Yaşam

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Listesi

Nişan bohçası gelin ve damat tarafının evlilik arifesi hazırlıklarından biridir. Nişan bohçası listesinde alınacakları detaylı şekilde sıraladık. Bohça adetine dair merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık.

Nişan bohçası geçmişi çok eskilere dayanan bir gelenektir. Eski zamanlarda nişanlılık döneminde damat ve geline ihtiyaçlarına yönelik hediyeler almak günümüzde yerini daha gösterişli şekilde devam etmektedir. Nişan töreni yapılmadan önce kız tarafı ve erkek tarafı aileleri alışverişe çıkarak birbirlerine hediyeler alır. Yörelere ve kültürlere göre nişan bohçası içindekiler listesi değişiklik gösterebilir. Alınacaklar listesine ve daha fazlasına yazımızın devamında değineceğiz.

Bohça Nasıl Yapılır?

Bohça nişan töreni gerçekleşmeden önce yapılarak nişan günü veya birkaç gün önceden verilir. Kız tarafı damada ve ailesine, erkek tarafı geline ve ailesine hediyeler alır. İsteğe göre aileler karıştırılmadan yalnızca gelin ve damada alınabilir. Bohça alışverişine aileler ile çıkıldıktan sonra isteğe göre alınan eşyalar ve diğer hediyeler süslenerek karşılıklı takdim edilir. Nişan bohçasında kıza yapılan bohça daha çok merak uyandırmaktadır. Özellikle bohça içerisindeki el emeği işlemeler ve hediyelere göz atılır.

Eskilerde bohça adı verilen işlenmiş bezlere mektup şeklinde sarılarak verildiği için adetin ismi bohça olarak kalmıştır. Günümüzde bohçaya sarmanın dışında daha modern ve estetik şekillerde verilmektedir. Bohça süslemelerine yazımızın devamında tekrar göz atacağız.

Nişan Bohçası Ne Zaman Verilir?

Bohça nişandan birkaç gün önce veya nişan günü verilir. Söz kesildikten sonra bohça alışverişine yavaş yavaş başlanır ve nişan gününe kadar tamamlanarak verilir. İster nişandan önce ev oturması şeklinde isterse nişan günü getirilebilir. Bazı geleneklerde nişan günü getirilerek tören sırasında sergilenmektedir.

Nişan töreninden önce getirecekler için bir gün belirlenir ve ev ziyareti ayarlanır. Nişandan önce erkek tarafı kız tarafına bohçayı getirir, bohçanın yanında hediyelik ikram ve tatlılar getirilir. Kız tarafında tatlılar yenir ve bohça sergilenir. Genellikle erkek bohçası da aynı gün geldiklerinde kayınvalideye takdim edilir ancak isteğe göre damat bohçasını götürmek için de bir gün belirlenebilir.

Nişan Bohçasında Neler Olur?

nişan bohçasında neler olur

Gelin ve damat için yapılan bohçalar ihtiyaç ve el emeğine dayanan hediyeleri içerir. İsteğe göre bohça ailelere de yapılabilir. Bohçanın içeriğinde yörelere göre ufak değişiklikler olabilir ancak temel maddeler aynıdır. Gelin ve damada nişanlılık sürecinde kullanabilecekleri hediyeler alınır. Kıyafet, ayakkabı, çanta vb. eşyalar özenle paketlenerek bohçaya konur. Gelin ve damat bohçasının içindekileri aşağıda sıraladık.

Damat Bohçasına Ne Konur?

Damat bohçası gelin bohçasına göre daha kolaydır. Gelin bohçası kadar uğraştırıcı değildir, çok süslemeye gerek kalmaz. Erkek hediyelikleri çok çeşitli olmadığı için alınacak belli başlı şeyler vardır. Erkek bohçasına ne konur derseniz listeye göz atabilirsiniz.

Damat bohça listesi şu şekildedir:

 • Gömlek
 • Lakos
 • Pantolon
 • Pijama
 • Terlik
 • İç Çamaşırı
 • Cüzdan
 • Kemer
 • Kol Düğmesi
 • Ayakkabı
 • Tıraş Makinesi
 • Kişisel Bakım Ürünleri (parfüm, losyon, tıraş köpüğü, şampuan, tırnak makası, deodorant vb.)
 • Kol Saati (Nişan töreninde damada takı olarak takılır)
 • Havlu
 • Lif ve kese
 • Çorap

Damat bohçası ana hatlarıyla bu eşyalardan oluşur. Damadın özel günlerde giyebileceği şık elbiseler ve ihtiyaçlarına yönelik kişisel eşyaları hediyelik şekilde süslenir.

Gelin Bohçasına Ne Konur?

Gelin bohçası işin uğraştırıcı olan kısmıdır çünkü süslemesi daha zordur. Çeşit ve içeriği zengin olduğu için damat bohçasına göre daha uğraştırıcı olmaktadır.

Gelin bohça listesi şu şekildedir:

 • Kıyafet (Elbise, etek, bluz, gömlek veya ceket vb. gibi)
 • Topuklu ayakkabı
 • Çanta
 • Kişisel Bakım Ürünleri (parfüm, duş jeli, ayna, tarak, deodorant, bakım kremleri vb.)
 • Makyaj Seti (Fondöten, rimel, ruj, oje gibi gelinin kullandığı malzemeler)
 • Gecelik Takımı
 • İç Çamaşırı
 • Gelin Terliği
 • Takılar (nişan töreninde takılacaksa nişan alışverişi sırasında seçilir)
 • Havlu
 • Lif ve Kese
 • Yazma
 • Şal
İlginizi Çekebilir:
Doğru Kimyevi Madde Kullanmanın Önemi

Gelinin isteğine ve ihtiyaçlarına göre nişan alışverişi sırasında kendisi tarafından seçilir. Yazma, şal ve lif gibi el emeği örgü detaylar sonradan eklenir. Gelin bohçasında el emeği detaylara daha fazla yer verilir.

Hediyelik Bohçaya Ne Konur?

Gelin ve damat bohçasının yanı sıra isteğe göre aileler için hediyelik bohça hazırlanabilir. Genelde gelin ve damadın annesine, babasına ve kardeşlerine hazırlanır. Hediyelik bohça gelin ve damadınki kadar detaylı değildir. Ufak bir bohça içerisinde kişilerin hoşuna gidebilecek kullanışlı hediyeler verilir.

Hediyelik bohçaya erkekler için çorap, havlu, gömlek, lakos, parfüm; kadınlar için yazma, havlu, bluz, parfüm, kozmetik gibi eşyalar konulmaktadır. Alacağınız kişinin zevkine ve tarzına göre hoşuna gidebilecek ufak hediyelikler hazırlayabilirsiniz.

Bohça Süsleme Örnekleri

bohça süsleme örnekleri

Nişan bohçası adından da anlaşılacağı üzere eskiden bohça denilen el emeği işlemeli bezlerde sunulurken günümüzde yerini daha modern görünümlü süslemeler almıştır. Artık yalnızca bohça bezi içerisinde değil farklı estetik görünümlü şekillerde süslenmektedir. Nişan bohçası nasıl süslenir dediğimizde karşımızda birçok farklı örnek çıkmaktadır.

bohça kutusu

Cam fanusta nişan bohçası son zamanlarda en çok tercih edilen süsleme şeklindedir. Güzel görüntüsünden dolayı tercih edilen fanus içerisine şık görünümlü eşyalar konarak üzeri çiçek, kurdele, tül gibi detaylarla süslenir. Gelin nişan bohçası süslemede cam fanuslar çok şık durmaktadır.

Nişan bohçası kutuları fanusların yanında ufak eşyaları ve kişisel bakım malzemelerini koymak için tercih edilebilir. Özellikle damat bohçasında süslü kutulara koyarak tül ve kurdele ile sarılabilir. Bohça süslemek için malzemeler alınarak kendiniz de zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

bohça örtüleri

Bohça örtüsü geleneğe ismini veren önemli bir detaydır. El emeği danteller işlenerek yapılan beyaz bohça örtüleri eski zamanlarda mektup şeklinde iğnelenerek hediyeliklerin taşındığı bezlermiş. Günümüzde bohça örtüsüne sarılan eşyalar bavula veya cam fanuslara koyarak daha estetik bir görünüm kazandırılmaktadır. Saten bohça örtüleri de son zamanların tercih edilen süslemelerindendir.

bohça bavulu

Tek tek taşınan bohçalar yerine artık pratik şekilde bavullar tercih edilmektedir. Bohçalar bavulların içine koyularak bavul süslenir ve karşı tarafa verilir. Bavul içerisine genellikle kıyafet tarzı eşyalar konur. Kişisel bakım ürünleri ekstra olarak daha ufak kutularda verilir.

Nişan bohçası süslemeleri zevkinize göre farklı şekillerde çeşitlendirilebilir. Önemli olan dışarıdan güzel görünümlü olması ve özenli durmasıdır.

Nişan Bohçası Hakkında Merak Edilenler

Bohça adeti ile ilgili genel konulardan yukarıda bahsettik. Akıl kurcalayan diğer soruları sizler için cevaplandırmaya çalıştık. Bohça adetinin detaylarına birlikte göz atalım.

Bohçayı İlk Kim Getirir?

Bohçayı ilk erkek tarafı getirmektedir. Damat ve kayınvalide başta olmak üzere genelde kadın akrabalardan oluşan bir grup ile hediyeler gelin evine taşınır. İlk olarak erkek tarafı geline bohçasını verir, daha sonra kız tarafı damat bohçasını kayınvalideye verir.

Nişan Bohçası ve Düğün Bohçası Arasındaki Fark Nedir?

Nişan bohçası sözden sonra nişan töreninden önce çıkılan alışveriştir. Bu alışverişe nişan sırasında değil de düğün sırasında çıkılırsa düğün bohçası denmektedir. Aslında bohça adetinin gerçek adı nişan bohçasıdır, düğün bohçası diye bir adet yoktur. Bazı yerlerde nişanda yapılması gereken bohça adeti aynı şekilde düğünden önce yapılır ve düğün bohçası olarak anılır.

Nişan Bohçası Ne Kadara Mal Olur?

Nişan bohçası maliyeti her sene artan fiyatlara göre değişiklik göstermektedir. Alacağınız eşyalara, markalara ve takıya göre fiyatlar çok değişmektedir. Takılar hariç giyim kuşamdan oluşan nişan alışverişinin maliyeti 10 bin lirayı bulabilmektedir. Takılar işin içine girdiğinde altın fiyatlarına göre maliyet değişir. Damat bohçası gelin bohçasına göre daha uygundur.

Nişan Bohçası Nereden Alınır?

Bohça alışverişi isteğe göre farklı mağaza ve markalardan yapılabilir. Bohça hazırlanırken gelin ve damat ile beraber alışverişe çıkarak kullandıkları markalara göre tercihler yapılması daha iyi olacaktır. Genel eşyalar çarşı gibi yerlerden de alınabilir ancak kaliteli ve iyi ürünler seçilmelidir.

Nişan bohçası örneklerini içeren aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Gelin Çeyiz Listesi | Çeyizde Olması Gerekenler

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu