Diyet & BeslenmeSağlık

Mısır Püskülü Çayı Nedir? Faydalarından 10 Tanesi

Mısır püskülü, mısır koçanı içinde büyüyen iplik benzeri liflerin adıdır. Mısır püskülünün faydalarından yararlanmak için çayı demlenerek içilebilir.

Bu besin bilim adamları tarafından yakın zamanda yeniden keşfedilmeden çok önce, aslında yüzyıllardır kullanılıyordu. Çin, Fransız, Türk ve hatta Kızılderili tıbbında kullanımına dair kanıtlar vardır. Günümüzde de faydalarını öğrenen birçok kişi düzenli olarak kullanmaya başlamaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

Mısır püskülü çayı yapmak çok kolaydır, tek ihtiyacınız olan suya doğranmış mısır püskülü eklemektir. Yaklaşık 1 bardak suya bir yemek kaşığı mısır püskülü ekleyip kaynamaya bırakın ve su kaynadıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekleterek ilk sıcağının çıkmasını sağlayın.

İçmeden önce dilerseniz çayınızı balla tatlandırabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan mısır püskülü çayı buzdolabınızda 72 saate kadar saklanabilir. Gün içerisinde 1 – 2 bardak içmek sağlığa çok faydalıdır.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları Nelerdir?

mısır püskülünün faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar mısır püskülü içinde kan şekeri kontrolünü iyileştiren özel flavonoidler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmadan önceki bilimsel kanıtlar aşağıda sıralanmıştır.

Tansiyon Yönetimine Yardımcı Olur

Mısır püskülü birkaç farklı mekanizma ile çalışarak kan basıncının yönetiminde çok yardımcı olur. Buna ek olarak kan damarlarının daralmasına neden olan anjiyotensin dönüştürücü enzim olarak bilinen bir enzimi inhibe etmeye yardımcı olur. Bu enzimin inhibisyonu, kan damarına daha fazla esneklik sağladığı için kan basıncı kontrolünün temel dayanaklarından biridir.

Kolesterol Düzeylerini Optimize Eder

Yüksek kolesterol seviyelerinin sağlığın birçok yönü üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve bu da kardiyovasküler hastalık riskinizi önemli ölçüde artırır. Kolesterolü düşürmek için birçok reçeteli ilaç var ama genellikle istenmeyen yan etkileride var.

Mısır püskülü kötü LDL kolesterol seviyelerinde azalmalar gösterirken, arzu edilen HDL kolesterol seviyelerini arttırır. Yüksek yağlı bir beslenmede bile bu etkiler devam etmektedir. Üstelik hiç bir yan etkisi yoktur.

Cilt Sağlığını Geliştirmede Etkilidir

Mısır püskülü çayı, genel cilt sağlığının düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, vücudun temel yapısal proteinlerinden biri olan ve ciltte bol miktarda bulunan kolajen proteininin doğal üretiminde yer alır.

İlginizi Çekebilir:
Toksoplazma Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri

Bu ve diğer birçok antioksidan vitamin, erken yaşlanmaya ve cilt bozulmasına neden olabilecek UV hasarına karşı bir dereceye kadar direnç kazandırmaya yardımcı olur.

Artrit Ağrı ve Belirtilerinin Yönetiminde Etkilidir

Osteoartrit, romatoid artrit ve gut artriti gibi ağrı ile birlikte yoğun şişme ve hassasiyete neden olan birkaç farklı artritik hastalık türü vardır. Günde 1 – 2 bardak mısır püskülü çayı içmek bu ağrılar ile baş etmenize yardımcı olur.

Kanın Pıhtılaşmasını Kolaylaştırır

Dikkatli ve tedbirli olunmazsa kan pıhtılaşma bozuklukları kötü sonuçlara neden olabilir. Bu durumlar, yönetilmesi için K vitamini ihtiyacı gerektirir.

Mısır püskülü çayı, kanın pıhtılaşma süreci için gerekli olan bol miktarda K vitamini sağlar . Bu ayrıca bir yaralanma veya kaza durumunda aşırı miktarda kan kaybetmeyi engeller.

Kemik Sağlığını Destekler

Pıhtılaşmaya yardımcı olmasının yanı sıra, K vitamini kalsiyumun emilmesinde ve ardından kemik dokusunun mineralizasyonunda da çok önemlidir. Yetersiz K vitamini, yaşlılıkta kırık veya osteoporoz riskinde artışa neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

İdrar yolu enfeksiyonlarına genellikle bakteriler neden olur ancak bazen sadece idrar yolu boyunca iltihabi süreçlerin sonucu olabilir. Mısır püskülü çayı tüketimi rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur ve ayrıca enfeksiyonu kötüleştirebilecek bakterilerin büyümesini baskılayabilir.

Böbrek Taşlarını Önlemede Etkilidir

İdrar yolu enfeksiyonları sıklıkla böbrek taşlarıyla ilişkilendirilir , çoğu durumda böbrek taşları, yetersiz su tüketimi ve böbrek içindeki yapılardaki minerallerin kristalleşmesi sonucu oluşur.

Tedavi edilmezse şiddetli ağrıya, idrarda kanamaya veya daha kötüsüne neden olabilirler, ancak düzenli olarak tüketilen mısır püskülü çayı, idrara çıkmayı ve böbreklerin sık sık yıkanmasını teşvik eden bir idrar söktürücü etkiye sahiptir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Mısır püskülü çayı, tüketilen gıdaların parçalanmasını artıran safra asidi ve diğer enzimlerin salınımını uyarmaya yardımcı olur. Buna karşılık, aşırı gaz, kramp ve diğer semptomlar gibi sindirim rahatsızlıkları da benzer şekilde en aza indirilir.

Gut Hastalığı Azaltır

Vücuttaki fazla asit birikimi ile oluşan gut hastalığına da iyi gelmektedir. Gut rahatsızlığınız varsa bu çayı düzenli olarak tüketmek hastalığınızı hafifletecektir. Mısır püskülü çayı tüketimi, ürik asit birikimini azaltılmasına yardımcı olabileceğinden gutla mücadelede özellikle faydalı olabilir.

Mısır püskülü çayının faydalarını profesyonel bir ağızdan dinlemek isterseniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; 10 Madde ile İncirin Faydaları ve Besin Değeri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu