Diyet & BeslenmeSağlık

Cennet Hurmasının Faydaları Nedir?

Cennet hurması diğer isimleriyle Trabzon hurması, Japon hurması veya Akdeniz hurması olarak bilinir. Parlak turuncu renkli, tatlı bir meyvedir. Şekil olarak domatese benzetilir. “Doğu’nun Elması” olarak da bilinir ve Ebenaceae familyasına aittir. Trabzon hurması vücudunuzu sağlıklı ve enerjik tutan bileşenlerle yüklüdür. Lif oranı yüksek olduğu için çeşitli sindirim problemlerini de tedavi eder.

Cennet hurmasının faydaları arasında, sindirim sistemini koruma, şeker hastalığını hafifletmeye yardımcı olma, karaciğeri sağlıklı tutma, böbrekleri sağlıklı tutma, anında enerji artışı sağlama, kilo vermeye yardımcı olma, kötü kolesterol seviyelerini düşürme ve tiroid problemlerini önlemeye yardımcı olma yer alır. Diğer faydaları arasında bağışıklık sistemini desteklemek, gözlerinizi korumak ve stresi azaltmak da yer alır.

Bir kase cennet hurması tüketmek kolesterol seviyelerini kontrol eder ve stres seviyenizi azaltır. Cennet hurması, sağlığınız için son derece önemli ve sürekli olarak tüketilmesi gereken meyvelerden biridir.

Cennet Hurmasının Besin Değeri

Doğanın mucizevi besinlerinden olan bu meyvede vücudumuz için yararlı birçok lif kaynağı ve vitamin bulunmaktadır. Besin değerindeki içeriklerin her birinin vücudumuza ayrı faydası vardır. Günlük karbonhidrat ve enerji ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz sağlıklı besinler arasındadır.

Cennet hurması besin değerleri şu şekildedir:

Karbonhidratlar 18,59g %14

Protein 0,58g %1

Enerji 70 Kcal %3,5

Lif 3,6g % 9,5

Vitaminler: Niasin 0,100 mg %1, folat 8 µg %2, piridoksin 0,100mg %7,5, kolin 7,6 mg %1,5, tiamin 0,030 mg %2,5, riboflavin 0,020 mg %1,5, vitamin A81 IU %3, C vitamini 7,5 mg %12,5, vitamin K 2,6 µg %2, vitamin E 0.73mg %5

Cennet Hurmasının Sağlığa Yararları

cennet hurmasi

Vitamin zengini meyvelerden olan Cennet hurması sağlığımıza yararlı bir besindir. Fazlaya kaçmadan yeteri kadar tükettiğimizde pek çok faydası görülen meyvelerdendir.

 • Sindirim Sistemini Korur

Bağırsak hareketini düzenlediği bilinen lif ile zenginleştirilmiştir. Bu nedenle sindirim sistemi için sağlıklıdır . Cennet hurması ayrıca bağırsak hareketini kontrol eden ve ishali uzak tutan tanenlerle yüklüdür. Sindirim sorunlarınız varsa, günlük beslenmenize cennet hurması ekleyin.

 • Şeker Hastaları İçin Sağlıklıdır

Şeker hastaları, meyve tüketme konusunda genellikle içlerindeki şeker içeriğinden dolayı daha az seçeneğe sahiptir. Açlığı kontrol etmeleri de onlar için zordur. Hurma lif bakımından zengindir, sadece açlık seviyelerini frenlemekle kalmaz, aynı zamanda kandaki şekeri de hafifletir.

 • Karaciğerinizi Sağlıklı Tutar

Cennet hurması, antioksidanlarla yüklüdür. Vücutta bulunan tehlikeli oksijen kaynaklı serbest radikallerle savaştıkları bilinmektedir . Trabzon hurması, bu toksik maddelerin etkisini kontrol etmek için yeterli güce sahiptir. Ayrıca hücre yıkımını azalttığı bilinmektedir. Böylece, bu süreçler vücudunuzu detoksifiye eder ve sağlıklı bir karaciğeri korur.

 • Magnezyum Açısından Zengindir

Vitaminler ve diğer besinler gibi, Cennet hurması da yüksek miktarda magnezyum içeren meyvelerden biridir. Bu mineral, sağlıklı bir vücudu korumak için çok önemli bir bileşendir. Parçalar halinde tüketebilir veya meyvenin suyunu sıkabilirsiniz, ürün enerji seviyenizi önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır.

Magnezyumun kas kramplarını azalttığı bilinmektedir. Birçok çalışma, bol miktarda su içeriğinin yanı sıra cennet hurmasının böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olan başka özelliklere de sahip olduğu sonucuna varmıştır.

 • Bol Enerji Sağlar

Trabzon hurması potasyum açısından zengindir , bu da onu doğal bir enerji verici yapar. Taze cennet hurması suyu anında enerji sağlayabilir ve herhangi bir egzersiz yapmadan önce içilmesi tavsiye edilir. Potasyum, lif ve fruktoz kaynağı ile cennet hurması suyu, enerji içeceklerine en iyi alternatiftir.

 • Kilo Vermek İçin Mükemmel Bir Seçenek

Cennet hurması kilo vermeye yardımcı olan çeşitli bileşenlere sahiptir . Çoğu insan için yeme isteğini frenlemek zahmetli olduğundan, hurmadaki lif içeriği çok kıymetlidir. Lif, sadece yemek yeme isteğini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda midenizi birkaç saat tok tutarak aşırı yemek yemenizi engelleyen bir güce sahiptir. Günlük olarak hurma tüketmenin şekerli ve işlenmiş gıdalar için isteği kontrol ettiği söylenir.

 • Kötü Kolesterol Düzeylerini Düşürür
İlginizi Çekebilir:
Köri Tozu Nedir? 10 Maddede Faydaları Nelerdir?

Kolesterol seviyelerini korumak, oldukça zordur. Fiziksel aktivitelerle zinde kalmanız, ne yediğinize dikkat etmeniz ve düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Kolesterol sorunu ile mücadele ediyorsanız, Trabzon hurması kalp sağlığınız için harikalar yaratabilir. Vücudunuzdaki LDL seviyelerini düşürerek daha sağlıklı arterlere ve kan akışına yol açabilir.

 • Tiroid Sorunlarını Önler

Tiroid komplikasyonları karmaşıktır, ancak iyotla zenginleştirildiğinden cennet hurması, tiroidinizle ilişkili herhangi bir sağlık bozukluğunu önlemek için doğal ve güvenli bir kaynak olabilir.

 • Güçlü Bağışıklık Sistemi

Güçlü bir bağışıklık, bulaşıcı virüslerin vücudunuzu işgal etmesini ve hasta olmanızı önlemek için çok önemlidir. Ayrıca, güçlü bir bağışıklık ile soğuk algınlığı ve gripten muzdarip olma olasılığınız daha düşüktür.

Cennet hurmasının çok fazla C vitamini (yaklaşık %80) içermesi güçlü bir bağışıklık sağlar. C vitamini dışında , bu tatlı aromalı meyve, daha güçlü bir bağışıklık oluşturmak için gerekli olan antioksidanlarla yüklüdür.

 • Gözlerinizi Korur

Havuçtan sonra, göz sağlığınızı doğal olarak korumanın en iyi yollarından biri de günlük beslenmenize hurma eklemektir. Cennet hurması gözleriniz için doğanın bir armağanıdır. Göz sağlığını destekleyen diğer bileşenler de dahil olmak üzere çok miktarda likopen ve A vitamini içerir. Araştırmalar cennet hurmasının katarakt gelişimini engellediğini göstermiştir.

 • Stresi Azaltır

Stres yaşamı tehdit eden birçok hastalığa açılan kapıdır. Stresle başa çıkmak için egzersiz yapmanın dışında sağlıklı yiyecekler de yemelisiniz. Trabzon hurması günlük stresi vücudunuzdan atmak, zihninizi taze ve pozitif tutmak için mükemmel bir yiyecek türüdür. Cennet hurması gerekli antioksidanlar, mineraller ve vitaminlere sahip olduğu için stresin vücudunuza verebileceği zararları önler.

Cennet Hurması Ne Kadar Yenmeli?

trabzon hurması ne kadar yenir

Sağlığımıza faydalı olan besinler çok tüketildiğinde daha fazla yarar sağlamaz. Vücuda gereğinden fazla alınan her besin yarar değil zarar getirir. Bu yüzden her besinde porsiyon ölçümüzü bilmeli ve ona göre yemeliyiz. Gereğinden fazla, aşırıya kaçarak yemek faydadan çok zararı olacak bir durumdur.

Faydalı besinler arasında olan Trabzon hurması kendi doğal mevsiminde günde 1 adet yenmelidir. Cennet hurması zamanı olan ekim ve kasım aylarında her gün 1 tane tüketmenin vücudunuza birçok faydası vardır. Bu miktarı aşmamak gerekir, fazla tüketmenin zararlı vardır.

Fazla Yenirse Ne Olur? Zararları Nelerdir?

Sadece Trabzon hurmasında değil diğer besinlerde de tükettiğimiz miktara dikkat etmemiz gerekiyor. Vücudumuza bolca fayda sağlayan bu besinleri gereğinden fazla tükettiğimizde faydasından daha çok zararını görebiliriz. Cennet hurması fazla tüketmek gastrit, ülser, reflü gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Her besinde olduğu gibi Cennet hurmasında da fazla yendiğinde vücudumuza zararlı etkileri görülebilir. Fazlaya kaçmadan yenildiğinde vücudumuza zararı değil, birçok yararı vardır. Aşırıya kaçıldığında ise tatlı bir meyve olduğu için şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Özellikle şeker hastalıkları bu tarz tatlı meyveleri yerken miktarına çok dikkat etmeli, doktorun önerdiği porsiyonun dışına çıkmamalıdır. Bunun dışında fazla yendiğinde şişkinlik yapabilir ve şişkinliğe bağlı sindirim sorunları oluşabilir.

Cennet Hurması Ne Zaman Yenir?

Her meyveyi mevsiminde yemek daha doğrudur. Mevsiminde organik olarak toplanıp elimize ulaşan besinler çok daha faydalı ve doğaldır. Peki Trabzon hurması hangi mevsimde yenir? Bu meyve ekim ve kasım aylarında toplanan bir meyvedir. Bu aylarda yerseniz mevsiminde toplanmış meyveyi yemiş olursunuz.

Cennet Hurması Kabuğuyla Yenir mi?

Evet, Cennet hurması kabuğuyla yenen meyvelerdendir. Kabuğunun yenilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Meyve fazla olgunlaştığında kabuğu normale göre daha sert olabilir, bu durumda kabuğu ile yemek biraz zorlaşır.

Cennet Hurması Diyette Yenir mi?

Evet, diyet yapanlar için ideal bir besindir. İçerdiği yüksek lif miktarı nedeniyle diyette rahatlıkla tüketilebilir. Porsiyon kontrolü yapılarak tüketilen Trabzon hurması kilo aldırmaz, kilo vermeye yardımcı olur. Diyette iken vücudunuzun şeker ihtiyacını doğal olarak karşılayabilir, tatlı isteğinizi bu gibi sağlıklı alternatiflerle giderebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili merak edilen konulardan olan Nesquik kilo aldırır mı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu