KadınCilt BakımSağlık

Vajinaya Krem Sürülür mü? Hangi Kremler Sürülür?

Vajinaya krem sürülür mü sorusunun cevabı krem çeşidine göre değişiklik gösterecektir. Vajinaya sürülebilen kremler ve sürülemeyenleri yazımızda öğrenelim. Her bulunan krem araştırmadan vajinaya sürülmemelidir. Vajinanın özel yapısı hijyen gerektiren hassas bir yapıdır. Yanlış kremler uygulamak, farklı içerikteki ürünleri kullanmak yarardan çok zararı olacak bir uygulamadır.

Vajina kendine özel yapısı sayesinde kendi kendisini temizleyen bir bölgedir. Vajina temizliği sırasında bile kimyasal içerikli, içeriğinden emin olunmayan ürünlerin kullanılmaması önerilir. Hatta temizlik işlemi sırasında sadece su ile yıkamak yeterlidir. Güzel kokması veya daha güzel gözükmesi için kullanılan losyon, parfüm, deodorant, krem vb. gibi kozmetik ürünler istenmeyen enfeksiyon, mantar ve kaşıntı gibi durumlarına sebep olabilmektedir. Bu ürünleri kullanmaktan olabildiğince kaçınmanız gerekmektedir.

Vajinaya bazı durumlarda tedavi amaçlı ilaç kremler kullanılabilmektedir. Bunun dışında içeriği bilinmeyen veya uzman kişi tarafından tavsiye edilmeyen kremler kişinin kendi isteğine göre kullanılmamalıdır. Vajinaya krem sürülür mü sorusunun cevabını aşağıda krem çeşitlerine göre bulabilirsiniz.

Vajinal Krem Nedir? Nasıl Sürülür?

Vajinaya sürülebilen birçok vajinal krem bulunmaktadır. Bu kremlerin nedenleri, amaçları ve tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır. Vajinal şikayetinizle ilgili bir uzmana gözüktüğünüzde şikayetinize göre size uygun bir krem verecektir. Bu kremler uzman tavsiyesi dahilinde sürülebilen tedavi veya estetik amaçlı kremlerdir.

Vajinal krem ne işe yarar derseniz kremlerin bazıları bakteri-enfeksiyon, bazıları estetik-güzellik gibi nedenlerden dolayı kullanılmaktadır. Cinsel sağlık durumları için de kullanılan vajinal kremler bulunmaktadır. Peki vajinal kremler nasıl sürülür? Vajinal kremlerin sürülme şekli kreme göre değişiklik gösterir. Bazıları vajina içerisine bazıları ise vajina dışına sürülmektedir. Bu doktorunuzun verdiği kreme tavsiye ettiği sürme şekline bağlı olarak değişir.

Vajina İçine Krem Sürülür mü?

Doktor tavsiyesi haricinde vajina içine krem sürmek doğru değildir. Vajina hassas bir bölge olduğu için doktor tavsiyesi dışında vajina içine krem sürmek daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun için vajina içine krem sürülür mü sorusu uzman tavsiyesine göre değişiklik gösterir. Bazı rahatsızlıklarda vajina içine sürülen kremler doktor tarafından verilebilir, bazı rahatsızlıklarda ise vajina içine krem sürmeye gerek kalmayabilir.

Vajinaya Sürülebilen Kremler Nelerdir?

Tiokonazol, Butokonazol, Fentikonazol Nitrat, Mikonazol, Sertakonazol, Travazol gibi kremler vajinaya sürülebilen kremlerdir. Vajinanın neresine ve ne şekilde sürüleceği konusunda uzman tavsiyesi alınmalıdır. Bu kremler çeşitli vajinal rahatsızlıklar için kullanılabilir.

Anestol Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya anestol krem

Anestol krem kısa süreli bölgesel uyuşukluk sağlayan anestezik bir kremdir. İçerisindeki maddeler sayesinde sürüldüğü bölgede kısa süreli uyuşma sağlar ve hissizlik oluşturur. Tek seferde 5 mg doz şeklinde uygulanabilir, bu da ortalam bir nohut tanesi boyutu kadardır. Kremin etkisi yarım saatten 1 saate kadar sürebilmektedir. Anestol krem tek başına kullanıldığında tedavi edici bir etkisi yoktur, genelde acılı bazı işlemlerden önce kişinin acı eşiğini yükseltmek ve rahatlatmak için uygulanır. Siz de bölgeyi uyuşturmak istiyorsanız işlemden 15 – 20 dakika kadar önce anestol krem uygulayabilirsiniz.

Anestol kremin diğer bölgelerde olduğu gibi vajinaya da tedavi edici bir etkisi yoktur. Vajinaya uygulandığında vajinanın ıslak ve nemli mukoz tabakası nedeniyle yakıcı bir etki oluşturur. Mukozal yapı nedeniyle krem etkisini tam gösteremez ve tam uyuşukluk hissi sağlamaz. Ne amaçla olursa olsun vajinanın iç kısmına sürülmemelidir.

Anestol pomad birçok amaç için kullanılan bir kremdir. Kaşıntı, yanık, mantar gibi cilt sorunu durumlarında farklı kremlerle beraber kullanılabilmektedir. Kullanıldığı alanlardan biri de cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki sırasında erkeklerde erken boşalmanın önüne geçmek, kadınlarda ise cinsel ilişki sırasında acı veya ağrı duyuluyorsa bu durumları azaltmak için vajinal bölgede anestol krem kullanma yoluna gitmektedirler. Anestol kremi kullanırken vajinanın içerisine kesinlikle sürülmemelidir, vajinanın dış kısmına nohut tanesi kadar uygulanabilir. Eğer erkek cinsel organına anestol krem uyguladıysa cinsel birliktelik öncesi krem bir mendille silinerek öyle ilişkiye girilmelidir. Aksi takdirde vajinal bölgede cinsel ilişki sırasında krem nedeniyle yanma ve acı hissi oluşabilir.

İlginizi Çekebilir:
Göz Şeklinize Göre Eyeliner Modelleri | 10 Model

Vajinanın iç yüzeyine uygulanmayacak şekilde dış yüzeyine uygulanacaksa da cinsel ilişkiden 15 – 20 dakika kadar önce nohut büyüklüğünde uygulanmalıdır. Fazla miktarda uygulandığında hassasiyet oluşturabilir. Uygulama esnası sırasında iç bölgeye kaçırılmamasına dikkat edilmelidir.

Anestol pomad kadınlarda uyuşturucu etkisi nedeniyle lazer işlem öncesi de uygulanan bir kremdir. Lazer işlem gören kişiler uygulamadan önce hissizlik oluşması için bu kremi kullanabilmektedirler. Kremin açık yaralara, su toplamış derilere sürülmemesi gereklidir.

Hametan Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya hametan krem

Hametan krem ciltte yanık için kullanılan bir kremdir. Güneş yanığı, ciltteki lekelenmeler ve pişik oluşumu gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Tahriş ve kaşıntı gibi durumlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Hametan kremin vajina bölgesinde doktor tavsiyesi hariç kullanılması yanlıştır, doktorunuz önermediği sürece bu kremi bikini bölgenize uygulamayınız. Doktor tavsiyesi dahilinde hametan kremi uygularken genital bölgenin içine kaçırmamaya özen gösterin, gerektiği durumlarda vajinanın dış kısmına dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Exoderil Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya exoderil krem

Exoderil krem ciltte mantarın neden olduğu sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Ciltteki sorunlu bölgeye nohut büyüklüğünde yavaş hareketlerle yedirilerek uygulanır. Kaşıntı, egzama, mantar gibi cilt problemlerinde exoderil kremin iyi geldiği bilinmektedir.

Exoderil krem vajinanın dış bölgesinde oluşan mantar problemlerinde doktor önerisi dahilinde kullanılabilir. Dış kısmına olmak üzere exoderil krem vajinaya sürülür. Vajinanın iç kısmına sürülmez, sürerken bu bölgeye gitmemesi için dikkatli sürülmesi gerekmektedir.

Travogen Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya travogen krem

Travogen krem ciltteki kızarıklık, pul pul olma, kaşıntı ve mantar gibi rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılan kremlerdendir. Travogen krem genital bölgede sık rastlanan pişik, mantar, enfeksiyon gibi durumlarda da doktor tavsiyesi dahilinde kullanılan bir kremdir, yani travogen krem vajinaya sürülür mü sorusunun cevabı evettir. Vajinada kaşıntı, mantar, kızarıklık gibi durumlara iyi gelmektedir. Günde iki kere olmak üzere nohut büyüklüğünde alınarak sorunlu bölgeye uygulanabilir.

Fucidin Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya fucidin krem

Fucidin krem ciltteki bakterilerin neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için uygulanan antibiyotik içerikli bir kremdir, içerisinde bulunan fusidik asit bir antibiyotik çeşididir. Bunun yanı sıra egzama tedavisi için de kullanılmaktadır. Enfekte olmuş veya olma durumu bulunan yerlerinize fucidin kremi uygulayabilirsiniz. Özellikle piercing, kulak deldirme gibi işlemlerde bölgenin enfekte olmaması için fucidin krem sürülmesi önerilmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda sivilce tedavisi için de kullanılmaktadır.

Hakkında merak edilenlerden biri de fucidin kremin vajinaya sürülüp sürülemeyeceğidir. Fucidin krem genital bölgede bakteriyel durumlarda doktor tavsiyesi ile kullanılabilmektedir. Kullanırken vajinanın iç kısmına kaçmamasına özen gösterilerek kullanılmalıdır.

 

Dermovate Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya dermovate krem

Dermovate krem birçok cilt rahatsızlığında kullanılan kremlerden biridir. Doktor tavsiyesi ile ciltteki iltihap, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle ciltteki egzama ve sedef hastalığı tedavisinde dermovate krem tercih edilmektedir. Alerjik durumların ciltte sebep olduğu sorunlara da iyi gelmektedir.

Dermovate krem vajinaya sürülebilir, doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Vajina bölgesinde ciltte rahatsızlık olduğu durumlarda dermovate krem önerilmektedir. Vajinal mantar, vajina mayası, vajinada kaşıntı gibi durumlarda tedavi için kullanılan bir kremdir.

Mantazol Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya mantazol krem

Mantazol krem iltihap, egzama, döküntü ve alerji gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan bir cilt tedavi kremidir. Mantazol kremin vajinaya sürülüp sürülemeyeceği de merak edilen sorulardandır. Mantazol krem vajina bölgesinde oluşan cilt problemlerinde doktor tavsiyesi ile sürülebilecek bir kremdir. Vajinal mantar gibi rahatsızlıklarda mantazol krem kullanabilir. Bu kremi doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Mantazol krem vajina içine sürülür mü derseniz bu sorunun cevabı rahatsızlık tipine göre değişiklik göstermektedir. Uzman bir doktor tarafından neresine ve nasıl sürmeniz gerektiği konusunda bilgi almadan kendi isteğiniz dahilinde kullanmamalısınız.

Momecon Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya momecon krem

Momecon krem başta sedef hastalığı olmak üzere alerjik ve iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kızarıklık ve şişlik gibi ciltte oluşan alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ciltte oluşan rahatsızlık için doktora danıştıktan sonra tavsiyesi ile momecon krem kullanılabilir.

Momecon krem vajinaya sürülür mü derseniz ise cevabı hayırdır. Momecon krem vajinaya sürülmez. İçindeki bileşenler nedeniyle vajina bölgesine uygulanmaması gereken bir kremdir.

Gece yatmadan önce saç taramanın faydalarını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız bilgibanka.com sizlerle!

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu