Dekorasyon

Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme | 10 Kapak Modeli

En güzel mutfak dolabı modellerine sahip olmak isteyenler artan fiyatlardan sonra sadece mutfak dolap kapaklarını değiştirme yöntemini deniyor. Bu yöntem sayesinde ortaya çıkan uçuk fiyatlardan çok daha uyguna yeni görünümlü bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Mutfak dolabı kapak modellerine ve değiştirme işleminin detaylarına yazımızın devamında değindik.

Mutfak Dolap Kapakları Nasıl Değişir?

mutfak dolap kapak nasıl değişir

Mutfak dolabı kapağı değiştirme işlemi fiyattan tasarruf etmek isteyenler için yaygın yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde daha az maliyet ile yeni görünümlü bir mutfağa kavuşmuş olursunuz. Hali hazırda mutfak dolabınız varsa ancak eskidiyse veya görünümü demodeleştiyse bütün dolap yerine sadece kapakları değiştirerek yeni ve modern bir hava yakalayabilirsiniz.

Bir zamanlar yaygın yöntemlerden olan mutfak dolabı kapağı boyama yerini kapak değiştirmeye bıraktı diyebiliriz. Boyamaya göre kapak değiştirme yöntemi daha kalıcı ve daha etkili bir yöntemdir. Boyanan dolaplarda bir süre sonra boya aşındığı için tekrar boyama ihtiyacı oluşabiliyor. Kapak değiştirme işleminde ise dolap uzun yıllar boyu kullanabileceğiniz bir hale geliyor.

Kapak değiştirmede mutfak dolabının kasası olduğu gibi kalırken yalnızca kapaklar sökülerek yerine yeni modeller takılır. Kasa, kapaklarla uyumsuzsa boyanarak uyum sağlanabilir. Kasa değişmediği için bütçe olarak çok daha uygun bir fiyat çıkıyor.

Mutfak Dolabı Kapak Fiyatları Ne Kadar?

Mutfak dolaplarını komple değiştirmek istediğinizde fiyatlar metrekareye göre belirlenir ancak kapak değiştirme fiyatına göre oldukça yüksektir. Yaptırmak istediğiniz modele, kullanılan malzemeye, malzeme kalitesine, işçiliğe ve yapılan yere göre fiyatlar oldukça değişir. İşçiliğine güvendiğiniz ustalardan yaptırmak istediğiniz model ile ilgili fiyat bilgisi alabilirsiniz.

En uygun mutfak dolap kapaklarının fiyatını öğrenerek istediğiniz modeli yaptırabilirsiniz. Mutfağın boyutuna, değişecek kapak sayısına, kapağın cinsine ve malzeme kalitesine göre fiyatlar değişiklik gösterir. Yine de baştan aşağı mutfak dolabı değiştirmeye göre çok daha uygundur. Mutfak dolap kapağı yenileme hem süreç olarak daha kolay hem de maliyet olarak daha hesaplıdır. Tadilat süresi kısalacak, yapılan iş azalacak ve ödeyeceğiniz fiyat en az yarı yarıya azalacaktır.

Mutfak Dolabı Kapak Modelleri

Değişim işleminde tercih edebileceğiniz mutfak dolabı kapak çeşitlerini sizler için listeledik. Modern dolap kapakları sayesinde mutfağınızda büyük değişiklikler yapabilirsiniz.

Lake Mutfak Dolap Kapakları

lake mutfak dolap kapağı

Mutfak dolabı kapak değişiminde lake dolaplar parlak ve pürüzsüz yüzeylerdir. Ne mat, ne parlak diyebileceğiniz ikisinin ortası bir görünümü vardır. Cilalı bir yüzey olduğu için leke tutmaz ve temizliği kolaydır.

Mdf Mutfak Dolap Kapakları

mdf mutfak dolap

Mdf kapaklar ısıya ve suya karşı dayanıklı olan ahşap kapaklardır. Kaliteli malzeme kullanıldığında uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Dayanıklı olduğu için kolay kolay eskimez. Mutfak dolap kapaklarında mdf malzeme kullanarak uzun ömürlü kullanımlar sağlayabilirsiniz.

Kavisli Mutfak Dolap Kapakları

kavisli mutfak dolap

Kavisli dolaplar büyük mutfaklarda kullanılacak modellerdir. Mutfağınız genişse ve uzun dolaplarınız varsa kavisli dolap kapakları sayesinde farklı tarz bir görünüm yakalayabilirsiniz. Ufak mutfaklara çok uygun değildir, mutfağın daha dar görünmesine ve göz yorucu bir görünüm ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:
Standart Yemek Masası Ölçüleri Nedir ve Nasıl Olmalı?

Balon Kapak Mutfak Dolapları

balon kapak mutfak dolapları

Diğer bir adı membran kapak olan mutfak dolabı modelleri uzun yıllardan beri mutfaklarda kullanılan bir modeldir. Son dönemlerde özellikle beyaz membran kapaklar oldukça popüler olmuştur. Balon kapaklarda iç kısımda dikdörtgen bir çerçeve vardır. Antibakteriyel ve kolay temizlenebilir olması oldukça avantajlıdır.

Parlak Mebran Kapak Mutfak Dolapları

parlak mebran kapak

Balon kapak membranların parlak halidir. Membran dolaplar ilk önceleri her yerde mat şekildeydi ancak parlak modeller yaygınlaştıkça lake dolapların yerini bu modeller almaya başlıyor. Mat yerine parlak görünümü beğeniyorsanız siz de bu model kapakları tercih edebilirsiniz.

Modern Mutfak Dolap Kapakları

modern mutfak dolap

Dekorasyonda her alanda olduğu gibi mutfak bölümünde de trendler her sene değişmektedir. Bu aralar en çok tercih edilen beyaz mutfak dolabı modelleridir. Açık renkler son dönemde mutfakta oldukça popülerdir. Genellikle mutfağı daha ferah gösteren beyaz, açık gri, krem gibi renkler tercih edilmektedir.

Sezonun trendlerini ve yeni modayı belirleyen önemli dekorasyon markası Ikea mutfaklar bölümünden modern mutfak dolaplarını keşfedebilir ve kapaklarınızı ona göre değiştirebilirsiniz.

Akrilik Mutfak Dolap Kapakları

akrilik mutfak dolap

Akrilik dolap kapakları parlak modellerdendir. Aşınmaya, çizilmeye ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. En çok tercih edilen mutfak dolap malzemelerinden biridir. Dolap kapaklarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız modern akrilik dolap kapaklarını tercih edebilirsiniz.

Cam Mutfak Dolap Kapağı

cam mutfak dolap

Cam mutfak dolap kapaklarında boydan boya büyük camlar kullanılır. Mutfak dolap kapağı yenilemek istiyorsanız kapaklarınız boyutunca cam dolaplar kestirerek komple cam dolaplar tercih edebilirsiniz. Dolap içerisinin gözükmesini istemiyorsanız buzlu camlar tercih edebilirsiniz.

Hayglass Mutfak Dolap Kapakları

hayglass dolap

Parlaklığı oldukça yüksek olan dolap modelleridir. Ekstra parlak olduğu için high gloss denmektedir. Parlaklığının yanı sıra pürüzsüz pvc kaplı bir yüzeydir. Çok fazla leke tutmaz ve kolay temizlenebilir. Görünümü oldukça şık ve moderndir. Yeni nesil mutfaklarda genellikle bu kapaklar kullanılır.

Cam Kapak Mutfak Dolabı

mutfak dolabı cam kapak

Cam kapaklar ister alt dolaplarda ister üst dolaplarda kullanılabilir. Temizlik açısından zorluğu olsa da görünüm olarak modern ve şık durmaktadır. İçerisi gözükmeyen buzlu cam, iç gösteren şeffaf cam, oymalı cam veya desenli camlar kullanılabilir.

Mutfak dolabından memnun olmayanların izleyebileceği yöntemlerden biri de kaplamasını değiştirmektir. Alanında iyi olan ustalara profesyonel şekilde kaplamasını değiştirdiğinizde yeni mutfak gibi duracaktır.

Mutfak dolap kapaklarında kullanılan malzemeyi kullanım amacınıza ve bütçenize göre seçebilirsiniz. Duvarlarınızın rengine, mutfağınızın bütününe ve kullanım amacınıza göre dolap kapakları farklılık gösterir. Küçük alanlarda mutfağı ferah göstermesi için açık renkli dolaplar, uzun yıllar gitmesi için dayanıklı MDF dolaplar ve modern hava katması için beyaz renkli dolaplar tercih edilebilir.

Kulpsuz mutfak dolap kapaklarının hem artı hem de eksi yönleri vardır. Modern ve şık duruşuyla ne kadar güzel gözükse de daha çabuk kirlendiği bir gerçektir. Sürekli olarak kapaklarla temas edileceği için daha çabuk lekelenir. Bunun yanı sıra düz yüzeyinden dolayı temizlemesi daha kolaydır.

Mutfak kapak dolaplarının değişimini merak ediyorsanız aşağıdaki ilgili videodan yararlanabilirsiniz.

En şık 20 Mutfak Dolabı Modellerini listelediğimiz yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. Beğendiğiniz modellere yalnızca kapak değişimi ile siz de sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu