Hayvanlar Alemi

Epagneul Breton Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Epagneul breton özellikleri ve bakımını anlattığımız yazımızda bu cins hakkında merak edilenlere yer verdik. Epagneul Breton ırkını tanıyalım. Epagneul breton özelliklerine baktığımızda orta boylu, uzun tüylü, sevimli bir köpektir. Breton cinsi bakımı kolay bir köpektir ve oldukça uysaldır. Tüm detaylarıyla bu cinsin fiziksel özelliklerini, huylarını ve bakımını öğrenelim.

Epagneul Breton Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Beyaz ve turuncu bir kürkü vardır. Siyah, beyaz, kahverengi veya üç renkli olabilir. Bretonlar 48 – 51 cm boylarında olur ve dişiler tamamen yetişkinliğe eriştiğinde 47-50 cm olurlar. Yetişkin ağırlıkları 14-18 kg civarındadır.

Epagneul Breton köpeği özellikleri belirgin olarak şunlardır:

 • Köpek bakma tecrübesine sahip kişiler için uygun bir köpektir.
 • Diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşaması için eğitilmesi gerekir
 • Tempolu ve hızlı yürüyüşleri sever, günde iki saatten fazla yürüyüş yapması gerekir.
 • Genellikle av köpeği olarak kullanılır, avlanmada çok iyidir.
 • Zeki ve enerjik bir köpektir.
 • Gelişmiş, ekstra eğitimler gerekebilir.
 • Biraz salya akıtabilir.
 • Her gün temizlik gerekir.
 • Hipoalerjenik olmayan bir köpek cinsidir.
 • Havlayan bir köpek ırkıdır.
 • Bekçi köpeği değildir.
 • Tam bir aile köpeğidir.

Bakımı kolay olan Epagneul breton cinsi evde ve balkonda da beslenebilir ancan bundan ziyade açık alan ve bahçe için daha uygundur. Hareketli bir köpek türü olduğu için açık alanlarda kendini daha iyi hissedecektir.

Epagneul Breton Köpeği Menşeisi Neresi?

Epagneul Breton olarak bilinen bu köpek adını seçildiği Brittanya bölgesinden almıştır. Fransız av, işaret ve geri getirme köpeğidir. Günümüzde hala yaygın olarak av köpeği amacıyla kullanılmaktadır.

19. yüzyılın ortalarında keklik ve çulluk avlayan İngilizler, av köpeklerini yanlarında yerel av köpekleriyle çiftleştirdikleri Fransız çiftliklerine götürdüler. Gordon Setters, English Setters ve Fougeres French Spaniel’in bir karışımının, bugün Fransa’nın en ünlü av köpeklerinden biri olan Spaniel Breton’un oluşumuna yol açtığına inanılmaktadır.

Epagneul Breton Karakteri

Epagneul Breton karakteri ve özellikleri

Breton cinsi aile hayatına uygun, sevecen, oyuncu ve nazik bir köpektir. İnsanlarla arası iyidir, oldukça sosyaldir ancak diğer köpeklerle bir araya getirilmesi için biraz eğitim gerekir. Breton av köpeği yorumlarına baktığınızda avlanmadaki başarısını göreceksinizdir.

Ailesiyle (sahipleri) birlikte olmaktan hoşlanır. Coşkulu, canlı ve enerjik, açık havada olmayı seven bir av köpeğidir. Koruma ve bekçilik özelliği yoktur. Buna karşılık iyi bir eğitim alırsa mükemmel bir av köpeğidir.

İlginizi Çekebilir:
Köpeklerde Diş Eti Tümörü Nedir? Belirtiler ve Tedavi

Epagneul Breton Cinsi Olası Sağlık Sorunları

Diğer birçok cins gibi, Breton köpeği (veya Brittany Spaniel) kalça displazisi (hareket sorunlarına yol açabilen bir durum) gibi çeşitli göz ve ortopedik rahatsızlıklardan muzdarip olabilir. Bu nedenle, köpeklerde üreme öncesi göz muayenesi ve kalça displazisinin derecesinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu cinste de zaman zaman epilepsi görülebilir.

Olası sağlık sorunlarına karşın düzenli olarak veteriner hekim kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olmasını beklemeden kontrol amaçlı ayda bir de olsa uzman tarafından gözden geçirilmesi gerekir.

Sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için beslenme ve egzersiz düzeni de çok önemli bir etmendir. Köpeğinizin iyi beslenmesi, günlük egzersizlerini tamamlaması ve formda kalması sağlığını direkt olarak etkilemektedir.

Epagneul Breton Cinsinde Egzersiz

Büyük dayanıklılığa sahip enerjik bir köpek olan Epagneul Breton cinsinin her gün iki saat veya daha fazla egzersize ihtiyacı vardır. Hareketli bir köpek olduğu için egzersizlerini aksatmamanız gerekir. Bu cins fiziksel ve zihinsel meşguliyet gerektirir.

Eğitim için çok yönlülüğü ve yeteneği, yarışmalar ve tüm köpek sporlarını, ev hobilerini ve farklı amaçlar için eğitilmelerinde iyi sonuçlar elde edilecek bir köpek ırkıdır.

Epagneul Breton Cinsinde Beslenme

Köpeklerde düzenli ve dengeli beslenme sağlıkları için çok önemlidir. Köpeğinizin beslenmesinde sürekli taze su temini de dahil olmak üzere tüm besinlerin doğru dengede olması gerekir.

Köpeği ideal formda tuttuğunuzdan emin olmak için vücut durumunu düzenli olarak izlemek de önemlidir. Bu köpeğin her zaman fit olması ve kilo almaması gerekir. Ayrıca köpeği günde en az iki kez ve mamasının beslenme yönergelerine uygun olarak beslemeyi unutmayın.

Epagneul Breton Tüy Bakımı

Orta uzunluktaki tüyler, vücutta düz veya hafif dalgalıdır. Ön bacaklarda daha uzun tüyler (saçaklar) ve arka uzuvlarda daha çok tüyleri vardır. Tüylerini haftada iki kez taramak yeterli olacaktır. Kulaklar haftalık olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde temizlenmelidir. Banyosu sırasında köpeklere özgü olan şampuanlar ve temizlik araçları kullanılması gerekir.

Breton Türkiye sayfasından köpek ile ilgili merak ettiklerinizi daha detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Brie Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu