Gündem

Kariyer Fikirleri | 2022 İş Önerileri

Yapılan araştırmalar özellikle 22 ile 26 yaş arasındaki kişilerin kariyer fikirlerinin çok fazla değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bazıları çocukluktan beri hayali olan hedeflerine ulaşır, bazıları üniversite yıllarında bir yönelime girer bazıları ise okulları bitince farklı kariyer fikirlerine kapılırlar. Kimikeri akademik kariyer, kimileri mesleki kariyer yapmak ister; kimileri ise kendi sermaye ve fikirleriyle kendi kariyerlerini oluşturur.

Her 3 durum da oldukça normal karşılanması gereken şeylerdir. Kariyer fikirlerinin ne zaman bulunduğu değil hangi nitelikte bulunduğu önemlidir. Yani bir fikir sizi 30 yaşında zengin de edebilir standart seviyenizde devam etmenizi de sağlayabilir.

Bu yazımızda sizlere Türkiye’de daha genel kabul görmüş ve “risksiz iş” olarak lanse edilen kariyer fikirleri vereceğiz. 2022 yılında girişebileceğiniz iş fikirlerinden bahsedeceğiz.

Kuruyemiş, Aktar Dükkânı Franchisingi Almak

Özellikle son dönemlerde müşterilerin kendilerinin istediği kadar doldurabildiği kuruyemiş dükkânları çok revaçtadır. Belirli bir sermayeye sahip olan kişiler kariyer fikirlerini bu bağlamda yönlendirerek Halktan, Makbul tarzı bir işletmenin Franchising’ini alma yolunu tercih edebilirler. Marka bilinirliği olan işletmelerden Franchising almak sizi diğerlerinden daha önde başlatacaktır. Farklı markalardan bütçenize göre bayilik satın alarak işe başlayabilirsiniz.

Burada size tavsiyemiz dükkânı açacağınız şehir büyükse ve adı biliniyorsa Franchising almanız, ancak ufak bir ilçe ya da kasaba ise dükkânı kendiniz bu konsept ile açarak fiyatları da olduğundan bir tık daha düşük tutmanızdır.

Çünkü ufak bir kasabada açılan bu tarz bir dükkân zaten iş görecek olduğundan Franchising için ayrıca ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak örneğin İstanbul ve Ankara’nın bir semtinde açılacak Franchising, hem reklam açısından hem de farklı açılardan size ekstra fayda sağlayacaktır. Büyük şehirlerde rekabet yüksek olduğu için bilinen markalar daha çok tercih edilir.

Sistemi oturttuktan sonra dükkâna güvenilir bir eleman bularak farklı kariyer fikirlerine yönelmek de mantıklı bir seçim olacaktır. İş tuttuktan sonra dükkanın başında durmanıza gerek yoktur, kendi kendini döndürmeye devam edecektir.

Dakika Başına Akülü Araba Kiralamak:

Bu fikir her ne kadar önemsiz kariyer fikirleri arasında görünse de getirisi bir hayli yüksek olan işlerden biridir. Kıyıda köşede kalmış olmasının nedeni ise her ilde uygulanamaz olmasıdır. Bu da tıpkı kuruyemiş işi gibi daha küçük ilçelerde daha yüksek getiri sağlayan bir yatırımdır.

İlginizi Çekebilir:
2023 Pilot Maaşları Ne Kadar? Nasıl Pilot Olunur?

Kariyer fikirleri arasında kıyıda kalmış bu yatırıma ortalama 40 ile 50 bin TL civarında bir sermaye ayırmanız yeterli olacaktır. Hatta başlangıç olarak 10 ile 15 bin TL arasında bir sermaye ile bu işe giriş yapmanız da olasıdır.

Bunun için ilk olarak internetten ya da toptan akülü araba satın almanız gerekmektedir. Bir akülü arabanın ortalama 3.500 TL civarında olduğunu varsayarsak 5 adet alarak işe başlasanız bu size 17.500 TL’lik bir yatırıma mal olacaktır.

Sonrasında ise bu arabaları 10 dakikalık periyotlar halinde kiralamanız çok hızlı bir şekilde para kazanmanızı sağlayacaktır. Şu anda ufak ilçelerde ve köylerde bu arabaların 10 dakikası 8 TL’den kiraya verilmektedir. Kabaca bir hesapla 1 akülü araba 1 saatte 48 TL, 8 saatlik bir çalışmada günde 384 TL para kazanacaktır.

Bunu aylık olarak hesapladığımızda ise yoğun ve sakin günlerin ortalamasına 200 TL dersek ve 26 gün çalıştığınızı varsayarsak bir arabadan sadece 5200 TL para kazanmanız olasıdır. Sadece 1 akülü araba ile dahi bu işe başlayan ve sonrasında araç sayısını arttıran kişilerin olduğu bilinmektedir. Akülü araba kiralamak yeni duyulan kariyer fikirleri arasındadır. İşlek yerlerde bu işi yaptığınızda özellikle yaz aylarında getirisi iyi olacaktır.

Süt Mısır, Çubukta Patates Stantları Kiralamak:

Bu tarz işlerin her şehirde mantar gibi türediğini hepimiz biliyoruz. Burada yenilikçi kariyer fikirlerinden biri olarak stantları bu işi yapmak isteyenlere kiralamak öne çıkmaktadır. Burada kişinin kazancı ya da işi tutturup tutturamaması sizi ilgilendirmez. Siz her türlü kira ücretini alırsınız.

Siz sadece standın belirlenen aylık kirasını ondan alırsınız ve işe devam etmekten vazgeçerse aynı standı alır ve başkasına kiralarsınız. Burada stantları dükkân önlerine ya da güvenilir kişilere kiralamanız önemlidir. Kirasını zamanında ödeyecek, işini hak ettiği gibi yapan kişileri seçmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu