İlişkiler

Karısından Soğuyan Erkek Belirtileri Nelerdir? 5 Madde

İlişkilerde karşılıklı saygı ve sevgi esastır. Araya soğukluk girdiği zaman bu esaslar yitirilir. Karısından soğuyan erkekte de bu gibi etmenler belli olur. Sevgi ve saygı esası kaybolarak yerini geçimsizlik ve anlaşmazlığa bırakır. Bu durumun karşılıklı olarak birçok nedeni olabilir.

Karısından soğuyan erkek belirtileri gösterdiğinde önce bu davranışın nedenini anlamaya çalışarak sorunun kaynağına inilebilir. Çiftler karşılıklı olarak bunun nedenini konuşabilir, birbirlerine rahatsız oldukları ve onları bu duruma iten sebepleri söyleyebilir. Bu şekilde çözüm odaklı ortak bir payda bulunabilir veya birlikte bir karara varılabilir.

Eşim benden soğudu mu diye düşünüyorsanız aşağıdaki belirtilere göz atarak sorunuza cevap bulabilirsiniz. Soğuyan erkek belirtilerine göre partnerinizle konuşabilir, çözüm arayabilirsiniz. Çözüm ararken her iki taraf da kendi özsaygısından ve benliğinden ödün vermeden isteklerini dile getirmeli, bu istekleri ortak bir noktada buluşturmaya çalışmalıdır.

Karısından Soğuyan Erkek Nasıl Davranır?

karısından soğuyan erkek

Karısından soğuyan bir erkek bunu ister istemez belli eder. Bazen isteyerek bazen istemeden yaptığı belirli davranışlar soğuduğunun göstergesidir. İlişkide araya giren soğukluklar konuşularak çözülmezse ayrılıklara sebebiyet verebilir. Eşinizde soğukluk hissediyorsanız ve konuşarak çözebileceğinizi düşünüyorsanız saygı çerçevesi içinde konuyu açarak birbirinizle sorunlarınızı konuşmaya çalışın.

Araya giren kısa süreli soğukluklar çözülmediğinde kişilerde ve ilişkide kalıcı hasarlara neden olabilir, ileriye dönük daha büyük olayları beraberinde getirebilir. Eğer birbirinize karşı bir soğukluk hissediyorsanız ve bariz bir sebebi varsa bu soğukluğun nedenini mutlaka konuşmalı, birbirinizi uyarmalısınız. İlişkinizin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız bu gibi doğru iletişimler kurmak çok önemlidir.

Kocam benden soğudu mu diye düşünüyorsanız aşağıdaki belirtileri yaşayıp yaşamadığınızı düşünerek konuyla ilgili bir karara varabilirsiniz.

Belirti 1: Eşim Benimle İlgilenmiyor

Karısından soğuyan erkek belirtilerinde ilgisizlik en başta gelen unsurlardandır. Eşim bana çok ilgisiz davranıyor diyorsanız öncelikle ilgisizliğini fark ettiğiniz andan itibaren onu gözlemleyin. Sadece size karşı mı ilgisiz olduğunu yoksa çevresindeki herkese mi o şekilde davrandığını çözmeye çalışın. Eşinizin ilgisizliği kısa süreli bir nedenden kaynaklanıyorsa (örneğin; yoğun iş temposu, bir yakınını kaybetme, kötü bir olay yaşama vb.) ona anlayış göstererek sizin ona karşı daha ilgili olmanız gerekir. İlgisizliğinin altında yatan net bir sebep yoksa ve bu ilgisizlik sadece size karşı ise soğuma belirtisi olabilir.

Eşiniz sizinle ilgilenmiyor, yanınızdayken farklı şeylerle ilgileniyor (örneğin; sürekli telefona bakıyor, oyun oynuyor, arkadaşları ile zaman geçiriyor vb.) ise bu sizden soğuduğunun belirtisi olabilir. Durumu fark ettiğinizde onu karşınıza alarak bu durumdan rahatsız olduğunuzu, neden size ilgi göstermediğini ve ne istediğini sormalısınız.

Belirti 2: Eşim Beni Sürekli Eleştiriyor

Birlikte bir ilişki içerisinde olsanız bile her insan ayrı bir bireydir. Her bireyin kendine has karakteristik özellikleri ve davranışları vardır. Eşiniz bile olsa kimse birbiriyle her zaman aynı düşüncede olamaz. Bir ilişkide saygı çerçevesi içerisinde birbiriniz farklılıklarını kabul etmeli ve anlayış göstermelisiniz.

Karısından soğuyan erkek belirtilerinden bir diğeri ise sürekli eleştirmektir. Eleştiri, olumlu ve olumsuz olmak üzere ikiye ayrılır. Kişinin değiştirebileceği şeyler hakkında yorum yapmak, faydasına olacak şekilde eksikliklerini kibarca söylemek, onu bir yanlıştan kurtarmak, ona yararı olacak şekilde uyarmak gibi davranışlar olumlu eleştiridir. Kişinin elinde olmayan (örneğin; dış görünüş, aile yapısı, karakteristik özellikler vb.) konularda onu eleştirmek ise olumsuz eleştiridir.

İlginizi Çekebilir:
Soğuyan Erkek Nasıl Düzelir? Geri Kazanmanın 5 Yolu

Eşiniz dış görünüşünüzü, düşüncelerinizi, hareketlerinizi veya tavırlarınızı sürekli eleştiriyor; sizin hareketlerinizden rahatsızlık duyuyor ve değişmenizi istiyorsa bu bir soğuma belirtisidir. Sizi daha önce bu şekilde kabul etmiş fakat sonradan eleştirmeye başlamışsa ona bu durumdan rahatsızlık duyduğunuzu ve saygı duymasını istediğinizi, yaptığı hareketin ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya çalışın.

Belirti 3: Eşim Cinsel İlişkiden Kaçıyor

Eşim benimle birlikte olmuyor diyorsanız bu durumun bir soğuma belirtisi olabileceğini unutmayın. Cinsel ilişkiden uzaklaşan bir erkek soğuduğu için bu davranışı sergiliyor olabilir.

Peki koca eşiyle neden ilişkiye girmek istemez? Fiziksel olarak bir engel, bir rahatsızlık veya hastalık durumu yoksa psikolojik ve duygusal nedenler devreye girer. Stresli bir yaşam, günlük hayatında karşılaştığı üzücü olaylar, yaşadığı fazla stresli durumlar geçici olarak bu duruma neden olabilir fakat hiçbir neden yokken birden bire cinsellikten kaçıyorsa size karşı bir soğukluğu olduğu içindir. Çiftler birbirini eskisi kadar arzulamıyorsa bunun altında soğukluğa dayalı belirli nedenler yatıyor olabilir.

Erkek Karısını Neden Reddeder?

Cinsel isteksizliğin altında soğuma dışında başka nedenler de yatıyor olabilir. Eşiniz soğuduğu için değil, bu nedenlerden dolayı da cinsellikten uzaklaşmış olabilir.

Cinsellikten kaçmasına neden olan durumlar şunlar olabilir; kişinin temizliğine ve hijyenine gerektiği önemi vermemesi, eski haline göre bakımsız olması, kişisel bakımına önem vermemesi, buna bağlı olarak rahatsız edici kokması, ağız ve diş hijyenine önem vermemesi gibi nedenlerden dolayı karşı tarafta bir isteksizlik oluşabilir. İlişkide partnerler hem kendileri hem de karşısındaki kişi için bakımlarına özen göstermeli ve kişisel temizliğinden ödün vermemelidir. Cinsel birliktelikte hem duygusal anlamda hem de sağlık açısından hijyen ve temizlik çok önemlidir.

Belirti 4: Eşim Benimle Dalga Geçiyor

Eşiniz size saygı duymuyor, sizi üzecek ve kıracak şekilde sizinle dalga geçiyorsa bu karısından soğuyan erkek belirtilerinden biridir. Eşiniz bile olsa hiçbir insanın sizi aşağılamasına, sizinle küçük düşürücü şekilde alay etmesine izin vermemelisiniz. Birey öncelikle kendisine öz saygısını korumalı, karşısındakine saygı göstermeli ve karşısındaki insandan da aynı saygıyı beklemelidir.

Karşılıklı gülmek amaçlı yapılan, kırıcı olmayan şaka ve espriler haricinde kişiyi kıracak, üzecek, saygısızlık içeren alay sözleri ve dalga geçme gibi durumlarda çiftler birbirini uyarmalı ve kendisine yapılan bu saygısız davranışı kabul etmemelidir.

Belirti 5: Eşim Bana Zaman Ayırmıyor

Eşiniz size hiç zaman ayırmıyorsa, zamanını sürekli başka aktivitelerle veya başka çevrelerle değerlendiriyorsa; kısacası sizinle zaman geçirmiyorsa bu sizden soğuduğunun göstergesi olabilir.

İlişki içerisinde çiftlerin birbirine zaman ayırması, birlikte özel anları paylaşması ve beraber zaman geçirebilecekleri aktiviteler yapması ilişki için önemli bir durumdur. Tabii ki gününüzün bütün saatini birlikte geçirmek zorunda değilsiniz. Kişiler kendilerine de bireysel zaman ayırarak tek başına veya kendi çevresi ile de zaman geçirmek isteyebilir. İlişki içerisinde bu dengeyi korumalı ve hem kendinizi hem de birbirinizi ihmal etmemelisiniz. Birlikte sohbet etmek, film izlemek, gezmek, tatile gitmek vb. gibi hoşunuza giden ortak aktiviteler belirleyerek bu şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Bonus: Sevgilisinden Sıkılan Erkek Nasıl Davranır?

Evlilikte olduğu gibi sevgililik döneminde de karşı tarafın soğuduğunu gösteren belirtiler vardır. Bu belirtileri fark ettiğinizde nedenini sorabilir ve bir çözüm arayışına girebilirsiniz.

İlişki içerisinde karşı taraf artık sizin için çaba sarf etmiyor, size değer verdiğini göstermiyor, sizi kazanmak için uğraşmıyor, sizinle zaman geçirmek istemiyor, geçmişini gizemli tutuyor, duygusal olarak size eksik hissettiyor, sevgisini ve saygısını hissettirmiyor, sizinle dertleşmiyor, sizinle bir şeyleri paylaşmıyor ve sizin duygularınızı, hissettiklerinizi önemsemiyorsa sizden soğumuş olabilir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; 10 Maddede Pozitif Düşünme Metotları Nelerdir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu