Gezi

Gölyazı Gezi Rehberi | 10 Yer Listesi

Bursa’nın turistik köylerinden olan Gölyazı gezilecek yerleri, yapılacak aktiviteleriyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Bursa Gölyazı gezilmesi gereken yerleri derlediğimiz bu yazımızda Gölyazı’nın güzelliklerini sizler için anlattık.

Bursa’nın meşhur köylerinden olan Gölyazı Köyü doğal yapısıyla Bursa’ya yolu düşenlerin uğrak yerlerinden oluyor. Ulubat Gölü üzerinde yarım ada şeklindeki bu köy karaya köprüyle bağlıdır. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı köyü küçük bir adacıktır. Eski adı Apolyont olan Gölyazı bu adı Yunan Tanrısı Apollon’dan almıştır.

Bursa Gölyazı Köyü Nerede?

gölyazı nerede

Gölyazı Köyü Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlıdır, Bursa şehrinin batı yönünde kalmaktadır. Bursa-İzmir karayolunun 35. kilometresinden 7 km içeridedir. Bursa Merkez’e 40 kilometrelik uzaklıktadır, merkezinden yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Çevre şehirlerden Bursa Gölyazı gezilecek yerlerini ziyaret edecek olanlar Bursa Merkez ilçesine ulaşım sağlayarak buradan kolayca Gölyazı’ya gidebilirler.

Bursa Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Bursa Gölyazı Köyü’ne özel aracınızla ulaşım sağlayacaksanız şehir merkezinden 44 km uzaklıktadır, yolculuk yaklaşık 50 dakika-1 saat arası sürmektedir.

Gölyazı’ya şehir içi toplu taşıma araçları ile de ulaşım sağlanabilir. Bursa Küçük Sanayi İstasyonu’ndan 5/G Belediye Otobüsü ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs birkaç saatte bir geçmektedir. Gölyazı’dan dönüş için de aynı otobüs kullanılmaktadır. 5/G belediye otobüs saatlerine Burulaş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Gölyazı Köyü’ne özel araç ile gidecekler için söylemeliyiz ki köy içine arabayla girilmemektedir, arabayı dış kısımda park etmek zorunludur. Özellikle hafta sonları oluşan araç yoğunluğuna çözüm için köy trafiğe kapalıdır. Araç trafiği olmadığı için köy içerisinde de rahatça dolaşılabilir. Zaten köy içi ulaşım her yere yürüyerek sağlanmaktadır. Küçük bir köy olduğu için her yer yürüme mesafesinde birbirine yakındır.

Bursa Gölyazı Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Gölyazı Köyü küçük bir yer olduğu için gezilecek yerleri boydan boya yarım saatte bile gezilebilecek şekildedir. Doya doya tadını çıkararak, bir şeyler yiyip içip dinlenerek, Gölyazı kahvaltısının ve akşam günbatımı manzarasının tadını çıkararak gezmek isterseniz en fazla 1 gün bile sürmeyecektir. Bursa’nın görmeye değer, küçük ama şirin, yöreselliğini hala koruyan köylerindendir. Ufak bir köy olduğu için yapılacak aktiviteler de kısıtlıdır.

Gölyazı Köyü’nü merak edenler Bursa’ya sadece burayı gezmek için gelirlerse pişman olabilirler çünkü özel olarak burası için gelindiğinde kısa bir zaman dilimi içinde geziniz bitecektir fakat Bursa’ya yolunuz düşmüşse Gölyazı’ya da uğranabilir, görmeye değer güzel bir köydür. Yakınlardan geçiyorsanız veya Bursa’daysanız uğradığınıza pişman olmazsınız.

Bursa gezilecek yerlerini merak ediyorsanız birkaç günlük bir gezi rotası oluşturarak Gölyazı gezisini de rotaya ekleyebilirsiniz. Böylece dolu dolu bir Bursa gezisi çok daha keyifli olacaktır.

Gölyazı Köyünde Tekne Turu

gölyazı gezisi tekne turu

Gölyazı gezi rotasında tekne turu buraya ait meşhur aktivitelerdendir. Göl üzerinde yapacağınız tekne turunda Gölyazı’nın güzel manzaralarıyla karşılaşacaksınız.

Gölyazı’nın girişinde kaptanların tekne turları için kıyıda beklediğini görecekseniz. Tekne turları fiyatı her sene değişmekte olup 2020 yılında en son gittiğimizde 50-60 TL gibi bir fiyattı. Fiyatlar her sene değişkenlik gösterebiliyor. Ücretler kişi başı değil tekne başıdır, tekneye fazla kişi binerseniz ücreti bölüştüğünüzde kişi başı uygun fiyatlara denk geliyor.

Gölyazı’da meşhur Ulubat Gölü’nün keyfi tekne turlarıyla ayrı bir güzel oluyor. Tur 30 dakika civarı sürüyor. Tur sırasında nilüfer çiçeklerinin arasından, sazlıklardan ve tarihi manastır kalıntıları bulunan bir adadan geçiyorsunuz; adaya çıkmak tehlikeli olduğu için yasak. Bu şekilde tekne turu boyunca yarımada etrafında dolaşırken güzel manzaralara tanıklık ediyorsunuz.

Gölyazı Meşhur Ağlayan Çınar

ağlayan çınar

Gölyazı gezilecek yerler listemizin en başlarında gelen meşhur yapılarından biri Ağlayan Çınardır. Köprüden geçip Gölyazı yarımadasına ilk girdiğinizde karşınızda Ağlayan Çınarı görüyorsunuz. Gezilecek yerden ziyade gezerken görülecek meşhur bir doğal yapı. Yarımadaya ayak bastığınız anda sizi bu tarihi çınar karşılıyor. Bu tarihi koca çınar tam tamına 748 yaşında!

İlginizi Çekebilir:
Elazığ Gezi Rehberi | Gezilecek 10 Yer Listesi

Ağaca Ağlayan Çınar isminin verilmesinin nedeni ise zamanla yan yatarak içinden bir doğal su kaynağı oluğu çıkmasıymış. Yani her zaman bu anı görmek mümkün değil. Ağlayan Çınar koca gövdesiyle büyük bir gölgelik alan oluşturmakta. Ağlayan Çınar etrafında fotoğraf çekinebilir, banklarda oturup gölgesinde göle karşı manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Aziz Panteleimon Kilisesi

Aziz Panteleimon Kilisesi

Kilise Gölyazı yarımadasına ayak basmadan köprünün Gölyazı köyü merkezine göre diğer tarafında kalıyor. Gölyazı’ya doğru yürürken sağ tarafta tarihi yapı Aziz Panteleimon Kilisesi‘ni görecekseniz. Kilise belli saatlerde açık ve içeriye ücretsiz şekilde girilip gezilebiliyor.

Gölyazı’da gezilecek yerlerden birisi olan bu tarihi kilise 19. yüzyılda Rum Ortodokslar zamanından kalmış ve mübadeleye kadar aktif şekilde ibadethane olarak kullanılmaktaymış. Mübadele sonrasında zarar gören yerlerden olan kilise Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilerek kültür evi olarak günümüze kazandırılmış. İçeriye girişler ücretsizdir, açık olduğu saatlerde girip içerisini dolaşabilirsiniz.

Gölyazı’da Göl Manzarasına Karşı Kahvaltı

golyazi kahvalti

Gölyazı’ya yolunuz düşmüşse kafelerinden birinde Ulubat Gölü’ne karşı kahvaltı yapmayı da Gölyazı’da yapılacaklar listenize ekleyin deriz. Gölyazı Köyü’nde genelde yerliler tarafından evlerinin bir bölümü kafeye çevrilmiş durumda, tabii böyle olmayan kafeler de bulunuyor. Köy halkı bu şekilde hem kendilerine gelir sağlarken hem de doğal bir yön daha kazandırmışlar. Kahvaltıda ev yapımı doğal reçelleri, köy yumurtalarını, el açması gözleme ve börekleri dikkat çekiyor.

Serpme kahvaltı yapmak istemiyorsanız adada her yerde gözlemeci teyzeleri görebilirsiniz, sıcacık bir gözleme yanında da çayla da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı dışında Bursa’nın meşhur yöresel lezzetlerini de burada bulabilirsiniz. Akşam yemeği olarak et balık restoranlarında keyifli bir yemek yedikten sonra meşhur süt helvasını deneyebilirsiniz.

Gölyazı Ada Turu

gölyazı sokakları

Gölyazı’ya girip yarımada etrafında bir tur attığınızda, biraz sokaklarını dolaştığınızda, bir de tekne turu yaptıysanız köyün gezilecek yerlerini tamamladınız demektir. Yarımada etrafında bir tur atmak en fazla yarım saat sürüyor. Tabii arada duraklayıp güzel fotoğraflar çekinecek, bir kahvaltı veya bir sıcak gözleme molası verecek, banklardan birine oturup muhteşem göl manzarasının keyfini çıkaracaksanız birkaç saatinizi ayırın deriz.

Gölyazı Sokakları

gölyazı adası

Gölyazı gezilecek yerler arasında doğal mimarisiyle köy sokakları da görmeye değer yerlerinden. Eski mimari tarzlarındaki köy evlerinin yanından geçerken Gölyazı köyünün yöreselliğini ve doğallığını hissediyorsunuz. Sokakların çoğu ya göle ya da merkeze çıkıyor. Bazı köy evlerinin terası veya alt katları kafeye çevrilmiş durumda, gezerken soluklanmak isterseniz oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Köyde eski mimari evlerin yanında günümüzde yeni tarzda evler de mevcut durumda.

Gölyazı’da Günbatımını İzlemek

gölyazıda gün batımı

Gölyazı’da bir tur attıysanız, gezilecek yerleri gezmiş görmeyi istediğiniz yerleri görmüşseniz sakin bir yere oturup dinlenin ve akşam olunca günbatımı manzarasının tadını çıkarın. Ulubat Gölü’nün doğal güzelliği, ortamın doğallığı ve bir yanda gölün sesi bir yanda kuşların sesleriyle kendinizi bu manzaraya bırakın. Güneş gölün üstünden bakarken gökyüzündeki muazzam renklerin tadını çıkarın.

Gölyazı’da gündoğumu ve günbatımı sırasında çok güzel manzaralara şahit olacaksınız. Fotoğrafçılar için harika manzara fotoğrafı fırsatları olacak tarzda bu manzaralar izleyenleri adeta büyülüyor.

Zambak Tepe

gölyazı zambak tepe

Gölyazı manzarasını uzaktan izlemek istiyorsanız Zambak Tepe tam size göredir. Köye göre yüksekte kalan tepede Gölyazı yarımadasının ve Ulubat Gölü’nün manzarasına doyasıya varabilirsiniz. Rumlara ait kalıntıları barındıran tepenin üzeri zambaklarla kaplı olduğu için Zambak Tepe ismini almış ve günümüze bu şekilde gelmiştir.

Gölyazı Kent Surları

gölyazı kent surları

Gölyazı gezilecek yerleri arasında tarihi öneme sahip kent surlarını ziyaret edebilirsiniz. Tarihi olarak çok eskiye dayanan kent surlarından geriye yıkıntılar kalsa da eskinin izlerini hala taşımaktadır. Yıllar önce savunma amacıyla yapılmış olan tarihi yapı Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılmıştır.

Bursa’nın Gölyazı Köyü’nde Konaklama

Bursa Gölyazı köyünde konaklama imkanları biraz kısıtlıdır. Genelde günübirlik geziler yapıldığı ve köy çok küçük olduğu için fazla konaklama yeri bulunmamaktadır. Konaklamak isteyenler için birkaç butik otel ve pansiyon tarzı konaklama yerlerini değerlendirebilir. Tabi kontenjanlar da kısıtlı olduğu için önceden arayıp yer olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Bursa Mudanya Gezi Rehberi | 10 Yer Listesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu