Diyet & Beslenme

Mucizevi Besinlerden Siyah Turpun Faydaları Nelerdir?

Siyah turpun faydalarına baktığımızda her derde deva mucizevi sebzelerden olduğunu görüyoruz. Birçok hastalığa iyi gelen iyileştirici bir etkisi vardır.

Dışı siyah veya koyu mor olduğu için siyah turp olarak adlandırılır, içi ise beyazdır. Aroması güçlü bir sebzedir. Turp ailesinin yaygın olarak yetiştirilen bir çeşididir.

Turpun sağlığa faydaları arasında karaciğer sağlığını desteklemesi, c vitamini kaynağı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kolesterol seviyesini koruması, kilo vermeye yardımcı olması, sindirimi iyileştirmesi, vücuda detoks etkisi sağlaması ve en önemli etkilerden öksürüğe doğal şifa olması gibi maddeler yer alır. Bol miktarda diyet lifi içerdiğinden sindirimi teşvik eder.

Başlıklar

Siyah Turp Besin Değeri

Siyah turp zengin besin değeri ile sebzeler arasında öne çıkmaktadır. 1 porsiyon 100 gr siyah turp için besin değeri tablosu şu şekildedir:

 • Bakır 9 g
 • Diyet lifi 10.2 g
 • Demir 8 g
 • Magnezyum 4.5 g
 • Potasyum 5.6 mg
 • Çinko 3.3 mg
 • Selenyum 6 mg
 • A vitamini 8 g
 • B vitamini 5 g
 • C vitamini 7.8 g
 • E vitamini 6 g

İçeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle günlük beslenme rutinimize eklememiz gerekir. Farklı vitaminleri bir arada barındıran turp sebzesinin bağışıklık güçlendirici etkisi göz ardı edilmemelidir.

Siyah Turpun Faydaları

siyah turpun faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirme ile cildin genel durumunu iyileştirmeye kadar genel sağlığınızı korumak için güvenli bir kaynaktır. Beslenme uzmanları, salatanın içine organik bir siyah turp eklemenin sizi çeşitli rahatsızlıklarından uzak tutabileceğini söylüyor.

 • Karaciğer Sağlığına Faydalıdır

Karaciğerinizdeki enzimatik aktiviteyi teşvik ederek toksinlere yenik düşmesini önler. Bu özel antioksidanın yeterli düzeylerde olması için günlük olarak siyah turp tüketmelisiniz. Ayrıca kara turp’da bulunan mineraller de karaciğer sağlığını korumak için gereklidir.

 • C Vitamini Kaynağıdır

Kronik hastalıkların başlamasını önlemek için C vitamini ile zenginleştirilmiş gıdaların tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Oksidatif stres gibi kansere, Alzheimer hastalığına veya Parkinson hastalığına katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır. Stresin etkilerini azaltmak için C vitamini ile zenginleştirilmiş gıdaları takviye etmeniz gerekir. İşte burada siyah turp devreye giriyor. Sebzeden sağlığınıza zarar vermeden bol miktarda C vitamini alabilirsiniz.

 • Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Sağlam bir bağışıklık, vücudu toksinler, bulaşıcı bakteriler ve kanserli hücrelere karşı korur. Beyaz kan hücrelerinin üretimini de artıracaktır. Bağışıklık sisteminiz,güçlenmek için C vitamini ve magnezyum gibi minerallere ihtiyaç duyar. Bağışıklığı güçlendirmek için gereken magnezyum ve C vitamini bakımından zengindir.

 • Kolesterol Düzeylerini Korur

Siyah turp, diyet lifinin bir güç merkezidir. Besin, kolesterol seviyenizi gerekli aralıkta tutmak için gereklidir. Kara turpta bulunan diyet lifi, kan damarlarınızdaki fazla kolesterolü emerek uygun kan akışı sağlar. Bu işlev, felç, kalp durması ve ateroskleroz ile ilişkili riskleri hafifletir.

 • Kilo Vermenize Yardımcı Olur
İlginizi Çekebilir:
Spirulina Nedir? Faydaları Nelerdir? 10 Madde

Diyet Lifi, fazladan kilo vermek söz konusu olduğunda önemli bir besindir . Kilo verme yolculuğunu kolaylaştırmak için diyet lifi, vitaminler, mineraller vb. tüketmeniz gerekir. Sadece diyet lifi ile değil, çeşitli A, C, E vitaminleri ile selenyum ve magnezyum gibi mineralleri de sağlar. Enerji seviyenizi yüksek tutabilir. Ayrıca lif iştahınızı keserek aynı zamanda aşırı yemenizi de engeller. Kalori ve yağ içermez.

 • Sindirimi İyileştirir

Hazımsızlık, rahatsızlık verir. İshale, kabızlığa, mide bulantısına vb. katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır. Beslenmenize yeterli miktarda siyah turp ekleyerek sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.İçinde bulunan diyet lifi kabızlıkla ilişkili semptomların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Mide kramplarının yoğunluğunu da azaltmaya yardımcı olur.

 • Hipotiroidizmi Tedavisinde Etkilidir

Hipotiroidizm tiroid bezlerinizin tiroid hormonlarını salgılamayı bırakması durumudur. Hipotiroidizm metabolizma bozukluğu da dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabileceğinden bu rahatsızlığı hemen tedavi etmeniz gerekir. Beslenme uzmanları, günlük olarak tüketmenin potasyum ve selenyum varlığı nedeniyle hipotiroidizmden kurtulmanıza yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

 • Psikolojik Sağlığınızı İyileştirir

Beyninizin engelsiz çalışması için potasyum ve selenyum gibi minerallere ihtiyacı vardır. Siyah turpun bir beyin takviyesi olarak bilinir. İçinde bulunan mineraller bilişi geliştirmek için gereklidir. Potasyum konsantrasyonu teşvik etmek için çok önemlidir.

 • Detokslayıcı Olarak Çalışır

Siyah turp vücudunuzu anında detoksifiye etmeye yardımcı olur. Bu sebze, bağışıklık sisteminizi güçlendiren vücudunuzdan atık veya toksin dahil istenmeyen maddeleri çıkarma potansiyeline sahiptir.

 • Saç Uzamasını Destekler

Selenyum ve magnezyum hem saç köklerini uyarmak hem de kan dolaşımını iyileştirmek için gereklidir. Bu işlevler saç derinizi güçlendirir ve saç uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltmak için kan dolaşımı oldukça önemlidir. Selenyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Sebzenin saç tellerini de güçlendirdiği bilinmektedir.

 • Öksürük İçin Doğal Şifadır

Beslenme uzmanları, kara turpun mukusun etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Hatta sağlığınızı etkilemeden solunum sisteminizdeki enfeksiyonu tedavi edebilir. Sağlık uzmanları ayrıca, soğuk algınlığı ve bronşit dahil olmak üzere çeşitli solunum problemlerini uzak tutmak için günlük olarak yeterli miktarda siyah turp tüketilmesini tavsiye ediyor.

Siyah Turpun Zararları Nelerdir?

Midesi hassas olan kişiler turp mideye zarar verir mi diye merak etmektedir. Mideye bariz bir zararı olmamakla birlikte fazla yenildiğinde gaz ve ishal gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bunun dışında miktarına dikkat edilerek tüketildiğinde birçok faydası vardır. Salataların içerisinde zeytinyağı ve limon ile daha lezzetli bir hale getirilerek tüketilebilir.

Ayrıca bakabilirsiniz; Doğal Antibiyotiklerden Sarımsağın Faydaları

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu