İlişkiler

Yüz Görümlüğü Nedir? Ne Takılır?

Geleneksel Türk düğün adetlerinden olan ve evliliğin ilk gecesi takılan yüz görümlüğü kolye bazı yörelerde hala devam eden bir gelenektir. Damadın geline taktığı bu takı gelin duvağını açmadan önce damat tarafından takılır. Gelin yüz görümlüğü ne takılır derseniz ise genellikle ziynet eşyaları tercih edilir.

Bazıları takının yanında başka hediyeler de verirken bazıları tek bir takıdan yana seçim yapar. Ne takılacağı kişinin maddi durumuna, zevklerine ve geleneklerine göre değişiklik gösterir. Yüz görme hediyesiyle ilgili merak edilenlere birlikte bakalım.

Yüz Görümlüğü Ne Demek?

yüz görümlüğü

Yüz görümlüğü adından da anlaşıldığı üzere tabir olarak “yüzünü görmek için” anlamına gelir. Gelenek olarak gelinin yüzünü görmeden, duvağını kaldırmadan önce yüzünü görmek için takılır. Türkçe sözlük anlamı olarak geline düğün günü damat tarafından verilen hediye anlamına gelir.

Eski zamanlarda maalesef ki gelin ile damat birbirini hiç görmeden evlilik sürecine gelebiliyor, birbirlerinin yüzünü ilk gördükleri gün düğün günü olabiliyordu. Bu zamanlarda gelin ve damat birbirini çok merak ediyor, yüzlerini biran önce görmek istiyordu. Bir heyecan ve merakla ilerleyen bu süreçte son aşama geline hediyesini takarak duvağı açmak ve yüzünü görmekti. Gelin ve damat sonrasında birbirlerini görürdü. Hatta bazıları düğün sırasında da duvak kapalı şekilde durur, düğünden sonra duvaklarını açardı. Eskiden yaşanan bu gibi olaylardan dolayı bu adetin ismi “yüz görümlüğü” olarak kalmıştır.

Yüz Görümlüğü Kime Verilir?

Yüz görümlüğü düğün gününde damat tarafından geline verilir. Hediyenin seçilmesinde, alınmasında ve takılmasında bu konuda deneyimli biri damada yardımcı olabilir. Geleneğe hakim olan ve takı konusunda bilgili birinden yardım alınarak yüz görümlüğü hediyesi seçilebilir. Günümüzde hediye seçiminde daha çok zevkler ön plandadır. Gelinin zevkleri ve beğenileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüz Görümlüğü Ne Zaman Takılır?

Yüz görümlüğü hediyesi genellikle düğün günü takılır. Damat geline hediye olarak ne takacağına karar verdikten sonra düğün gününde hediyesini verir. Gelinin duvağını açmadan önce hediyesini takar, daha sonra duvağını açarak alnından öper. Adetlere göre hediye bu şekilde takılır.

Eski zamanlarda yüz görme hediyesinin düğün gecesi duvağı açmadan önce takılması bir gelenekti. Damat gelinin yüzünü ilk defa gerçek anlamda görmeden hemen önce hediyesini takardı. Günümüzde adetlerin önemini yitirdiği ve gerçeğini göz önünde bulundurursak herhangi bir zaman diliminde geline takdim edilebilir.

Düğün sırasında davetlilerin önünde, nikahtan sonra veya düğünden sonra baş başa kaldıklarında yüz görümlüğü hediyesi takılabilir. Günümüzde eskiyen bir adet olan yüz görümlüğünün ne zaman takılacağı kişilerin isteğine bağlıdır.

Yüz Görümlüğü Hediyesi Olarak Ne Alınır?

yüz görümlüğü hediyesi ne takılır

Yüz görümlüğü ne alabilirim? Diye düşünen damatlara söylenecek ilk şey gelin adayının zevkine uygun hediyeler seçilmesidir. Alınacak eşyaya karar verildikten sonra gelinin zevki göz önünde bulundurmalıdır. Eski adetlerde genellikle beşi bir yerde altın gerdanlık alınırdı. Yüz görümlüğü derken bu kastedilirdi. Günümüzdeyse hediye olarak düşünüldüğü için kişinin isteğine göre seçilebilir. Yüz görümlüğü takılar genelde altın seçilir.

İlginizi Çekebilir:
Esra Ezmeci Tuzlu Su Yöntemi Nedir? 5 Soru

Yüz görümlüğü kolye, küpe, gerdanlık, bilezik gibi takılar alınabilir. Takılar pırlanta, altın veya gümüş olabilir. Genelde değer eden, satılmak istendiğinde değer kaybetmeyen ziynet eşyaları tercih edilir. Bu yöntem birikim yapmak için de mantıklıdır. Altın setler de tercih edilen hediyelerdendir. Bunun yanı sıra pırlanta mücevherler de hediye olarak alınabilir. Burada işin içerisine zevkler girmektedir. Gelin adayının zevkine hitap edecek hediyeler seçmek önemlidir.

Yüz Görümlüğü Fiyatları Ne Kadar?

Altın fiyatının tavan yaptığı bu günlerde yüz görümlüğü fiyatları ve mücevherler de giderek artıyor. Nasıl bir şey takacağınıza göre farklı fiyatlar ortaya çıkıyor. Altın bir takı tercih edecekseniz altının gram fiyatına göre fiyatlar değişiklik gösterir. Altının ayarı ve gramı fiyatı belirlediğine göre hangi ayarda ve kaç gram takacağınız fiyatı belirler.

Pırlanta mücevherler tercih edecekseniz karat hesabına göre değişiklik gösterecektir. Kaç karat olduğu ve modeline göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Almadan önce maddi olarak bir ölçüt belirleyerek ona göre modellere bakabilirsiniz. Bu sayede hediye seçmeniz daha kolay olacaktır. Maddi sınırlarınıza göre kuyumcu ve mağazalara göz atabilirsiniz.

Hediye seçiminde altın almak daha karlı bir işlem olacaktır. Çiftler genelde yatırım amaçlı altın ziynet eşyalarını tercih etmektedir. Uzun vadede değer kaybetmediği için hem hediye hem de yatırım olan altın hem değerli bir hediye hem de mantıklı bir seçimdir.

Yüz Görümlüğü Zorunlu mu?

Yüz görme hediyesi olarak bilinen bu adet zorunlu değildir. Damattan geline kişisel bir hediye olarak düşünebileceğimiz bu hediye tamamen herkesin kendi inisiyatifindedir. Bu tür gelenekler eski zamanlardan gelir. Nesilden nesle aktarılan, uzun bir süre sürdürülen, kültürün ve toplumun parçası haline gelmiş gelenekleri zorunlu olarak göremeyiz. Toplumun geçmişinden gelen değerler bu tür özel günlerde çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Yüz görme hediyesi de bunlardan biridir. Eşler kendi aralarında anlaşarak bu konuda gerek olup olmadığına karar verebilir ve isteklerini dile getirebilir.

Dinimizde Yüz Görümlüğü Konusu

Yüz görme hediyesi olarak bilinen bu adetin dinimizce herhangi bir mecburiyeti yoktur. Eşlerin birbiriyle hediyeleşmesi, birbirine düşünceli ve ince davranışlarda bulunması dinimizce hoş karşılanır. Damadın geline düğün hediyesi olarak düşünüldüğünde tabii ki hoş ve zarif bir harekettir ancak kişinin kendi isteğine kalmıştır.

Osmanlı döneminden günümüze ulaşan bu gelenekte düğün gecesi sonrası damat iki rekat namaz kılar, geline hediyesini takdim eder, sonrasında da duvağını açardı. Bu tür gelenek görenekler zarafet üzerine kurulmuş, ince düşünce içeren geleneklerdir. Geçmişte yaygın olarak görülse de yıllar geçtikçe bilinirliği azalmıştır.

Damat bu geleneği yapmadığında dinen veya manen zan altında bırakılması doğru değildir. Günümüz ekonomik şartlarında birçok aile için her geleneği yerine getirmek maalesef mümkün olmuyor. Gelinin böyle bir isteği varsa karşı tarafın maddi durumunu gözeterek talebini nazikçe dile getirebilir.

Erkek hediye seçenekleri arasında Louis Vuitton erkek çanta modellerine göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu