YaşamDiyet & BeslenmeKadın

Vücutta Basen Tam Olarak Neresidir?

Vücut ölçüsü alırken, spor ve egzersiz yaparken vücudumuzun sürekli duyduğumuz yeri basen bölgesi neresi oluyor tam olarak bilinmemektedir. Fazla kilolarımızdan kurtulmak istediğimizde, vücudumuzu şekillendirmek istediğimizde veya yeni bir kıyafet alacağımız zaman doğru vücut ölçüsü almak çok önemlidir. Vücut ölçümünde karşımıza çıkan basen bölgesi oldukça karıştırıldığı için yanlış ölçümlere neden olabilmektedir.

Kadınlarda Basen Neresi Oluyor?

kadın basen bölgesi

Fit bir vücut görünümüne sahip olmayan isteyen kadınların en şikayetçi olduğu bölge genellikle basenlerdir. Basen bölgesi kadınlarda vücuttaki istenmeyen kiloların adeta toplanma adresidir. Çoğu kadında kilo aldıkça çok çabuk genişleyen fakat kilo vermeye çalışırken çok zor eriyen bir bölgedir. Bazı kadınlarda basen bölgesi genetik olarak geniş yapıda olurken bazılarında ise kilo alımına bağlı olarak genişler. Kilodan bağımsız olarak bazı zayıf kadınlarda da basen bölgesi geniş olabilmektedir, bu vücudun kendine özel yapısıyla alakalı bir durumdur.

Basen eritme egzersizleri düzenli ve istikrarlı şekilde yapıldığında basen bölgesindeki istenmeyen yağlardan kurtulmak mümkündür. Egzersizlerin yanı sıra basen eritmek için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Düzensiz ve sağlıksız bir beslenme istenmeyen yağlardan kurtulmanızı güçleştirecek, süreci uzatacaktır.

Basen bölgesi vücut ölçüsü alınırken en çok karıştırılan yerlerden biridir. Özellikle kalça ile basen birbirine yakın yerler olduğu için sık sık karıştırılmaktadır. Basen neresidir sorusunun cevabına özetle kalçanızın hemen altında bacaklarınızın en geniş olduğu kısımdır diyebiliriz. Kalça bölgesi komple popo bölgesinin en geniş olduğu kısım, basen ise kalçanın hemen altında bacak bölgesinin en geniş olduğu kısımdır. Basen kalça bitiminin hemen altıdır. Poponun birkaç cm altında, bacakların üstünde başlar.

Kalça ve basen bölgesi genelde kadınların vücut şekillendirmede en çok uğraştığı bölgelerdir. Kum saati görüntüsü elde etmek isteyen kadınlar bel, basen ve kalça egzersizleri üzerine yoğunlaşmaktadır. İstenmeyen yağların toplandığı bu bölgelerde doğru bir egzersiz ve beslenme düzeniyle istenilen görünümü elde etmek mümkündür. Bu süreçte istikrarlı ve kararlı olmak çok önemlidir.

Erkek Basen Neresi Oluyor?

erkek basen

Erkeklerde basen bölgesi kalçanın altı, bacakların en geniş kısmı olmak üzere kadınlardakiyle aynı bölgedir. Basen bölgesi kastedilirken erkek ve kadında aynı bölge kastedilir, ikisinde de aynı yere denk gelmektedir. Bacak başlangıcının hemen üst kısmı, kalçanın ise hemen alt kısmı basen bölgesidir. Bacakların en kalın olduğu kısım bu kısımdır.

Erkeklerde basen bölgesi kadınlar kadar inatçı bir bölge değildir, basen bölgesi yağlanması kadınlardaki kadar görülmez. Bunun yerine istenmeyen yağlar erkek bireylerde genellikle göbek ve bacaklarda toplanır. Kadınlardaki basen bölgesinde olduğu gibi erkeklerde de bu bölgedeki yağlardan kurtulmak daha güçtür. Erkeklerde istenmeyen yağlar karın bölgesinde birikir ve şişkin bir göbek görünümüne neden olur. Göbek görünümünden kurtulmak ve fit bir karın görünümü elde etmek için karın egzersizlerini aksatmadan yapmak gerekir. Özellikle mekik çekme hareketi başta olmak üzere düzenli yapılan karın egzersizlerinin bir hayli faydası vardır. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeye de dikkat edilmesi bu süreçte çok önemlidir.

Yan Basen Neresidir?

kadin yan basen

Basen bölgesi kısmındaki yan basen olarak belirtilen kısım basenin en sağ ve en sol kısmıdır. Genellikle istenmeyen fazla yağlar bu iki kısımda toplanır ve basenlerinizin iki yana doğru genişlemesine neden olur. Genişleyen basenler sonucu vücut ölçünüz artar ve kıyafet bedeniniz büyür.

Basen egzersizleri içerisinde yan basen eritme hareketlerini istikrarlı şekilde uyguladığınızda basenlerinizdeki hayal ettiğiniz ölçülere ve fit bir vücut görünüme kavuşabilirsiniz.

Basen Yağları Nasıl Erir?

Kadınlarda en inatçı yağlar basen bölgesinde oluşanlardır. Basen bölgesindeki yağ dokusu hücreleri vücudun diğer bölgelerine göre daha zorlu hücreler olduğu için bu bölgedeki yağları eritmek daha zordur. Basen bölgenizi fit bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız pes etmeden spor ve beslenme konusunda istikrarınızı korumalısınız. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlerle basen bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Kahvaltının Vazgeçilmezi Peynirin Sağlığa Faydaları

Basen en hızlı nasıl erir derseniz cevabı bol egzersiz yapmaktır. Ne kadar düzenli egzersiz yaparsanız yağlarınızı o kadar çabuk eritebilirsiniz. Basenler için en etkili egzersiz yürüyüştür. Düzenli spor yapamıyorsanız bile tempolu uzun yürüyüşler basen bölgeniz başta olmak üzere tüm vücudunuzu etkileyecek, sıkı bir vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır. Her gün 1 saat kadar tempolu yürüyüş ve koşu yapmanın vücudunuza olumlu etkilerini gördükçe siz de şaşıracaksınız.

Maalesef yalnızca egzersiz yapmak tek başına yeterli değildir. Egzersizlerinizin yanında beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Fazla yağlı, şekerli, unlu ve hazır gıdalardan olabildiğince kaçınmalısınız. Yeme alışkanlıklarınızı sebze, meyve ve protein ağırlıklı hale getirmelisiniz. Karbonhidratı gereğinden fazla almamalısınız ve tabii ki vücudumuzun için en önemlisi bol su tüketmelisiniz. Vücudumuzun temel besin kaynağı olan suyu günde 2 – 3 litre olacak şekilde içmelisiniz.

Basen Ölçüsü Nasıl Alınır?

Vücut ölçümlerini yanlış almak bazen istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bir elbise diktirirken, bir elbiseyi kendinize göre ayarlatırken ya da online alışveriş yaparken ölçülerinize göre kıyaslarken doğru ölçüm almak çok önemlidir. Birkaç santimlik hatalı ölçümler bile istemediğiniz durumlara neden olup sizi boşuna uğraştırabilir. Vücut ölçüsünü doğru şekilde almak için vücudunuzun bölgelerine tamamen hakim olmalısınız. Hangi ölçümde neresinin kast edildiğini bilip ona göre ölçü almalısınız.

Basen ve kalça ölçüsü alırken de doğru ölçüm yapmak için bu bölgeleri karıştırmamak gerekir. Peki doğru şekilde kalça basen ölçüsü nasıl alınır? Aynaya bakıp vücudunuzu karşınıza aldığınızda bacaklarınızın en geniş olduğu kısım basen kısmınızdır. Popo bölgenizin hemen altında başlayan basen ölçünüzü bu bölgeden mezura yardımıyla alabilirsiniz. Kalça ölçümü alırken de aynı şekilde aynanın karşısına geçtiğinizde popo bölgenizin en geniş olduğu kısmı mezura yardımıyla ölçerek doğru kalça ölçümünüzü elde edebilirsiniz.

Mümkünse mezura ile ölçümleri bir başkasının alması daha doğru bir ölçüm sonucu verecektir. Ölçüm sırasında kollarınızı iki yana açıp dik bir şekilde durduğunuzda hata payı daha düşük olacaktır.

Yardım isteyeceğiniz kimse yoksa ve ölçüm almakta zorlanıyorsanız birkaç kolay ölçüm metodunu deneyebilirsiniz. Önce silinebilen bir kalem yardımıyla ölçeceğiniz bölgeye düz bir çizgi çizerek daha sonra ölçebilirsiniz. Kolay ölçü almak için en pratik yöntem ise bir ip yardımıyla o bölgeyi ölçmektir. Ölçeceğiniz bölgeyi bir iple çevreleyin ve iplerin ucunun birbirine kavuştuğu yerden ipi kesin. Kestiğiniz ipin ölçüm yaptığınız bölgeyi çevrelediğinden emin olun. İpi doğru şekilde kestiyseniz ipin boyutunu ölçün. Bu sayede daha kolay bir şekilde, mezurayı kaydırmadan ölçüm yapabilirsiniz.

Doğru vücut ölçümü için alanın uzmanına ait ilgili videoya göz atabilirsiniz;

Bonus: Kalça Neresi Oluyor?

kadın kalça bölgesi

Kalça bölgesi basen bölgesiyle çok karıştırılmaktadır. Kalça bölgesinin popo bölgesine denk geldiği bilinse de tam olarak neresinden ölçüleceği karıştırılan bir konudur. Vücutta kalça genellikle popo bölgesinin tam ortasına denk gelmektedir. Poponun en çıkık, en geniş olduğu kısım kalça bölgesidir. Ölçülürken popo kısmının en geniş olduğu yere denk getirilerek doğru ölçüm yapılır.

Kalça şekillendirmek ve kalça bölgesindeki istenmeyen yağlardan kurtulmak da basen kadar uğraştırıcıdır. Kalça şekillendirme egzersizleri içerisinde özellikle squat hareketiyle kısa zamanda istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Çirkin Tırnaklar Nasıl Güzelleşir? Biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız Bilgi Banka sizin için hazırladı!

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu