Ekonomi

Gardiyan Ne Kadar Maaş Alır?

Gardiyan maaşları bu mesleğe başlamayı düşünün kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Sizin için infaz koruma memuru maaşlarını anlattık. Bununla yetinmeyip gardiyanlar ile ilgili birçok bilgi paylaştık.

İnfaz ve Koruma Memuru maaşları yani gardiyan maaşları, bu mesleğe gönül vermiş kişiler tarafından merak edilmektedir. Gardiyanda, devlet memuru olduğu için normal memurlara yakın maaşlar almaktadır. Normal devlet memurlarında olduğu gibi gardiyan maaşlarını da etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ortalama gardiyan maaşları 4.000 TL ile 6.500 TL arasında değişmektedir.

Kariyer.net üzerinde 23 kişi yapılan bir değerlendirme göre, gardiyan maaşları ortalama 4.170 TL, en düşük 3.720 TL ve en yüksek 4.630 TL olarak belirlenmiştir. Tabii ki bu rakamların tamamen doğru ve güncel olduğuna dair bilgi bulunmamaktadır.

2022 Yılı Gardiyan Maaşı Ne Kadar Oldu?

gardiyanlıkta maaşlar

Gardiyan maaşları da memur maaşlarıyla beraber artış göstermektedir. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber 2022 için gardiyan maaşları da belli oldu.

Kamu görevlileri ile emeklilerinin aldıkları aylık ücretlerine 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olarak %3 oranında genel maaş artışı yapılacak ve buna ek olarak  ayrıca 2021 yılının ikinci yarısına ilişkin enflasyon oranının %4’ten fazla çıkan kısmı da maaşlara eklenecek.

Açıklanan enflasyon rakamlarına göre, 2021 yılının ikinci yarısına ilişkin enflasyon %8,35 oranında artışı gerçekleştiğinden, maaşlara %4,35 oranında enflasyon farkı artışı yapılacak. Bununla beraber , 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren  geçerli olan maaş artış oranı toplam %7,35 civarında olacak.

  • 9. derece Önlisans veya Lisans bölümü Mezunu –  İnfaz ve Koruma Memuru Maaşı : 4.553 ₺
  • 10. derece Lise veya Ortaokul Mezunu –  İnfaz ve Koruma Memuru Maaşı : 4.592 ₺
  • 11. derece Kadro Derecesi İnfaz ve Koruma Memurunun Maaşı : 5.364 ₺

Tabloda gösterilen rakamlar aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar yada eşi çalışan ve çocuksuz personele göre yani farklılıklar göz önüne alınarak  değerlendirme yapılmıştır.

Hesaplamaya dahil edilmeyen döner sermayeden yaralananlar için sabit döner sermaye ödemelidir. Çalışılan yer, kurum ve hizmet bölgesi baz alınarak buralardan  kaynaklıoluşabilecek ödeme fazlalıkları dikkate alınmadan hesaplama yapılmıştır.

Hesaplamaya eklenmeyen bir çok farklı ödenek vardır. Akademik personele dair bazı ödemeler hesap içine alınırken hesaba eklenmeyen ve katılmayanlar vardır. BES kesintileri dikkate alınmamıştır.

Gardiyan Ne İş Yapar?

Gardiyanlar infaz koruma memuru olarak da bilinirler ve ceza infaz kurumlarında güvenliği sağlayan devlet memuru olarak görev yaparlar. Görev yerleri farklılık gösterebilmektedir. Kimisi hükümlü ve tutuklu kişilerin bölümündeyken kimisi idare bölümünde görevlidir. Vardiya, ani müdahale yada bürolarda görevlendirilirler. Müdahale bölümü 8 ile 5 arasında çalışır. Cumartesi ve pazar tatilleri vardır. Diğer bölüm gardiyanları nöbet şeklinde çalışırlar.

İlginizi Çekebilir:
Bakıcı Maaşı Ne Kadar? 2022 Yılı Güncel Maaşlar

Gardiyan Alımı Nasıl Yapılır?

Gardiyan olmak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk olarak gardiyan alımı Adalet Bakanlığı tarafından yapılır. Alımda KPSS barajını geçme şartı bulunmaktadır. Peki gardiyan olmak için KPSS’den en az kaç puan almak gerekiyor? KPSS’den en az 70 puan alırsanız gardiyanlık için başvuru yapabilirsiniz. Bu meslek için üniversite yada lisenin herhangi bir bölümünden mezuniyet şartıyla karşılaşmazsınız. Fakat lise yada üniversite fark etmeksizin tüm adaylar KPSS şartını yerine getirmelidirler.

Gerekli koşullar sağlandığında başvuranlar bir mülakata tabii tutulurlar. İKM alımları için duyurular, Adalet Bakanlığı’nın web sayfası üzerinden yapılır . İKM ilanlarına başvuru yapmak isteyen adaylar açısından gerekli tüm bilgiler Adalet Bakanlığı resmi sitesinden duyurusu yapılır. İKM alımları genelde bu şekilde ilerler:

  • Gardiyanlık başvurusu, adliye komisyonlarına yapılır.
  • 3-5 katı belirlenen kadro kadar adayın puan sıralaması alınır. Sonuçlara göre mülakat için bilgi verilir.
  • Komisyonlar, belirlenen tarihte adayları çağırarak mülakat sınavına alırlar. Bu sınavda komisyon üyeleri, adaylara genel kültür soruları yöneltir.
  • Mülakat sınavında başarılı olan kişiler için bir liste ilan edilir. Adayların bilgileri alınır.
  • Boy ve kilosu bakanlığın belirlediği aralıkta olan kişiler, İKM şartlarını sağlamış olurlar. Böylece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görev için uygun olduklarına dair başlangıç tebliği gönderilir.
  • Gardiyan alımları bu şekilde sonuçlanır. İKM öğrencilik alımları bu sistemin dışındadır.

Gardiyan Maaşları ve Sosyal Haklar

2022 senesi ile beraber cezaevlerinde iç güvenlikten sorumlu olanların  hemen hemen aldıkları maaş 4.000 Türk lirasıdır. Bu tutar hizmet süresi, evlilik durumu kademe ve mezuniyet derecesine göre değişiklik gösterebilir.

İzin konusunda gardiyanlar yılda 20 gün senelik izin alabilirler. 10 seneden fazla bu görevde bulunmuş ise 30 gün izin hakkına sahip olurlar. Bu izin dışında mazeret izni de kullanılabilir. Öğle yemekleri kurumdan, kıyafetleri de idareden verilir.

Gardiyanlık ile İlgili Merak Edilenler

Gardiyan Silah Taşır mı?

Evet, kanuni olarak gardiyanlık mesleğini icra eden bireylerin görev süresi boyunca silah taşıma yetkisi bulunmaktadır.

Gardiyanlık Eğitimi Kaç Ay?

Gardiyanlık eğitimi 5 aylık bir süreçtir, 5 ay sonunda infaz ve koruma memuru olmaya hak kazanırlar. Eğitim Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezine verilmektedir.

Gardiyan Kaç Saat Çalışıyor?

Gardiyanlar haftaiçi 08:00 – 17:00 olmak üzere 9 saat olarak sabit vardiya çalışmaktadırlar. Dörtlü vardiya kapsamında çalışma saatleri 24 saat olmaktadır.

Gardiyanlık Kaç Yıl?

Üniversitelerdeki Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Ceza İnfaz ve Güvenlik memuru olmak isteyen bireyler tercih edebilir.

Gardiyan Olma Yaşı Kaç?

Gardiyan olmak için 30 yaşını doldurmamak şartı bulunmamaktadır, 30 yaşını doldurmayan herkes merkezi sınava başvurabilmektedir.

Gardiyanlık Sözleşmeli mi?

Sözleşmeli olarak da gardiyanlık mesleği yapılabilmektedir. İnternette verilen gardiyanlık iş ilanları sözleşmeli çalışacak KPSS’den 70 puan üzerinde almış kişiler içindir.

Mali Müşavir Maaşları 2022’de Ne Kadar? Biliyor musunuz?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu