Oyunlar

Yüz Görümlüğü Nedir? Ne Takılır?

Geleneksel Türk düğün adetlerinden olan ve evliliğin ilk gecesi takılan yüz görümlüğü kolye bazı yörelerde hala devam eden bir gelenektir. Damadın geline taktığı bu takı gelin duvağını açmadan önce damat tarafından takılır. Gelin yüz görümlüğü ne takılır derseniz ise genellikle ziynet eşyaları tercih edilir. Bazıları takının yanında başka hediyeler de verirken bazıları tek bir takıdan yana seçim yapmaktadır. Ne takılacağı kişinin maddi durumuna, zevklerine ve geleneklerine göre değişiklik gösterir.

Yüz Görümlüğü Ne Demek?

yüz görümlüğü

Yüz görümlüğü adından da anlaşıldığı üzere tabir olarak “yüzünü görmek için” anlamına gelmektedir. Gelenek olarak gelinin yüzünü görmeden, duvağını kaldırmadan önce yüzünü görmek için takılmaktadır. Türkçe sözlük anlamı olarak yüz görümlüğü tabiri geline düğün günü damat tarafından verilen hediye anlamına gelmektedir.

Eski zamanlarda maalesef ki gelin ile damat birbirini hiç görmeden evlilik sürecine gelebiliyor, birbirlerinin yüzünü ilk gördükleri gün düğün günü olabiliyordu. Bu zamanlarda gelin ve damat birbirini çok merak ediyor, yüzlerini biran önce görmek istiyordu. Bir heyecan ve merak ile ilerleyen bu süreçte son aşama yüz görümlüğü takarak gelinin duvağını açmak ve yüzünü görmekti. Gelin ve damat yüz görümlüğü takıldıktan sonra birbirlerini görürdü. Hatta bazıları düğün sırasında da duvak kapalı şekilde durur, düğünden sonra duvaklarını açardı. Eskiden yaşanan bu gibi olaylardan dolayı bu adetin ismi “yüz görümlüğü” olarak kalmıştır.

Yüz Görümlüğü Kime Verilir?

Yüz görümlüğü düğün gününde damat tarafından geline verilir. Yüz görümlüğü seçilmesinde, alınmasında ve takılmasında bu konuda deneyimli biri damada yardımcı olabilir. Geleneğe hakim olan ve takı konusunda bilgili birinden yardım alınarak yüz görümlüğü hediyesi seçilebilir. Günümüzde hediye seçiminde daha çok zevkler ön plandadır.

Yüz Görümlüğü Ne Zaman Takılır?

Yüz görümlüğü hediyesi genellikle düğün günü takılır. Damat geline yüz görümlüğü olarak ne takacağına karar verdikten sonra düğün gününde hediyesini verir. Gelinin duvağını açmadan önce hediyesini takar, daha sonra duvağını açarak alnından öper. Yüz görümlüğü adetlere göre bu şekilde takılır.

Eski zamanlarda yüz görümlüğü düğün gecesi duvağı açmadan önce takılması bir gelenekti. Damat gelinin yüzünü ilk defa gerçek anlamda görmeden hemen önce yüz görümlüğünü takardı. Günümüzde adetlerin önemini yitirdiği ve gerçeğini göz önünde bulundurursak yüz görümlüğü herhangi bir zaman diliminde geline takdim edilebilir.

İlginizi Çekebilir:
En İyi 10 Yavru Kedi Maması Önerisi ve Fiyatları

Düğün sırasında davetlilerin önünde, nikahtan sonra veya düğünden sonra baş başa kaldıklarında yüz görümlüğü hediyesi takılabilir. Günümüzde eskiyen bir adet olan yüz görümlüğünün ne zaman takılacağı kişilerin isteğine bağlıdır.

Yüz Görümlüğü Hediyesi Olarak Ne Alınır?

yüz görümlüğü hediyesi ne takılır

Yüz görümlüğü ne alabilirim? Diye düşünen damatlara söylenecek ilk şey gelin adayının zevkine uygun hediyeler seçilmesidir. Alınacak eşyaya karar verildikten sonra gelinin zevki göz önünde bulundurmalıdır.

Eski adetlerde yüz görümlüğü olarak genellikle beşi bir yerde altın gerdanlık alınmaktaydı. Yüz görümlüğü derken bu kastedilirdi. Günümüzde ise yüz görümlüğü hediye olarak düşünüldüğü için kişinin isteğine göre seçilebilir. Yüz görümlüğü takılar genelde altın seçilir.

Yüz görümlüğü kolye, küpe, gerdanlık, bilezik gibi takılar alınabilir. Takılar pırlanta, altın veya gümüş olabilir. Genelde değer eden, satılmak istendiğinde değer kaybetmeyen ziynet eşyaları tercih edilir. Bu yöntem birikim yapmak için de mantıklıdır. Altın setler de yüz görümlüğü için tercih edilen hediyelerdendir. Bunun yanı sıra pırlanta mücevherler de hediye olarak alınabilir. Burada işin içerisine zevkler girmektedir. Gelin adayının zevkine hitap edecek hediyeler seçmek önemlidir.

Yüz Görümlüğü Fiyatları Ne Kadar?

Altın fiyatının tavan yaptığı bu günlerde yüz görümlüğü fiyatları ve mücevherler de giderek artmaktadır. Yüz görümlüğü olarak nasıl bir şey takacağınıza göre farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Altın bir takı tercih edecekseniz altının gram fiyatına göre fiyatlar değişiklik gösterir. Altının ayarı ve gramı fiyatı belirlediğine göre hangi ayarda ve kaç gram takacağınız fiyatı belirleyecektir.

Pırlanta mücevherler tercih edecekseniz karat hesabına göre değişiklik gösterecektir. Kaç karat olduğu ve modeline göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir.

Yüz görümlüğü almadan önce maddi olarak bir ölçüt belirleyerek ona göre modellere bakabilirsiniz. Bu sayede hediye seçmeniz daha kolay olacaktır. Maddi sınırlarınıza göre kuyumcu ve mağazalara göz atabilirsiniz.

Hediye seçiminde altın almak daha karlı bir işlem olacaktır. Çiftler genelde yatırım amaçlı altın ziynet eşyalarını tercih etmektedir. Uzun vadede değer kaybetmediği için hem hediye hem de yatırım olan altın hem değerli bir hediye hem de mantıklı bir seçimdir.

Erkek hediye seçenekleri arasında Louis Vuitton erkek çanta modellerine göz atabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu