EkonomiGündem

Bankacı Maaşları Ne Kadar? 2022 Güncel Bilgiler!

Meslekte hızlı bir şekilde yükselme şansı ve iş bulma ihtimalinin yüksek olması bankacı maaşları ne kadar diye merak edilmesine sebep olmaktadır. Günümüzde bankacılık sektörünün geçmişe kıyasla daha iyi bir noktada olması bu mesleğe olan ilgiyi de arttırmıştır. İlginin artması sebebiyle internet üzerinde maaş ve çalışma koşulları ile ilgili makalelerin sayısı artmıştır. Pek çoğu araştırmadan yazıya aktarıldığı için yanlış bilgiler içermektedir. Makalemizden, araştırılmış, doğrulanmış ve güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bankacı maaşları ne kadar sorusunun net bir şekilde cevaplandırılabilmesi için ilk olarak kişinin hangi unvanla çalıştığının bilinmesi gerekmektedir. Çünkü en düşük rütbe olarak kabul edilen “Gişe Görevlisi” unvanına sahip bankacılar “Genel Müdür” olarak çalışan kişilerden çok daha az maaş almaktadır. Sahip olunan unvanların yanı sıra, tecrübe ve çalışılan kurum da maaşların değişkenlik göstermesine sebep olmaktadır.

Ek olarak kişinin üniversitede ilgili bölümlerde eğitim almış olması, unvanının daha hızlı yükselmesine ve maaşının artmasına imkan vermektedir. Bu yüzden bankacı olmak isteyen kişilerin üniversite eğitimlerine önem vermeleri ve mümkünse ilgili bölümlerden herhangi birinin lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun olmaları önerilmektedir.

Toplum tarafından bankacı olarak nitelendirilen ve en sık karşılaşılan kişiler gişe görevlileridir. Bankacılık konusunda herhangi bir tecrübesi bulunmayan kişilerin “Gişe Görevlisi” olarak işe başlama ihtimalleri yüksektir. Herhangi bir bankada bu mesleği yapmakta olan kişiler aylık 4.500 ile 5.600 Türk Lirası arasında maaş almaktadır. Gişe görevlisi ile genellikle aynı işi yapmakta olan “Gişe Asistanı” ise biraz daha fazla maaş almakta, 5.900 TL’ye kadar çıkmaktadır. İş yükü daha az olan ve müşterilerin sorunlarına çare bulmak üzere görevlendirilmiş “Müşteri İlişkileri Yetkilisi” ise aylık 4.900 Türk Lirası ve üzerinde gelir elde etmektedir.

Deneyimli Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bazı bankacılık görevlerinde bulunabilmek için kişilerin belirli bir süre tecrübe sahibi olmaları gerekmektedir. Bu görevlerden ilki “Satış Temsilcisi”dir. Satış temsilcileri genellikle 10 yıl ve üzerinde bankacılık tecrübesine sahip kişiler arasından seçilmektedir. Banka ürünlerinin ve kampanyalarının satılmasından sorumlu olan satış temsilcileri aldıkları primler ve sabit maaşları toplandığında 15.000 Türk Lirası’na kadar maaş alabilmektedir.

Bankaların işleyişini ve çalışmalarını denetlemekten sorumlu olan “Banka Müfettişi” hem tecrübeli hem de başarılı olmak zorundadır. Çünkü denetim sırasında gözden kaçan detaylar kurumun gelirinin azalmasına ya da zarar etmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu görevde yer alacak kişiler mümkün olduğunca iyi elemanlar arasından seçilmektedir. Banka müfettişi maaşları da bu sebeple bir hayli yüksektir. 10.000 Türk Lirası üzerinde aylık maaş alan banka müfettişlerinin kazançları köklü bankalarda daha yüksek olmaktadır.

Bir banka şubesinde sahip olunabilecek en yüksek rütbe “Banka Müdürü”dür. Bu konuma gelebilmek için kişilerin iyi eğitim alması ve çalışmakta olduğu şubede çeşitli başarılara imza atmış olması gerekmektedir. Çünkü şubenin geleceği ve işleyişi tamamen banka müdürün elindedir. Merkez tarafından alınan kararların uygulanması, müşterilerin memnun edilmesi ve şubeye özgü kararlar alınması şube müdürü tarafından gerçekleştirilen görevler arasındadır. Hem sahip olduğu nitelikler hem de işleyişteki önemi sebebiyle şube müdürlerine aylık 35.000 – 50.000 Türk Lirası’na kadar maaş verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
2023 Yılında Polis Memuru Maaşı Ne Kadar Oldu?

Bankacılık mesleğini yapmakta olan pek çok kişinin ideali “Bölge Müdürü” olmaktır. Çünkü bölge müdürleri hem genel müdürlerden daha az sorumluluğa sahiptir hem de yüklü miktarda gelir elde edebilmektedir. Genellikle şube müdürleri arasından seçilen bu kişiler aylık 50.000 Türk Lirası kazanabilmektedir. Bölge müdürü olarak görev yapmakta olan kişiler belirli bir ilçedeki ya da ildeki bankalardan sorumlu tutulmaktadır.

Bankacı olarak herhangi bir şirkette işe başlayan kişinin yükselebileceği en yüksek rütbe “Genel Müdür” olarak kabul edilmektedir. Çünkü CEO’lar genellikle şirketin sahipleri arasından seçilmektedir. Genel müdür olarak görevini sürdürmekte olan kişiler şirket politikaların belirlenmesinden, yönetilmesinden ve uygulanmasından sorumlu tutulmaktadır. Banka üzerinde büyük etkileri bulunan genel müdürler, alanında ün kazanmış ve kendini ispatlamış kişiler arasından seçilmektedir. Buna bağlı olarak genel müdür olarak görev yapmakta olan kişiler aylık 100.000 Türk Lirası’nın üzerinde maaş almaktadır.

Banka emekleri ise emekli sandığı resmi sitesinden maaşlarını takip edebilirler.

Nasıl Bankacı Olunur?

Bankacı olabilmek için günümüzde kişilerin ilgili üniversite bölümlerinin herhangi birinden mezun olmaları gerekmektedir. İki yıllık üniversite programları arasından Dış Ticaret, İşletme, Maliye, Bankacılık ve Sigortacılık, İnsan Kaynakları Yönetimi ve İşletme Yönetimi bölümlerinin herhangi birinden mezun olunduktan sonra bankacı olunabilmektedir. Dört senelik üniversite bölümleri arasından ise Muhasebe, İktisat, İşletme, Bankacılık, Finans ve İstatistik programlarından herhangi biri tercih edilebilir.

Eğitim şartının yanında kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ek olarak erkeklerin 28, kadınların 26 yaşından büyük olması, erkeklerin askerlik hizmetini tamamlamış olması, yeterli seviyede yabancı dil seviyesine sahip olunması beklenmektedir. Bunların yanında kurumsal imajı temsil ettikleri için çalışanların bakımlı, temiz ve profesyonel görünmesi istenmektedir. Bu özelliklere sahip olanlar, mülakatları geçtikleri taktirde bankacı olabilmektedir.

Bankacılık ile İlgili Merak Edilenler

bankacı maaşı ile ilgili merak edilenler

Bankacılık Pozisyonları Nelerdir?

Türkiye’de bankacılık sektöründe birkaç farklı pozisyon bulunmaktadır. Satış danışmanı, banka müfettişi, banka müfettiş yardımcısı, müşteri temsilcisi, servis yetkili uzmanı gibi pozisyonlarda çalışmak mümkündür.

Bankalarda Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalarda yaş sınırı her bankaya göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalarda 28 yaş iken bazılarında 30 yaş sınırı bulunmaktadır. Bazı ülkelerde ise bu sınır 40 yaşı bulmaktadır.

Devlette Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacılık bölümünden mezun olduktan sonra görevini yerine getirmek istediği bankayı seçen kişi o bankanın özel yaptığı sınavlarına girerek başarılı olduktan sonra mülakata hak kazanır, mülakatı da başarılıyla geçerse bankada çalışmaya başlamaktadır.

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Bankacı olmak için üniversitelerin 4 yıllık lisans programı olan Bankacılık bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümden mezun olduktan sonra kişiler Bankacı olabilir.

Bankada Güvenlik Görevlisi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bankadaki güvenlik görevlisinin aldığı maaşlar her bankaya göre farklılık gösterse de kadrolu veya kadrosuz olarak bankalarda özel güvenlik görevi yapan kişilerin ortalama maaşlar 3 buçuk bin civarındadır.

2022 İmam Maaşları Ne Kadar? Sizler için araştırdık! Bilgi Banka’yı favorilerinize eklemeyi ve bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayınız. Hoşçakalın 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu