaktır. Acele etmeden yavaş ve emin adımlarla kaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

tezgah kaplama

Mutfak tezgahı kaplama folyosu seçerken mutfağınızın bütününe uygun, kullanışlı ve kaliteli seçmeye özen gösterin. Mutfak tezgahı kaplama yorumlarını dikkate alarak kullanıcılardan yüksek memnuniyet kazanmış ürünleri seçebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti kazanmış ve yüksek puan almış kaliteli ürünleri tercih ederek uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz değişikliklere gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Mutfak Tezgahı Boyama Nasıl Yapılır? 10 Örnek Fikir
mutfak tezgahı kaplama örnek

Mutfağı komple değiştirmenin maliyetine göre kaplama ve boyama gibi yöntemler çok daha uygun fiyatlara denk gelmektedir. Çok cüzi fiyatlara satılan kaplama folyoları ve boyalar sayesinde siz de yepyeni bir mutfağa kavuşabilirsiniz. Tadilatın stresli süreçleri ve maliyetinden kurtulmak için çok daha kolay yöntemleri tercih edebilirsiniz. Mutfak tezgahı kaplama işlemi hem kolay hem de uygun fiyatlıdır.

tezgah kaplama ornekleri 1

Kaplama yapmak istediğiniz mutfağınıza uygun renklerde ve modellerde folyolar seçerek mutfak dekorasyonunda tarzınızı yakalayabilirsiniz. Tezgahlar kırık ve çatlak gibi hasarlar almadığı sürece değiştirmek çok mantıklı değildir. Uzun yıllar boyunca dayanıklılığını koruyan sağlam tezgahları sırf görüntüsünden dolayı değiştirmek yerine kaplama yaparak görüntüsünü değiştirmek çok daha mantıklıdır.

tezgah kaplama ornekleri

Ikea mutfak tezgahı modelleri son dönemlerde oldukça popülerdir. Eski, koyu ve karmaşık desenli tezgahlar artık yerini açık renklere, mermer ve ahşap desenine bırakmıştır. Daha modern tarzda mutfak görünümü yakalamak istiyorsanız siz de ahşap görünümlü kaplama folyolarını tercih edebilirsiniz.

tezgah kaplama ornekleri 2

Tezgahta renkli görüntüler görmek istiyorsanız modern tarzdaki mermer desenli folyoları tercih edebilirsiniz. Beyaz, siyah, gri, mavi veya daha farklı renkleri kullanarak siz de modern havayı mutfağınızda yansıtabilirsiniz. Mermer görüntüsünün modernliği ve tarzı bütün mutfağınızın havasını değiştirecektir.

Mutfak Tezgah Arası Kaplama

tezgah arası kaplama

Mutfak tezgahı kaplama sırasında sadece tezgahı değil, tezgah aralarını da kaplayabilirsiniz. Modern görünümü yakaladığınız tezgah üzerindeki aynı görüntüyü tezgah arasında da yakalamak istiyorsanız buraya da folyo kaplama yapabilirsiniz. Tezgah ve mutfak dolaplarıyla uyumlu kaplamalar seçerek görünümü değiştirebilirsiniz. Tezgah üzerinde olduğu gibi arasında da kaplamalar aynı şekilde yapılmaktadır. Hava boşluğu bırakmamaya özen göstererek dikkatli şekilde tam ölçüde kaplama yapabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Boyama

Mutfak dekorasyonundaki kolay yöntemlerden biri de mutfak tezgahı boyama yöntemidir. Mutfak tezgahı boyası edinerek aynı şekilde mutfağınıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Boyama işlemi kaplama işlemine göre daha zahmetli olsa da sonuç olarak aynı güzelliği yakalarsınız. Kaplamaya göre daha uzun yıllar dayanabilir ancak daha ince işçilik gerektirir. Mutfak tezgahı boyama yorumlarına bakarak siz de memnun kalınan boyalardan tercih edebilir ve boyama işlemine başlayabilirsiniz. Mutfak Tezgahı Boyama Nasıl Yapılır yazımıza göz atarak işlemin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu