Hayvanlar Alemi

Brie Çoban Köpeği Özellikleri ve 5 Bakım Tüyosu

Brie çoban köpeği bakımı için öncelikle köpeğin özelliklerini bilmek ve onu tanımak gerekir. Bu cins esnek, uzun tüylü, büyük ama hafif bir köpektir. En yaygın renkleri siyah ve ten rengi olup barut gri renklerinde de olabilir. Kaslı, güçlü ve orantılıdırlar. Kaslı boyunları başlarını gururla taşır.

Göz çevresindeki tüm tüylere rağmen, iyi bir görüşe sahiptirler Yetişkin dişiler 56 – 64 cm boyunda ve yaklaşık 34 kg ağırlığındadır. Yetişkin erkekler 62 – 68 cm boyunda ve yaklaşık 38.5 kg ağırlığındadır.

Genel olarak brie çoban köpeğinin özellikleri şunlardır:

 • Deneyimli köpek bakıcıları için uygundur
 • Gelişmiş ve ekstra eğitim gereklidir
 • Enerjik yürüyüşleri, günde iki saatten fazla yürümeyi sever
 • Büyük ırk bir köpektir
 • Biraz salya sorunu olabilir
 • Çocuklarla yaşaması için eğitim gereklidir
 • Günlük temizlik ihtiyacı vardır
 • Hipoalerjenik olmayan cinstir
 • Havlayan bir köpek ırkıdır
 • Uyaran ve fiziksel olarak sahibini koruyabilen bir bekçi köpeğidir
 • Diğer evcil hayvanlarla yaşamak için eğitim gerekebilir

Sokaklarda görmeye çok alışık olmadığımız brie çoban köpeği cinsi özel ilgi ve bakım gerektiren bir cinstir. Yeteri kadar vaktiniz ve geniş bir alanınız yoksa brie cinsi köpek sahibi olmanız zor bir durum olabilir.

Brie Çoban Köpeği Menşeisi

Brie çoban köpeği ırkının kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte Orta Çağ’da Avrupa’ya yerel bekçi ırkları ile melezlenen doğu çoban köpeklerinin tanıtılmasının ardından ortaya çıktığı inanılmaktadır. Cins, adını Fransız Brie bölgesinden almıştır. İsminden dolayı köpek cinsinin bu bölgede ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Hatta bu cins Fransız romanlarına konu olmuştur.

Brie Çoban Köpeği Karakteri

Doğası gereği koruyucu olan Brie çoban köpeği sağlam, uyanık ve cesurdur. Uygun şekilde sosyalleştirilmediği takdirde diğer köpeklerle sorunlu bir yaşamı olabilir. Doğru tanıtılırsa diğer evcil hayvanları kabul edeceklerdir.

Bu köpekler aileleriyle birlikte vakit geçirmekten çok mutlu olurlar ve yabancılardan çok şüphelenirler. Oyun oynamayı seven ama çok alıngan olabilen köpeklerdir, bu nedenle evde küçük çocuklar varsa dikkatli olunmalıdır. Her an çocuğu kıskanabilir ve istenmeyen davranışlara sebep olabilirler. Köpeğinizi yeterince tanımadan ve doğru eğitimleri aldığından emin olmadan çocuklarla bir araya getirmeyiniz.

İlginizi Çekebilir:
Erkek ve Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

5 Tüyo ile Brie Çoban Köpeği Bakımı

brie çoban köpeği cinsi

Brie çoban köpeği cinsinin bakımında dikkat edilmesi gereken belirli tüyolar vardır. Her cinste olduğu gibi bu cinste de sağlığı ve hijyeni için bakımına dikkat etmek gerekir.

Brie Çoban Köpeği Sağlık Sorunları

Brie çoban köpeği cinsi genel olarak belirli patolojilerden muzdarip değildir ancak birçok ırkta olduğu gibi, kalıtsal göz ve kalça displazisi (hareket sorunlarına yol açabilen bir durum) gibi ortopedik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle üreme öncesi göz muayenesi ve kalça displazisinin derecesinin değerlendirilmesi önemlidir.

Brie Çoban Köpeği Egzersizleri

Bu cins çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. Yüzmeyi ve koşmayı sever ve günde iki saatten fazla egzersiz, yürüyüş yapmak ister. Egzersiz yapmanın yanı sıra zihin ve bedeni harekete geçiren eğitim biçimleri de yapmalıdırlar. Bu cins köpeğiniz varsa egzersiz konusunda dikkatli olmalısınız.

Brie Çorban Köpeği Beslenmesi

Brie çoban köpeği gibi büyük köpek ırkları, daha küçük köpeklere göre mineraller ve vitaminler dahil olmak üzere farklı besin dengesi ile farklı beslenme ihtiyaçlarına sahiptir. Brie çoban köpeği mide bulantısına yatkındır. Daha küçük, daha sık öğünler bu riski en aza indirmeye yardımcı olabilir. Beslenme düzenine ve saatlerine dikkat etmeli, besleyici gıdalar vermelisiniz.

Brie Çoban Köpeği Tüy Bakımı

Fazla tüylü bir cins olduğu için bakım ihtiyaçları oldukça fazladır ancak özel bir şey gerekli değildir. Saçın dolaşmasını önlemek için fırçalama ve tarama gereklidir. Deriden saçın ucuna doğru fırçalanması tavsiye edilir. Kulakların içi temiz tutulmalı ve fazla tüyler alınmalıdır. Aynı şekilde, poposundaki fazla tüyler düzenli olarak kesilmelidir.

Brie Çoban Köpeği Hijyen ve Yıkama

Köpekler kendilerini temizleyebilen hayvanlar olmadığı için bakımı ve yıkanması sahibi tarafından sağlanmalıdır. Diğer cinslerde olduğu gibi bu cinslerde de haftada bir banyo yaptırılmalı, tırnak ve tüy temizliğine dikkat edilmelidir. Bakteri ve mikroplar için düzenli olarak veteriner hekime götürülerek iç temizliği sağlanabilir.

Köpeklerle ilgili bir diğer yazımız olan Köpekler Neden Hızlı Nefes Alır? yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu