Diyet & BeslenmeSağlık

Acı Çehre Öldürür mü? Tohumu Nasıl Kullanılır? 10 Soru

Acı çehre öldürdü haberlerini görenler bu tohumun zararlarını ve faydalarını merak ediyor. 10 soru ile acı çehre hakkında merak edilenleri derledik.

Acı çehre tohumu genellikle kilo vermek isteyenlerin başvurduğu doğal yöntemlerden biridir ancak uzman bir doktora başvurulmadan kullanılması tehlikeli olabilir. Sindirim üzerinde olumlu etkileri bulunan tohumun kontrollü ve bilinçli şekilde kullanılması gerekir. Aksi halde ölümcül sonuçlara neden olabilir. Gereğinden fazla ve kontrolsüz şekilde kullanılmasının birçok yan etkisi vardır. Acı çehrenin faydalarına, zararlarına ve kullanım şekline yazımızın devamında değindik.

Acı Çehre Nedir?

acı çehre öldürür mü

Acı çehre dalda yetişen, çay ve tohum olarak kullanılan bir çeşit siyah renkli bitkidir. Aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Bunun yanı sıra olgunlaşan meyveler toplanıp sıkılarak şurup hali de elde edilir. Faydaları olduğu kadar zararları da bulunan bir bitkidir. Kontrollü kullanılması çok önemlidir.

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Acı çehre tohumu çay, şurup veya kurutulmuş halde tüketilebilir. Birçok online satış mağazasında veya aktarda farklı haldeki formlarını bulmak mümkündür.

Çay halini yemekten yarım saat kadar önce tüketebilirsiniz. Bu sayede iştahınızı kontrol altına alacak ve yemeklerin sindirilmesini kolaylaştıracaktır. Yan etkilerini görmemek için tükettiğiniz günler bol su içmeniz gerekir çünkü vücutta su kaybına neden olan bir etkisi vardır. Tükettiğiniz günlerde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

Şurup formunu bir doktora veya beslenme uzmanına sormadan tüketmeyin deriz. Rahatsızlıklarınız varsa ve doğal tedavi yöntemleri arıyorsanız önce bir uzman görüşü almalısınız.

Acı Çehre Faydaları Nelerdir?

Acı çehre ne işe yarar diyenler için faydalarını maddeler halinde listeledik. Dikkatli kullanıldığında rahatsızlığı bulunanlar için şifa kaynağı olabilen bu bitki, kontrolsüz kullanıldığında ise tehlikeli bir hale gelebilir. Faydaları şu şekildedir:

 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerinden dolayı yağ yakılmasına ve zayıflamaya yardımcı olur ancak bunun için tek başına yeterli değildir. Düzenli beslenme, diyet ve egzersizlerin yanında takviye edici gıda olarak kullanılabilir. Tek başına tohum olarak tüketmek zayıflamanıza yardımcı olmayacaktır.
 • Sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu için kabızlığa iyi geldiği ve düzene soktuğu bilinmektedir. Bağırsak hareketliliğinizi düzene sokarak kabızlık problemini giderir.
 • Vücuttaki toksik maddelerin, şişkinlik ve ödemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • İştah kapatıcı ve tatlı isteğini giderici etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Cildi gençleştirici ve iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Prostat hastalığına iyi gelir.

Kontrollü şekilde kullanıldığında bu faydaları sağlayan acı çehrenin zararlarına ve yan etkilerine göz atalım.

Acı Çehre Zararları Nelerdir?

Acı çehre yan etkileri fazla kullanıldığında kendini göstermeye başlar. Faydaları bulunduğu kadar zararları da bulunan bu bitkiyi öylesine kullanmamak gerekir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa kullanmanız önerilmez, rahatsızlığı bulunanlar ise doktora danışarak kullanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:
Civanperçemi Nedir? 12 Madde ile Faydaları Nelerdir?

Fazla kullanımında gösterdiği zararlar şu şekildedir:

 • Çok fazla tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırdığı için ishal yapabilir.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaparak çabuk hastalanmanıza neden olabilir.
 • Vücuda yararlı vitamin ve minerallerin emilimini yavaşlatır.
 • Karaciğeri yorar.
 • Hızlı ve ani kilo kaybında kalp çarpıntısına neden olur.
 • Sıvı kaybına neden olur.

Yan etkilerini görmek istemiyorsanız doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. Sağlığınız için doğru bir yol izlediğinizi düşünürken daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilirsiniz.

Acı Çehre Neden Yasaklandı?

Yasaklı bir madde değildir, her yerde kolaylıkla bulunabilir ancak sürekli ve fazla kullanımı zararlıdır. Sürekli olarak kullanımı birçok yan etkiye neden olarak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlığı veya şikayeti bulunmayan kişilerin tüketmesi önerilmez. Özellikle hamilelerin, şeker hastalarının, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı bulunanların tüketmesi çok tehlikelidir. Sürekli olarak ilaç kullanıyorsanız da doktorunuza danışmadan bu bitkiyi kullanmamalısınız.

Acı Çehre Tohumu Günde Kaç Tane Alınmalı?

Hastalıklarınızın şifa bulması için kullanıyorsanız günde en fazla 2 kere tüketmelisiniz. Çay olarak demlediğiniz bitkiyi günde bir bardak tüketebilirsiniz. Hatta 2 günde bir olacak şekilde seyrelterek tüketmek daha doğru olacaktır. Rahatsızlığınız sona erdiğinde tüketmeyi bırakmalı ve fazlaya kaçmamalısınız. Sürekli olarak kullanmak faydadan çok zarara neden olacaktır.

Acı Çehre Bağırsak Tembelliği Yapar mı?

Hayır, bağımsak tembelliği yapmaz aksine sindirimi kolaylaştırdığı için bağırsakları yumuşatır ve daha fazla çalışmasına neden olur. Kabızlık problemi olanlar için olumlu bir durum gibi gözükse de devamında ishale ve vücuttaki minerallerin emilememesine neden olur. Bu yüzden kabızlık gibi durumlarda da sürekli kullanılmamalı, rahatsızlığınız geçmeye başlayınca bırakılmalıdır.

Acı Çehre Kabızlık için Nasıl Kullanılır?

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından kabızlık yaygın olarak görülmektedir. Birçok durum bu rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Kabızlık probleminde sıvı tüketimi, sağlıklı beslenme ve hareket çok önemlidir. Kabızlığa faydalı olan bitkilerden biridir. Şiddetli bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız bitki çayını demleyerek günde bir bardak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra sıvı gıdalar tüketmek, bol bol egzersiz yapmak ve beslenmenize ekstra dikkat etmek gerekir.

Acı Çehre Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Tohumu çay halinde kullanmak isteyenler bir bardak suya tohumdan 4-5 adet ekleyerek 7-8 dakika kadar demlemeye bırakmaları gerekir. Demlendikten sonra süzerek tüketilebilir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa yalnızca faydaları için tüketilmeniz önerilmez.

Acı Çehre Kullanıcı Yorumu Hakkında

Forumlarda ve öneri sitelerinde kullanıcı yorumlarına baktığımızda kilo vermek için kullananların çok memnun kalmadığını ancak sindirim rahatsızlıkları çekenlerin fayda aldıklarını görmekteyiz. Sindirim rahatsızlığı çeken kişiler tükettikten sonra vücudunda su kaybı yaşadığını da dile getirmiştir. Bağırsak hareketini fazla şekilde arttırdığı için kullanım miktarına ekstra dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca tadının kötü olduğu kullanan kişilerin yaptığı genel bir yorumdur.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Civanperçemi Nedir? Faydaları

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu