KadınCilt BakımSağlık

Vajinaya Krem Sürülür mü? Hangi Kremler Sürülür?

Vajinaya krem sürülür mü sorusunun cevabı krem çeşidine göre değişiklik gösterir. Vajinaya sürülebilen kremler ve sürülemeyenleri yazımızda öğrenelim. Her bulunan krem araştırmadan vajinaya sürülmemelidir. Vajinanın özel yapısı hijyen gerektiren hassas bir yapıdır. Yanlış kremler uygulamak, farklı içerikteki ürünleri kullanmak yarardan çok zararı olacak bir uygulamadır.

Vajina kendine özel yapısı sayesinde kendi kendisini temizleyen bir bölgedir. Vajina temizliği sırasında bile kimyasal içerikli, içeriğinden emin olunmayan ürünlerin kullanılmaması önerilir. Hatta temizlik işlemi sırasında sadece su ile yıkamak yeterlidir. Güzel kokması veya daha güzel gözükmesi için kullanılan losyon, parfüm, deodorant, krem vb. gibi kozmetik ürünler istenmeyen enfeksiyon, mantar ve kaşıntı gibi durumlarına sebep olabilir. Bu ürünleri kullanmaktan olabildiğince kaçınmak gerekir.

Vajinaya bazı durumlarda tedavi amaçlı ilaç kremler kullanılabilir. Bunun dışında içeriği bilinmeyen veya uzman kişi tarafından tavsiye edilmeyen kremler kişinin kendi isteğine göre kullanılmamalıdır. Vajinaya krem sürülür mü sorusunun cevabını aşağıda krem çeşitlerine göre bulabilirsiniz.

Vajinal Krem Nedir ve Nasıl Sürülür?

Vajinaya sürülebilen birçok vajinal krem bulunur. Bu kremlerin nedenleri, amaçları ve tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır. Vajinal şikayetinizle ilgili bir uzmana gözüktüğünüzde şikayetinize göre size uygun bir krem verir. Bu kremler uzman tavsiyesi dahilinde sürülebilen tedavi veya estetik amaçlı kremlerdir.

Vajinal krem ne işe yarar derseniz kremlerin bazıları bakteri-enfeksiyon, bazıları estetik-güzellik gibi nedenlerden dolayı kullanılır. Cinsel sağlık durumları için de kullanılan vajinal kremler bulunur. Peki vajinal kremler nasıl sürülür? Vajinal kremlerin sürülme şekli kreme göre değişiklik gösterir. Bazıları vajina içerisine bazıları ise vajina dışına sürülür. Bu doktorunuzun verdiği kreme tavsiye ettiği sürme şekline bağlı olarak değişir.

Vajina İçine Krem Sürülür mü?

Doktor tavsiyesi haricinde vajina içine krem sürmek doğru değildir. Vajina hassas bir bölge olduğu için doktor tavsiyesi dışında vajina içine krem sürmek daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun için vajina içine krem sürülür mü sorusu uzman tavsiyesine göre değişiklik gösterir. Bazı rahatsızlıklarda vajina içine sürülen kremler doktor tarafından verilebilir, bazı rahatsızlıklarda ise vajina içine krem sürmeye gerek kalmayabilir.

Vajinaya Sürülebilen Kremler Nelerdir?

Tiokonazol, Butokonazol, Fentikonazol Nitrat, Mikonazol, Sertakonazol, Travazol gibi kremler vajinaya sürülebilen kremlerdir. Vajinanın neresine ve ne şekilde sürüleceği konusunda uzman tavsiyesi alınmalıdır. Bu kremler çeşitli vajinal rahatsızlıklar için kullanılabilir. Vajinaya krem sürülür mü sorusuna Anestol kremle başlayalım.

Anestol Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya anestol krem

Vajinaya krem sürülür mü soru için Anestol krem kısa süreli bölgesel uyuşukluk sağlayan anestezik bir kremdir diyebiliriz. İçerisindeki maddeler sayesinde sürüldüğü bölgede kısa süreli uyuşma sağlar ve hissizlik oluşturur. Tek seferde 5 mg doz şeklinde uygulanabilir, bu da ortalam bir nohut tanesi boyutu kadardır. Kremin etkisi yarım saatten 1 saate kadar sürebilmektedir. Anestol krem tek başına kullanıldığında tedavi edici bir etkisi yoktur, genelde acılı bazı işlemlerden önce kişinin acı eşiğini yükseltmek ve rahatlatmak için uygulanır. Siz de bölgeyi uyuşturmak istiyorsanız işlemden 15 – 20 dakika kadar önce anestol krem uygulayabilirsiniz.

Anestol kremin diğer bölgelerde olduğu gibi vajinaya da tedavi edici bir etkisi yoktur. Vajinaya uygulandığında vajinanın ıslak ve nemli mukoz tabakası nedeniyle yakıcı bir etki oluşturur. Mukozal yapı nedeniyle krem etkisini tam gösteremez ve tam uyuşukluk hissi sağlamaz. Ne amaçla olursa olsun vajinanın iç kısmına sürülmemelidir.

Anestol pomad birçok amaç için kullanılan bir kremdir. Kaşıntı, yanık, mantar gibi cilt sorunu durumlarında farklı kremlerle beraber kullanılabilmektedir. Kullanıldığı alanlardan biri de cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki sırasında erkeklerde erken boşalmanın önüne geçmek, kadınlarda ise cinsel ilişki sırasında acı veya ağrı duyuluyorsa bu durumları azaltmak için vajinal bölgede anestol krem kullanma yoluna gitmektedirler. Anestol kremi kullanırken vajinanın içerisine kesinlikle sürülmemelidir, vajinanın dış kısmına nohut tanesi kadar uygulanabilir. Eğer erkek cinsel organına anestol krem uyguladıysa cinsel birliktelik öncesi krem bir mendille silinerek öyle ilişkiye girilmelidir. Aksi takdirde vajinal bölgede cinsel ilişki sırasında krem nedeniyle yanma ve acı hissi oluşabilir.

Vajinanın iç yüzeyine uygulanmayacak şekilde dış yüzeyine uygulanacaksa da cinsel ilişkiden 15 – 20 dakika kadar önce nohut büyüklüğünde uygulanmalıdır. Fazla miktarda uygulandığında hassasiyet oluşturabilir. Uygulama esnası sırasında iç bölgeye kaçırılmamasına dikkat edilmelidir.

Anestol pomad kadınlarda uyuşturucu etkisi nedeniyle lazer işlem öncesi de uygulanan bir kremdir. Lazer işlem gören kişiler uygulamadan önce hissizlik oluşması için bu kremi kullanabilmektedirler. Kremin açık yaralara, su toplamış derilere sürülmemesi gereklidir.

Hametan Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya hametan krem

Hametan krem ciltte yanık için kullanılan bir kremdir. Güneş yanığı, ciltteki lekelenmeler ve pişik oluşumu gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Tahriş ve kaşıntı gibi durumlara da iyi geldiği bilinir.

Hametan kremin vajina bölgesinde doktor tavsiyesi hariç kullanılması yanlıştır, doktorunuz önermediği sürece bu kremi bikini bölgenize uygulamayınız. Doktor tavsiyesi dahilinde hametan kremi uygularken genital bölgenin içine kaçırmamaya özen gösterin, gerektiği durumlarda vajinanın dış kısmına dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekir.

Fucicort Krem Vajinaya Sürülür mü?

Fucicort krem ciltteki enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar için kullanılır ancak vajina için uygun değildir. Vajina bölgesine Fucicort krem uygulamak doğru değildir. Enfeksiyon, kaşıntı, yanma gibi şikayetleriniz varsa bile bu bölgeye özel kremler kullanmak gerekir. Böyle durumlarda doktorunuza danışarak şikayetleriniz için özel bir tedavi alabilirsiniz.

Exoderil Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya exoderil krem

Exoderil krem ciltte mantarın neden olduğu sorunların tedavisinde kullanılır. Ciltteki sorunlu bölgeye nohut büyüklüğünde yavaş hareketlerle yedirilerek uygulanır. Kaşıntı, egzama, mantar gibi cilt problemlerinde exoderil kremin iyi geldiği bilinir.

İlginizi Çekebilir:
Mısır Püskülü Çayı Nedir? Faydalarından 10 Tanesi

Exoderil krem vajinanın dış bölgesinde oluşan mantar problemlerinde doktor önerisi dahilinde kullanılabilir. Dış kısmına olmak üzere exoderil krem vajinaya sürülür. Vajinanın iç kısmına sürülmez, sürerken bu bölgeye gitmemesi için dikkatli sürülmesi gerekir.

Travogen Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya travogen krem

Vajinaya krem sürülür mü sorusunda Travogen krem ciltteki kızarıklık, pul pul olma, kaşıntı ve mantar gibi rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılan kremlerdendir. Travogen krem genital bölgede sık rastlanan pişik, mantar, enfeksiyon gibi durumlarda da doktor tavsiyesi dahilinde kullanılan bir kremdir, yani travogen krem vajinaya sürülür mü sorusunun cevabı evettir. Vajinada kaşıntı, mantar, kızarıklık gibi durumlara iyi gelmektedir. Günde iki kere olmak üzere nohut büyüklüğünde alınarak sorunlu bölgeye uygulanabilir.

Fucidin Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya fucidin krem

Fucidin krem ciltteki bakterilerin neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için uygulanan antibiyotik içerikli bir kremdir, içerisinde bulunan fusidik asit bir antibiyotik çeşididir. Bunun yanı sıra egzama tedavisi için de kullanılır. Enfekte olmuş veya olma durumu bulunan yerlerinize fucidin kremi uygulayabilirsiniz. Özellikle piercing, kulak deldirme gibi işlemlerde bölgenin enfekte olmaması için fucidin krem sürülmesi önerilir. Aynı zamanda bazı durumlarda sivilce tedavisi için de kullanılır.

Hakkında merak edilenlerden biri de fucidin kremin vajinaya sürülüp sürülemeyeceğidir. Fucidin krem genital bölgede bakteriyel durumlarda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Kullanırken vajinanın iç kısmına kaçmamasına özen gösterilerek kullanılmalıdır.

 

Dermovate Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya dermovate krem

Dermovate krem birçok cilt rahatsızlığında kullanılan kremlerden biridir. Doktor tavsiyesi ile ciltteki iltihap, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle ciltteki egzama ve sedef hastalığı tedavisinde dermovate krem tercih edilir. Alerjik durumların ciltte sebep olduğu sorunlara da iyi gelir.

Dermovate krem vajinaya sürülebilir, doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Vajina bölgesinde ciltte rahatsızlık olduğu durumlarda dermovate krem önerilir. Vajinal mantar, vajina mayası, vajinada kaşıntı gibi durumlarda tedavi için kullanılan bir kremdir.

Redekain Krem Vajinaya Sürülür mü?

Redekain krem geçici olarak bölgedeki sinirleri uyuşturur ve bölgenin hissizleşmesini sağlar. Genellikle ciltte acı veren yanık, yaralanma ve benzeri yıpranmalarda kullanılır. Bölgeyi uyuşturarak duyulan acıyı en aza indirir. İlacı kullanmadan önce olası alerjik reaksiyonlara karşı önlem almanız gerekir. Vajina bölgesinde dış deriye Redekain krem uygulanabilir ancak iç kısımlar için önerilmez. Vajinaya krem sürülür mü sorusuna diğer cilt kremleriyle devam edelim.

Mantazol Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya mantazol krem

Mantazol krem iltihap, egzama, döküntü ve alerji gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan bir cilt tedavi kremidir. Mantazol kremin vajinaya sürülüp sürülemeyeceği de merak edilen sorulardandır. Mantazol krem vajina bölgesinde oluşan cilt problemlerinde doktor tavsiyesi ile sürülebilecek bir kremdir. Vajinal mantar gibi rahatsızlıklarda mantazol krem kullanabilir. Bu kremi doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekir.

Mantazol krem vajina içine sürülür mü derseniz bu sorunun cevabı rahatsızlık tipine göre değişiklik gösterir. Uzman bir doktor tarafından neresine ve nasıl sürmeniz gerektiği konusunda bilgi almadan kendi isteğiniz dahilinde kullanmamalısınız.

Momecon Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya momecon krem

Momecon krem başta sedef hastalığı olmak üzere alerjik ve iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kızarıklık ve şişlik gibi ciltte oluşan alerjik reaksiyonlara iyi gelir. Ciltte oluşan rahatsızlık için doktora danıştıktan sonra tavsiyesi ile momecon krem kullanılabilir. Momecon krem vajinaya sürülür mü derseniz ise cevabı hayırdır. Momecon krem vajinaya sürülmez. İçindeki bileşenler nedeniyle vajina bölgesine uygulanmaması gereken bir kremdir.

Hamazinc Krem Vajinaya Sürülür mü?

Evet, sürülür. Hamazinc krem pişik ve mantar gibi enfeksiyonlarda kullanılır. Genelde bebeklerde ortaya çıkan bu sıkıntılarda doktorlar Hamazinc krem önerebilir. Güneş yanıkları, kesik ve kızarıklık gibi cilt tahrişleri için de kullanılır. Bu gibi şikayetleriniz varsa özel bölgelerinizde Hamazinc krem kullanabilirsiniz.

Stafine Krem Vajinaya Sürülür mü?

Tahriş, kuruluk ve yanık tedavisinde kullanılan Stafine kremin vajina bölgesinde kullanılması önerilmez. Bu bölgeye uygulamadan önce kremin içeriği dikkatlice okunmalı ve vajinal kullanıma uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu bölge için kullanılacak kremler genelde özel olarak formüle edilmiştir. Vajinaya krem sürülür mü sorusu için merak edilen krem çeşitlerini bu şekilde düzenledik. Merak edilen diğer sorularla devam edelim.

Travocort Krem Vajinaya Nasıl Sürülür?

Vajinaya krem sürülür mü sorusuna Travocort krem için evet cevabını verebiliriz. Genital bölgelerdeki iltihaplar için kullanılan Travacort krem vajina bölgesi için uygundur. Ciltteki enfeksiyon ve iltihaplanmalar için kullanılan Travocort krem vajinaya sürülür mü sorusuna cevap verdiğimize göre nasıl sürüldüğüne bakalım.

Kremi sürmeden önce ellerinizin ve bölgenin temiz olduğundan emin olun. Daha sonra önerilen miktarda kremi temiz ellerinizle bölgeye uygulayın. Günlük olarak ne kadar doz sürmeniz gerekiyorsa o kadar sürün. Uygulama sırasında en önemlisi temizliğe dikkat etmektir.

Travazol Krem Vajinada Yanma Yapıyor mu?

Travazol krem ciltte ve genital bölgelerde iltihaplar için kullanılır. Mantar karşıtı özelliklere sahiptir ve enfeksiyonların tedavi edilmesini sağlar. Kaşıntı, kızarıklık ve tahrişleri önler ancak herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Ciltteki şikayetler için kullanılan Travazol krem bazı kişilerde yan etki gösterebilir. Herkesin cilt yapısı farklı olduğundan kimilerinde yanma gibi alerjik etkiler görülebilir. Böyle durumlarda kremi kullanmayı bırakın. Doktorunuzla iletişime geçin ve değiştirmesini isteyin.

Bonus: Vajinada Kıl Kökü İltihabı Kremleri

Vajina bölgesinde kıl köklerinin iltihaplanması sık rastlanan bir durumdur. Bölgenin yeteri kadar temizlenmemesi, havasız kalması, kıl kökünün tahriş olması, kıl dönmesi ve yanlış tıraş gibi durumlar iltihaba neden olabilir.

Bu durumda kremlerle tedavi sağlanabilir. Antibakteriyel özellikteki kremlerle kıl kökündeki enfeksiyonlar azaltılır ve tedavi sağlanır. Eğer iltihap ilerlemişse doktora görünerek reçeteli antibiyotik kremlerden alabilirsiniz. Bölgeyi sürekli olarak temiz tutmalı, iltihaplı bölgeyi sıcak suyla temizlemelisiniz. Kıl kökü iltihabıyla ilgili doktora başvurduğunuzda nedenini belirleyecek ve tedavi için gerekli kremleri önerecektir.

Gece yatmadan önce saç taramanın faydalarını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu