KadınGüzellik

Gece Yatarken Saç Taramanın Faydaları Nelerdir?

Gece yatağa girmeden saç bakımımızı da ihmal etmemeliyiz. Yatmadan önce saç taramak da sağlıklı ve parlak saçlar için bakım rutinlerimizden biridir. Saç bakım rutinlerimizi ihmal etmemeli ve düzenli olarak uygulamalıyız.

Yatmadan önce saçları taramak gibi faydalı şeyler yapabileceğimiz gibi saçımıza zarar veren alışkanlıklarda kaçınmalıyız. Bu alışkanlıklar saçlarımıza uzun sürede ciddi zararlar verebilir. Siz de gece yatmadan önce saçlarınızı taramayı alışkanlık haline getirerek saçlarınıza fayda sağlayabilirsiniz.

Yatmadan Önce Saç Taramanın Faydaları

gece yatarken saç taramak

Uyumadan önce saçlarınızı taramak saç derinizi harekete geçirerek derideki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bu sayede saçlarınız daha sağlıklı ve daha canlı bir görünüme kavuşur, aynı zamanda hızlanan kan dolaşımı sayesinde daha hızlı uzar. Uyumadan önce saç taramak daha parlak ve daha canlı bir saç yapısına kavuşmanızı sağlar. Saç derisine ve saçlara kazandırılan hareketlilik sayesinde cansız görünümden kurtulmuş olursunuz. 

Saçlarınızı tarayarak uyuduğunuz bir gecenin sabahında dağınık ve birbirine geçmiş saçlarla uyanmamış olursunuz. Bu sayede saçlarınız gün boyu daha canlı ve daha parlak görünür. İç içe geçmiş karmaşık saç tellerinden kurtulmuş olursunuz. Yatağa girmeden önce son kez saçlarınızı yumuşak hareketlerle ve doğru bir tarak ile taradığınızda gün içerisine dökülmüş saçlarınızı da temizlemiş olursunuz. Düzenli olarak saçlarınızı taradığınızda saçlarınız karmaşık halden kurtulacak ve saç dökülmeleriniz minimuma inecektir.

Saçlarınızı taramanın faydalarından bir diğeri de daha temiz ve arınmış bir saçla yatağa girmenizi sağlar. Saçlarınızı uyumadan önce son bir kez tarayarak gün boyu saçınıza sinen maddelerden, parçalardan saçınızı arındırmış olursunuz.

Birkaç dakikanızı ayırarak uyumadan önce saçınızı taradığınızda fark etmeden saçınıza birçok fayda sağlamış olursunuz. Düzenli olarak saçınızda bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kısa sürede saçınızdaki farkı göreceksinizdir.

Saç Tararken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

yatmadan saç taramak

Saçlarınızı taradığınızda saçlarınız karmaşık görünümünden kurtulur ve nefes alır. Saçınızı gerektiği kadar taramazsanız saçlarınızın ve kafa derinizin hava almasını engellemiş olursunuz ve zamanla saçlarınızın döküldüğünü görürsünüz. 

Saçınızı tararken ona zarar vermeden taramalısınız. Aksi halde saç uçlarınızda veya saç telinizde kırıklar oluşur, saç dipleriniz zarar görür. Bu da saçta kopma ve dökülme gibi olumsuz durumlara yol açar. Saçımızı tararken nelere dikkat etmeliyiz? Dikkat edebileceğimiz birkaç püf noktasına gelin birlikte göz atalım.

Saç için Doğru Tarak Seçimi 

Öncelikle saç tararken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri tarak seçimidir. Direkt olarak saç derimizle ve saçlarımızla temas eden tarak seçimi çok önemlidir. Tarak seçerken saçımıza zarar vermeyecek, saçlarımızın kırılmasına sebep olmayacak doğal taraklar seçilmelidir. Özellikle plastik ve sert taraklardan kaçınılmalıdır. 

Saçlar Günde Kaç Kere Taranmalı?

Saç taramak saça fayda sağladığı gibi saçı çok fazla taramak da saça zarar verebilir. Bu yüzden saç tarama alışkanlığını abartmamalıyız. Çok taramak fayda sağlamak yerine aksine saçlarınızı yıpratabilir. Peki saçımızı günde kaç kere taramalıyız? Uzmanlara göre saçımızı sabah uyandığımızda ve gece yatmadan önce olmak üzere iki kere taramalıyız. Nazik ve yumuşak hareketlerle saçınızı günde iki kere tarayarak kafa derinizdeki saçınız için faydalı olan yağları derinize yaymış olursunuz. Bu sayede saç dipleriniz ve saç uçlarınız kendi yağıyla buluşarak canlı bir görünüme kavuşur. 

Saç Islak mı Kuru mu Taranmalı?

Saçın ıslak mı kuru mu taranması gerektiği de saç tararken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Zarar görmemesi için saç ıslakken taranmalıdır. Saç için en verimli tarama şekli duş sonrası saçı taramaktır. Saç kuruyken taramak daha zor olacağı için saçınızda kırılmalar olabilir. Bu saçımızı günde iki kere yıkamamız gerektiği anlamına gelmez.

İlginizi Çekebilir:
Bebek Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saçımızı duş sonrası haricinde mecburen kuruyken taramamız gerekiyor. Kuru halden kastımız tamamen kuru ve ekstra bir madde kullanmadan taramamalıyız. Saçınız ıslak değilse doğal ürünlerle saçı yumuşatıp nemlendirerek tarayabilirsiniz. Saçınız için öncesinde doğal saç açma suları, saç kremleri, saç suları, saç spreyleri vb. ürünler kullanılarak saçınızı tarayabilirsiniz. Bu sayede taradığınız sırada aynı zamanda saçınıza bakım da yapmış olursunuz.

Saçı Nasıl Taramalı?

Saçları taramaya saç uçlarından başlanmalıdır. Saç tarama işlemine başlarken öncelikle saç uçlarınızı açtırarak saç diplerine doğru yukarı çıkılmalıdır. Saç diplerinizden başladığınızda uçlar daha fazla iç içe geçebilir. Önce saç uçlarını yumuşak hareketlerle açtırarak yukarılara doğru tarama işlemine devam edilmelidir.

Saçlarınızı taramaya başlamadan önce karmaşık olan saçlarınızı parmaklarınızla açtırmak kolay tarama sağlayabilir. Hafifçe ellerinizle tarar gibi açtırarak tarama işlemine başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar için Gece Yatmadan Önce Neleri Yapmamalıyız?

Saç bakımında yapmamız gerekenler kadar yapmamız gerekenlere de dikkat etmeliyiz. Saçımıza zarar veren alışkanlıklardan kaçınmalıyız. Gerekli bakıma rağmen saçlarınızda istediğiniz sonucu bir türlü göremiyorsanız bilmeden yaptığınız bazı alışkanlıklar buna sebebiyet veriyor olabilir.

Saçlarımız için Nelerden Kaçınmalıyız?

Saçlarımızı fazla sıkı toplamamalıyız. Saçlarınızda daha rahat oluyor ve şık duruyor diye yaptığınız at kuyruğu veya topuz gibi sıkı bağlanarak yapılan modeller fark etmeden saçınıza zarar verir. Saç köklerinizi zayıflatarak saç dökülmelerinizi artırır. Gece uyumadan önce rahatsız olmamak için saçlarınızı sürekli sıkı bir şekilde topluyorsanız saçlarınıza büyük zarar veriyorsunuz demektir. Bunun yerine saçlarınızı boyun kısmı hizasından bol bir şekilde toplamalısınız. Saç diplerinizi zorlamamalı ve saçlarını çekiyormuş gibi bir histen kurtarmalısınız. 

Islak saçla uyumaktan kaçının. Islak saç kopmalara daha açık bir saçtır. Islak saç ile uyumak gece uyurken saçlarınıza zarar verebilir. Bu yüzden saçlarınızı yatmadan önce mutlaka kurutmalısınız. Saçlarınızın da temas ettiği yastık kılıfınıza özen göstermelisiniz. Cildinizin olduğu kadar saçlarınızın da sağlığı için sert yastık kılıflarından kaçınmalısınız. Saçınızın ve cildinizin sağlığı için yumuşak kumaşlı yastık kılıflarını tercih etmelisiniz.

Saçlarınızın nemine dikkat edin. Saçlarınızı ne fazla nemli ne de kuru bırakmayın. Saçlarınız için gereken nem düzeyine gün içerisinde dikkat edin. Doğal saç bakım ürünlerinden faydalanmayı unutmayın. Saç kremleri, saç spreyleri, saç yağları, doğal yağlar gereken ölçülerde kullanıldığında saçlarınıza bir hayli fayda sağlayacaktır.

Saç Taramakla İlgili Merak Edilenler

Gece yatarken saç taramakla ilgili detayları anlattığımız yazımızda saç taramanın püf noktalarından ve faydalarından bahsettik. Saç taramakla ilgili merak edilen diğer detaylara bakalım.

Saç Taramak Saçı Gürleştirir mi?

Saçınızın gürlüğünün taramakla bir alakası yoktur. Saç gürlüğü doğuştan gelen bir durumdur. Yaş ilerledikçe saç gürlüğü doğal olarak azabilir, saçta dökülmeler yaşanabilir. Saçınız için faydalı olan vitaminler ve besinlerle saçınızın canlılığını koruyabilirsiniz.

Saç Taramak Saç Döker mi?

Narin hareketlerle tarama işlemi yapıldığında dökmez. Saçı nazik bir şekilde yavaş yavaş masaj yaparak taradığınızda saçınız dökülmez. Sert ve zorlayarak taradığınızda saçınızda kopmalar ve dökülmeler meydana gelebilir.

Saç Taramak Saç Uzatır mı?

Saçı yumuşak hareketlerle yavaş yavaş taramak saça faydalı bir durumdur. Saç derisini uyararak derideki kan akışını hızlandırmış olursunuz. Bu sayede saçlarınızın uzaması da hızlanır.

Saç Tararken Açıcı Sprey Kullanmak

Kolay ve yumuşak saç taramak için spreyler kullanarak narin şekilde saçınızı tarayabilirsiniz. Saçı ıslakken taramak, şampuanlıyken saç taramak da yaygın yöntemlerden biridir. Kuru olduğunda bile saçı ıslatıp taramak daha kolay tarama sağlayacaktır.

Saçları Duşta Tararsak Ne Olur?

Saçlar ıslandığında daha esnek bir hale gelir. Bu nedenle duş sırasında veya sonrasında saçları taramak daha kolaydır. Sadece kolaylık için değil, aynı zamanda saçtaki kopmaların ve kırılmaların da önüne geçmiş olursunuz. Duşta veya duş sonrasında saçlarınızı narin hareketlerle tarayabilirsiniz.

Saç Ne Tarafa Taranır?

Saçlar kendi doğal haliyle bazı kişilerde sağa, bazı kişilerdeyse sola yatkındır. Saç sağa mı yatar sola mı derseniz bu tamamen size kalmış bir durumdur. Saçlarınız ne tarafa yatkınsa o tarafa doğru taramak gerekir. Saçın kendi doğalında taramak her zaman daha kolay olacaktır.

O zaman biraz ufkunuzu genişletelim ve merak edilen sorulardan Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farkları inceleyelim!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu