Gündem

Hostes Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Maaşlar

Hostes maaşı bu mesleği yapmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilmekte ve yüksek kazançlar getirdiği söylentisi de bu merakı artırmaktadır. Özellikle yurt dışında çalışma fırsatlarına sahip olması ve pek çok ülkeyi ziyaret etme imkanı sunması hosteslik mesleğine olan ilginin artmasına sebep olmaktadır.

Ülkemizin Türk Hava Yolları, Onur Air ve Pegasus gibi dünya çapında ünlü hava yolu taşımacılığı şirketlerine ev sahipliği yapması kişilerin bu mesleğe yönelmesine olanak sağlamaktadır. Bu olanaklardan yararlanmak isteyen ve kariyerini hosteslik yolunda çizme hayali kuran kişiler 2023 yılında hostes maaşı ne kadar sorusunun cevabını aramaktadır.

Bir Hostes Ne Kadar Maaş Alır?

hostes

Hostes maaşları 2023 yılında enflasyon değerleri kapsamında değişmiştir. Bu mesleğe adım atmak isteyen pek çok genç güncel maaşların ne kadar olduğunu merak etmektedir. Aylık maaşlar şirkete, sahip olunan rütbeye ve çalışma deneyimine göre değişkenlik göstermektedir.

Firmanın bulunduğu ülke de maaşların farklılaşmasına sebep olmaktadır. Tüm şirketlerden alınan rakamlar değerlendirildiğinde hostes maaşı 17.000 TL ile 27.000 TL arasında değişmektedir.

Bunların yanında yıllık ikramiye verilmesi elde edilen yıllık gelirin en az 50.000 TL olmasını sağlar. Havayolu şirketlerinden alınan veriler doğrultusunda 2023 yılındaki hostes maaşları aşağıda görülebilir.

 • Dünyaca ünlü havayolu şirketlerinden biri olan ve büyük çoğunluğu devlete ait olan Türk Hava Yolları, hosteslere 21.000 TL ile 29.000 TL arasında aylık maaş ödemektedir. Mesleğe yeni başlayan ve 1 yıldan daha az tecrübeye sahip olan kişiler 25.000 TL’ye kadar maaş alabilir.
 • Ucuza havayolları kullanma imkanı sunan firmalardan biri olan Pegasus, yeni işe giren ve tecrübesi olmayan hosteslere aylık 17.000 TL ile 25.000 TL arasında maaş ödemektedir. Şirkette çalışan hostes maaşları tecrübe ve rütbe arttıkça yıllara göre yükseliş göstermektedir.
 • 1992 yılından beri hizmet vermekte olan Onur Air, Pegasus Havayolları ile aynı tarifeyi uygulamakta ve hosteslere aylık 16.000 TL ile 22.000 TL arasında aylık maaş vermektedir. Kabin amiri olan kıdemli hostesler ise 10.000 TL’nin üzerinde maaş alabilmektedir.
 • Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortaklaşa kurduğu bir havalimanı firması olan SunExpress hosteslere aylık ortalama 17.000 TL ile 23.000 TL arası maaş vermektedir. Her havayolunda olduğu gibi SunExpress’te de kıdem yükseldikçe alınan maaş miktarı artmaktadır.
 • Müşterilerine düşük fiyata uçak bileti sunan, Türk Hava Yolları’nın alt kuruluşu Anadolu Jet, hosteslere 12.000 ile 20.000 TL arasında aylık maaş vermektedir.

Ayrıca kariyer.net üzerinde 81 kişinin değerlendirmesine göre hostes maaşları ortalama 12.000 TL civarıdır. En düşük hostes maaşı asgari ücrete denk gelmektedir. En yüksek maaş ise 16.000 TL civarı gözükmektedir. Maaşlar firmadan firmaya ve kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Hostes Nasıl Olunur?

Pek çok kişi mesleğin getirdiği avantajlardan da yararlanmak amacıyla hostes olmak için ne yapmak lazım diye merak etmektedir. Bu mesleğin avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğu unutulmamalıdır.

Havayolu şirketleri hostes alımı esnasında bazı özel şartlar koyabilmektedir. Bu özel şartlar haricinde tüm havayollarının belirlediği ortak genel şartlar vardır. ORtak şartlar kadınlar ve erkekler için değişiklik gösterir.

Hostes alımı için belirlenen şartlar şu şekildedir:

 • Kadın hostes adaylarının mesleğe sahip olabilmesi için 1.60 m ile 1.80 m arasında boya sahip olması gerekmektedir. Erkek hostes adaylarının boyu ise 1.70 m ile 1.90 m arasında olmalıdır.
 • Hostes olmak için kaç kilo olmak lazım sorusunun net bir cevabı yoktur ancak kadın adayların kilo sınırı boylarına göre değişkenlik göstermektedir. Kilo belirlenebilmesi için adayların boylarından 100 sayısı çıkarılır. Kilo çıkan sonucun 2 fazlası ile 20 eksiği arasında olmalıdır. Yani 1.70 m boyu olan bir kadın hostes adayının kilosu en fazla 72, en az 50 olmalıdır. Erkeklerde ise bu hesaplama esansında 5 fazlası ve 20 eksiği alınmaktadır. Kilo şartları bu şekilde belirlenir.
 • Hem kadın hem erkek adayların yaşlarının 18 – 30 yaş arasında olması gerekmektedir.
 • Tüm hostes adaylarının uçuşa engel olabilecek herhangi bir hastalığı bulunmamalıdır. Buna dair sağlık kontrolleri detaylı şekilde yapılmaktadır.
 • Adayların yurt dışı uçuşlarında yolcularla iyi iletişim kurabilmeleri için iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Mesleğin olmazsa olmazlarından biri İngilizce bilmektir.
 • Şirket üniforması giyildiğinde vücudunun görünen herhangi bir yerinde yara izi ya da dövme bulunmamalıdır. Hosteslik mesleğinde dış görünüme çok fazla önem verilir.
 • En az lise, bazı kurumlar için ise üniversite mezunu olmak gerekir. Eğitim şartı şirketten şirkete değişkenlik göstermektedir. Bazı havayolu firmalarında lise diploması yeterli olurken bazıları lisans diploması talep etmektedir.
 • Önceden herhangi bir firmada çalışmış olan hosteslerin ise yeni şirkette işe girebilmeleri için daha öncesinde disipline aykırı herhangi bir davranış göstermemesi gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir:
2023 Kadrolu ve Sözleşmeli İmam Maaşı Ne Kadar?

Gerekli genel şartları karşılayan adayların hostes olabilmeleri için havayolu firmalarının işe alım duyurularını takip etmesi gerekir. Sonrasında duyurularda belirtilen özel koşullar değerlendirmeli ve başvuru yapılmalıdır. Başvuru sonrasında yeterli görülen hostes adayları mülakata çağrılır.

Mülakat sırasında hostes adaylarının tecrübeleri, iletişim becerileri ve yabancı dil düzeyleri test edilir. Mülakatın ardından işe girmeye hak kazanan adaylar tecrübelerine göre hostes maaşlarından yararlanarak işe başlayabilirler.

Hosteslik ile İlgili Diğer Sorular

Hosteslik mesleği kazancı iyi olsa da zor bir meslektir. Sürekli uçakta görevli olmak ve sık sık uçuşlarda görev almak günlük hayatınızı etkileyebilecek bir durumdur. Maddi ve manevi olarak olumlu yanları ve olumsuz yanları göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir. Hosteslik mesleği ile ilgili akıllarda soru işareti oluşturan diğer durumlardan yazımızın devamında bahsettik.

Hostesler Kaç Dil Bilmeli?

Hostes alımları için aranan şartlarda adayların bilmeleri gereken belirli bir dil sayısı yoktur ancak hosteslerin mesleğini icra edebilmeleri için iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. İngilizce dışında birkaç yabancı dil bilmeleri hem tercih edilme olasılıklarını artırırken hem de meslekleri açısından oldukça faydalarına olacaktır.

Hostesler Kaç Yaşında Emekli Olur?

Hosteslik mesleğinde emeklilik yaşı 45 yaştır. Yine de bu yaş firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı firmalarda emeklilik için gereken yaş 50’dir.

Hostes Hangi Alan?

Hostes olmak için üniversitelerdeki 2 yıllık Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümü tercih edilebilir. Bunun dışında lise mezunu olan kişilere hava yolu firmaları tarafından verilen eğitimlerle de hostes olmak mümkündür. İlla bölüme ait lisans diplomasının olması gerekli değildir.

Kabin Memuru Kaç Saat Çalışıyor?

Kabin memurları ve pilotlar ayda 100 saat, yılda ise 900 saat çalışmaktadır. Hostes ve pilotların aylık ve yıllık çalışma saatleri son olarak bu şekilde düzenlenmiştir.

Bir Hostes Ayda Kaç Saat Uçar?

Hostesler bir ayda en fazla 210 saat uçmaktadırlar. Kurallar gereği uçuş görevleri haftada 56 saati, ayda ise 210 saati geçemez. Bir yıl içerisinde ise en fazla 1.800 saat uçabilirler.

Hostesler Evleniyor mu?

Hostesler için eski yıllarda evlenme yasağı bulunurken günümüzde böyle bir yasak bulunmamaktadır. Evlenme ve çocuk sahibi olma konusunda mesleğin getirdiği herhangi bir kural yoktur.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Hemşireler Ne Kadar Maaş Alır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu