Gündem

2023 Savcı Maaşları Ne Kadar? Nasıl Savcı Olunur?

Adaleti sağlamak için savcı cübbesi giymenin hayalini kuran birçok hukuk fakültesi öğrencisinin merak ettiklerinden biri de savcı maaşlarıdır. Savcıların davaların çözülmesinde ve adaletin sağlanmasında büyük rol oynarlar.

Savcılık mesleği maddi gücün yanında manevi sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden savcı olmak isteyen kişilerin maddi motivasyondan ziyade manevi motivasyonla hareket etmesi gerekmektedir. Hem kararların tarafsız ve kanunlara uygun olarak verilmesi hem de mesleği yapan kişinin işini severek yapabilmesi için bu motivasyon büyük önem taşımaktadır.

Adalet Timsali Savcılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Ülkemizde mesleği seçerken ekonomik koşullara daha çok dikkat edilmesi savcı maaşları ne kadar gibi soruların artmasına sebep olmuştur. Her meslekte olduğu gibi savcılık mesleğinde de alınan maaş çeşitli değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Özellikle gece ya da gündüz fark etmeden savcıların görevlendirilmesi maaşların artmasına büyük etkide bulunmaktadır. Bunun yanında savcıların yüksek çalışma saatlerinin olması da aldıkları ücretin değişmesini sağlayan faktörler arasındadır.

Savcılık, devlet memurluğu statüsünde yapılan bir meslek olduğu için, yapılan zamlar, ek ödemeler, derece ve kademe artışları maaşlara etki etmektedir. Ek olarak, savcıların devletin üst düzey mahkemelerinde ve yargı organlarında görevlendirilmesi maaşlarının büyük oranda artmasına sebep olmaktadır. 2021 yılında yapılan zamlar dahilinde hizmet süreleri ve unvanları baz alınarak oluşturulmuş maaş tablosu aşağıda görülebilir.

2023 yılı enflasyon ve zam oranına göre savcı maaşları şu şekildedir:

  • Stajyer savcı maaşı 27.400 TL,
  • Yeni savcı maaşı 37.500 TL,
  • Cumhuriyet savcısı maaşı 45.500 TL,
  • 1.sınıf savcı maaşı 53.000 TL – 68.900 TL’dir.

Yukarıdaki maaşların yanına yabancı dil tazminatı, aile ve çocuk yardımı gibi ek ücretlendirmeler yapıldığında savcı maaşlarının daha da arttığı bilinir. Maaşların yüksek olması her ne kadar kişileri bu mesleğe çekse de savcı olabilmek için kat edilmesi gereken çok uzun bir yol olduğu unutulmamalıdır.

Stajyer Savcı Maaşı Ne Kadar?

Stajyer savcı maaşı, diğer mesleklerin stajyer maaşına göre yüksektir. Bu konu üzerine tam net bir rakam bulunmasa bile yukarıda belirttiğimiz gibi aşağı yukarı göreve yeni başlayan bir savcıya yakın maaş alır. Çoğu stajyer savcı 27.400 TL civarı maaş alır.

Nasıl Savcı Olunur?

savcı nasıl olunur

Savcı olabilmek için bazı özel yetkinlere sahip olmak ve eğitim, sınav koşullarını karşılamak gerekir. Eğitim koşullarının ilki herhangi bir üniversitenin hukuk lisans programından mezun olmaktır.

Hukuk fakültesinden mezun olan kişiler kamuda savcı olarak çalışabilmek için her memur gibi bazı şartları karşılamalıdır. Savcı olmak için gereken başlıca şartlar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Çift vatandaş olmamak (çift vatandaşlık varsa diğeri iptal edilmelidir)
  • 35 yaşını geçmemiş olmak
  • Hukuk fakültesini başarılı ile tamamlamak

35 yaşını geçmiş olan adaylar vatandaşlık şartını sağlasalar bile başvuru yapamazlar. Eğer çifte vatandaşlık durumu varsa da başvurudan önce vatandaşlık iptal edilmelidir, aksi takdirde değerlendirmeye alınmazlar.

Şartları karşılayan kişilerin savcılık sınavlarına girebilmeleri için kamu hizmetlerinden yasaklı olmamaları gerekir. Ek olarak kişiler; savcılık mesleğini yapmalarına engel olabilecek sakatlık, engel ya da hastalığa sahip olmamalıdır. Fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlığa da dikkat edilmekte ve psikolojik testler yapılmaktadır. Adayların mantıklı karar vermelerini etkileyecek herhangi bir rahatsızlık bulunduğu taktirde değerlendirmeye alınmamaktadır.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan erkek adayların askerlikleri tamamlamış olmaları gerekmektedir. Askerliğini yapmadığı için başvurusu reddedilen kişiler bu görevlerini tamamlamalarının ardından yine savcılık için başvuruda bulunabilir.

Bütün bunların yanında kişilerin hal ve hareketlerine, siciline de bakılmaktadır. Savcıların suça işleme ve yanlış karar verme ihtimallerini önlemek amacıyla adaylar halka örnek kişilerden seçilmektedir. Kimler savcı olamaz derseniz bu bağlamda taksirli suçlar dışında herhangi bir sebepten üç ayın üzerinde cezaevinde yatmış kişiler savcılığa alınmamaktadır. Bunun yanında; zimmet, inancı kötüye kullanma, ihtilas, hırsızlık, dolandırıcılık, kaçakçılık ve irtikap gibi onuru zedeleyecek suçlardan bireyin hükümlü bulunması savcı olmasına engel olmaktadır. Ek olarak bu gibi suçlardan hükümlü bulunmayan ancak halen soruşturması devam eden kişilerin başvuruları olumsuzdur. Gereken özelliklere sahip olan ve olumsuz özellikleri barındırmayan adaylar savcılık sınavlarına girip şanslarını deneyebilir.

İlginizi Çekebilir:
2023 Malulen Emekli Maaşı ve Hesaplama Rehberi

Savcılık Sınavları Nasıl Yapılır?

Savcılık sınavları ÖSYM tarafından belirli kontenjanlar dahilinde yapılır. Sınavın yazılı bölümünde toplamda 100 soru sorulmaktadır. Genel Yetenek ve Genel Kültür başlığı altında toplanan sınav konuları; Atatürk ilkeleri, matematik, Türkçe, Türk medeniyetleri ve temel yurttaşlık bilgisi alanlarıdır. “Alan Bilgisi” ismini taşıyan bölümde ise savcı adaylarına idare hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku, hukuk yargılama usulü, maliye, vergi hukuku, ticaret hukuku, icra hukuku ve anayasa hukuku konularında sorular sorulmaktadır.

Yazılı sınav puanlarından bir sıralama oluşturulmakta ve adaylar bu sıralamaya göre mülakata çağrılmaktadır. Sözlü olarak yapılan mülakatlarda adayların muhakeme güçleri, dış görünüşlerine verdikleri özen, çağdaşlık seviyeleri, kavrama yetenekleri, tepki ve davranışları, kültür seviyeleri ve mesleğe uygunlukları puanlanmaktadır. Savcı adaylarının en düşük 70 puan almaları gerekmektedir. Yazılı ve mülakat notları sırasıyla %70 ve %30 oranında dikkate alınarak hesaplama yapılmakta ve sıralama oluşturulmaktadır. Belirlenen kontenjana giren adaylar savcılık stajına başlamaktadır.

Savcı Kaç Yıl Staj Yapar?

Savcılık stajı kişilerin mesleğe dair bilgi ve tecrübe edinmelerini sağlayan 2 yıllık bir süreçtir. Bu süreç sonunda savcı adaylarının meslek için yeterli olup olmadıklarına dair bir sınav daha yapılmaktadır. Yazılı ve sözlü sınav sonrasında belirli yüzdelerle hesaplama yapılarak bir atama puanı elde edilmektedir. 70’in üzerinde atama puanı olan kişiler kamuda savcı olmaya ve savcı maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Stajyer Savcı Ne İş Yapar?

Stajyer savcılar 2 yıl süre boyunca dava dosyalarının hazırlanmasına, dosyanın kurula aktarılmasına, kurulun verdiği kararlardan sonra karar taslağının oluşturulmasında yardımcı olurlar. Bunun dışında duruşmaları ve davaları izleyerek tecrübe kazanmaya çalışırlar.

Savcılık Mesleği ile İlgili Diğer Sorular

Savcı olmak isteyenlerin merak ettiği diğer sorulara aşağıda yanıt vermeye çalıştık. Uzun ve çetrefilli bir yol olan savcılık hem zor hem de stresli bir meslektir. Savcı adayları çok çalışmalı ve mesleği seçmeden önce zorluklarını göz önünde bulundurmalıdır.

Avukat Savcı Olabilir mi?

Evet, olabilir. Hukuk fakültesini başarıyla bitirip avukatlık görevini yapmaya başladıktan sonra hakimlik ve savcılık sınavlarında başarı elde ettikten sonra hakim veya savcı olunabilmektedir.

Savcı Silah Taşır mı?

Savcı ve hakimlerin görevde oldukları süre boyunca 2 adet silah alma hakkı vardır. Bunlardan biri yerli silah, biri ithal silahtır. Adalet Bakanlığı sayesinde silahları indirimli şekilde alabilmektedirler.

Savcı Olay Yerine Gider mi?

Savcılar isterlerse olay yerine gidebilirler. Fakat olay yerinde görevlerini yerine getirmeleri mümkün değildir. Olay yerine gitmekle ilgili herhangi bir zorunluluk yoktur.

Savcı Olmak için Sözel mi Sayısal mı?

Savcı olmak için okunması gereken hukuk fakültesi bölümü eşit ağırlık puan türü ile alan bir bölümdür, sözel veya sayısal değildir. Üniversitede hukuk fakültesi daha çok sözel ağırlıklıdır.

Savcıya Araba Verilir mi?

Evet, savcılara araba verilebilir. Gerekli şartlara uyduğu takdirde savcılık görevini icra eden kişilere koruma ve özel araba tahsil edilmektedir.

Avukat Olmadan Savcı Olunur mu?

Evet, olunabilir. Savcı olma şartları arasında avukatlık mesleği yapma gibi bir şart bulunmamalıdır. Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığında sınava başvuru yapılabilir ve başarılı olunursa savcı olmaya hak kazanır.

Savcı Olmanın Yaşı Kaç?

Savcı olmak için hukuk fakültesini bitirme zorunluluğu olduğu için bu en az 22 – 23 yaşına tekabül etmektedir. Bunun dışında 35 yaşını geçmemiş olma şartı bulunmaktadır.

İstifa Eden Savcı Tekrar Savcı Olabilir mi?

Evet, OHAL zamanında Resmi Gazetede yayınlanan karar ile mesleğe bu anlamda bir kolaylık getirilmiş ve istifa eden savcılara dilediğinde tekrar göreve başlama şansı tanınmıştır.

İlgili diğer bir yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz; Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu