İlişkiler

Soğuyan Erkek Nasıl Düzelir? Geri Kazanmanın 5 Yolu

Karısından veya sevgilisinden soğuyan erkek belirli davranışlarla bunu belli eder. Bu durumu önlemek istiyorsanız belirli taktikler uygulayabilirsiniz. İlişkinizi birkaç taktik ile kurtarmaya çalışabilir, çaba sarf ederek eşinizi geri kazanmanın yollarını deneyebilirsiniz.

İlişkinizde yaşadığınız soğukluk geçici bir durumsa yapacağınız belirli davranışlarla aranızdaki soğukluğu giderebilirsiniz. Kadının öncelikle ilişki içerisinde kendi sınırlarını belirlemesi ve bu sınırlardan ödün vermemesi gerekir. Kendinizden, karakterinizden ve isteklerinizden ödün vermeden saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde problemleri çözmeye çalışmalısınız. Her iki taraf için de sınırlar çok önemlidir.

Soğuyan Erkeği Geri Döndürmenin Yolları

soğuk davranan erkek

Soğuyan erkeği geri kazanmak istiyorsanız bazı davranışlarla onun ilgisini yeniden kazanmaya çalışabilirsiniz. Kendi öz saygınızı yitirmeden yeniden saygı ve sevgi içerisinde ilişkinizi kurtarmayı deneyebilir, ilişkiniz için birlikte adım atabilirsiniz.

Tabii ki durumlar ve yapılması gerekenler her ilişkiye göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genel anlamda yapılacakları içinde bulunduğunuz duruma göre uyarlayabilirsiniz.

Taktik 1: Öz Eleştirini Yapın

İlişkinizde karşı tarafın size soğuk davrandığını fark ettiyseniz öncelikle kendinize bir göz atın. Bu durumun nedeninin sizden kaynaklı olabileceği nedenler varsa bunları fark etmeye çalışın. Kendinize dışarıdan objektif bir gözle bakmaya çalışarak düşünün. Eğer karşı tarafı fazla üzecek, kıracak ve bunun sonucunda size soğuk davranmasına neden olacak davranışlar sergilediyseniz hatanızı fark ettikten sonra durumu düzeltmeye çalışın ve kendinizi affettirmek için çaba gösterin.

Kendi öz eleştirinizi yaptığınızda hiçbir suç bulamıyorsanız, onu kıracak veya üzecek bir davranış sergilemediğiniz altında yatabilecek başka sebepleri düşünün. Eğer ortada bir sebep yoksa karşınızdaki kişiyle bu durumu konuşmak için hazırlanın.

Taktik 2: Sabırlı Davranın ve Üstüne Gitmeyin

Sevgilinizin veya eşinizin size neden soğuk davrandığını merak ediyor ve altında yatan bariz bir sebep bulamıyorsanız onunla bu konuyu açıkça konuşmak için hazırlık yapın. Olayı yavaş yavaş, üstüne gitmeden ve onu sıkıştırmadan bir çözüm arayın. Bu süreçte ona karşı inatçı ve sinirli değil, anlayışlı ve sakin davranarak; onu çok zorlamadan ne olduğunu öğrenmeye çalışın.

İlginizi Çekebilir:
Karısından Soğuyan Erkek Belirtileri Nelerdir? 5 Madde

Onunla konuşurken sakinliğinizi ve soğuk kanlılığınızı koruyun. Sesinizi yükseltmeden, sinirlenmeden ve onu zorlayıcı, bunaltıcı sorular sormadan soğuk davranmasının nedenini anlatmasını isteyin.

Fazla üstüne gittiğinizde durumdan kaçabilir, istediğiniz cevapları vermeyebilir ve bu konu hakkında konuşmayabilir. Konuya girmeden önce onu ılımlı davranışlarla konuşmaya ikna etmelisiniz.

Taktik 3: Gereksiz Kıskançlıklar Yapmayın

Soğuk davranmasının altında bir sebep ararken kafanızda başka senaryolar üreterek aranızın daha fazla bozulmasına neden olmayın. Hiç hesapta yokken çevreden duyduğunuz veya aklınıza gelen en uç sebepleri düşünmeyin. Kesin ve net olmayan, olasılık üzerine kurulu ihtimaller üzerinden gereksiz kıskançlıklar yapmayın. Geçmişte yaşanmış veya gelecekte yaşanabilecek ihtimale dayalı olaylar üzerinden onu suçlamayın. Böyle durumlarda gereksiz kıskançlıklar yapmak karşı tarafın sizden daha fazla uzaklaşmasına ve ilişkinizden soğumasına neden olabilir.

Taktik 4: Sizi Cepte Görmesine İzin Vermeyin

Onunla ilişkinizdeki bu problem hakkında konuşurken karşısında kendinizi küçük düşürmeyin ve öz saygınızı koruyun. Kendi benliğinizden ve karakterinizden ödün vermeden saygı çerçevesi içerisinde konuşmayı ilerletin. Konuşma boyunca kendinize olan saygınızı kaybetmeyin ve onunda size saygı duyması gerektiğini hatırlatın.

Onsuz asla olamayacağınız, sensiz yapamam, sana ihtiyacım var gibi bağlılık cümleleri kurmayın. Kendinizi asla ama asla acındırmayın. Tek başınıza da bir birey olduğunuzu ve kendi kendinize yetebileceğinizi hem kendinize hem ona hatırlatın.

Karakteriniz ve davranışlarınızla ona ne kaybedeceğini gösterin. Kendisine muhtaç olduğunuzu düşünmesi bu davranışlarını tekrarlamasına ve gözünde küçük düşmenize neden olabilir.

Taktik 5: Kendi Duygu ve Düşüncelerinizle Hareket Edin

İlişkinizde yaşanan güzel olaylarda olduğu gibi bu gibi üzücü olaylarda da yakın çevrenizle, ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşmak, onlarla dertleşmek isteyebilirsiniz. Üzüntünüzü paylaşmak istemeniz oldukça doğal bir durumdur. Yine aynı şekilde paylaştığımızda insanların yorum yapması da kaçınılmazıdır.

Böyle şeyleri paylaşırken anlattığınız kişinin sizi etkilemesine izin vermeyin, insanların dolduruşuna gelmeyin. Sizin ilişkinizi ve yaşadıklarınızı en iyi siz biliyorsunuz, neyin içerisinde olduğunuzu ve partnerinizi en iyi siz anlayabilirsiniz. Başkalarının ne düşündüğünü önemsemeden kendi duygu ve düşüncelerinize göre hareket edin.

Kendi mantık çerçeveniz içerisinde, duygularınızı ve mantığınızı dengeli şekilde kullanarak hareket etmeye çalışın. Duygularınızı göstermekten kaçınmayın, aklınızı ve duygularınızı dengeleyerek sağlıklı kararlar verin. Doğru kararlar verebilecek bir psikolojide değilseniz kendinize zaman tanıyın.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Karısından Soğuyan Erkek Belirtileri Nelerdir? 5 Madde

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu