Diyet & Beslenme

Kaju Fıstığının Sağlığa 15 Faydası Nedir?

Kajunun faydaları arasında kan üretimine yardımcı olması, kalp sağlığını desteklemesi, kanseri önlemesi, migrene iyi gelmesi gibi maddeler vardır. Safra taşı oluşumunu önlemesi ve kilo vermeyi desteklemesi de tercih edilmesinin nedenlerindendir. Vücudumuza faydalı kuruyemişlerden olan kaju fıstığının faydalarına yazımızda detaylı göz atalım.

Kaju Fıstığı Nedir?

Kaju neyin çekirdeği diye merak edilse de aslında çekirdek değil meyvenin sapıdır. Kaju, hafif tuzlu tatlı tadı sayesinde dünya çapında son derece popülerdir. Bilimsel olarak Anacardium occidentale olarak bilinen kaju fıstığı aslında meyveye bağlı olarak büyüyen bir tohumdur. Kurutulup tuzlanarak veya tatlı şekilde satılan kaju kuruyemişi çok meşhurdur. Aslen Brezilya’nın Portekiz kolonisinde yetişirken, kısa sürede ihraç edilmeye başlanmış ve şimdi subtropikal iklime sahip birçok yerde yetişir.

Kaju Besin Değeri Listesi

Kaju fıstığı son derece yoğun kalorilidir ve sadece 100 gr’lık bir porsiyonda 500’den fazla kalori sağlar. Bununla birlikte oldukça derece besleyici, lezzetli ve birçok sağlık yararına sahiptirler.

100 gr kaju için besin değeri tablosu şu şekildedir:

 • Kalori: 553
 • Toplam Karbonhidrat: 33 g %11 RDA
 • Diyet Lifi: 3,5 g %13 BKİ
 • Şekerler: 5,9 g
 • Toplam Yağ: 44g %67 RDA
 • Doymuş Yağ: 7,8 g
 • Tekli Doymamış Yağ: 24 g
 • Çoklu Doymamış Yağ: 8 g
 • Pantotenik Asit -0.9 mg %9 BKİ
 • Protein -18,5g %36 RDA
 • Vitamin E 1mg %4 RDA
 • Vitamin K -34mcg %43 RDA
 • Tiamin -0.4mg %28 RDA
 • Riboflavin -0.1mg %3 RDA
 • Niasin -1mg %5 RDA
 • Vitamin B6 -0.4mg %21 RDA
 • Folat-25mcg %6 BKİ
 • Kalsiyum -37mg %4 BKİ
 • Demir -6.5mg %37 BKİ
 • Magnezyum -292mg %73 BKİ
 • Fosfor -595mg %59 BKİ
 • Potasyum -660mg %19 BKİ
 • Çinko -5.8mg %39 BKİ
 • Bakır -2,5mg %110 BKİ
 • Manganez -1.5mg %83 BKİ
 • Selenyum -20mcg %28 BKİ

Kajunun asıl hali kuruyemiş hali değildir. Yaş olarak doğada bulunan kaju kurutularak yemiş haline getirilir. Kajuyu tuzsuz ve çiğ olarak tüketmek kavrulmuş halinden daha faydalıdır.

15 Maddede Kajunun Faydaları

kaju 1

Lezzetli olduğu kadar zengin besin değerlerini de içeren kajunun faydalarına maddeler halinde birlikte göz atalım. Kan sağlığından kemik sağlığına kadar birçok faydası bulunan kaju kuruyemişi yüksek kalorili olduğu için tüketirken porsiyon miktarına dikkat etmeliriz.

Kan Yapımına Yardımcı Olur

Kajuda, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynayan bakır ve demir bol miktarda bulunur. Kırmızı kan hücreleri, oksijenin bağlandığı ve vücuttaki hücrelere beslenmeyi sağlayan protein olan hemoglobini taşır. Düzenli kaju tüketimi kan sayımınıza fayda sağlayacak ve bu süreçte enerji seviyelerinin artmasına neden olacaktır.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Kaju fıstığı yüksek yağlı olarak kabul edilse de, çok sayıda tekli ve çoklu doymamış yağ içerirler; bunlar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olduklarından, kan damarlarını sağlıklı tutabilen ve kalp sağlığına faydalı türlerdir. Çalışmalar kajunun  kalp sağlığı için üstün olduğunu ve kalp ile ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kanseri Önlemeye Yardımcıdır

Kaju, kanser hücresi replikasyonunu baskılayan bir flavonol sınıfı olan proantosiyaninler olarak bilinen bileşikler içerir. Bu önemli bir işlevdir, çünkü kanser hücresi replikasyonu bir kez başladığında, onu ele geçirmek hızla zorlaşır ve bu süreçte kansere zarar veren iyi hücreleri tedavi ederken neden pompalı tüfek yaklaşımının sıklıkla kullanıldığını açıklar. Ayrıca, kaju, hücrelerin mutasyona uğrama eğilimini azaltan ve kolon kanserini yönetme ve önleme konusunda önemli bir mineral olan bakır açısından zengindir.

Kan Basıncını İyileştirir

Kaju, kan basıncının düzenlenmesinde rol oynayan iki önemli mineral içerir. potasyum ve magnezyum, kan damarı gevşemesini desteklemeye ve aşırı sodyumun etkilerine karşı koymaya yardımcı olur. Aşırı sodyum seviyeleri, kan hacmini ve kan basıncını yükselten suyun tutulmasını teşvik eder. Potasyum ayrıca sinir iletimi yoluyla kalp kası kasılmasında rol oynar.

Migrenle Ağrılarına İyi Gelir

Son yıllarda, magnezyumun migreni tedavi etme potansiyeli hızla arttı, Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, magnezyumun saç derisi altındaki kan damarlarının spazmını gidermede ve sinirleri ağrılı uyaranlara daha az duyarlı hale getirmede rolü olduğu görülüyor.

Safra Taşlarının Oluşumunu Önler

Kajuda bulunan zengin tekli doymamış yağ içeriği, safra taşı oluşumunu veya riskini önemli ölçüde azaltabilir ve ayrıca zayıf kolesterol profilinizi azaltarak onları bir tetik noktası olarak ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kaju doğası gereği çok kalorili ağır yiyecek olsa da, ölçülü olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu, büyük ölçüde metabolizmanız üzerinde önemli etkileri olan bir eser mineral olan bakırın varlığından kaynaklanır. Bakır eksikliği makrobesin yağların, karbonhidratların ve yağların metabolizması ile birlikte tiroid fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir. Kajunun uzun süreli tokluk sağlaması diyet yaptığınız dönemlerde daha geç acıkmanızı sağlayarak daha az yemenize neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:
Kimyon Tohumu Nedir? 15 Maddede Faydaları

Kemik Kütle Yoğunluğunu Artırır

Kalsiyumun sağlıklı kemiklerin temel ve önemli bir bileşeni olduğunu iyi bilsek de, işlevlerinden bahsedilmeyen bir dizi mikro besin vardır. Bunlar arasında, kemiğin mineralizasyonunu artırmaya yardımcı olabilen ve böylece onu yapısal olarak daha yoğun ve kırıklara veya osteoporoza daha az eğilimli hale getiren bakır vardır.Kaju bakır bakımından oldukça zengindir.

Cilt Sağlığını Korur

C vitamininin vücutta kollajen sentezini arttırdığı bilinmektedir, bakır kolajen ve elastin devamını sağlayan bir mineraldir. Bu önemlidir, çünkü bu mineralin eksikliği bu doku tiplerinde artan dönüşüme neden olur ve erken cilt sarkmasına neden olabilir. Genç görünen bir cilt için kaju ile birlikte C Vitamini yüksek gıdaları tüketmek önemlidir.

Testosteron Düzeylerini Artırır

Testosteron seviyeleri üzerinde faydalı bir rol oynayan birçok mineral vardır, ancak selenyum tartışılmazdır.Kajuda bulunan selenyum ayrıca prostat ve testis kanseri riskini azaltır ve özellikle erkeklerin cinsel sağlığı için faydalıdır.

Göz Sağlığına Faydalıdır

Kajuda övünecek bir A Vitamini bulunmazken, az miktarda antioksidan zeaksantin içerir ve bu da gözlerdeki makula hasarını önler. Bu antioksidan ayrıca UV filtreleme etkisine sahiptir ve bu ışınların gözlerde hasara yol açmasını engellemeye yardımcı olur.

Karaciğer Desteği Sağlar

Kaju, karaciğer enzimlerinin ve süperoksit dismutazın üretimine yardımcı olan bakır içerir, bunlar serbest radikallerin zarar potansiyelini azaltan güçlü moleküllerdir.

Doğurganlığı Artırır

Bazen, sadece beslenmeyi düzenleyerek doğurganlık kolayca iyileştirilebilir. Bu gibi durumlarda çinko ve selenyum gibi eser mineraller, sperm sayısını artırarak, testosteronu artırarak ve ayrıca sperm kalitesini artırarak mükemmel bir destek olabilir.

Çocuk Gelişimini Destekler

Kaju fıstığı çocukların hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerinde etkili bir besindir. Çocuğunuza ara öğünlerde düzenli olarak kaju, ceviz, fındık gibi kuruyemişler yedirmek zihinsel ve bedensel olarak daha güçlü hissetmesini sağlar.

Saç Sağlığına Faydalıdır

Kaju fıstığı içerdiği E vitamini sayesinde saçların daha çabuk uzamasını sağlarken aynı zamanda daha parlak ve güçlü bir yapıya kavuşmasında etkilidir. Saçlarınızı güçlendirerek dökülmeleri minimuma indirir.

Kaju Fıstığı Hakkında Sorular

Kajuyu sevenler bu lezzetli kuruyemiş ile ilgili günde kaç tane yenmesi gerektiği, çok yemenin zararı olup olmadığı, kajunun zararları ve diyette yenir mi yenmez mi soruları merak edilir. Merak edilen soruları aşağıda sizler için derledik.

Günde Kaç Adet Kaju Yenmeli?

Düzenli olarak tüketmeye dikkat edenlerin aklına gelen sorulardan biride kaju çok yenirse ne olur, kaç tane yenmeli sorusudur. Her besinde olduğu gibi kajuda da aşırıya kaçmamalıdır. Kalorisi yüksek yemişlerden kajunun faydalarını görebilmek için günde 4 – 5 adet yemek gerekir.

Kaju Cinsel Gücü Artır mı?

Evet, artırır. Faydalı yağları içeren ve yüksek kalori değerine sahip olan kaju vücutta yüksek miktarda enerji açığa çıkarır ve cinsel anlamda güç verir. Ayrıca sperm hareketini de artırdığı bilinmektedir.

Kajunun Zararları Nelerdir?

Günde 5 adetten fazla tüketmemek ve aşırıya kaçmamak şartı sağlandığında kajunun bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Vücuda birçok faydası olan bir yemiştir.

Kavrulmuş Kaju Zararlı mı?

Kavrulmuş çoğu yemiş yararını kaybederek zararlı bir duruma gelir. Yüksek ısılarda kavrulması içerisindeki vitamin, mineral, protein ve yağ gibi zengin besin değerlerini yok eder. Kavrulma esnasında katılan fazla tuz da vücuda zararlıdır.

Kavrulmuş Kaju Kaç Kalori?

Kavrulmuş bir adet kaju 23 kaloridir. Günde 4 – 5 tane kaju tüketmek 100 kalori civarına denk gelir. Bir adet çiğ kajunın ise kalori değeri daha düşüktür, yaklaşık 11 kaloridir.

Kaju İshal Yapar mı?

Kajunun ishal yapıcı bir etkisi yoktur ancak eğer kajuya alerjiniz varsa mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, ishal ve nefes darlığı gibi belirtiler gözükebilir.

Kaju Diyette Yenir mi?

Fazla yağlı bir besin olduğu için diyette tüketilirken dikkat edilmesi gerekir. Günde 5 taneyi aşmayacak şekilde çiğ hali tüketebilir. Eğer sıkı bir diyetteyseniz ve kalori hesabı yapıyorsanız fazlaya kaçmamalısınız.

Kaju Neden Pahalı?

Kaju elmasından elde edilen kaju kuruyemişinin pahalı olmasının nedeni az miktarda elde edilmesidir. Bir büyük kaju elması ağacından yalnızca bir kilo kadar kaju yemişi elde edildiği için meyve olarak ucuz olsa da kuruyemiş olarak pahalı bir çeşittir. Ayrıca ithal edilen bir ürün olduğu için ekstra pahalıdır.

Kaju Fıstığı Kilosu Ne Kadar?

Kaju fıstığının kilosu yaklaşık 200 TL’dir. Çerezcilerde ve marketlerde bulabileceğiniz kajunun fiyatı aldığınız yere göre 5 – 10 TL fark gösterebilir.

Kaju Ağacı Türkiye’de Yetişir mi?

Türkiye’de kaju hangi ilde yetişir merak edilmektedir ancak Türkiye’de kaju ağacı için uygun bir iklim yoktur ve yetiştirilmemektedir. Kaju ağacı ekvatoral bölgelerde yetişen bir ağaç çeşididir. En yaygın olarak yetiştirildiği yer Brezilya’dır.

Kaju Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Kaju nasıl yetiştirilir derseniz öncelikle tohumları saksıya eklenerek başlanır. Büyüdükten sonra toprağa ekilerek uygun nem ve sıcaklıkta 1 haftaya kadar filizlenir ve büyümeye başlar. 5 yıl sonra ise meyvelerini vermeye başlar.

Kaju Neden Acı Olur?

Kajunun bayat olduğu nasıl anlaşılır derseniz en baş belirtisi acı tattır. Acı tada sahip olan kaju bozulmuş olabilir. Yağ ve nem dengesini kaybeden kuruyemişler bayatlar ve tadları acılaşır. Besin dengeleri bozulan bu kuruyemişler zararlı hale gelir ve tüketilmemelidir.

Çiğ Kaju Bozulur mu?

Kuruyemişler uzun süre dayanabilen gıdalardır ancak uygun koşullarda saklanmadıklarında aşırı nem kaparak küflenebilir, bozulabilir ve böceklenebilirler. Saklanırken fazla sıcaktan uzak tutulmalıdır.

Kaju Nasıl Saklanır?

Kaju kuruyemişi kesinlikle ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmeli, açıkta bırakılmamalıdır. Bir poşet içerisinde veya kapalı bir saklama kabında saklanarak uzun süre bozulması engellenir. Fazla sıcaklardan uzak tutulmalı, sıcak mevsimlerde buzdolabına koyulmalıdır.

Kaju fıstık üretimini merak ediyorsanız;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Kimyon Tohumu Nedir? 15 Maddede Faydaları

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu