EkonomiGündem

Seo Uzmanı Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Rakamlar

Gelişen teknoloji dünyasında hayatımıza giren kavramlardan SEO alanı beraberinde SEO uzmanı maaşlarının merak edilmesine neden olmuştur. Yeni nesil terimlerden olan SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu; bir dükkanın, e-ticaret sitesinin veya internet sitesi olan herhangi bir birey, kurum, kuruluşun insanların arama motorunda arama yaptığında kendi sitesinin en yukarılarda olması için belli bir ücret karşılığında anlaştığı kişinin yaptığı iştir.

Bu işin yanında seo uzmanı maaşları da oldukça merak konusu olmaya başlamıştır. Seo sistemi günümüz internet teknolojisinin en önemli sistemlerindendir tabi ki her işte olduğu gibi bu işte de yeteneği üst düzey, çok iş tecrübesi olan işin erbâbı kişiler ve yeni atılan daha tecrübesiz kişiler vardır. İşinin iyisini bulmak için geçmiş ve güncel çalışmalarına, iletişimine dikkat etmek gerekir.

Seo Uzmanı Nedir ve Ne İş Yapar?

seo nedir

Bu bölümde uzmanlaşmak isteyen insanların teknolojiye meraklı, açıkgözlü ve iletişim konusunda yetkin olması gerekir. İlk atılmak istediğinde müşteri konusunda zorluk yaşama ihtimali olsa da bu işe uygunsa zamanla istediği pozisyona gelmesi çok olağandır bu yüzden sabır ve azim de bu işin olmazsa olmazlarından kabul edilebilir çünkü sonucunda bir şirkette iyi bir pozisyonda veya kendi sitesini, ofisini kurarak kurum veya bireylere bu konuda danışmanlık sağlayabilir.

Özellikle içinde bulunduğumuz ve gelecek yıllarda da bir hayli önemini arttırarak devam edecek olan bu teknoloji çağında üniversitelerde de daha fazla teknolojiyle ilgili bölümlerin açılması; sonraki yıllarda bu gibi bölümlerin farklı kollara ayrılıp seçeneklerin talep doğrultusunda artması çok büyük bir ihtimaldir yani yüzyıllardır süregelen bilindik meslek dalları tercihi yerini git gide daha internet çağına uygun olan mesleklere bırakmaktadır.

2023 Güncel SEO Uzmanı Maaşları

Seo uzmanlığı ( Arama motoru optimizasyonu uzmanı) sektöründe iş genelde özel sektörde olduğundan dolayı memur gibi net bir maaş belirlenemez ama en düşük seo uzmanı maaşları 3.000 – 4.000₺ gibi bir maaş alırlar. Kişinin tecrübesi, kıdemi, yeteneği doğrultusunda bu maaş büyük şirketlerde 20.000₺ yi bulabilir. Hatta daha yüksek rakamlara bile çıkabilmektedir.

Eğer birkaç sene bu işi iyice öğrendikten, tecrübesinden emin olduktan ve yetenekli meslektaşlarını ayarladıktan sonra birey sırf bu alanda kendi sitesini açabilir ve zamanla kendini duyurduktan, yaptığı işler müşterilerine beğendirdikten sonra çok yüksek gelir elde edebilir çünkü bu meslek duraksayan değil her zaman gelişmekte ve gereksinim duyulan bir meslektir ve her daim kendi yaratıcılığını gösteren birinin bu meslekte işsiz kalması yok denecek kadar az bir ihtimaldir.

İlginizi Çekebilir:
2023 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Ayrıca kariyer.net üzerinde 48 kişinin yaptığı değerlendirmeye göre, seo uzmanı maaşları şu şekildedir;

Ortalama Seo Uzmanı Maaşı : 21.160 TL

En Düşük Seo Uzmanı Maaşı : 16.930 TL

En Yüksek Seo Uzmanı Maaşı : 48.000 TL

Bilgi Banka olarak sektörden edindiğimiz bilgilere göre ise güncel 2023 SEO Maaşları şöyledir;

En Düşük Seo Uzmanı Maaşı : 12.000 TL

Ortalama Seo Uzmanı Maaşı : 25.000 TL civarı

En Yüksek Senior Seo Uzmanı & Direktörü Maaşı : 40.000 TL

Bu maaşların ne kadar güncel olduğu tartışılır. Ayrıca işinde gerçekten iyi bir seo uzmanı maaşı kesinlikle düşük ücretlerle sınırlı kalmaz ve hatta bu rakamların üstüne çıkabilir.

SEO Uzmanı Olmak İsteyenlere Altın Değerinde Öneriler

seo uzmanı maaşları

Bu işe sadece kolay yerden para kazanma kapısı olarak bakarsanız istediğiniz yere gelmeniz pek mümkün değildir çünkü her meslekte olduğu gibi yeteneğinizin ve isteğinizin bu yönde olduğuna emin olmanız gerekmektedir.

Örneğin yaratıcılığı olmayan ve internet ortamını, yazı yazmayı sevmeyen veya insanlarla iletişimi zayıf olan biri sırf kazancından dolayı bu mesleğe yönelmeyi düşünürse bu sektörde tutunamaması çok olağandır çünkü artık bu mesleği yapan birçok insan ve firma vardır bunlarla aralarına fark koymak isteyen bireyin ayırt edilebilmesi için en önemli unsur yaratıcılıktır. Şartları sağladıktan sonra mesleğe atılabilirsiniz.

Kısa Sorularla SEO

Yeni bir alan olan ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan SEO ile ilgili insanların merakı da oldukça fazladır. SEO alanı ve uzmanlığı ile ilgili merak edilenleri sizler için sorularla derledik.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak için bir okul okumanıza gerek yoktur. Yararlı kaynakları okuyarak ve eğitimler alarak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. İnternetteki ücretsiz video kaynaklardan yararlanabilir, makalelere göz atabilirsiniz. Aynı zamanda bilgi ve birikimlerinizi bir web sitesi üzerinde deneyerek pratiğe dökebilirsiniz.

SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO uzmanı maaşları kıdemine göre en az asgari ücretten başlamakta ve 45.000 TL’ye kadar çıkarak farklılık göstermektedir. SEO uzmanı kişiler danışmanlık vererek veya freelance olarak çalışarak maaşlarını kendi de belirleyebilmektedir.

Iyi bir SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Her işte olduğu gibi iyi bir SEO uzmanı olmak içinde çok çalışmak ve tecrübe kazanmak gerekir. Kişisel gelişiminize önem vermeli, gelişen dijital dünyada yenilikleri daima takip etmeli ve uygulamalısınız. Durmadan değişen dijital dünya içerisinde siz de sürekli bilgilerinizi ve yaptığınız işleri güncel tutmalısınız.

SEO’lar Ne Kadar Kazanıyor?

Diğer bir deyişle SEO’cular ne kadar kazanıyor sorusuna ülkemiz için ortalama 7.000TL diyebiliriz. Bu ücret çalıştığınız şirkete, bilgi birikiminize veya freelance olarak çalışmanıza göre değişir.

Freelance SEO Uzmanları Ne Kadar Kazanır?

SEO danışmanlığı veya hizmeti veren freelance SEO’cular genellikle proje büyüklüğüne göre 10.000 TL ila 50.000 TL arası gelir elde edebilir. Piyasadaki isminiz, yaptığınız işler, referanslarınız ve başarı oranlarınız alacağınız ücretleri etkiler.

Grafiker maaşları ne kadar merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu